wpresidence - en to ar_AE translation catalogue (2103 entries)

en: ft
ar_AE: قدم

en: m
ar_AE: م

en: ac
ar_AE: ميلان

en: yd
ar_AE: يارد

en: ha
ar_AE: ها

en: General
ar_AE: جنرال لواء

en: General Settings
ar_AE: الاعدادات العامة

en: Access to full theme options is limited until your purchase is actived. See this link  <a href="http://help.wpresidence.net/article/how-to-get-your-buyer-license-code/" target="_blank" >link</a> if you don't know how to get your license key. Thank you!
ar_AE: يقتصر الوصول إلى خيارات النسق الكامل حتى يتم تنشيط عملية الشراء. راجع  <a href="http://help.wpresidence.net/article/how-to-get-your-buyer-license-code/" target="_blank" >رابط</a> الارتباط هذا إذا كنت لا تعرف كيفية الحصول على مفتاح الترخيص. شكرًا لك!

en: Country
ar_AE: بلد

en: Select default country
ar_AE: اختر البلد الافتراضي

en: United States
ar_AE: الولايات المتحدة الامريكانية

en: Measurement Unit for Property Size
ar_AE: وحدة قياس حجم العقار

en: Select the measurement unit you will use on the website for Properties Size.
ar_AE: حدد وحدة القياس التي ستستخدمها على موقع الويب لحجم الخصائص.

en: Measurement Unit for Lot Size
ar_AE: وحدة القياس لحجم القطعة

en: Select the measurement unit for Property Lot Size field. If left blank, Measurement Unit for Property Size applies.
ar_AE: حدد وحدة القياس لحقل حجم قطعة العقار. إذا تركت فارغة، فسيتم تطبيق وحدة القياس لحجم العقار.

en: Properties Size & Lot Size - no of decimals
ar_AE: حجم الخصائص وحجم اللوت - لا من الأعداد العشرية

en: Properties Size & Lot Size - decimal separator
ar_AE: حجم الخصائص وحجم اللوت - الفاصل العشري

en: Properties Size & Lot Size - thousand separator
ar_AE: خصائص الحجم وحجم الكثير - ألف فاصل

en: Language for datepicker
ar_AE: لغة التاريخ

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ar_AE: ينطبق هذا على نوع حقل التقويم المتاح للخصائص.

en: Google Analytics Tracking id
ar_AE: معرف تتبع Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
ar_AE: مُعرّف تتبع Google Analytics (على سبيل المثال UA-41924406-1)

en: Property List
ar_AE: قائمه العقارات

en: Add New Property
ar_AE: إضافة خاصية جديدة

en: Favorite Properties
ar_AE: عقاراتي المفضلة

en: Inbox
ar_AE: صندوق الوارد

en: Invoices
ar_AE: الفواتير

en: Property Search Results Page
ar_AE: صفحة نتائج البحث عن العقار

en: Saved Searches
ar_AE: الابحاث المحفوظة

en: Property Analytics
ar_AE: تحليلات العقار

en: User Role Settings
ar_AE: إعدادات دور المستخدم

en: Display user types dropdown in register forms
ar_AE: عرض القائمة المنسدلة لأنواع المستخدمين في نماذج التسجيل

en: This applies for for all register forms.
ar_AE: هذا ينطبق على جميع أشكال التسجيل.

en: Select user types to display in register forms.
ar_AE: حدد أنواع المستخدمين لعرضها في نماذج التسجيل.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
ar_AE: هذا ينطبق على جميع أشكال التسجيل. * امسك CTRL لتحديد متعددة.

en: Select wich user role admin should approve manually
ar_AE: حدد دور المستخدم الذي يجب أن يوافق عليه المسؤول يدويًا

en: The other users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
ar_AE: ستتم الموافقة على المستخدمين الآخرين تلقائيًا. *اضغط باستمرار على CTRL للاختيار المتعدد.

en: Agent
ar_AE: وكيل

en: Agency
ar_AE: وكالة

en: Developer
ar_AE: مطور

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
ar_AE: حدد تصنيفات ، حيث تريد إظهار كتلة المراجعة

en: *Hold CTRL for multiple selection.
ar_AE: * امسك CTRL لتحديد متعددة.

en: Admin Should approve the reviews
ar_AE: يجب على المسؤول الموافقة على المراجعات

en: If yes, the reviews can be found in the comments section
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم، يمكن العثور على التقييمات في قسم التعليقات

en: Users can type the password on registration form?
ar_AE: هل يمكن للمستخدمين كتابة كلمة المرور في نموذج التسجيل؟

en: If no, users will get the auto generated password via email
ar_AE: إذا لم يكن الأمر كذلك ، فسيحصل المستخدمون على كلمة المرور التي يتم إنشاؤها تلقائيًا عبر البريد الإلكتروني

en: Login is mandatory to save favorite properties?
ar_AE: تسجيل الدخول إلزامي لحفظ العقارات المفضلة؟

en: If yes, users must login to save and view favorite properties
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم، يجب على المستخدمين تسجيل الدخول لحفظ وعرض الخصائص المفضلة

en: Default
ar_AE: افتراضي

en: Price High to Low
ar_AE: السعر الاعلى الى الادنى

en: Price Low to High
ar_AE: السعر من الارخص للاعلى

en: Newest first
ar_AE: الأحدث أولا

en: Oldest first
ar_AE: الأقدم أولا

en: Newest Edited
ar_AE: أحدث تحرير

en: Oldest Edited
ar_AE: الأقدم تم تحريره

en: Bedrooms High to Low
ar_AE: غرف نوم عالية إلى منخفضة

en: Bedrooms Low to high
ar_AE: غرف نوم منخفضة إلى عالية

en: Bathrooms High to Low
ar_AE: الحمامات عالية إلى منخفضة

en: Bathrooms Low to high
ar_AE: حمامات منخفضة إلى عالية

en: Appearance
ar_AE: مظهر خارجي

en: Wide or Boxed?
ar_AE: على نطاق واسع أو محاصر؟

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
ar_AE: اختر تخطيط النسق: عريضًا أو محاصرًا.

en: wide
ar_AE: واسع

en: boxed
ar_AE: محاصر

en: Properties number per page in property list pages
ar_AE: عدد الخصائص لكل صفحة في صفحات قائمة الخصائص

en: Set how many properties to show per page.
ar_AE: قم بتعيين عدد الخصائص التي تريد إظهارها في كل صفحة.

en: Properties number per page in advanced search results page
ar_AE: عدد الخصائص لكل صفحة في صفحة نتائج البحث المتقدم

en: Set how many properties properties to show per page in advanced search results page
ar_AE: قم بتعيين عدد الخصائص التي سيتم عرضها لكل صفحة في صفحة نتائج البحث المتقدم

en: Property list layout type for taxonomy pages
ar_AE: نوع تخطيط قائمة الخصائص لصفحات التصنيف

en: Select between standard or half map style for property taxonomies pages.
ar_AE: اختر بين نمط الخريطة القياسي أو نصف الخريطة لصفحات تصنيفات الممتلكات.

en: standard
ar_AE: قياسي

en: half map
ar_AE: نصف الخريطة

en: Properties default order in taxonomy pages
ar_AE: الخصائص بالترتيب الافتراضي في صفحات التصنيف

en: Select the default order for properties in taxonomy pages
ar_AE: حدد الترتيب الافتراضي للخصائص في صفحات التصنيف

en: Properties list layout type for advanced search results page
ar_AE: نوع تخطيط قائمة الخصائص لصفحة نتائج البحث المتقدم

en: Select between standard or half map layout style for advanced search results page.
ar_AE: اختر بين نمط تخطيط الخريطة القياسي أو النصفي لصفحة نتائج البحث المتقدمة.

en: Properties default order in advanced search results page
ar_AE: خصائص الترتيب الافتراضي في صفحة نتائج البحث المتقدم

en: Select the default order for properties in advanced search results page
ar_AE: حدد الترتيب الافتراضي للخصائص في صفحة نتائج البحث المتقدم

en: Half map layout - Select map position
ar_AE: تخطيط نصف الخريطة - اختر موضع الخريطة

en: Select the map position for all pages with half map layout enabled.
ar_AE: حدد موضع الخريطة لجميع الصفحات مع تمكين تخطيط نصف الخريطة.

en: left
ar_AE: يسار

en: right
ar_AE: left

en: Agent Page - Select Sidebar Position
ar_AE: صفحة الوكيل - حدد موضع الشريط الجانبي

en: Where to show the sidebar on the agent page.
ar_AE: مكان إظهار الشريط الجانبي في صفحة الوكيل.

en: no sidebar
ar_AE: بدون شريط جانبي

en: Agent Page - Select the Sidebar
ar_AE: صفحة الوكيل - حدد الشريط الجانبي

en: Which sidebar to show in agent page? Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
ar_AE: ما الشريط الجانبي الذي سيتم عرضه في صفحة الوكيل؟ قم بإنشاء أشرطة جانبية جديدة من المظهر -≥ أشرطة جانبية.

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select Sidebar Position
ar_AE: تصنيف الملكية وفئة المدونة/الأرشيف - حدد موضع الشريط الجانبي

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
ar_AE: مكان إظهار الشريط الجانبي لفئة المدونة / قائمة الأرشيف.

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select the Sidebar
ar_AE: تصنيف الملكية وفئة المدونة/الأرشيف - حدد الشريط الجانبي

en: Which sidebar to show for blog category/archive list. Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
ar_AE: الشريط الجانبي الذي سيتم عرضه لفئة المدونة/قائمة الأرشيف. قم بإنشاء أشرطة جانبية جديدة من المظهر -≥ أشرطة جانبية.

en: Logos & Favicon
ar_AE: الشعارات و Favicon

en: Your Favicon
ar_AE: لديك Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
ar_AE: قم بتحميل ملف favicon بتنسيق .ico أو .png أو .jpg أو .gif

en: Upload logos with RETINA version. For RETINA version create first retina logo. Add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg for retina and logo.jpg for non retina). Upload the retina logos from Media - Add New. Help -
ar_AE: تحميل الشعارات مع إصدار RETINA. بالنسبة لإصدار RETINA، قم بإنشاء شعار شبكية العين الأول. أضف _2x في نهاية اسم الملف الأصلي (على سبيل المثال logo_2x.jpg لشبكية العين وlogo.jpg لغير شبكية العين). قم بتحميل شعارات شبكية العين من الوسائط - أضف جديد. يساعد -

en: Your Logo
ar_AE: شعارك

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window.
ar_AE: استخدم الزر "تحميل" والزر "إدراج في المنشور" من النافذة المنبثقة.

en: Your Sticky Header Logo
ar_AE: شعار الرأس اللاصق الخاص بك

en: Your Transparent Header Logo
ar_AE: شعار رأس شفاف الخاص بك

en: Mobile/Tablets Logo
ar_AE: Mobile / Tablets Logo

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
ar_AE: تحميل شعار الجوال بتنسيق jpg أو png.

en: Print Page Logo
ar_AE: طباعة شعار الصفحة

en: Upload a different logo in jpg or png format for the Print PDF template.
ar_AE: قم بتحميل شعار مختلف بتنسيق jpg أو png لقالب طباعة PDF.

en: Margin top for logo in px
ar_AE: الهامش العلوي للشعار بالبكسل

en: Add logo top margin top as a number (ex: 10)
ar_AE: أضف شعار الهامش العلوي كرقم (على سبيل المثال: 10)

en: Header
ar_AE: رأس

en: Show top bar widgets menu?
ar_AE: هل تريد إظهار قائمة عناصر واجهة المستخدم في الشريط العلوي؟

en: Show top bar on mobile devices?
ar_AE: عرض الشريط العلوي على أجهزة الجوال؟

en: Top Bar will not display on Mobile devices when Sticky mobile header is set YES!
ar_AE: لن يتم عرض الشريط العلوي على الأجهزة المحمولة عند تعيين رأس الهاتف المحمول الثابت على نعم!

en: Use Sticky mobile header?
ar_AE: هل تريد استخدام رأس الهاتف المحمول الثابت؟

en: If yes the top bar will be hidden on moble devices
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم، فسيتم إخفاء الشريط العلوي على الأجهزة المحمولة

en: Show user login menu in header?
ar_AE: إظهار قائمة تسجيل دخول المستخدم في الرأس؟

en: Enable or disable user login menu in header.
ar_AE: تمكين أو تعطيل قائمة تسجيل دخول المستخدم في الرأس.

en: Show submit property button in header?
ar_AE: عرض زر تقديم الملكية في رأس الصفحة؟

en: Submit property will show only with theme register/login for header enabled.
ar_AE: سيتم عرض خاصية الإرسال فقط مع تمكين تسجيل/تسجيل الدخول للرأس.

en: Global transparent header?
ar_AE: رأس شفاف عالمي؟

en: Enable or disable the use of transparent header for all pages.
ar_AE: تمكين أو تعطيل استخدام الرأس الشفاف لجميع الصفحات.

en: Global transparent top bar widgets menu?
ar_AE: قائمة أدوات الشريط العلوي الشفافة العالمية؟

en: Enable or disable the use of transparent top bar widgets menu globally.
ar_AE: تمكين أو تعطيل استخدام قائمة عناصر واجهة المستخدم الشفافة للشريط العلوي عالميًا.

en: Separation border for top bar widgets?
ar_AE: حدود الفصل لعناصر واجهة المستخدم في الشريط العلوي؟

en: Enable or disable the use of borders for top bar widgets globally.
ar_AE: تمكين أو تعطيل استخدام الحدود لأدوات الشريط العلوي عالميًا.

en: Header Design Type?
ar_AE: نوع تصميم الرأس؟

en: Select header type. Header type 4 will NOT work with half map property list template.
ar_AE: حدد نوع الرأس. لن يعمل نوع الرأس 4 مع قالب قائمة خصائص نصف الخريطة.

en: Logo position in header?
ar_AE: موضع الشعار في الرأس؟

en: Select logo position. Please note that there is no "center" align for type 1, 5 and 6.
ar_AE: حدد موضع الشعار. يرجى ملاحظة أنه لا توجد محاذاة "مركزية" للنوع 1 و5 و6.

en: Main menu alignnment for Header Type 1?
ar_AE: محاذاة القائمة الرئيسية لنوع الرأس 1؟

en: Select menu align position for Header Type 1.
ar_AE: حدد موضع محاذاة القائمة لنوع الرأس 1.

en: Width of the logo and user menu area.
ar_AE: عرض الشعار ومنطقة قائمة المستخدم.

en: In order to be abosoltly centered the logo and user menu area have to be the same size - in px.
ar_AE: لكي يتم توسيط الشعار ومنطقة قائمة المستخدم بشكل مطلق، يجب أن يكون بنفس الحجم - بالبكسل.

en: Header type 3&4 text alignment?
ar_AE: نوع الرأس 3 و4 محاذاة النص؟

en: Select text alignment for header types 3 and 4.
ar_AE: حدد محاذاة النص لأنواع الرأس 3 و4.

en: Wide Header?
ar_AE: رأس واسع؟

en: Makes the header width 100%.
ar_AE: يجعل عرض الرأس 100%.

en: Media Header Type?
ar_AE: نوع رأس الوسائط؟

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally.
ar_AE: رأس الوسائط هو القسم الأول الموجود أسفل الرأس. حدد رأس الوسائط المطلوب استخدامه عالميًا.

en: Media Header - Revolution Slider
ar_AE: رأس الوسائط - منزلق الثورة

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
ar_AE: إذا تم تعيين رأس الوسائط على Revolution Slider ، فاكتب اسم شريط التمرير وحفظه.

en: Media Header - Static Image
ar_AE: رأس الوسائط - صورة ثابتة

en: Media Header Type for taxonomy pages?
ar_AE: نوع رأس الوسائط لصفحات التصنيف؟

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally for taxonomies/categories. Map is mandatory for Half Map layout.
ar_AE: رأس الوسائط هو القسم الأول الموجود أسفل الرأس. حدد رأس الوسائط المطلوب استخدامه عالميًا للتصنيفات/الفئات. الخريطة إلزامية لتخطيط نصف الخريطة.

en: Taxonomy Header -  Revolution Slider
ar_AE: رأس التصنيف - منزلق الثورة

en: Taxonomy Header Static Image
ar_AE: عنوان التصنيف صورة ثابتة

en: If media header is set to image, and no image is added we will use the taxonomy featured image
ar_AE: إذا تم تعيين رأس الوسائط على صورة ، ولم تتم إضافة أي صورة ، فسنستخدم الصورة المميزة للتصنيف

en: Media Header Type for Blog Posts?
ar_AE: ما نوع رأس الوسائط لمشاركات المدونة؟

en: Select what media header to use for blog posts.
ar_AE: حدد رأس الوسائط الذي سيتم استخدامه لمشاركات المدونة.

en: Blog Post Header -  Revolution Slider
ar_AE: رأس مشاركة المدونة – شريط تمرير الثورة

en: Blog Post Header Static Image
ar_AE: صورة ثابتة لرأس مشاركة المدونة

en: Blog Post header image
ar_AE: صورة رأس مشاركة المدونة

en: Header 5 - Info widget 1 - icon
ar_AE: الرأس 5 - أداة المعلومات 1 - الرمز

en: Header 5 - Info widget 1 - icon. Ex: fa fa-phone
ar_AE: الرأس 5 - أداة المعلومات 1 - الرمز. على سبيل المثال: فا فا الهاتف

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ar_AE: Header 5 - Info widget 1 - السطر الأول من النص

en: Header 5 - Info widget 1 - Second line of text
ar_AE: الرأس 5 - أداة المعلومات 1 - السطر الثاني من النص

en: Header 5 - Info widget 2 - icon
ar_AE: الرأس 5 - أداة المعلومات 2 - الرمز

en: Header 5 - Info widget 2 - icon. Ex: fa fa-phone
ar_AE: الرأس 5 - أداة المعلومات 2 - الرمز. على سبيل المثال: فا فا الهاتف

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
ar_AE: Header 5 - معلومات القطعة 3 - icon. مثال: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ar_AE: Header 5 - Info widget 3 - السطر الأول من النص

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ar_AE: Header 5 - Info widget 3 - السطر الثاني من النص

en: Parallax efect for image/video header media?
ar_AE: تأثير المنظر لوسائط رأس الصورة/الفيديو؟

en: Enable parallax efect for image/video media header globally.
ar_AE: تمكين تأثير اختلاف المنظر لرأس وسائط الصور/الفيديو على مستوى العالم.

en: Works only for Header Image!
ar_AE: يعمل فقط مع صورة الرأس!

en: Heading with user location
ar_AE: التوجه مع موقع المستخدم

en: Footer
ar_AE: تذييل

en: Show Footer ?
ar_AE: إظهار تذييل؟

en: Show Footer Contact button?
ar_AE: هل تريد إظهار زر جهة اتصال التذييل؟

en: Copyright Message
ar_AE: رسالة حقوق التأليف والنشر

en: Use Sticky Footer?
ar_AE: استخدام مثبت تذييل؟

en: Background for Footer
ar_AE: خلفية للتذييل

en: Repeat Footer background ?
ar_AE: كرر تذييل الخلفية؟

en: Set repeat options for background footer image.
ar_AE: اضبط خيارات التكرار لصورة تذييل الخلفية.

en: Wide Footer?
ar_AE: تذييل واسع؟

en: Makes the footer width 100%.
ar_AE: جعل عرض التذييل 100%.

en: Footer Type
ar_AE: نوع التذييل

en: 4 equal columns
ar_AE: 4 أعمدة متساوية

en: 3 equal columns
ar_AE: 3 أعمدة متساوية

en: 2 equal columns
ar_AE: 2 أعمدة متساوية

en: 100% width column
ar_AE: عمود العرض بنسبة 100٪

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
ar_AE: 3 أعمدة: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
ar_AE: 3 أعمدة: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
ar_AE: 3 أعمدة: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
ar_AE: عمودان: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
ar_AE: عمودان: 1/3 + 2/3

en: Price & Currency
ar_AE: السعر والعملة

en: Price - thousands separator
ar_AE: السعر - الآلاف الفاصل

en: Set the thousand separator for price numbers.
ar_AE: تعيين الف الفاصل لأرقام الأسعار.

en: Number of decimal points
ar_AE: عدد النقاط العشرية

en: Number of decimal points.
ar_AE: عدد النقاط العشرية.

en: Currency symbol
ar_AE: رمز العملة

en: Set currency symbol for property price.
ar_AE: تعيين رمز العملة لسعر العقار.

en: Currency label - will appear on front end
ar_AE: تسمية العملة - ستظهر في الواجهة الأمامية

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
ar_AE: عيّن تصنيف العملة للعناصر المنسدلة للقطعة متعددة العملات.

en: Where to show the currency symbol?
ar_AE: أين تظهر رمز العملة؟

en: Set the position for the currency symbol.
ar_AE: عيّن الموضع لرمز العملة.

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
ar_AE: تمكين التحميل التلقائي لأسعار الصرف من free.currencyconverterapi.com (مرة واحدة في اليوم)؟

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
ar_AE: يجب تعيين الرمز وفقًا للمعايير الدولية. قائمة كاملة هنا http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
ar_AE: إضافة العملات لعملة متعددة العملات.

en: Custom Fields
ar_AE: الحقول المخصصة

en: Add, edit or delete property custom fields.
ar_AE: إضافة أو تعديل أو حذف حقول مخصصة للملكية.

en: Theme Slider
ar_AE: موضوع المتزلج

en: Select Properties
ar_AE: تحديد الخصائص

en: Number of milisecons before auto cycling an item
ar_AE: عدد milisecons قبل تدوير تلقائي لعنصر

en: Design Type?
ar_AE: نوع التصميم؟

en: Select the design type.
ar_AE: حدد نوع التصميم.

en: Height in px (put 0 for full screen)
ar_AE: الارتفاع بالبكسل (وضع 0 للملء الشاشة)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
ar_AE: الارتفاع بالبكسل (وضع 0 للشاشة الكاملة ، الافتراضي: 580 بكسل)

en: Property and Agent Links
ar_AE: وصلات الملكية والوكيل

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
ar_AE: لا يمكنك استخدام أحرف خاصة مثل &quot;&amp;&quot;. بعد تغيير عنوان url ، قد تحتاج إلى الانتظار لبضع دقائق حتى يغير WordPress كل عناوين url. في حالة عدم تحديث الأسماء الجديدة تلقائيًا ، انتقل إلى الإعدادات - الارتباطات الدائمة وحفظ مرة أخرى &quot;إعدادات الارتباطات الثابتة&quot; - الخيار &quot;اسم المشاركة&quot;

en: Splash Page
ar_AE: صفحة البداية

en: Slider Images
ar_AE: صور السلايدر

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
ar_AE: Slider Images أو .png أو .jpg أو .gif

en: Slider Transition
ar_AE: انتقال المنزلق

en: Splash Image
ar_AE: صورة البداية

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
ar_AE: تنسيق Splash Image أو .png أو .jpg أو .gif

en: Splash Video in mp4 format
ar_AE: دفقة الفيديو بتنسيق mp4

en: Splash Video in webm format
ar_AE: دفقة الفيديو بتنسيق webm

en: Splash Video in ogv format
ar_AE: دفقة الفيديو بتنسيق ogv

en: Cover Image for video
ar_AE: صورة الغلاف للفيديو

en: Overlay Image
ar_AE: تراكب الصورة

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
ar_AE: تراكب صورة ،. بابوا نيو غينيا ، .jpg أو تنسيق .gif

en: Overlay Color
ar_AE: تراكب اللون

en: Overlay Opacity
ar_AE: تراكب العتامة

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
ar_AE: Overlay Opacity- قيم من 0 إلى 1 ، مثال: 0.4

en: Splash Page Title
ar_AE: عنوان صفحة Splash

en: Splash Page Subtitle
ar_AE: سبلاش الصفحة العنوان الفرعي

en: Logo Link
ar_AE: رابط الشعار

en: In case you want to send users to another page
ar_AE: في حال كنت ترغب في إرسال المستخدمين إلى صفحة أخرى

en: Social & Contact
ar_AE: التواصل الاجتماعي

en: Contact Page Details
ar_AE: تفاصيل صفحة الاتصال

en: Image for Contact Page
ar_AE: صورة لصفحة الاتصال

en: Company Name
ar_AE: اسم الشركة

en: Company name for contact page
ar_AE: اسم الشركة لصفحة الاتصال

en: Email
ar_AE: البريد الإلكتروني

en: Company email
ar_AE: بريد العمل الإلكتروني

en: Duplicate Email
ar_AE: البريد الإلكتروني مكررة

en: Send all contact emails to
ar_AE: إرسال جميع رسائل البريد الإلكتروني لجهة الاتصال

en: Telephone
ar_AE: هاتف

en: Company phone number.
ar_AE: رقم هاتف الشركة.

en: Mobile
ar_AE: التليفون المحمول

en: Fax
ar_AE: فاكس

en: Skype
ar_AE: سكايب

en: Company skype
ar_AE: شركة سكايب

en: Company Address
ar_AE: عنوان الشركة

en: Type company address
ar_AE: اكتب عنوان الشركة

en: Opening Hours 1
ar_AE: ساعات العمل 1

en: Opening Hours
ar_AE: ساعات العمل

en: Opening Hours Value 1
ar_AE: قيمة ساعات العمل 1

en: Opening Hours 3
ar_AE: ساعات العمل 3

en: Opening Hours Value 3
ar_AE: قيمة ساعات العمل 3

en: Contact Page - Company HQ Latitude
ar_AE: صفحة الاتصال - شركة HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
ar_AE: تعيين موقع دبوس الشركة لقالب صفحة الاتصال. يجب أن يكون خط العرض رقمًا (مثل: 40.577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
ar_AE: صفحة الاتصال - شركة HQ Longitude

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
ar_AE: تعيين موقع دبوس الشركة لقالب صفحة الاتصال. يجب أن يكون خط الطول رقمًا (مثل: -74.155058).

en: Social Accounts
ar_AE: الحسابات الاجتماعية

en: Facebook Link
ar_AE: رابط الفيس بوك

en: Facebook page url, with https://
ar_AE: عنوان URL للصفحة على Facebook ، مع https: //

en: X - Twitter page link
ar_AE: X - رابط صفحة تويتر

en: X - Twitter page link, with https://
ar_AE: X - رابط صفحة تويتر، مع https://

en: Google+ Link
ar_AE: رابط + Google

en: Google+ page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة + Google ، مع https: //

en: Linkedin Link
ar_AE: لينكدين لينك

en: Pinterest Link
ar_AE: بينتيريست لينك

en: Pinterest page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Pinterest ، مع https: //

en: Instagram Link
ar_AE: رابط انستغرام

en: Instagram page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Instagram ، مع https: //

en: WhatsApp page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة الواتساب https://

en: Tiktok Link
ar_AE: رابط التيك توك

en: Tiktok page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة التيك توك https://

en: Line Link
ar_AE: رابط الخط

en: Line page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة الخط، مع https://

en: Telegram Link
ar_AE: رابط التليجرام

en: Telegram page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة التليجرام https://

en: Wechat Link
ar_AE: رابط وي شات

en: Wechat page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Wechat، مع https://

en: Foursquare Link
ar_AE: رابط شخصيات قصص الابطال الخارقين

en: Foursquare page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Foursquare، مع https://

en: Vimeo Link
ar_AE: رابط فيميو

en: Vimeo page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Vimeo، مع https://

en: Youtube Link
ar_AE: رابط يوتيوب

en: Youtube page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة اليوتيوب https://

en: Dribbble Link
ar_AE: رابط دريببل

en: Dribbble page link, with https://
ar_AE: رابط صفحة Dribbble، مع https://

en: Zillow api key
ar_AE: مفتاح Zillow api

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
ar_AE: مطلوب مفتاح Zillow api لـ Zillow Widget.

en: Social Login
ar_AE: تسجيل الدخول الاجتماعي

en: Allow login via Facebook?
ar_AE: السماح بتسجيل الدخول عبر الفيسبوك؟

en: Facebook Api key
ar_AE: مفتاح Facebook Api

en: Facebook Secret
ar_AE: فيسبوك سر

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
ar_AE: مطلوب Facebook Secret لتسجيل الدخول إلى Facebook.

en: Allow login via Google?
ar_AE: هل تريد السماح بتسجيل الدخول عبر Google؟

en: Enable or disable Google login.
ar_AE: تمكين أو تعطيل تسجيل الدخول إلى Google.

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
ar_AE: Google Oauth Client Secret مطلوب لتسجيل الدخول إلى Google.

en: Google api key
ar_AE: جوجل api الرئيسية

en: Google api key is required for Google Login.
ar_AE: مطلوب مفتاح واجهة برمجة تطبيقات Google لتسجيل الدخول إلى Google.

en: Contact Form Settings
ar_AE: إعدادات نموذج الاتصال

en: Contact 7 Settings
ar_AE: الاتصال 7 الإعدادات

en: Contact form 7 code for agent
ar_AE: نموذج الاتصال 7 رمز للوكيل

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ar_AE: نموذج الاتصال بالنموذج 7 للوكيل (على سبيل المثال: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;اتصل بي&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
ar_AE: نموذج الاتصال 7 رمز لصفحة الاتصال

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ar_AE: نموذج الاتصال بالرمز 7 لقالب صفحة الاتصال (مثلا: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;اتصل بي&quot;])

en: X - Twitter Login & Widget
ar_AE: X - تسجيل الدخول إلى تويتر والقطعة

en: Allow login via X - Twitter?
ar_AE: السماح بتسجيل الدخول عبر X - Twitter؟

en: Allow login via X - Twitter? (works only over https)
ar_AE: السماح بتسجيل الدخول عبر X - Twitter؟ (يعمل فقط عبر https)

en: X - Twitter consumer_key.
ar_AE: X - مفتاح_مستهلك تويتر.

en: X - Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget. See this help article before:
ar_AE: X - مطلوب Twitter Consumer_key لعنصر واجهة مستخدم Twitter. راجع مقالة المساعدة هذه قبل:

en: X - Twitter Consumer Secret
ar_AE: X - سر المستهلك على تويتر

en: X - Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
ar_AE: X - مطلوب سر مستخدم تويتر لعنصر واجهة المستخدم الخاص بتويتر.

en: X - Twitter Access Token
ar_AE: X - رمز الوصول إلى تويتر

en: X - Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
ar_AE: X - مطلوب رمز الوصول إلى Twitter لعنصر واجهة مستخدم Twitter.

en: X - Twitter Access Token Secret
ar_AE: X - سر رمز الوصول إلى تويتر

en: X - Twitter Access Token Secret is required for theme Twitter widget.
ar_AE: X - مطلوب سر رمز الوصول إلى Twitter لعنصر واجهة مستخدم Twitter.

en: X- Twitter Cache Time
ar_AE: X- تويتر وقت التخزين المؤقت

en: X - Twitter Cache Time
ar_AE: X - وقت التخزين المؤقت لتويتر

en: Map
ar_AE: خريطة

en: Map Settings
ar_AE: إعدادات الخريطة

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for differences between file and mysql reading)
ar_AE: استخدام قراءة الملف للدبابيس؟ (* يوصى به لأكثر من 200 قائمة. اقرأ الدليل لمعرفة الاختلافات بين قراءة الملف وقراءة MySQL)

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
ar_AE: عدد كبير سيزيد وقت الاستجابة وتحميل الخادم. استخدم رقمًا يعمل في حالة الاستضافة الحالية. ضع -1 لكل الدبابيس.

en: Starting Point Latitude
ar_AE: نقطة انطلاق خط العرض

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
ar_AE: يطبق على وسائط العنوان العالمية مع خرائط google. أضف فقط أرقام (مثل: 40.577906).

en: Starting Point Longitude
ar_AE: نقطة انطلاق خط الطول

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
ar_AE: يطبق على وسائط العنوان العالمية مع خرائط google. أضف فقط أرقام (مثلا: -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
ar_AE: تكبير الخريطة الافتراضية (من 1 إلى 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
ar_AE: يطبق على وسائط العنوان العالمية مع خرائط google ، باستثناء نتائج البحث المتقدم ، وصفحات العقارات وصفحات taxonomies.

en: Map Type
ar_AE: نوع الخريطة

en: The type selected applies for Google Maps header.
ar_AE: ينطبق النوع المحدد على رأس خرائط Google.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
ar_AE: هل تستخدم ذاكرة التخزين المؤقت لخرائط Google؟ (* تجدد ذاكرة التخزين المؤقت كل 3 ساعات)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
ar_AE: إذا تم الضبط على نعم ، فسيتم تحديث دبابيس الخاصية الجديدة على الخريطة كل 3 ساعات.

en: Use Pin Cluster on map
ar_AE: استخدم Pin Cluster على الخريطة

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم ، فإنها تجمع دبابيس قريبة في المجموعة.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
ar_AE: مستوى التكبير الأقصى لـ Cloud Cluster للظهور

en: Geolocation Circle over map (in meters)
ar_AE: دائرة تحديد الموقع الجغرافي فوق الخريطة (بالأمتار)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
ar_AE: يتحكم في قيمة نصف قطر الدائرة للمسمار الجغرافي للمستخدم. اكتب فقط الأرقام (مثل: 400).

en: Height of the Google Map when closed
ar_AE: ارتفاع خريطة جوجل عند إغلاق

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
ar_AE: ينطبق على خرائط جوجل رأس عند تعيين نوع الوسائط رأس العالمية.

en: Height of Google Map when open
ar_AE: ارتفاع خريطة جوجل عند فتح

en: Force Google Map at the "closed" size?
ar_AE: فرض خريطة Google بالحجم "المغلق"؟

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
ar_AE: يتم تطبيقه على رؤوس خرائط google عند تعيينه كنوع وسائط رأس عالمي ، باستثناء صفحة الخصائص.

en: Force Google Map at the full screen size?
ar_AE: فرض خريطة جوجل بحجم الشاشة الكاملة؟

en: Show Google Search over Map?
ar_AE: هل تريد إظهار بحث Google على الخريطة؟

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
ar_AE: تمكين أو تعطيل شريط بحث خرائط جوجل.

en: Copy/paste below the custom map style code.
ar_AE: نسخ / لصق أسفل رمز نمط الخريطة المخصص.

en: Use price Pins?
ar_AE: استخدام دبابيس السعر؟

en: Use price Pins?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
ar_AE: هل تريد استخدام دبابيس الأسعار؟ (فئة css لدبابيس الأسعار هي "wpestate_marker". يتلقى كل دبوس أيضًا فئة باسم الفئة أو الإجراء: على سبيل المثال "مبيعات الشقق wpestate_marker")

en: Use Full Price Pins?
ar_AE: استخدام دبابيس السعر الكامل؟

en: Use single Image Pin?
ar_AE: استخدم دبوس صورة واحد؟

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
ar_AE: سنستخدم دبابيس واحدة لكل العلامات. سيؤدي هذا الخيار إلى تقليل وقت التحميل على خرائطك.

en: Single Pin Marker / Contact marker / Agency or Developer marker image
ar_AE: علامة دبوس واحدة / علامة جهة اتصال / وكالة أو صورة علامة مطور

en: Image size must be 44px x 50px.
ar_AE: يجب أن يكون حجم الصورة 44 بكسل × 50 بكسل.

en: Cloud Marker Image
ar_AE: صورة علامة السحابة

en: Image must be 70px x 70px
ar_AE: يجب أن تكون الصورة 70 × 70 بكسل

en: Pin Management
ar_AE: إدارة دبوس

en: Property Page
ar_AE: صفحة الممتلكات

en: Property Page Design
ar_AE: تصميم صفحة الملكية

en: Property Page Layout
ar_AE: تخطيط صفحة الملكية

en: Pick your Property Page Layout
ar_AE: اختر تخطيط صفحة الممتلكات الخاصة بك

en: Content Columns width
ar_AE: عرض أعمدة المحتوى

en: Layouts 6 & 7 have two content columns and no sidebar. Choose the columns width here. Manage the sections for each column in "Selection for Accordion - Layouts 6 & 7"
ar_AE: يحتوي التخطيطان 6 و7 على عمودين للمحتوى ولا يوجد شريط جانبي. اختر عرض الأعمدة هنا. إدارة الأقسام لكل عمود في "التحديد للأكورديون - التخطيطات 6 و7"

en: "Media Header" type for Property Page?
ar_AE: نوع "رأس الوسائط" لصفحة الخاصية؟

en: Media Header is the first section below header. The option you select will be visible on all property pages.
ar_AE: رأس الوسائط هو القسم الأول الموجود أسفل الرأس. سيكون الخيار الذي تحدده مرئيًا في جميع صفحات الخصائص.

en: Property Media Header -  Revolution Slider
ar_AE: رأس وسائط الخاصية - منزلق الثورة

en: Property Media Header - Static Image
ar_AE: رأس وسائط الخاصية - صورة ثابتة

en: Image Gallery
ar_AE: معرض الصور

en: Map View
ar_AE: عرض الخريطة

en: Street View
ar_AE: منظر الشارع

en: Video
ar_AE: فيديو

en: Virtual Tour
ar_AE: جولة افتراضية

en: Show Content as
ar_AE: عرض المحتوى باسم

en: Show property Features & Amenities on 1,2 or 3 columns
ar_AE: اعرض ميزات العقار ووسائل الراحة في 1،2 أو 3 أعمدة

en: Features & Amenities will display on 1, 2 or 3 columns
ar_AE: سيتم عرض الميزات ووسائل الراحة في عمود واحد أو عمودين أو ثلاثة أعمدة

en: Property - Select Sidebar Position
ar_AE: الخاصية - حدد موضع الشريط الجانبي

en: Where to show the sidebar in property page.
ar_AE: مكان إظهار الشريط الجانبي في صفحة الخصائص.

en: Property page - Select what Sidebar
ar_AE: صفحة الخصائص - حدد الشريط الجانبي

en: Select which sidebar to show in property page. Create new Sidebars from Appearance -> Sidebars
ar_AE: حدد الشريط الجانبي الذي سيتم عرضه في صفحة الخصائص. قم بإنشاء أشرطة جانبية جديدة من المظهر -> الأشرطة الجانبية

en: Show Prev/Next butons on property page ?
ar_AE: إظهار الأزرار السابق/التالي على صفحة الخاصية؟

en: This option will show or hide the prev/next buttons on property page
ar_AE: سيظهر هذا الخيار أو يخفي الأزرار السابقة/التالي على صفحة الخصائص

en: Custom Template (for Advanced Users)
ar_AE: قالب مخصص (للمستخدمين المتقدمين)

en: Custom Templates lets you create your personalized design with pre-made templates for various sections.</br> Before starting, it is a good idea to look over our documentation located
ar_AE: تتيح لك القوالب المخصصة إنشاء تصميمك الشخصي باستخدام قوالب معدة مسبقًا لأقسام مختلفة.</br> قبل البدء، من الجيد إلقاء نظرة على وثائقنا الموجودة

en: Use a custom property page template
ar_AE: استخدم قالب صفحة خاصية مخصصة

en: Overview
ar_AE: نظرة عامة

en: Description
ar_AE: وصف

en: Documents
ar_AE: مستندات

en: Multi Units
ar_AE: وحدات متعددة

en: Energy Savings
ar_AE: توفير الطاقة

en: Address
ar_AE: عنوان

en: Listing Details
ar_AE: تفاصيل قائمة

en: Amenities and Features
ar_AE: وسائل الراحة والميزات

en: What's Nearby
ar_AE: ماذا يوجد بالجوار

en: Payment Calculator
ar_AE: حاسبة الدفع

en: Floor Plans
ar_AE: خطط المبنى

en: Page Views
ar_AE: مشاهدات الصفحة

en: Schedule Tour
ar_AE: جدول الجولة

en: Other Agents
ar_AE: وكلاء آخرون

en: Reviews
ar_AE: التقييمات

en: Similar Listings
ar_AE: قوائم مماثلة

en: Selection for Tab Layout
ar_AE: التحديد لتخطيط علامة التبويب

en: Selection for Accordion - Layouts 6 & 7
ar_AE: اختيار الأكورديون - التخطيطات 6 و7

en: Overview section
ar_AE: قسم نظرة عامة

en: Updated On
ar_AE: تحديث في

en: Bedrooms
ar_AE: غرف نوم

en: Bathrooms
ar_AE: الحمامات

en: Garages
ar_AE: مواقف

en: Property Size
ar_AE: حجم العقار

en: Year Buit
ar_AE: سنة الصنع

en: Property Category
ar_AE: فئة الملكية

en: Property Id
ar_AE: معرف العقار

en: Rooms
ar_AE: غرف

en: Lot Size
ar_AE: حجم كبير

en: Map section
ar_AE: قسم الخريطة

en: Show Map on Property Page?
ar_AE: هل تريد عرض الخريطة على صفحة العقار؟

en: Obsolete option. Will be removed in the next theme update. The section is now managed from "Selection for Layouts" settings.
ar_AE: خيار عفا عليه الزمن. ستتم إزالته في تحديث الموضوع التالي. تتم إدارة القسم الآن من إعدادات "التحديد للتخطيطات".

en: Hide map location?
ar_AE: إخفاء الموقع على الخريطة؟

en: if "yes" we will not show the address or exact location on property page map.
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم، فلن نعرض العنوان أو الموقع الدقيق على خريطة صفحة العقار.

en: Energy Efficiency section
ar_AE: قسم كفاءة الطاقة

en: Energy Classes separated by comma
ar_AE: فئات الطاقة مفصولة بفاصلة

en: Energy Classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
ar_AE: فئات الطاقة مفصولة بفاصلة: مثال: A+,A,B,c

en: Energy Class 1 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 1

en: Energy Class 2 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 2

en: Energy Class 3 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 3

en: Energy Class 4 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 4

en: Energy Class 5 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 5

en: Energy Class 6 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 6

en: Energy Class 7 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 7

en: Energy Class 8 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 8

en: Energy Class 9 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 9

en: Energy Class 10 Background Color
ar_AE: لون الخلفية فئة الطاقة 10

en: Mortgage Calculator
ar_AE: آلة حساب الرهن العقاري

en: Contact & Schedule Tour
ar_AE: الاتصال وجدولة الجولة

en: Show Agent Contact form on Sidebar
ar_AE: إظهار نموذج الاتصال بالوكيل على الشريط الجانبي

en: Show agent contact form on sidebar.
ar_AE: إظهار نموذج الاتصال بالوكيل على الشريط الجانبي.

en: Enable Direct Message?
ar_AE: تمكين الرسالة المباشرة؟

en: If set to no, you will need to delete Inbox page template.
ar_AE: إذا تم التعيين على لا، فستحتاج إلى حذف قالب صفحة البريد الوارد.

en: Schedule Tour design type
ar_AE: جدول نوع تصميم الجولة

en: Show/Hide Details
ar_AE: إظهار/إخفاء التفاصيل

en: Listings Labels
ar_AE: تسميات القوائم

en: Custom title instead of Overview label.
ar_AE: عنوان مخصص بدلاً من تصنيف النظرة العامة.

en: Multi Unit Label
ar_AE: تسمية وحدة متعددة

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
ar_AE: تسمية وحدة متعددة (* للوحدة الفرعية)

en: Property Address Label
ar_AE: عنوان عنوان العقار

en: Property Features Label
ar_AE: خاصية ميزات العلامة

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
ar_AE: تحديث؛ عنوان مخصص بدلاً من تسمية الميزات والخدمات.

en: Property Description Label
ar_AE: وصف الخاصية تسمية

en: Custom title instead of Description label.
ar_AE: عنوان مخصص بدلاً من تصنيف الوصف.

en: Property Documents Label
ar_AE: تسمية وثائق الملكية

en: Custom title instead of Documents label.
ar_AE: عنوان مخصص بدلاً من تسمية المستندات.

en: Property Energy Savings Label
ar_AE: ملصق توفير الطاقة الخاص بالملكية

en: Custom title instead of Energy Savings label.
ar_AE: عنوان مخصص بدلاً من تسمية توفير الطاقة.

en: Property Details Label
ar_AE: تفاصيل العقار Label

en: Property Map Label
ar_AE: تسمية خريطة الملكية

en: The label for map section.
ar_AE: تسمية قسم الخريطة.

en: Property Virtual Tour Label
ar_AE: تسمية الجولة الافتراضية للملكية

en: Property Walkscore Label
ar_AE: تسمية Walkscore الخاصية

en: Property What's Nearby Label
ar_AE: خاصية ما هو قريب من التسمية

en: Property Payment Calculator Label
ar_AE: تسمية حاسبة دفع الملكية

en: The label for Payment Calculator section.
ar_AE: التسمية الخاصة بقسم حاسبة الدفع.

en: Property Page Views Label
ar_AE: تسمية طرق عرض صفحة الخاصية

en: Property Floor Plans Label
ar_AE: تسمية مخططات طوابق العقار

en: The label for Floor Plans section.
ar_AE: التسمية الخاصة بقسم مخططات الطوابق.

en: Property Reviews Label
ar_AE: تسمية مراجعات العقارات

en: Property Schedule Tour Label
ar_AE: ملصق جولة جدول الملكية

en: Property Similar Listings Label
ar_AE: تسمية قوائم العقارات المشابهة

en: Property "Other Agents" Label
ar_AE: تسمية خاصية "الوكلاء الآخرون".

en: The label for Agents section.
ar_AE: التسمية لقسم الوكلاء.

en: LightBox
ar_AE: صندوق مضئ

en: Show Contact Form on lightbox
ar_AE: عرض نموذج الاتصال على العلبة الخفيفة

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
ar_AE: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال على العلبة الخفيفة.

en: Crop Images on lightbox
ar_AE: اقتصاص الصور على العلبة الخفيفة

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
ar_AE: الصور سيكون لها نفس الحجم. في حالة الضبط على &quot;لا&quot; ، ستحتاج إلى التأكد من أن الصور متساوية الحجم

en: Slider for lightbox
ar_AE: شريط التمرير للصندوق المبسط

en: what kind of slider to use on property page lightbox
ar_AE: ما نوع شريط التمرير الذي سيتم استخدامه في العرض المبسط لصفحة الخاصية

en: Features & Amenities
ar_AE: ميزات ووسائل الراحة

en: Show the Features and Amenities that are not available
ar_AE: إظهار الميزات والميزات غير المتاحة

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
ar_AE: اعرض على صفحة الخصائص الميزات والمرافق التي لم يتم اختيارها؟

en: Print Page Design
ar_AE: طباعة تصميم الصفحة

en: Show subunits section
ar_AE: عرض قسم الوحدات الفرعية

en: Show subunits section in print page?
ar_AE: عرض قسم الوحدات الفرعية في صفحة الطباعة؟

en: Show agent details section
ar_AE: إظهار قسم تفاصيل الوكيل

en: Show agent details section in print page?
ar_AE: إظهار قسم تفاصيل الوكيل في صفحة الطباعة؟

en: Show description section
ar_AE: عرض قسم الوصف

en: Show description section in print page?
ar_AE: عرض قسم الوصف في صفحة الطباعة؟

en: Show address section
ar_AE: إظهار قسم العنوان

en: Show address section in print page?
ar_AE: إظهار قسم العنوان في صفحة الطباعة؟

en: Show details section
ar_AE: إظهار قسم التفاصيل

en: Show details section in print page?
ar_AE: إظهار قسم التفاصيل في صفحة الطباعة؟

en: Show features & amenities section
ar_AE: إظهار ميزات ومميزات القسم

en: Show features & amenities section in print page?
ar_AE: إظهار قسم الميزات والمميزات في صفحة الطباعة؟

en: Show floor plans section
ar_AE: عرض قسم مخططات الطوابق

en: Show floor plans section in print page?
ar_AE: عرض قسم مخططات الطوابق في صفحة الطباعة؟

en: Show gallery section
ar_AE: إظهار قسم المعرض

en: Show gallery section in print page?
ar_AE: عرض قسم المعرض في صفحة الطباعة؟

en: Yelp settings
ar_AE: إعدادات الصرخة

en: Yelp Api Key
ar_AE: مفتاح Yelp Api

en: Yelp - no of results
ar_AE: الصرخة - أي من النتائج

en: Yelp Distance Measurement Unit
ar_AE: وحدة قياس مسافة الصرخة

en: Walkscore section
ar_AE: قسم نقاط المشي

en: BreadCrumbs
ar_AE: فتات الخبز

en: Display only the first X reviews.
ar_AE: عرض مراجعات X الأولى فقط.

en: No of similar property listings per row when the page is without sidebar
ar_AE: لا توجد قوائم عقارات مماثلة لكل صف عندما تكون الصفحة بدون شريط جانبي

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
ar_AE: عندما تكون الصفحة مع الشريط الجانبي ، سيكون عدد القوائم لكل صف 2 أو 3 - حسب اختيارك

en: Select Similar Listings Order
ar_AE: حدد ترتيب القوائم المشابهة

en: Similar listing display format
ar_AE: تنسيق عرض القائمة مماثل

en: Property Card Design (used in lists)
ar_AE: تصميم بطاقة الملكية (المستخدمة في القوائم)

en: Property Card General Settings
ar_AE: الإعدادات العامة لبطاقة الملكية

en: Unit Card Type
ar_AE: نوع بطاقة الوحدة

en: Select grid or list style for properties list pages.
ar_AE: حدد نمط الشبكة أو القائمة لصفحات قائمة الخصائص.

en: grid
ar_AE: شبكة

en: list
ar_AE: قائمة

en: No of chars to show in Property Title
ar_AE: عدد الأحرف المطلوب إظهارها في عنوان العقار

en: Set how many characters to display from property excerpt for list style.
ar_AE: قم بتعيين عدد الأحرف التي سيتم عرضها من مقتطف الخاصية لنمط القائمة.

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
ar_AE: عدد قوائم الملكية لكل صف عندما تكون الصفحة بدون شريط جانبي

en: Property Unit/Card min height
ar_AE: وحدة العقار / البطاقة الحد الأدنى للارتفاع

en: %property_id as  property ID, %title as property title, %realtor_name as realtor name, %realtor_phone as realtor phone,, %realtor_mobile as realtor mobile,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
ar_AE: <html>%property_id كمعرف ملكية، %title كعنوان ملكية، %realtor_name كاسم سمسار عقارات، %realtor_phone كهاتف سمسار عقارات، %realtor_mobile كهاتف جوال لسمسار عقارات، استخدم وضع النص و<br class=""> علامة للسطر الجديد ،<p j=1 style=";text-align:right;direction:rtl"> لفقرة جديدة، <span class="">للتصميم.</span>

en: Property Card Image Settings
ar_AE: إعدادات صورة بطاقة الملكية

en: Use Slider in Property Unit
ar_AE: استخدم المنزلق في وحدة الممتلكات

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
ar_AE: تمكين / تعطيل شريط تمرير الصورة في وحدة الخاصية (المستخدمة في القوائم).

en: yes
ar_AE: نعم فعلا

en: no
ar_AE: لا

en: No of images in slider in property card
ar_AE: لا توجد صور في شريط التمرير في بطاقة الخصائص

en: Property Card Content Composer
ar_AE: مؤلف محتوى بطاقة الملكية

en: Use Composer Settings
ar_AE: استخدم إعدادات الملحن

en: Property Card - rows order
ar_AE: بطاقة الملكية - ترتيب الصفوف

en: Title row
ar_AE: صف العنوان

en: Price row
ar_AE: صف السعر

en: Details row
ar_AE: صف التفاصيل

en: Address row
ar_AE: صف العنوان

en: Categories row
ar_AE: صف الفئات

en: Contact row
ar_AE: صف الاتصال

en: Property Card Details Row
ar_AE: صف تفاصيل بطاقة الملكية

en: Property Card Adress Row
ar_AE: صف عنوان بطاقة الملكية

en: Adress
ar_AE: العنوان

en: Zip
ar_AE: الرمز البريدي

en: County/State
ar_AE: مقاطعة / ولاية

en: City
ar_AE: مدينة

en: Area
ar_AE: منطقة

en: Property Card Categories Row
ar_AE: صف فئات بطاقة الملكية

en: Category
ar_AE: الفئة

en: Type
ar_AE: اكتب

en: Status
ar_AE: الحالة

en: Property Card Agent Section Settings
ar_AE: إعدادات قسم وكيل بطاقة الملكية

en: Display the agent row?
ar_AE: عرض صف الوكيل؟

en: Enable or disable the full agent row.
ar_AE: تمكين أو تعطيل صف الوكيل الكامل.

en: Show Agent Image
ar_AE: إظهار صورة الوكيل

en: Enable or disable agent image.
ar_AE: تمكين أو تعطيل صورة الوكيل.

en: Show agent name
ar_AE: إظهار اسم الوكيل

en: Enable or disable the agent name.
ar_AE: تمكين أو تعطيل اسم الوكيل.

en: Property Card Composer - Extra Settings
ar_AE: مؤلف بطاقة الملكية - إعدادات إضافية

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size
ar_AE: صف التفاصيل - حجم الخط الرائع للأيقونات

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size in px
ar_AE: صف التفاصيل - حجم أيقونات الخط الرائع بالبكسل

en: Details Row - Image Icons Size
ar_AE: صف التفاصيل - حجم أيقونات الصورة

en: Details Row - Image Icons Size max-height in px
ar_AE: صف التفاصيل - حجم أيقونات الصورة أقصى ارتفاع بالبكسل

en: Details Row - Font Control
ar_AE: صف التفاصيل - التحكم في الخط

en: Details Row - select field value text font size,weight or color
ar_AE: صف التفاصيل - حدد حجم خط نص قيمة الحقل أو الوزن أو اللون

en: Details Row Align options
ar_AE: خيارات محاذاة صف التفاصيل

en: Manage how to align the fields in the details row.
ar_AE: إدارة كيفية محاذاة الحقول في صف التفاصيل.

en: Details Image/Icon position
ar_AE: تفاصيل الصورة/موضع الأيقونة

en: Manage how to align the icon in the details row
ar_AE: إدارة كيفية محاذاة الرمز في صف التفاصيل

en: Details Font Awesome Icon Color- (it is not applicable to images)
ar_AE: تفاصيل الخط لون أيقونة رائع- (لا ينطبق على الصور)

en: For Images, upload the image in the color you wish
ar_AE: بالنسبة للصور، قم بتحميل الصورة باللون الذي تريده

en: Gap between details in px
ar_AE: الفجوة بين التفاصيل في بكسل

en: Space between details
ar_AE: المسافة بين التفاصيل

en: Show compare button
ar_AE: إظهار زر المقارنة

en: Show compare button
ar_AE: إظهار زر المقارنة

en: Show share button
ar_AE: إظهار زر المشاركة

en: Show share button
ar_AE: إظهار زر المشاركة

en: Show favorite button
ar_AE: إظهار الزر المفضل

en: Show favorite button
ar_AE: إظهار الزر المفضل

en: Show property status labels
ar_AE: إظهار تسميات حالة الملكية

en: Show property status labels
ar_AE: إظهار تسميات حالة الملكية

en: Show property featured labels
ar_AE: إظهار التسميات المميزة للملكية

en: Show property featured labels
ar_AE: إظهار التسميات المميزة للملكية

en: Property Card Design - Beta
ar_AE: تصميم بطاقة الملكية - بيتا

en: Please use the "Save Design" button in order to save your design
ar_AE: الرجاء استخدام زر "حفظ التصميم" لحفظ التصميم الخاص بك

en: Use this unit/card?
ar_AE: استخدم هذه الوحدة / البطاقة؟

en: Card Designer
ar_AE: مصمم البطاقة

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
ar_AE: إن وحدة بناء هذه الخاصية هي ميزة معقدة للغاية ، مع الكثير من الخيارات ، وبسبب ذلك قد لا تعمل لجميع الأيدي التصميم. سنستمر في تحسينها ، ولكن يرجى الانتباه إلى أن مشاكل css قد تظهر وأنه يجب حلها عن طريق إضافة قواعد css في الشفرة يدويًا.

en: Design
ar_AE: التصميم

en: General Design Settings
ar_AE: إعدادات التصميم العامة

en: Main Grid Width in px
ar_AE: عرض الشبكة الرئيسية في بكسل

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
ar_AE: يحدد هذا الخيار عرض المحتوى الرئيسي. القيمة الافتراضية هي 1200 بكسل

en: Content Width (In Percent)
ar_AE: عرض المحتوى (في المئة)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
ar_AE: باستخدام هذا الخيار ، يمكنك تحديد عرض المحتوى في المائة. وسيشغل شريط الشاشة باقي مساحة المحتوى الرئيسية.

en: Content Area Internal Padding Top
ar_AE: منطقة المحتوى الداخلية الحشو الأعلى

en: Content Area Internal Padding Left
ar_AE: ترك مساحة داخلية لمنطقة المحتوى

en: Content Area Internal Padding Bottom
ar_AE: مساحة داخلية لأسفل لمنطقة المحتوى

en: Content Area Internal Padding Right
ar_AE: محتوى مساحة الحشو الداخلي الأيمن

en: Content Area Background Color
ar_AE: لون خلفية منطقة المحتوى

en: Show Breadcrumbs
ar_AE: إظهار Breadcrumbs

en: Border Corner Radius
ar_AE: ركن الحدود

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
ar_AE: Border Corner Radius لعناصر الوحدة ، مثل وحدة الممتلكات ، ووحدة العميل أو وحدة المدونة وغيرها

en: Custom Colors Settings
ar_AE: إعدادات الألوان المخصصة

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
ar_AE: *** يرجى تفهم أنه لا يمكننا إضافة عناصر التحكم في الألوان هنا لجميع عناصر وتفاصيل السمة. سوف يؤدي ذلك إلى واجهة مكتظة وغير مجدية. يجب معالجة هذه التفاصيل الصغيرة عبر شفرة css المخصصة

en: Main Color
ar_AE: اللون الأساسي

en: Second Color
ar_AE: اللون الثاني

en: Background Color
ar_AE: لون الخلفية

en: Content Background Color
ar_AE: لون خلفية المحتوى

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
ar_AE: Breadcrumbs، Meta و Second Line Font Color

en: Font Color
ar_AE: لون الخط

en: Link Color
ar_AE: لون الرابط

en: Headings Color
ar_AE: لون العناوين

en: Footer Background Color
ar_AE: لون خلفية التذييل

en: Footer Font Color
ar_AE: تذييل لون الخط

en: Footer Heading Font Color
ar_AE: لون خط عنوان التذييل

en: Footer Copyright Font Color
ar_AE: تذييل حقوق الطبع والنشر لون الخط

en: Footer Copyright Area Background Font Color
ar_AE: تذييل حقوق الطبع والنشر منطقة خلفية الخلفية لون الخط

en: Footer Social Widget Icon Background Color
ar_AE: تذييل القطعة الاجتماعية أيقونة لون الخلفية

en: Footer Social Widget Icon Color
ar_AE: لون رمز القطعة الاجتماعية للتذييل

en: Boxed Content Background Color
ar_AE: لون خلفية محتوى محاصر

en: Border Color
ar_AE: لون الحدود

en: Hover Button Color
ar_AE: تحوم زر اللون

en: Map Controls Background Color
ar_AE: خريطة التحكم في لون الخلفية

en: Map Controls Font Color
ar_AE: خريطة ضوابط لون الخط

en: Header Design & Colors
ar_AE: رأس التصميم والألوان

en: Login/Register Modal Image
ar_AE: تسجيل الدخول / تسجيل صورة مشروطة

en: Login/Register Modal Message
ar_AE: تسجيل الدخول / تسجيل رسالة مشروط

en: Header Height
ar_AE: رأس الطول

en: Sticky Header Height
ar_AE: مثبت رأس مثبت

en: Sticky Header Height in px
ar_AE: رأس مثبت مثبت في px

en: Top Menu Font Size
ar_AE: أعلى حجم الخط القائمة

en: Menu Item Font Size
ar_AE: حجم عنصر قائمة البند

en: Border Bottom Header Height
ar_AE: الحد السفلي رأس رأس الطول

en: Border Bottom Header Height in px
ar_AE: الحد السفلي رأس رأس الطول في بكسل

en: Border Bottom Sticky Header Height
ar_AE: الحدود رأس مثبت رأس مثبت

en: Border Bottom Sticky Header Height in px
ar_AE: الحد السفلي من الرأس اللاصق بالبكسل

en: Header Border Bottom Color
ar_AE: الحدود رأس أسفل اللون

en: Sticky Header Border Bottom Color
ar_AE: لزجة رأس الحدود القاع لون

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
ar_AE: لون خلفية شريط العلوي (قائمة القطعة رأس)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
ar_AE: شريط ألوان الخط الأعلى (قائمة أدوات الرأس)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
ar_AE: أعلى القائمة ولصق خلفية القائمة اللون

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
ar_AE: بالنسبة إلى منطقة القائمة عندما يطبق نوع الرأس 5 اللون الرئيسي

en: Sticky Menu Font Color
ar_AE: قائمة لزجة لون الخط

en: Top Menu Font Color
ar_AE: أعلى القائمة لون الخط

en: Top Menu Hover Font Color
ar_AE: أعلى القائمة Hover Font Color

en: Active Menu Font Color
ar_AE: لون خط القائمة النشطة

en: Top Menu Hover Background Color
ar_AE: أعلى القائمة Hover Background Color

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
ar_AE: أعلى القائمة Hover Background Color (* ينطبق على بعض أنواع التحويم)

en: Top Menu Hover Type
ar_AE: أعلى القائمة Hover Type

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
ar_AE: بالنسبة إلى Hover Type 1 و 2 و 5 و 6 - الإعداد أعلى خيار Hover Font Color

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
ar_AE: من أجل Hover Type 3، 4 - الإعداد الأعلى Menu Hover Background Color

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
ar_AE: رأس شفاف - أعلى لون الخط القائمة

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
ar_AE: رأس شفاف - Top Menu Hover Font Color

en: Menu Item Color
ar_AE: لون عنصر القائمة

en: Menu Item hover font color
ar_AE: عنصر القائمة تحوم لون الخط

en: Menu Item Back Color
ar_AE: عنصر القائمة لون الخلفية

en: Menu Item Hover Back Color
ar_AE: عنصر القائمة حرك اللون الخلفي

en: Menu border color
ar_AE: لون حدود القائمة

en: Mobile Menu Colors
ar_AE: ألوان القائمة المتنقلة

en: Mobile header background color
ar_AE: لون خلفية رأس الجوال

en: Mobile header icon color
ar_AE: لون رمز رأس الجوال

en: Mobile menu font color
ar_AE: لون خط القائمة المحمول

en: Mobile menu hover font color
ar_AE: لون الخط المحمول تحوم القائمة

en: Mobile menu item hover background color
ar_AE: لون عنصر القائمة المتحرك في الخلفية المتحركة

en: Mobile menu background color
ar_AE: لون خلفية القائمة المتنقلة

en: Mobile menu item border color
ar_AE: لون حدود عنصر القائمة المحمول

en: Agent Card & Blog Card Design
ar_AE: تصميم بطاقة الوكيل وبطاقة المدونة

en: Agent Unit card
ar_AE: بطاقة وحدة الوكيل

en: Agent Unit Card.
ar_AE: بطاقة وحدة الوكيل.

en: Type 1
ar_AE: النوع 1

en: Type 2
ar_AE: النوع 2

en: Type 3
ar_AE: النوع 3

en: Type 4
ar_AE: اكتب 4

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
ar_AE: عدد قوائم الوكلاء لكل صف عندما تكون الصفحة بدون شريط جانبي

en: Blog List and Category/Archive - Select Card Design Type
ar_AE: قائمة المدونات والفئة/الأرشيف - حدد نوع تصميم البطاقة

en: The selection applies also to Recent Articles Slider and Recent Articles shortcodes!
ar_AE: ينطبق التحديد أيضًا على شريط تمرير المقالات الأخيرة والرموز المختصرة للمقالات الحديثة!

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
ar_AE: عدد قوائم المدونة لكل صف عندما تكون الصفحة بدون شريط جانبي

en: Agent Unit/Card min height
ar_AE: وحدة الوكيل / البطاقة الحد الأدنى للارتفاع

en: Blog Unit/Card min height
ar_AE: المدونة وحدة / بطاقة دقيقة الارتفاع

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
ar_AE: وحدة العقارات والوكلاء والمدون / بطاقة Backgrond Colour

en: Unit border size
ar_AE: حجم حد الوحدة

en: Unit/Card border color
ar_AE: لون حد الوحدة / البطاقة

en: Sidebar Widget Design
ar_AE: تصميم القطعة الشريط الجانبي

en: Sidebar Widget Background Color
ar_AE: لون خلفية الشريط الجانبي

en: Sidebar Heading Color
ar_AE: لون الشريط الجانبي

en: Sidebar Heading Background Color
ar_AE: الشريط الجانبي العنوان لون الخلفية

en: Widget Font color
ar_AE: لون خط القطعة

en: Widget Border Size
ar_AE: حجم الحدود القطعة

en: Widget Border Color
ar_AE: لون واجهة القطع

en: User Dashboard Design
ar_AE: تصميم لوحة التحكم للمستخدم

en: Show Header in Dashboard ?
ar_AE: إظهار العنوان في لوحة البيانات؟

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
ar_AE: تمكين أو تعطيل رأس في لوحة القيادة. سيكون الرأس دائمًا عريضًا ونوعًا 1!

en: User Dashboard Menu Color
ar_AE: قائمة المستخدم لوحة القيادة اللون

en: User Dashboard Menu Hover Color
ar_AE: قائمة لوحة معلومات المستخدم تحوم بالألوان

en: User Dashboard Menu Item Background Color
ar_AE: لوحة معلومات المستخدم لون عنصر القائمة

en: User Dashboard Menu Background
ar_AE: المستخدم قائمة لوحة المعلومات الخلفية

en: User Dashboard Package Background
ar_AE: حزمة خلفية لوحة معلومات المستخدم

en: User Dashboard Package Color
ar_AE: لون حزمة لوحة المستخدم

en: Dashboard Buy Package Select Background
ar_AE: حزمة شراء لوحة المعلومات حدد الخلفية

en: Dashboard Package Selected
ar_AE: حزمة لوحة المعلومات مختارة

en: Dashboard Package Select
ar_AE: حزمة لوحة المعلومات حدد

en: Content Button Background
ar_AE: خلفية زر المحتوى

en: Content Text Color
ar_AE: لون نص المحتوى

en: Fonts
ar_AE: الخطوط

en: H1 Font
ar_AE: خط H1

en: H2 Font
ar_AE: خط H2

en: H3 Font
ar_AE: خط H3

en: H4 Font
ar_AE: خط H4

en: H5 Font
ar_AE: خط H5

en: H6 Font
ar_AE: خط H6

en: Paragraph Font
ar_AE: فقرة الفقرة

en: Menu Font
ar_AE: خط القائمة

en: Custom CSS
ar_AE: لغة تنسيق ويب حسب الطلب

en: Custom Css
ar_AE: لغة تنسيق ويب حسب الطلب

en: Overwrite theme css using custom css.
ar_AE: الكتابة فوق موضوع المغلق باستخدام CSS مخصص.

en: Email Management
ar_AE: إدارة البريد الإلكتروني

en: Emails Settings
ar_AE: إعدادات رسائل البريد الإلكتروني

en: Display Email Header ?
ar_AE: عرض رأس البريد الإلكتروني؟

en: Display email header - the default header contains only the logo
ar_AE: عرض رأس البريد الإلكتروني - يحتوي الرأس الافتراضي على الشعار فقط

en: Email Logo
ar_AE: شعار البريد الإلكتروني

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window. Add a small logo.
ar_AE: استخدم زر "تحميل" وزر "إدراج في النشر" من النافذة المنبثقة. أضف شعارًا صغيرًا.

en: Display Email footer?
ar_AE: عرض تذييل البريد الإلكتروني؟

en: Display email footer
ar_AE: عرض تذييل البريد الإلكتروني

en: Show Address in  email footer?
ar_AE: هل تريد إظهار العنوان في تذييل البريد الإلكتروني؟

en: Footer Content
ar_AE: محتوى التذييل

en: Footer Content for email
ar_AE: محتوى التذييل للبريد الإلكتروني

en: Please do not reply directly to this email. If you believe this is an error or require further assistance, please contact us
ar_AE: رجاء، لا ترد ردا مباشرا على هذا البريد الالكتروني. إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ أو تحتاج إلى مزيد من المساعدة، يرجى الاتصال بنا

en: Social icon no 1
ar_AE: الأيقونة الاجتماعية رقم 1

en: Upload social icon image
ar_AE: تحميل صورة أيقونة الاجتماعية

en: Link social accont no 1 ?
ar_AE: رابط الحساب الاجتماعي رقم 1؟

en: Link for social accont no 1
ar_AE: رابط الحساب الاجتماعي رقم 1

en: Social icon no 2
ar_AE: أيقونة التواصل الاجتماعي رقم 2

en: Link social accont no 2 ?
ar_AE: رابط حساب التواصل الاجتماعي رقم 2 ؟

en: Link for social accont no 2
ar_AE: رابط الحساب الاجتماعي رقم 2

en: Social icon no 3
ar_AE: أيقونة التواصل الاجتماعي رقم 3

en: Link social accont no 3 ?
ar_AE: رابط حساب التواصل الاجتماعي رقم 3 ؟

en: Link for social accont no 3
ar_AE: رابط الحساب الاجتماعي رقم 3

en: Email Background Color
ar_AE: لون خلفية البريد الإلكتروني

en: Email Content Background Color
ar_AE: لون خلفية محتوى البريد الإلكتروني

en: Emails Content
ar_AE: محتوى رسائل البريد الإلكتروني

en: Leave "Subject" blank for the email notifications you don't wish to send. Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ar_AE: اترك "الموضوع" فارغًا لإعلامات البريد الإلكتروني التي لا ترغب في إرسالها. المتغيرات العامة:٪ website_url كعنوان url للموقع ،٪ website_name كاسم موقع الويب ، %u ser_email as user_email ، %u اسم المستخدم كاسم مستخدم

en: Subject for New user notification
ar_AE: موضوع إشعار المستخدم الجديد

en: Email subject for New user notification
ar_AE: موضوع البريد الإلكتروني لإعلام المستخدم الجديد

en: Your username and password on %website_url
ar_AE: اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك على٪ website_url

en: Content for New user notification
ar_AE: محتوى لإشعار المستخدم الجديد

en: Email content for New user notification
ar_AE: محتوى البريد الإلكتروني لإعلام المستخدم الجديد

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
ar_AE: مرحبًا بكم ، مرحباً بكم في٪ website_url! يمكنك تسجيل الدخول الآن باستخدام بيانات الاعتماد أدناه: اسم المستخدم:٪ user_login_register كلمة المرور:٪ user_pass_register إذا كان لديك أي مشاكل ، يرجى الاتصال بي. شكرا لكم!

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
ar_AE: <html>%user_login_register كاسم مستخدم جديد، %user_pass_register ككلمة مرور المستخدم، %user_email_register كاسم بريد إلكتروني جديد للمستخدم، استخدم وضع النص و<br class=""> علامة للسطر الجديد ،<p j=1 style=";text-align:right;direction:rtl"> لفقرة جديدة، <span class="">للتصميم.</span>

en: New User Registration
ar_AE: تسجيل مستخدم جديد

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>%user_login_register كاسم مستخدم جديد و%user_email_register كبريد إلكتروني جديد للمستخدم، استخدم وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for Purchase Activated
ar_AE: موضوع   لعملية شراء تم تنشيطها

en: Your purchase was activated
ar_AE: تم تفعيل عملية الشراء الخاصة بك

en: Content for Purchase Activated
ar_AE: محتوى  لعملية شراء تم تنشيطها

en: Email content for Purchase Activated
ar_AE: محتوى بريد الإلكترونى لعملية شراء تم تنشيطها

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، تم تنشيط عملية الشراء على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: Password Reset Request
ar_AE: إعادة تعيين كلمة المرور طلب

en: Your Password was Reset
ar_AE: كلمة المرور الخاصة بك تم إعادة تعيين

en: Subject for Agent Review
ar_AE: موضوع لمراجعة الوكيل

en: Email subject for Agent Review Posted
ar_AE: موضوع البريد الإلكتروني لمراجعة الوكيل نشرت

en: A new agent review was received.
ar_AE: تم استلام مراجعة وكيل جديد.

en: Content for Agent Review Received
ar_AE: تم استلام محتوى مراجعة الوكيل

en: Email content for Agent Review Received
ar_AE: تم استلام محتوى البريد الإلكتروني لمراجعة الوكيل

en: Your listing was approved
ar_AE: تمت الموافقة على قائمتك

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، تمت الموافقة على قائمتك ،٪ property_title على٪ website_url! القائمة هي:٪ property_url. يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %post_id كمعرف قائمة، و%property_url كعنوان URL للخاصية و%property_title كاسم للخاصية، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for New wire Transfer
ar_AE: موضوع لنقل سلك جديد

en: Email subject for New wire Transfer
ar_AE: موضوع  بريد اليكترونى لwire Transfer جديد

en: You ordered a new Wire Transfer
ar_AE: لقد طلبت حوالة مصرفية جديدة

en: Content for New wire Transfer
ar_AE: محتوى  لwire Transfer جديد

en: Email content for New wire Transfer
ar_AE: محتوى بريد اليكترونى لwire Transfer جديد

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as $payment_details, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %invoice_no كرقم الفاتورة، و%total_price كـ $totalprice و%payment_details كـ $ Payment_details، واستخدام الوضع النصي و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for Admin - New wire Transfer
ar_AE: موضوع للمشرف - wire Transfer جديد

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ar_AE: أمر شخص بنقل سلك جديد

en: Content for Admin - New wire Transfer
ar_AE: محتوى للمشرف - wire Transfer جديد

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
ar_AE: مرحبًا ، لقد تلقيت طلبًا جديدًا للدفع عبر التحويل الإلكتروني عبر الموقع الإلكتروني website_url. رقم الفاتورة هو:٪ invoice_no ، المبلغ:٪ total_price. يرجى الانتظار حتى يتم إجراء الدفع لتنشيط شراء المستخدم.

en: Subject for Admin - Expired Listing
ar_AE: موضوع للمشرف  - قائمة منتهية الصلاحية

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ar_AE: تم إرسال قائمة منتهية الصلاحية للموافقة على٪ website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
ar_AE: المحتوى للمشرف-انتهت مدة صلاحية  القائمة

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ar_AE: مرحبًا ، لقد أعاد مستخدم إعادة إنشاء موقع جديد على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك. هذا هو عنوان العقار:٪ submission_title.

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %submission_title كرقم عنوان الخاصية، و%submission_url كعنوان URL لإرسال الخاصية، واستخدام الوضع النصي و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for Matching Submissions
ar_AE: هذا الموضوع لمطابقة التقديمات

en: Matching Submissions on %website_url
ar_AE: مطابقة الطلبات على٪ website_url

en: Content for Matching Submissions
ar_AE: المحتوى لمطابقة التقديمات

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %matching_submissions كقائمة مطابقة للإرسالات، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for Paid Submission
ar_AE: موضوع لتقديم دفع

en: New Paid Submission on %website_url
ar_AE: إرسال جديد مدفوع على٪ website_url

en: Content for Paid Submission
ar_AE: محتوى لتقديم الدفع

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، لديك إرسال مدفوع جديد على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: Subject for Featured Submission
ar_AE: موضوع لتقديم مميز

en: New Feature Upgrade on  %website_url
ar_AE: ترقية ميزة جديدة على٪ website_url

en: Content for Featured Submission
ar_AE: محتوى لتقديم مميز

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، لديك إرسال جديد مميز على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: Account Downgraded on %website_url
ar_AE: تم تخفيض الحساب على٪ website_url

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
ar_AE: مرحبًا ، لقد قمت بخفض اشتراكك على٪ website_url. نظرًا لأن رقم بطاقات بياناتك كان أكبر مما تقدمه الحزمة الفعلية ، فإننا نعين حالة جميع بطاقاتك على &quot;منتهية الصلاحية&quot;. ستحتاج إلى اختيار القوائم التي تريدها مباشرة وإرسالها مرة أخرى للموافقة عليها. شكرا لكم!

en: Subject for Membership Cancelled
ar_AE: هذا الموضوع لإلغاء العضوية

en: Membership Cancelled on %website_url
ar_AE: تم إلغاء العضوية على٪ website_url

en: Content for Membership Cancelled
ar_AE: محتوى لإلغاء العضوية

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ar_AE: مرحبًا ، تم إلغاء اشتراكك في٪ website_url نظرًا لانتهائه أو عدم معالجة الدفعة المتكررة من التاجر. لم تعد جميع قوائمك مرئية لزوارنا ولكنها تبقى في حسابك. شكرا لكم.

en: Membership Expiration Warning on %website_url
ar_AE: تحذير انتهاء صلاحية العضوية على٪ website_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
ar_AE: مرحبًا بك ، سينتهي اشتراكك في٪ website_url خلال 3 أيام. الرجاء التأكد من تجديد اشتراكك أو لديك أموال كافية لتجديد تلقائي.

en: Subject for Free Listing Expired
ar_AE: انتهت صلاحية القائمة

en: Free Listing expired on %website_url
ar_AE: انتهت صلاحية البطاقة المجانية على الموقع الإلكتروني ٪_ url

en: Content for Free Listing Expired
ar_AE: انتهت صلاحية القائمة

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ar_AE: مرحبًا ، &quot;انتهت صلاحية&quot; واحدة من بطاقات البيانات المجانية على٪ website_url. قائمة البيانات٪ expired_listing_url. شكرا لكم!

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %expired_listing_url كعنوان URL لقائمة منتهية الصلاحية و%expired_listing_name كاسم قائمة منتهية الصلاحية، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: New Listing Submission on %website_url
ar_AE: تقديم قائمة جديدة على ٪ website_url

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
ar_AE: مرحبًا ، لقد أرسل أحد المستخدمين خاصية جديدة على موقع ويب site_url! يجب عليك الذهاب التحقق من ذلك. هذا هو عنوان العقار٪ new_listing_title!

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %new_listing_title كعنوان لقائمة جديدة و%new_listing_url كعنوان URL لقائمة جديدة، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Listing Edited on %website_url
ar_AE: تم تعديل القائمة على٪ website_url

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
ar_AE: مرحبًا ، لقد عدل مستخدم أحد قوائمه على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك. اسم الموقع:٪ editing_listing_title!

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %editing_listing_title كعنوان لقائمة التعديل و%editing_listing_url كعنوان URL لقائمة التعديل، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Subject for Recurring Payment
ar_AE: هذا الموضوع للدفع المتكرر

en: Recurring Payment on %website_url
ar_AE: الدفع المتكرر على٪ website_url

en: Content for Recurring Payment
ar_AE: محتوى للدفع المتكرر

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، لقد فرضنا رسومًا على٪ من التاجر للاشتراك في٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
ar_AE: <html>* يمكنك استخدام %recurring_pack_name كاسم حزمة متكرر و%merchant كاسم تاجر، واستخدام وضع النص و<p j=0 style=";text-align:right;direction:rtl"> أو <span style="">لفقرة وتصميم جديد.</span>

en: Membership Activated on %website_url
ar_AE: العضوية المنشورة على٪ website_url

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
ar_AE: مرحبًا ، تم تنشيط عضويتك الجديدة على٪ website_url! يجب أن تذهب للتحقق من ذلك.

en: Profile Update
ar_AE: تحديث الملف الشخصي

en: A user updated his profile on %website_url.Username: %user_profile
ar_AE: قام أحد المستخدمين بتحديث ملفه الشخصي على %website_url.اسم المستخدم: %user_profile

en: New Agent Added
ar_AE: وأضاف وكيل جديد

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
ar_AE: تمت إضافة وكيل جديد على٪ website_url. اسم المستخدم:٪ user_profile

en: Subject for Payment Action Required
ar_AE: مطلوب موضوع إجراء الدفع

en: Payment Action Required on %website_url
ar_AE: مطلوب إجراء الدفع على %website_url

en: Content for Payment Action Required
ar_AE: مطلوب محتوى إجراء الدفع

en: Advanced
ar_AE: المتقدمة

en: Site Speed
ar_AE: سرعة الموقع

en: Minify css and js files
ar_AE: تصغير ملفات css و js

en: The system will use the minified versions of the css and js files
ar_AE: سيستخدم النظام الإصدارات المضبوطة من ملفات css و js

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
ar_AE: إزالة إصدار البرنامج النصي - بعد اتباع إرشادات Envato ، أزلنا هذه الميزة.الرجاء استخدام مكوّن إضافي مؤقت لإزالة إصدار البرنامج النصي.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
ar_AE: سيقوم النظام بإزالة إصدار البرنامج النصي عندما يتم تضمينه. هذا المحفل لا يحسّن السرعة فعليًا ، لكنه يحسّن نقاط الاختبار في صفحات أدوات السرعة.

en: Enable Browser Cache
ar_AE: تمكين ذاكرة التخزين المؤقت للمتصفح

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
ar_AE: أضف هذا الرمز في ملف .httaces الخاص بك (قم بنسخ المعجون في النهاية). سيتم تنشيط ذاكرة التخزين المؤقت للمتصفح وتسريع موقعك.

en: Import & Export
ar_AE: استيراد &amp; تصدير

en: reCaptcha settings
ar_AE: إعدادات reCaptcha

en: Add reCaptcha to register form?
ar_AE: إضافة reCaptcha إلى نموذج التسجيل؟

en: This helps preventing registration spam with ReCaptcha system. All theme forms are already secured. ReCaptcha is Optional.
ar_AE: يساعد هذا في منع التسجيل غير المرغوب فيه باستخدام نظام ReCaptcha. جميع نماذج السمات مؤمنة بالفعل. ReCaptcha اختياري.

en: reCaptha site key
ar_AE: مفتاح موقع reCaptha

en: reCaptha secret key
ar_AE: مفتاح reCaptha سر

en: Image settings
ar_AE: إعدادات الصورة

en: VERY IMPORTANT!</strong></br>- Make a backup of your site before modifying thumbs. You can revert the backup if you do not like how your changes influence your site design.</br>- Your changes will influence design (thumbs height / width could look different than in default design) and speed (the bigger width and height values are, the slower the site could be)</br>- Learn about WordPress thumbs and how they work before making changes -  https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/
ar_AE: مهم جدا!</br> - قم بعمل نسخة احتياطية لموقعك قبل التعديل على الصور المصغرة. يمكنك التراجع عن النسخة الاحتياطية إذا كنت لا تحب مدى تأثير تغييراتك على تصميم موقعك.</br> - ستؤثر تغييراتك على التصميم (قد يبدو الارتفاع / العرض مختلفًا عما هو عليه في التصميم الافتراضي) والسرعة (كلما زادت قيم العرض والارتفاع، كلما كان الموقع أبطأ)</br> - تعرف على نماذج WordPress وكيفية عملها قبل إجراء التغييرات - https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/

en: Membership
ar_AE: عضوية

en: Membership Settings
ar_AE: إعدادات العضوية

en: Enable Paid Submission?
ar_AE: تمكين التقديم المدفوع؟

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
ar_AE: لا = التقديم مجاني. يتطلب الإدراج المدفوع = التقديم أن يدفع المستخدم رسومًا مقابل كل بطاقة بيانات. تعتمد العضوية = التقديم على حزمة عضوية المستخدم.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
ar_AE: إذا قمت بتغيير هذه القيمة ، يتم تطبيق القيمة الجديدة للمستخدمين المسجلين الجدد. تنطبق القيمة القديمة للحسابات المسجلة القديمة.

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
ar_AE: عضوية مجانية - لا توجد قوائم مميزة (لوضع &quot;العضوية&quot;)

en: Option applies for each free published listing.
ar_AE: الخيار ينطبق على كل قائمة منشورة مجانية.

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
ar_AE: السعر لكل تقديم (لوضع &quot;في القائمة&quot;)

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
ar_AE: استخدم تنسيق .00 للكسور العشرية (مثل: 5.50). لا تحدد السعر على 0!

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
ar_AE: السعر لجعل قائمة مميزة (لوضع &quot;في القائمة&quot;)

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
ar_AE: استخدم تنسيق .00 للكسور العشرية (مثلا: 1.50). لا تحدد السعر على 0!

en: Submited Listings should be approved by admin?
ar_AE: يجب الموافقة على القوائم المقدمة من قبل المشرف؟

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم ، فسيقوم المسؤول بنشر كل موقع يتم تقديمه في الواجهة الأمامية يدويًا.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
ar_AE: أقصى عدد للصور لكل موقع (تحميل الواجهة الأمامية فقط). يعمل عند تقديم الطلب مجانًا أو يتطلب من المستخدم دفع رسوم مقابل كل بطاقة بيانات

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
ar_AE: الحد الأقصى لعدد الصور التي يمكن للمستخدم تحميلها بنموذج تقديم الواجهة الأمامية. استخدم 0 لعدد غير محدود. لا يتم استخدام هذه القيمة في حالة وضع العضوية (سيكون لكل حزمة صورة بحد أقصى لا توجد بها مجموعة)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
ar_AE: Sandbox = اختبار API. LIVE = real payments API. قم بتحديث إعدادات PayPal و Stripe وفقًا لاختيار نوع واجهة برمجة التطبيقات.

en: Currency For Paid Submission
ar_AE: العملة لتقديم مدفوع

en: The currency in which payments are processed.
ar_AE: العملة التي تتم فيها معالجة المدفوعات.

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
ar_AE: تمكين الدفع المباشر / الدفع السلكي؟

en: Enable or disable the wire payment option.
ar_AE: تمكين أو تعطيل خيار الدفع الإلكتروني.

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
ar_AE: Custom Currency Symbol - * حدده من القائمة أعلاه بعد إضافته.

en: Wire instructions for direct payment
ar_AE: تعليمات الأسلاك للدفع المباشر

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
ar_AE: إذا تم تمكين الدفع الإلكتروني ، فاكتب التعليمات التالية.

en: Property Submission Page
ar_AE: صفحة تقديم الملكية

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
ar_AE: تمكين الإكمال التلقائي في نموذج إرسال النهاية الأمامية

en: PayPal Settings
ar_AE: إعدادات بايبال PayPal

en: Enable Paypal
ar_AE: تفعيل بايبال

en: You can enable or disable PayPal buttons.
ar_AE: يمكنك تمكين أو تعطيل أزرار PayPal.

en: Paypal Client id
ar_AE: معرف عميل PayPal

en: Paypal Client Secret Key
ar_AE: مفتاح العميل السري

en: Paypal receiving email
ar_AE: باي بال تلقي البريد الإلكتروني

en: WooCommerce Settings
ar_AE: اعدادات WooCommerce

en: Stripe Settings
ar_AE: إعدادات الشريط

en: Enable Stripe
ar_AE: تمكين الشريط

en: You can enable or disable Stripe button.
ar_AE: يمكنك تمكين أو تعطيل زر الشريط.

en: Stripe Secret Key
ar_AE: شريط سر مفتاح

en: Stripe Publishable Key
ar_AE: شريط Publishable الرئيسية

en: Stripe Webhook Secret Key
ar_AE: المفتاح السري لخطاف الويب الشريطي

en: Search
ar_AE: بحث

en: Advanced Search Display
ar_AE: عرض البحث المتقدم

en: Show Advanced Search?
ar_AE: إظهار البحث المتقدم؟

en: Disables or enables the display of advanced search globally.
ar_AE: تعطيل أو تمكين عرض البحث المتقدم عالميًا.

en: Show Advanced Search in Property Page?
ar_AE: هل تريد إظهار البحث المتقدم في صفحة العقار؟

en: Disables or enables the display of advanced search in property pages.
ar_AE: تعطيل أو تمكين عرض البحث المتقدم في صفحات الخصائص.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives?
ar_AE: هل تريد إظهار البحث المتقدم في التصنيفات أو الفئات أو الأرشيف؟

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and blog archives
ar_AE: تعطيل أو تمكين عرض البحث المتقدم في التصنيفات والفئات وأرشيفات المدونات

en: Show Preview results box?
ar_AE: هل تريد إظهار مربع نتائج المعاينة؟

en: This will enable the search preview on theme search form
ar_AE: سيؤدي هذا إلى تمكين معاينة البحث في نموذج البحث عن الموضوع

en: Use sticky search?
ar_AE: استخدم البحث اللزج؟

en: This will replace the sticky header. Doesn't apply to search type 3
ar_AE: سيحل هذا محل الرأس اللاصق. لا ينطبق على نوع البحث 3

en: Put Search form before the header media?
ar_AE: ضع نموذج البحث قبل رأس الوسائط؟

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no! Doesn't apply to search type 3.
ar_AE: يعمل مع خيارات "Use FLoat Form" المعينة على no! لا ينطبق على نوع البحث 3.

en: Use Float Search Form?
ar_AE: استخدم نموذج البحث العائم؟

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
ar_AE: نموذج البحث هو &quot;عائم&quot; فوق رأس الوسائط وقمت بتعيين الموضع.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
ar_AE: نموذج بحث المسافة والهامش العلوي للمستعرض: Ex 200px أو 20٪

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
ar_AE: نموذج بحث المسافة والهامش العلوي للمتصفح: Ex 200px أو 20٪.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
ar_AE: نموذج بحث المسافة والهامش العلوي للمتصفح في px Ex 200px أو 20٪ - لصفحات التصنيف والفئات والمحفوظات

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
ar_AE: المسافة بين نموذج البحث والهامش العلوي للمتصفح في px Ex 200px أو 20٪ - لصفحات التصنيف والفئات والمحفوظات.

en: none
ar_AE: لا شيء

en: Categories
ar_AE: الاقسام

en: Action Categories
ar_AE: فئات العمل

en: County State
ar_AE: مقاطعة الدولة

en: Advanced Search Form
ar_AE: نموذج بحث متقدم

en: Advanced Search Type?
ar_AE: نوع البحث المتقدم؟

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
ar_AE: ينطبق هذا على نوع البحث عبر رأس الصفحة. مهم! تمكين الحقول المخصصة للبحث المتقدم - نعم ، للنوع 5 ، النوع 6 ، النوع 8 ، النوع 10 والنوع 11. يمكن الحصول على الشكل 7 و 9 بالنوع 6 و 8 مع تعيين شكل عائم على نعم.

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
ar_AE: إبقاء البحث المتقدم مرئية؟ (* فقط للنوع 1،3 و 4)

en: Show Slider for Price?
ar_AE: إظهار شريط التمرير عن السعر؟

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
ar_AE: إذا لم يكن الأمر كذلك ، فلا يزال من الممكن استخدام حقل السعر في البحث وسيكون نوع الإدخال.

en: Type only numbers!
ar_AE: اكتب الأرقام فقط!

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms? (*only works with the options for Custom Fields -> YES)
ar_AE: هل تريد إظهار القوائم المنسدلة للأسرة أو الحمامات أو الغرف؟ (* يعمل فقط مع خيارات الحقول المخصصة -> نعم)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
ar_AE: يتم تمكين الحقول المخصصة وتعيينها من نموذج البحث المتقدم.

en: Show Amenities and Features fields?
ar_AE: إظهار وسائل الراحة والميزات المجالات؟

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
ar_AE: حدد الميزات من نموذج البحث المتقدم. * لأسباب تتعلق بالسرعة ، لن تقوم &quot;مربعات اختيار الميزات&quot; بتصفية المسامير على الخريطة

en: Select which features and amenities show in search.
ar_AE: حدد الميزات والمزايا التي تظهر في البحث.

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
ar_AE: حدد تصنيف لخيارات علامات التبويب في Advanced Search Type 6 أو Type 7 أو Type 8 أو Type 9

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
ar_AE: عدد حقول البحث لكل صف (القيم المحتملة: 1،2،3،4).

en: Use Custom Fields For Advanced Search?
ar_AE: هل تريد استخدام الحقول المخصصة للبحث المتقدم؟

en: If yes, you can set your own custom fields in the spots available. See this help for correct setup:
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم ، يمكنك تعيين الحقول المخصصة الخاصة بك في الأماكن المتاحة. انظر هذه التعليمات للإعداد الصحيح:

en: No of Search fields
ar_AE: لا من حقول البحث

en: No of Search fields per row
ar_AE: عدد حقول البحث لكل صف

en: Geo Location Search
ar_AE: الموقع الجغرافي البحث

en: Use Geo Location Search
ar_AE: استخدم بحث الموقع الجغرافي

en: Minimum radius value
ar_AE: الحد الأدنى لقيمة نصف القطر

en: Maximum radius value
ar_AE: الحد الأقصى لقيمة نصف القطر

en: miles
ar_AE: اميال

en: km
ar_AE: كم

en: If YES, the geo location search will be limited to a specific country
ar_AE: إذا كانت الإجابة بنعم، فسوف يقتصر البحث عن الموقع الجغرافي على بلد معين

en: Select the country
ar_AE: اختر البلد

en: Save Search Settings
ar_AE: حفظ إعدادات البحث

en: Use Saved Search Feature?
ar_AE: هل تستخدم ميزة البحث المحفوظ؟

en: Send emails
ar_AE: إرسال رسائل البريد الإلكتروني

en: Advanced Search Colors
ar_AE: ألوان البحث المتقدم

en: Advanced Search Background Color
ar_AE: لون خلفية البحث المتقدم

en: Advanced Search Background color Opacity
ar_AE: بحث متقدم لون الخلفية Opacity

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
ar_AE: القيم بين 0 -invisible و 1 - مرئية بالكامل

en: Advanced Search Font Color
ar_AE: بحث متقدم لون الخط

en: Map Advanced Search Button Background Color
ar_AE: خريطة بحث متقدم زر لون الخلفية

en: Advanced Search Fields Font Color
ar_AE: حقول البحث المتقدم لون الخط

en: Advanced Search Fields Tab Font Color
ar_AE: لون خط علامة تبويب حقول البحث المتقدم

en: Advanced Search Fields Tab Font Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
ar_AE: لون خط علامة تبويب حقول البحث المتقدم. ينطبق على علامات التبويب غير النشطة بنوع البحث 6 و8.

en: Advanced Search Fields Tab Background Color
ar_AE: لون خلفية علامة تبويب حقول البحث المتقدم

en: Advanced Search Fields Tab Background Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
ar_AE: لون خلفية علامة تبويب حقول البحث المتقدم. ينطبق على علامات التبويب غير النشطة بنوع البحث 6 و8.

en: Sold Listings
ar_AE: قائمة الاشياء المباعة

en: Show Sold Items
ar_AE: إظهار العناصر المباعة

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
ar_AE: استخدم المكوّن الإضافي Optima Express (المكوّن الإضافي idx من ihomefinder) - ستحتاج إلى تمكين المكون الإضافي؟

en: Enable dsIDXpress to use the map
ar_AE: تمكين dsIDXpress لاستخدام الخريطة

en: Help & Custom
ar_AE: مساعدة ومخصصة

en: For support please go to
ar_AE: الدعم

en: create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you post we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer much faster. Thank you!
ar_AE: إنشاء حساب وإضافة تذكرة. تسجيل بسيط وبمجرد الرد على أننا إخطار. ونحن عادة الإجابة في 24H المقبل (باستثناء عطلة نهاية الأسبوع). الرجاء استخدام هذا النظام وليس البريد الإلكتروني. وسوف تساعدنا في الإجابة أسرع بكثير. شكرا!

en: For custom work on this theme please go to
ar_AE: للعمل مخصصة حول هذا الموضوع يرجى زيارة

en: For help files please go to
ar_AE: للحصول على مساعدة الرجاء الانتقال إلى

en: WpEstate Fan
ar_AE: مروحة WpEstate

en: Currency Code
ar_AE: رمز العملة

en: Currency Label
ar_AE: تسمية العملة

en: Currency Value
ar_AE: قيمة العملة

en: Currency Position
ar_AE: موقف العملة

en: delete
ar_AE: حذف

en: Show currency before or after price - in front pages
ar_AE: عرض العملة قبل أو بعد السعر - في الصفحات الأمامية

en:  click to add currency
ar_AE: انقر لإضافة عملة

en: Icon
ar_AE: أيقونة

en: Field
ar_AE: خانة

en: Field Name
ar_AE: اسم الحقل

en: Field Label
ar_AE: تسمية الميدان

en: Field Order
ar_AE: مجال الطلب

en: Field Type
ar_AE: نوع الحقل

en: Dropdown values
ar_AE: قيم منسدلة

en: Field name
ar_AE: اسم الحقل

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
ar_AE: قيم منسدلة مفصولة بـ &quot;،&quot; (فقط لنوع حقل القائمة المنسدلة)

en:  Order in listing page
ar_AE: ترتيب في صفحة القائمة

en:  click to add field
ar_AE: انقر لإضافة حقل

en: Save Design
ar_AE: حفظ التصميم

en: Property Categories Page
ar_AE: فئات فئات الممتلكات

en: Property Action Category Page
ar_AE: صفحة عمل خاصية الملكية

en: Property City Page
ar_AE: صفحة المدينة الملكية

en: Property Area Page
ar_AE: صفحة منطقة الملكية

en: Property County/State Page
ar_AE: مقاطعة الملكية / الصفحة الدولة

en: Agent Page
ar_AE: صفحة الوكيل

en: Agent Categories Page
ar_AE: فئة فئات الوكلاء

en: Agent Action Category Page
ar_AE: وكيل فئة العمل الصفحة

en: Agent City Page
ar_AE: وكيل صفحة المدينة

en: Agent Area Page
ar_AE: وكيل منطقة الصفحة

en: Agent County/State Page
ar_AE: مقاطعة الوكيل / صفحة الولاية

en: Agency Category Page
ar_AE: صفحة فئة الوكالة

en: Agency Action Category Page
ar_AE: وكالة فئة العمل الصفحة

en: Agency City Page
ar_AE: صفحة مدينة الوكالة

en: Agency Area Page
ar_AE: صفحة وكالة المنطقة

en: Agency County/State Page
ar_AE: وكالة مقاطعة / الصفحة الدولة

en: Developer Cateogory Page
ar_AE: المطور صفحة Cateogory

en: Developer Action Category  Page
ar_AE: فئة عمل إجراء المطور

en: Developer City Page
ar_AE: المطور مدينة الصفحة

en: Developer Area Page
ar_AE: صفحة منطقة المطور

en: Developer County/State Page
ar_AE: مقاطعة المطور / الدولة الصفحة

en: Agency Page
ar_AE: صفحة الوكالة

en: Developer Page
ar_AE: صفحة المطور

en: Property Features
ar_AE: مميزات خاصة

en: Property Status
ar_AE: حالة العقار

en: Custom link for
ar_AE: رابط مخصص لـ

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
ar_AE: الملف لا يوجد خريطة جوجل أو غير قابل للكتابة

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
ar_AE: لا يعمل Pin Generation إلا إذا تم تعيين خيار قراءة الملف في إعداد خرائط Google على نعم

en: Height
ar_AE: ارتفاع

en: Image
ar_AE: صورة

en: Place in advanced search form
ar_AE: ضع في نموذج البحث المتقدم

en: Search field
ar_AE: مجال البحث

en: How it will compare
ar_AE: كيف سوف يقارن

en: Label on Front end
ar_AE: التسمية على الواجهة الأمامية

en: Search form for
ar_AE: استمارة البحث عن

en: Spot no
ar_AE: بقعة لا

en: First Column
ar_AE: العمود الأول

en: Second Column
ar_AE: العمود الثاني

en: After Columns - Full row
ar_AE: بعد الأعمدة - صف كامل

en: Not Visible
ar_AE: غير مرئية

en: In Tab
ar_AE: في علامة التبويب

en: After Tab
ar_AE: بعد علامة التبويب

en: click to add new status
ar_AE: انقر لإضافة حالة جديدة

en: Price Slider Values for
ar_AE: قيم منزلق السعر لـ

en: Return to Dashboard
ar_AE: العودة إلى لوحة الإعلانات.

en: Price
ar_AE: السعر

en: Total:
ar_AE: الإجمالي

en: View Cart
ar_AE: عرض العربة

en: Checkout
ar_AE: الدفع

en: Buy Package
ar_AE: شراء الباقة

en: Pay Now
ar_AE: ادفع الآن

en: Upgrade to Featured
ar_AE: الترقية إلى المميز

en: Upgrade to "Featured" for Listing "%s" with id %s
ar_AE: الترقية إلى "متميز" للقائمة "%s" بالمعرف %s

en: Property Name
ar_AE: اسم العقار

en: Period
ar_AE: الفترة

en: from
ar_AE: من

en: to
ar_AE: إلى

en: Invoice no
ar_AE: رقم الفاتورة

en: Total
ar_AE: الاجمالي

en: Login with Facebook
ar_AE: تسجيل الدخول باستخدام الفيسبوك

en: Login with Google
ar_AE: تسجيل الدخول مع جوجل

en: Login with Twitter
ar_AE: تسجيل الدخول بواسطة  تويتر

en: Pay with Stripe
ar_AE: الدفع بواسطة stripe

en: logo
ar_AE: شعار

en: Name
ar_AE: اسم

en: Phone
ar_AE: هاتف

en: Pay
ar_AE: دفع

en: Please wait while we confirm your payment!
ar_AE: يرجى الانتظار حتى نؤكد الدفع الخاص بك!

en: Agent custom data
ar_AE: البيانات المخصصة للوكيل

en: Add Custom Field
ar_AE: أضف حقل مخصص

en: Parameters list
ar_AE: قائمة المعلمات

en: Field Label:
ar_AE: تسمية الميدان:

en: Field Value:
ar_AE: قيمة الحقل:

en: Remove
ar_AE: إزالة

en: New Message on
ar_AE: رسالة جديدة على

en: Your Name
ar_AE: اسمك

en: The name field is empty !
ar_AE: حقل الاسم فارغ!

en: Your Email
ar_AE: بريدك الالكتروني

en: The email field is empty
ar_AE: حقل البريد الإلكتروني فارغ

en: The email doesn't look right !
ar_AE: البريد الإلكتروني لا يبدو صحيحًا!

en: Your Message
ar_AE: رسالتك

en: Your message is empty !
ar_AE: رسالتك فارغه !

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
ar_AE: أرغب في جدولة عرض على٪ s عند٪ s. يرجى تأكيد الاجتماع عبر البريد الإلكتروني أو رسالة خاصة.

en: footer form
ar_AE: شكل التذييل

en: Subject
ar_AE: موضوع

en: Client Name
ar_AE: اسم العميل

en: Tour Schedule on
ar_AE: الجدول الزمني للجولة على

en: Tour Mode
ar_AE: وضع الجولة

en: Content
ar_AE: يحتوى

en: Message sent from
ar_AE: الرسالة المرسلة من

en: Message was also sent to
ar_AE: تم إرسال الرسالة أيضًا

en: The message was sent!
ar_AE: تم إرسال الرسالة!

en: Your request will be confirmed via email or private message.
ar_AE: سيتم تأكيد طلبك عبر البريد الإلكتروني أو الرسالة الخاصة.

en: Enquiry from
ar_AE: الاستفسار من

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. The meeting will be %s . Please confirm the meeting via email or private message.
ar_AE: أرغب في تحديد موعد للمشاهدة في %s الساعة %s. اللقاء سيكون %s. برجاء تأكيد اللقاء عبر البريد الإلكتروني أو الرسالة الخاصة.

en: help
ar_AE: مساعدة

en: New user  notification
ar_AE: إشعار مستخدم جديد

en: New user admin notification
ar_AE: إشعار مشرف مستخدم جديد

en: Purchase Activated
ar_AE: شراء المنشط

en: Password Reseted
ar_AE: كلمة المرور

en: Agent Review Posted
ar_AE: تم نشر مراجعة الوكيل

en: Approved Listings
ar_AE: القوائم المعتمدة

en: New wire Transfer
ar_AE: جديد حوالة مصرفية

en: Admin - New wire Transfer
ar_AE: المسؤول - جديد حوالة مصرفية

en: Admin - Expired Listing
ar_AE: المسؤول - قائمة منتهية الصلاحية

en: Matching Submissions
ar_AE: المطابقة التقديمات

en: Paid Submission
ar_AE: تقديم مدفوع

en: Featured Submission
ar_AE: تقديم المقدمة

en: Account Downgraded
ar_AE: تم تخفيض الحساب

en: Membership Cancelled
ar_AE: تم إلغاء العضوية

en: Downgrade Warning
ar_AE: تحذير من الرجوع إلى إصدار سابق

en: Free Listing Expired
ar_AE: قائمة مجانية منتهية الصلاحية

en: New Listing Submission
ar_AE: تقديم قائمة جديدة

en: Listing Edit
ar_AE: تحرير القائمة

en: Recurring Payment
ar_AE: دفع متكرر

en: Membership Activated
ar_AE: العضوية المنشط

en: Update Profile
ar_AE: تحديث الملف

en: New Agent
ar_AE: وكيل جديد

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ar_AE: المتغيرات العامة:٪ website_url كموقع ويب url ،٪ website_name كاسم موقع ،٪ user_email باسم user_email ،٪ username as username

en: Subject for
ar_AE: الموضوع ل

en: Content for
ar_AE: محتوى لـ

en: Save Changes
ar_AE: حفظ التغييرات

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
ar_AE: ٪ user_login_register كاسم مستخدم جديد ،٪ user_pass_register ككلمة مرور مستخدم ،٪ user_email_register كبريد إلكتروني جديد للمستخدم

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
ar_AE: ٪ user_login_register كاسم مستخدم جديد و٪ user_email_register كبريد إلكتروني جديد للمستخدم

en: %reset_link as reset link
ar_AE: ٪ reset_link على أنه رابط إعادة التعيين

en: %user_pass as user password
ar_AE: ٪ user_pass ككلمة مرور مستخدم

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ post_id كمعرف ادراج ،٪ property_url كعنوان url للموقع و٪ property_title كاسم خاصية

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ invoice_no كرقم فاتورة ، و #٪ total_price $ totalprice و٪ payment_details باسم $ payment_details

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ submission_title كرقم عنوان الملكية ،٪ submission_url كعنوان url الخاص بتقديم العقار

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ matching_submissions كمطابقة لقائمة التقديمات

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ expired_listing_url كعنوان url للقائمة المنتهية الصلاحية و٪ expired_listing_name كاسم سرد منتهي الصلاحية

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ new_listing_title كعنوان جديد للقائمة و٪ new_listing_url كبطاقة بيانات جديدة

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ editing_listing_title كعنوان تحرير قائمة و٪ editing_listing_url كتحرير عنوان url

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
ar_AE: * يمكنك استخدام٪ recurring_pack_name كاسم packacge متكرر وتاجر٪ كاسم تاجر

en: Sidebar Settings
ar_AE: إعدادات الشريط الجانبي

en: Post Settings
ar_AE: إعدادات المشاركة

en: Page Settings
ar_AE: إعدادات الصفحة

en: Property List Advanced Options
ar_AE: قائمة خصائص خيارات متقدمة

en: Property List Directory Filter Settings
ar_AE: إعدادات قائمة تصفية دليل الخاصية

en: Appearance Options
ar_AE: خيارات المظهر

en: Title & Stars
ar_AE: العنوان والنجوم

en: Show Title:
ar_AE: إظهار العنوان:

en: default
ar_AE: الافتراضي

en: Transparent Header & Top Bar
ar_AE: رأس شفاف وشريط علوي

en: Use transparent header
ar_AE: استخدم رأس شفاف

en: Use transparent top bar
ar_AE: استخدم الشريط العلوي الشفاف

en: Use borders on transparent top bar
ar_AE: استخدم الحدود على الشريط العلوي الشفاف

en: Advanced Search
ar_AE: البحث المتقدم

en: Distance between search form and the top margin. Type for ex: 90% or 90px.
ar_AE: المسافة بين نموذج البحث والهامش العلوي. اكتب على سبيل المثال: 90% or 90px.

en: Select header type
ar_AE: اختر نوع الرأس

en: Content options
ar_AE: خيارات المحتوى

en: Show Agent on Sidebar ?
ar_AE: إظهار الوكيل على الشريط الجانبي؟

en: Slider Type ?
ar_AE: نوع المتزلج؟

en: Show Content as
ar_AE: عرض المحتوى باسم

en: Only for "Properties List Directory" page template !
ar_AE: فقط لقالب الصفحة &quot;قائمة خصائص الدليل&quot;!

en: Min Size Value
ar_AE: الحد الأدنى لحجم القيمة

en: Max Size Value
ar_AE: الحد الأقصى لحجم القيمة

en: Min Lot Size Value
ar_AE: الحد الأدنى لحجم القيمة

en: Max Lot Size Value
ar_AE: أقصى حجم لوط قيمة

en: Min Rooms Value
ar_AE: الحد الأدنى من قيمة الغرف

en: Max Rooms Value
ar_AE: ماكس قيمة الغرف

en: Min Bedrooms Value
ar_AE: الحد الأدنى لقيمة غرف النوم

en: Max Bedrooms Value
ar_AE: ماكس قيمة غرف النوم

en: Min Bathrooms Value
ar_AE: قيمة الحد الأدنى للحمامات

en: Max Bathrooms Value
ar_AE: ماكس قيمة الحمامات

en: Only for "Properties List" page template !
ar_AE: فقط لقالب الصفحة &quot;قائمة العقارات&quot;!

en: all
ar_AE: الكل

en: Action category
ar_AE: فئة العمل

en: All Listings
ar_AE: جميع القوائم

en: Pick Category
ar_AE: اختر الفئة

en: All Types
ar_AE: كل الانواع

en: Pick City
ar_AE: اختر المدينة

en: Cities
ar_AE: المدن

en: Pick Area
ar_AE: اختيار المنطقة

en: Areas
ar_AE: المناطق

en: These Options are available for "Property list" page template only!
ar_AE: هذه الخيارات متاحة لقالب صفحة &quot;قائمة العقارات&quot; فقط!

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
ar_AE: خيارات لـ &quot;مربع تمرير الثورة&quot; (إذا تم تحديد شريط التمرير &quot;Header Type&quot;)

en: Revolution Slider Name
ar_AE: ثورة اسم المتزلج

en: Options for Video Header
ar_AE: خيارات لرأس الفيديو

en: Video MP4 version
ar_AE: إصدار فيديو MP4

en: Upload Video
ar_AE: رفع فيديو

en: Video WEBM version
ar_AE: نسخة WEBM الفيديو

en: Video OGV version
ar_AE: نسخة فيديو OGV

en: Cover Image
ar_AE: صورة الغلاف

en: Upload Image
ar_AE: تحميل الصور

en: Full Screen?
ar_AE: تكبير الشاشة؟

en: Title Over Image
ar_AE: العنوان على الصورة

en: SubTitle Over Image
ar_AE: SubTitle أكثر من صورة

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
ar_AE: ارتفاع الفيديو (مثال: 700 ، القيمة الافتراضية: 580 بكسل)

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
ar_AE: تراكب التراكب (betwen 0 و 1، Ex: 0.5، default 0.6)

en: Options for Theme Slider
ar_AE: خيارات لموضوع المتزلج

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
ar_AE: خيارات لخرائط Google (إذا تم تحديد نوع الرأس &quot;google map&quot;)

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
ar_AE: ترك هذه فارغة من أجل الحصول على إعدادات الخريطة العامة.

en: Map - Center point  Latitudine:
ar_AE: خريطة - نقطة مركز Latitudine:

en: Map - Center point  Longitudine:
ar_AE: خريطة - مركز نقطة Longitudine:

en: Zoom Level for map (1-20)
ar_AE: مستوى التكبير للخريطة (1-20)

en: Height of the map when closed
ar_AE: ارتفاع الخريطة عند إغلاقه

en: Height of map when open
ar_AE: ارتفاع الخريطة عند الفتح

en: Force map at the "closed" size ?
ar_AE: قوة الخريطة في حجم &quot;مغلقة&quot;؟

en: Force Google Map at the full screen size ?
ar_AE: فرض خريطة جوجل في حجم ملء الشاشة؟

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
ar_AE: خيارات للصورة الثابتة (في حالة تحديد &quot;نوع الرأس&quot;)

en: Header Image
ar_AE: صورة رأس

en: Full Screen Background Type?
ar_AE: نوع خلفية الشاشة الكاملة؟

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
ar_AE: ارتفاع الصورة (مثال: 700 ، القيمة الافتراضية: 580 بكسل)

en: Replace Map with this image
ar_AE: استبدل الخريطة بهذه الصورة

en: Show Title:
ar_AE: إظهار العنوان:

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
ar_AE: تجميع الصور في شريط التمرير؟ (* فقط لمشاركات المدونة)

en: Embed Video id:
ar_AE: تضمين معرف الفيديو:

en: Video from
ar_AE: فيديو من

en: Where to show the sidebar:
ar_AE: أين تظهر الشريط الجانبي:

en: Select the sidebar:
ar_AE: حدد الشريط الجانبي:

en: Stars
ar_AE: نجوم

en: Review Title
ar_AE: مراجعة العنوان

en: For action
ar_AE: للعمل

en: For action
ar_AE: للعمل

en: category
ar_AE: الفئة

en: Userpin in geolocation
ar_AE: Userpin في تحديد الموقع الجغرافي

en: For IDX (if plugin is enabled)
ar_AE: لIDX (إذا تم تمكين الإضافة)

en: User
ar_AE: المستعمل

en: Afghanistan
ar_AE: أفغانستان

en: Albania
ar_AE: ألبانيا

en: Algeria
ar_AE: الجزائر

en: American Samoa
ar_AE: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar_AE: أندورا

en: Angola
ar_AE: أنغولا

en: Anguilla
ar_AE: أنغيلا

en: Antarctica
ar_AE: القارة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar_AE: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar_AE: الأرجنتين

en: Armenia
ar_AE: أرمينيا

en: Aruba
ar_AE: أروبا

en: Australia
ar_AE: أستراليا

en: Austria
ar_AE: النمسا

en: Azerbaijan
ar_AE: أذربيجان

en: Bahamas
ar_AE: الباهاما

en: Bahrain
ar_AE: البحرين

en: Bangladesh
ar_AE: بنغلاديش

en: Barbados
ar_AE: بربادوس

en: Belarus
ar_AE: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar_AE: بلجيكا

en: Belize
ar_AE: بليز

en: Benin
ar_AE: بنين

en: Bermuda
ar_AE: برمودا

en: Bhutan
ar_AE: بوتان

en: Bolivia
ar_AE: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegowina
ar_AE: البوسنة و Herzegowina

en: Botswana
ar_AE: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar_AE: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar_AE: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar_AE: إقليم المحيط البريطاني الهندي

en: Brunei Darussalam
ar_AE: بروناي دار السلام

en: Bulgaria
ar_AE: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar_AE: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar_AE: بوروندي

en: Cambodia
ar_AE: كمبوديا

en: Cameroon
ar_AE: الكاميرون

en: Canada
ar_AE: كندا

en: Cape Verde
ar_AE: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar_AE: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar_AE: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar_AE: تشاد

en: Chile
ar_AE: تشيلي

en: China
ar_AE: الصين

en: Christmas Island
ar_AE: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar_AE: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar_AE: كولومبيا

en: Comoros
ar_AE: جزر القمر

en: Congo
ar_AE: الكونغو

en: Congo, the Democratic Republic of the
ar_AE: الكونغو ، جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Cook Islands
ar_AE: جزر كوك

en: Costa Rica
ar_AE: كوستا ريكا

en: Cote d'Ivoire
ar_AE: كوت ديفوار

en: Croatia (Hrvatska)
ar_AE: كرواتيا (هرفاتسكا)

en: Cuba
ar_AE: كوبا

en: Curacao
ar_AE: كوراكاو

en: Cyprus
ar_AE: قبرص

en: Czech Republic
ar_AE: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar_AE: الدنمارك

en: Djibouti
ar_AE: جيبوتي

en: Dominica
ar_AE: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar_AE: جمهورية الدومنيكان

en: East Timor
ar_AE: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar_AE: الإكوادور

en: Egypt
ar_AE: مصر

en: El Salvador
ar_AE: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar_AE: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar_AE: إريتريا

en: Estonia
ar_AE: استونيا

en: Ethiopia
ar_AE: أثيوبيا

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar_AE: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar_AE: جزر صناعية

en: Fiji
ar_AE: فيجي

en: Finland
ar_AE: فنلندا

en: France
ar_AE: فرنسا

en: France Metropolitan
ar_AE: فرنسا متروبوليتان

en: French Guiana
ar_AE: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar_AE: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar_AE: المناطق الجنوبية لفرنسا

en: Gabon
ar_AE: الغابون

en: Gambia
ar_AE: غامبيا

en: Georgia
ar_AE: جورجيا

en: Germany
ar_AE: ألمانيا

en: Ghana
ar_AE: غانا

en: Gibraltar
ar_AE: جبل طارق

en: Greece
ar_AE: اليونان

en: Greenland
ar_AE: الأرض الخضراء

en: Grenada
ar_AE: غرينادا

en: Guadeloupe
ar_AE: جوادلوب

en: Guam
ar_AE: غوام

en: Guatemala
ar_AE: غواتيمالا

en: Guinea
ar_AE: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar_AE: غينيا بيساو

en: Guyana
ar_AE: غيانا

en: Haiti
ar_AE: هايتي

en: Heard and Mc Donald Islands
ar_AE: هيرد وماك دونالد جزر

en: Holy See (Vatican City State)
ar_AE: الكرسي الرسولي (دولة مدينة الفاتيكان)

en: Honduras
ar_AE: هندوراس

en: Hong Kong
ar_AE: هونغ كونغ

en: Hungary
ar_AE: اليونان

en: Iceland
ar_AE: أيسلندا

en: India
ar_AE: الهند

en: Indonesia
ar_AE: أندونيسيا

en: Iran (Islamic Republic of)
ar_AE: إيران (جمهورية - الإسلامية)

en: Iraq
ar_AE: العراق

en: Ireland
ar_AE: أيرلندا

en: Israel
ar_AE: إسرائيل

en: Italy
ar_AE: إيطاليا

en: Jamaica
ar_AE: جامايكا

en: Japan
ar_AE: اليابان

en: Jordan
ar_AE: الأردن

en: Kazakhstan
ar_AE: كازاخستان

en: Kenya
ar_AE: كينيا

en: Kiribati
ar_AE: كيريباس

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar_AE: كوريا، الجمهورية الشعبية الديمقراطية

en: Korea, Republic of
ar_AE: جمهورية كوريا

en: Kuwait
ar_AE: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar_AE: قرغيزستان

en: Lao, People's Democratic Republic
ar_AE: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

en: Latvia
ar_AE: لاتفيا

en: Lebanon
ar_AE: لبنان

en: Lesotho
ar_AE: ليسوتو

en: Liberia
ar_AE: ليبيريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar_AE: الجماهيرية العربية الليبية

en: Liechtenstein
ar_AE: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar_AE: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar_AE: لوكسمبورغ

en: Macau
ar_AE: ماكاو

en: Macedonia (FYROM)
ar_AE: مقدونيا (جمهورية مقدونيا اليوغسلافية)

en: Madagascar
ar_AE: مدغشقر

en: Malawi
ar_AE: مالاوي

en: Malaysia
ar_AE: ماليزيا

en: Maldives
ar_AE: جزر المالديف

en: Mali
ar_AE: مالي

en: Malta
ar_AE: مالطا

en: Marshall Islands
ar_AE: جزر مارشال

en: Martinique
ar_AE: مارتينيك

en: Mauritania
ar_AE: موريتانيا

en: Mauritius
ar_AE: موريشيوس

en: Mayotte
ar_AE: مايوت

en: Mexico
ar_AE: المكسيك

en: Micronesia, Federated States of
ar_AE: ميكرونيزيا ، ولايات فدرالية

en: Moldova, Republic of
ar_AE: جمهورية مولدوفا

en: Monaco
ar_AE: موناكو

en: Mongolia
ar_AE: منغوليا

en: Montserrat
ar_AE: مونتسيرات

en: Morocco
ar_AE: المغرب

en: Mozambique
ar_AE: موزمبيق

en: Montenegro
ar_AE: الجبل الأسود

en: Myanmar
ar_AE: ميانمار

en: Namibia
ar_AE: ناميبيا

en: Nauru
ar_AE: ناورو

en: Nepal
ar_AE: نيبال

en: Netherlands
ar_AE: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar_AE: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar_AE: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar_AE: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar_AE: نيكاراغوا

en: Niger
ar_AE: النيجر

en: Nigeria
ar_AE: نيجيريا

en: Niue
ar_AE: نيوي

en: Norfolk Island
ar_AE: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar_AE: جزر مريانا الشمالية

en: Norway
ar_AE: النرويج

en: Oman
ar_AE: سلطنة عمان

en: Pakistan
ar_AE: باكستان

en: Palau
ar_AE: بالاو

en: Panama
ar_AE: بناما

en: Papua New Guinea
ar_AE: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar_AE: باراغواي

en: Peru
ar_AE: بيرو

en: Philippines
ar_AE: الفلبين

en: Pitcairn
ar_AE: بيتكيرن

en: Poland
ar_AE: بولندا

en: Portugal
ar_AE: البرتغال

en: Puerto Rico
ar_AE: بورتوريكو

en: Qatar
ar_AE: دولة قطر

en: Reunion
ar_AE: جمع شمل

en: Romania
ar_AE: رومانيا

en: Russian Federation
ar_AE: الاتحاد الروسي

en: Rwanda
ar_AE: رواندا

en: Saint Kitts and Nevis
ar_AE: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Martin
ar_AE: القديس مارتن

en: Saint Lucia
ar_AE: القديسة لوسيا

en: Saint Helena
ar_AE: سانت هيلانة

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar_AE: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Samoa
ar_AE: ساموا

en: San Marino
ar_AE: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar_AE: ساو تومي وبرنسيبي

en: Saudi Arabia
ar_AE: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar_AE: السنغال

en: Seychelles
ar_AE: سيشيل

en: Serbia
ar_AE: صربيا

en: Sierra Leone
ar_AE: سيرا ليون

en: Singapore
ar_AE: سنغافورة

en: Slovakia (Slovak Republic)
ar_AE: سلوفاكيا (جمهورية سلوفاكيا)

en: Slovenia
ar_AE: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar_AE: جزر سليمان

en: Somalia
ar_AE: الصومال

en: South Africa
ar_AE: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar_AE: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar_AE: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar_AE: سيريلانكا

en: St. Helena
ar_AE: سانت هيلانة

en: St. Pierre and Miquelon
ar_AE: سانت بيير وميكلون

en: Sudan
ar_AE: سودان

en: Suriname
ar_AE: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ar_AE: جزر سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar_AE: سوازيلاند

en: Sweden
ar_AE: السويد

en: Switzerland
ar_AE: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar_AE: الجمهورية العربية السورية

en: Taiwan, Province of China
ar_AE: تايوان ، مقاطعة الصين

en: Tajikistan
ar_AE: طاجيكستان

en: Tanzania, United Republic of
ar_AE: جمهورية تنزانيا المتحدة

en: Thailand
ar_AE: تايلاند

en: Togo
ar_AE: ليذهب

en: Tokelau
ar_AE: توكيلاو

en: Tonga
ar_AE: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar_AE: ترينداد وتوباغو

en: Tunisia
ar_AE: تونس

en: Turkmenistan
ar_AE: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar_AE: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar_AE: توفالو

en: Uganda
ar_AE: أوغندا

en: Ukraine
ar_AE: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar_AE: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar_AE: المملكة المتحدة

en: United States Minor Outlying Islands
ar_AE: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغرى

en: Uruguay
ar_AE: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar_AE: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar_AE: فانواتو

en: Venezuela
ar_AE: فنزويلا

en: Vietnam
ar_AE: فيتنام

en: Virgin Islands (British)
ar_AE: جزر العذراء البريطانية)

en: Virgin Islands (U.S.)
ar_AE: جزر فيرجن (الولايات المتحدة)

en: Wallis and Futuna Islands
ar_AE: جزر واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar_AE: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar_AE: اليمن

en: Zambia
ar_AE: زامبيا

en: Zimbabwe
ar_AE: زيمبابوي

en: Clear WpResidence Cache
ar_AE: مسح WpResidence ذاكرة التخزين المؤقت

en: Available Units
ar_AE: الوحدات المتاحة

en: Property Description
ar_AE: وصف العقار

en: Property Address
ar_AE: عنوان العقار

en: Property Details
ar_AE: تفاصيل اوضح

en: Features and Amenities
ar_AE: الميزات ووسائل الراحة

en: Images
ar_AE: صور

en: Paypal Recuring Profile- rest api
ar_AE: Paypal Recuring Profile-rest api

en: Active Life
ar_AE: الحياة النشطة

en: Arts & Entertainment
ar_AE: فنون وترفيه

en: Automotive
ar_AE: السيارات

en: Beauty & Spas
ar_AE: جمال و منتجعات صحية

en: Education
ar_AE: التعليم

en: Event Planning & Services
ar_AE: تنظيم الحفلات والخدمات

en: Financial Services
ar_AE: الخدمات المالية

en: Food
ar_AE: طعام

en: Health & Medical
ar_AE: الصحة والطب

en: Home Services
ar_AE: خدمات منزلية

en: Hotels & Travel
ar_AE: الفنادق والسفر

en: Local Flavor
ar_AE: النكهة المحلية

en: Local Services
ar_AE: خدمات محلية

en: Mass Media
ar_AE: وسائل الإعلام الجماهيرية

en: Nightlife
ar_AE: حياة الليل

en: Pets
ar_AE: الحيوانات الأليفة

en: Professional Services
ar_AE: خدمات احترافية

en: Public Services & Government
ar_AE: خدمات عامة وحكومية

en: Real Estate
ar_AE: العقارات

en: Religious Organizations
ar_AE: منظمات دينية

en: Restaurants
ar_AE: مطاعم

en: Shopping
ar_AE: التسوق

en: Transportation
ar_AE: وسائل النقل

en: Add New Agency
ar_AE: أضف وكالة جديدة

en: Add Agency
ar_AE: أضف وكالة

en: Edit
ar_AE: تصحيح

en: Edit Agency
ar_AE: تحرير الوكالة

en: New Agency
ar_AE: الوكالة الجديدة

en: View
ar_AE: رأي

en: View Agency
ar_AE: عرض الوكالة

en: Search Agency
ar_AE: وكالة البحث

en: No Agency found
ar_AE: لم يتم العثور على وكالة

en: Parent Agency
ar_AE: الوالد

en: Featured Image
ar_AE: صورة مميزة

en: Set Featured Image
ar_AE: مجموعة صورة مميزة

en: Remove Featured Image
ar_AE: إزالة الصورة المميزة

en: Use Featured Image
ar_AE: استخدم الصورة المميزة

en: Agency Categories
ar_AE: فئات الوكالة

en: Add New Agency Category
ar_AE: إضافة فئة وكالة جديدة

en: New Agency Category
ar_AE: فئة الوكالة الجديدة

en: Agency Action Categories
ar_AE: فئات عمل الوكالة

en: Add New Agency Action
ar_AE: إضافة عمل وكالة جديدة

en: New Agency Action
ar_AE: عمل الوكالة الجديدة

en: Agency City
ar_AE: مدينة الوكالة

en: Add New Agency City
ar_AE: إضافة مدينة الوكالة الجديدة

en: New Agency City
ar_AE: مدينة الوكالة الجديدة

en: Agency Neighborhood
ar_AE: حي الوكالة

en: Add New Agency Neighborhood
ar_AE: أضف حي الوكالة الجديد

en: New Agency Neighborhood
ar_AE: حي الوكالة الجديدة

en: Agency County / State
ar_AE: مقاطعة / ولاية

en: Add New Agency County / State
ar_AE: إضافة وكالة جديدة مقاطعة / الدولة

en: New Agency County / State
ar_AE: مقاطعة الوكالة الجديدة / الولاية

en: Agency Settings
ar_AE: إعدادات الوكالة

en: Address:
ar_AE: عنوان:

en: Email:
ar_AE: البريد الإلكتروني *

en: Phone:
ar_AE: هاتف:

en: Mobile:
ar_AE: التليفون المحمول:

en: Skype:
ar_AE: سكايب:

en: Facebook:
ar_AE: فيس بوك:

en: Twitter:
ar_AE: تغريد:

en: Linkedin:
ar_AE: تابعني على:

en: Pinterest:
ar_AE: موقع Pinterest:

en: Instagram:
ar_AE: إينستاجرام:

en: Website (without http):
ar_AE: موقع الويب (بدون http):

en: Languages:
ar_AE: اللغات:

en: License:
ar_AE: رخصة:

en: Agency opening hours:
ar_AE: ساعات عمل الوكالة:

en: Taxes:
ar_AE: الضرائب:

en: The user id for this profile:
ar_AE: معرف المستخدم لهذا الملف الشخصي:

en: Location on Map:
ar_AE: الموقع على الخريطة:

en: Place Pin with Property Address
ar_AE: ضع دبوس مع عنوان العقار

en: ID
ar_AE: هوية شخصية

en: Action
ar_AE: عمل

en: Agents
ar_AE: عملاء

en: Add New Agent
ar_AE: إضافة وكيل جديد

en: Add Agent
ar_AE: أضف وكيل

en: Edit Agent
ar_AE: تحرير الوكيل

en: View Agent
ar_AE: عرض الوكيل

en: Search Agent
ar_AE: وكيل البحث

en: No Agents found
ar_AE: لم يتم العثور على أي وكيل

en: Parent Agent
ar_AE: الوالد الوكيل

en: Agent Categories
ar_AE: فئات وكيل

en: Add New Agent Category
ar_AE: إضافة فئة عامل جديد

en: New Agent Category
ar_AE: فئة وكيل جديد

en: Agent Action Categories
ar_AE: فئات عمل الوكيل

en: Add New Agent Action
ar_AE: إضافة عمل وكيل جديد

en: New Agent Action
ar_AE: عمل الوكيل الجديد

en: Agent City
ar_AE: وكيل المدينة

en: Add New Agent City
ar_AE: أضف مدينة جديدة للوكلاء

en: New Agent City
ar_AE: مدينة العميل الجديد

en: Agent Neighborhood
ar_AE: حي الوكيل

en: Add New Agent Neighborhood
ar_AE: أضف حي جديد للوكيل

en: New Agent Neighborhood
ar_AE: حي وكيل جديد

en: Agent County / State
ar_AE: دولة الوكيل

en: Add New Agent County / State
ar_AE: إضافة مقاطعة عامل جديد / دولة

en: New Agent County / State
ar_AE: مقاطعة عامل جديد / دولة

en: Agent Settings
ar_AE: إعدادات الوكيل

en: Agent First Name:
ar_AE: اسم الوكيل الأول:

en: Agent Last Name:
ar_AE: اسم الوكيل:

en: Position:
ar_AE: موضع:

en: Email:
ar_AE: البريد الإلكتروني:

en: Member of:
ar_AE: عضو في:

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
ar_AE: معرف معرف المستخدم / مطوّر الوكالة الذي يحتوي على هذا الوكيل:

en: Current Agency/Developer
ar_AE: الوكالة الحالية / المطور

en: Agent Custom fields
ar_AE: الحقول المخصصة للوكيل

en: Field Label:
ar_AE: تسمية الميدان:

en: Add New Developer
ar_AE: أضف مطور جديد

en: Add Developer
ar_AE: أضف المطور

en: Edit Developer
ar_AE: تحرير المطور

en: New Developer
ar_AE: المطور الجديد

en: View Developer
ar_AE: عرض المطور

en: Search Developer
ar_AE: البحث المطور

en: No Developer found
ar_AE: لم يتم العثور على مطور

en: Parent Developer
ar_AE: المطور الرئيسي

en: Developer Categories
ar_AE: فئات المطور

en: Add New Developer Category
ar_AE: أضف فئة مطورين جدد

en: New Developer Category
ar_AE: فئة مطورين جدد

en: Developer Action Categories
ar_AE: فئات عمل المطور

en: Add New Developer Action
ar_AE: إضافة إجراء مطور جديد

en: New Developer Action
ar_AE: عمل المطور الجديد

en: Developer City
ar_AE: مدينة المطورين

en: Add New Developer City
ar_AE: أضف مدينة جديدة للمطورين

en: New Developer City
ar_AE: المدينة الجديدة للمطورين

en: Developer Neighborhood
ar_AE: حي المطور

en: Add New Developer Neighborhood
ar_AE: أضف حي جديد للمطورين

en: New Developer Neighborhood
ar_AE: حي المطور الجديد

en: Developer County / State
ar_AE: مقاطعة المطور / الولاية

en: Add New Developer County / State
ar_AE: أضف مقاطعة جديدة للمطور / ولاية

en: New Developer County / State
ar_AE: مقاطعة المطور الجديد / الولاية

en: Developer Settings
ar_AE: إعدادات المطور

en: Add New Invoice
ar_AE: إضافة فاتورة جديدة

en: Add Invoice
ar_AE: أضف الفاتورة

en: Edit Invoice
ar_AE: تحرير الفاتورة

en: New Invoice
ar_AE: فاتورة جديدة

en: View Invoices
ar_AE: عرض الفواتير

en: Search Invoices
ar_AE: فواتير البحث

en: No Invoices found
ar_AE: لم يتم العثور على الفواتير

en: Parent Invoice
ar_AE: فاتورة الوالدين

en: Invoice Details
ar_AE: تفاصيل الفاتورة

en: Invoice Id:
ar_AE: هوية صوتية:

en: Invoice NOT paid
ar_AE: فاتورة لا تدفع

en: Invoice PAID
ar_AE: فاتورة المدفوعة

en: Billing For :
ar_AE: الفواتير لـ:

en: Billing Type :
ar_AE: نوع الفوترة:

en: Item Id (Listing or Package id)
ar_AE: معرف العنصر (معرِّف أو معرِّف الحزمة)

en: Item Price
ar_AE: سعر البند

en: Purchase Date
ar_AE: تاريخ الشراء

en: User Id
ar_AE: معرف المستخدم

en: Billing For
ar_AE: الفواتير ل

en: Invoice Type
ar_AE: نوع الفاتورة

en: Purchased by User
ar_AE: تم شراؤها من قبل المستخدم

en: Not Paid
ar_AE: لا تدفع

en: Paid
ar_AE: دفع

en: Invoice
ar_AE: فاتورة

en: Publish Listing with Featured
ar_AE: نشر قائمة مع المميز

en: Package
ar_AE: طَرد

en: Listing
ar_AE: قائمة

en: One Time
ar_AE: مره واحده

en: Recurring
ar_AE: تناوبي

en: To
ar_AE: الى

en: Billing for
ar_AE: الفواتير ل

en: Total Price
ar_AE: اجمالي السعر

en: Membership Packages
ar_AE: حزم العضوية

en: Add New Membership Package
ar_AE: إضافة حزمة عضوية جديدة

en: Add Membership Packages
ar_AE: إضافة حزم عضوية

en: Edit Membership Packages
ar_AE: تحرير حزم العضوية

en: Edit Membership Package
ar_AE: تحرير حزمة العضوية

en: New Membership Packages
ar_AE: حزم عضوية جديدة

en: View Membership Packages
ar_AE: عرض حزم العضوية

en: Search Membership Packages
ar_AE: بحث حزم العضوية

en: No Membership Packages found
ar_AE: لم يتم العثور على حزم عضوية

en: Parent Membership Package
ar_AE: حزمة عضوية الوالدين

en: Package Details
ar_AE: حزمة من التفاصيل

en: Billing Time Unit :
ar_AE: وحدة وقت الفوترة:

en: Bill every x units
ar_AE: فاتورة كل وحدات س

en: How many listings are included?
ar_AE: كم عدد القوائم مدرجة؟

en: Unlimited listings ?
ar_AE: قوائم غير محدودة؟

en: How many Featured listings are included?
ar_AE: كم عدد القوائم المميزة مدرجة؟

en: How many images are included per listing?
ar_AE: كم عدد الصور المدرجة لكل قائمة؟

en: Package Price in
ar_AE: سعر الباقة

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
ar_AE: عرض حزمة ل؟ * امسك CTRL لتحديد متعددة.

en: Is visible?
ar_AE: مرئي؟

en: unlimited
ar_AE: غير محدود

en: Unlimited
ar_AE: غير محدود

en: Your Current Package :
ar_AE: مجموعتك الحالية:

en:   unlimited
ar_AE: غير محدود

en: Listings Included
ar_AE: القوائم المدرجة

en: Listings Remaining
ar_AE: القوائم المتبقية

en: Featured Included
ar_AE: وشملت المدرجة

en: Featured Remaining
ar_AE: مميزة متبقية

en: Images / per listing
ar_AE: الصور / لكل قائمة

en: Ends On
ar_AE: ينتهي

en: Your Current Package:
ar_AE: مجموعتك الحالية:

en: Free Membership
ar_AE: اشتراك مجاني

en: Images / listing
ar_AE: الصور / القائمة

en: Ends On: -
ar_AE: ينتهي على: -

en: Your Current Package:
ar_AE: مجموعتك الحالية:

en:   Unlimited listings
ar_AE: قوائم غير محدودة

en:  Listings
ar_AE: قوائم

en:  remaining
ar_AE: متبق

en:  Featured listings
ar_AE: إعلانات مميزة

en:  remaining
ar_AE: متبق

en: Unlimited listings
ar_AE: قوائم غير محدودة

en:   remaining
ar_AE: متبق

en: Select package
ar_AE: اختر الحزمة

en: Messages
ar_AE: رسائل

en: Message
ar_AE: رسالة

en: Add New Message
ar_AE: أضف رسالة جديدة

en: Add Message
ar_AE: اضافة رسالة

en: Edit Message
ar_AE: تحرير الرسالة

en: New Message
ar_AE: رسالة جديدة

en: View Message
ar_AE: شاهد الرساله

en: Search Message
ar_AE: رسالة البحث

en: No Message found
ar_AE: لم يتم العثور على رسالة

en: Parent Message
ar_AE: رسالة الوالدين

en: Message Details
ar_AE: تفاصيل الرسالة

en: From User:
ar_AE: من المستخدم:

en: To User:
ar_AE: إلى المستخدم:

en: unread
ar_AE: غير مقروء

en: From
ar_AE: من عند

en: Message from
ar_AE: رسالة من

en:  Sent for property
ar_AE: أرسلت للممتلكات

en: with the link:
ar_AE: مع الرابط:

en: Selected dates:
ar_AE: التواريخ المختارة:

en:  to
ar_AE: إلى

en:  guests:
ar_AE: ضيوف:

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
ar_AE: تم إرسال رسالتك! سيتم إعلامك عن طريق البريد الإلكتروني عند تلقي الرد.

en: Properties
ar_AE: الخصائص

en: Property
ar_AE: الملكية

en: Add Property
ar_AE: اضف العقار

en: Edit Property
ar_AE: تحرير الممتلكات

en: New Property
ar_AE: عقار جديد

en: View Property
ar_AE: عرض الممتلكات

en: Search Property By Name or ID
ar_AE: البحث عن عقار بالاسم أو المعرف

en: No Properties found
ar_AE: لم يتم العثور على خصائص

en: No Properties found in Trash
ar_AE: لم يتم العثور على عقارات في المهملات

en: Parent Property
ar_AE: الملكية الأم

en: Add New Property Category
ar_AE: إضافة فئة خاصية جديدة

en: New Property Category
ar_AE: فئة العقارات الجديدة

en: Add New Type
ar_AE: إضافة نوع جديد

en: New Type
ar_AE: نوع جديد

en: Add New City
ar_AE: أضف مدينة جديدة

en: New City
ar_AE: مدينة جديدة

en: Neighborhood
ar_AE: حي

en: Add New Neighborhood
ar_AE: أضف حي جديد

en: New Neighborhood
ar_AE: حي جديد

en: County / State
ar_AE: مقاطعة / ولاية

en: Add New County / State
ar_AE: إضافة مقاطعة / ولاية جديدة

en: New County / State
ar_AE: مقاطعة / ولاية جديدة

en: Add New Feature
ar_AE: اضف الصفة الجدیدة

en: New Feature
ar_AE: ميزة جديدة

en: Add New Status
ar_AE: اضف حالة جديدة

en: New Status
ar_AE: حالة جديدة

en: Property Media & Documents
ar_AE: وسائل الإعلام والوثائق الملكية

en: Property Custom Fields
ar_AE: حقول مخصصة للملكية

en: Address and Map Location
ar_AE: العنوان والموقع على الخريطة

en: Energy Class
ar_AE: فئة الطاقة

en: Property  Subunits
ar_AE: الوحدات العقارية

en: Property Custom
ar_AE: مخصص الملكية

en: Responsible Agent / User
ar_AE: الوكيل المسؤول / المستخدم

en: Property Subunits
ar_AE: الوحدات العقارية

en: Use Floor Plans
ar_AE: استخدام خطط الكلمة

en: Plan Title
ar_AE: عنوان الخطة

en: Plan Description
ar_AE: وصف الخطة

en: Plan Size
ar_AE: حجم الخطة

en: Plan Rooms
ar_AE: غرف الخطة

en: Plan Bathrooms
ar_AE: خطة الحمامات

en: Plan Price
ar_AE: سعر الخطة

en: Plan Image
ar_AE: صورة الخطة

en: Add new plan
ar_AE: أضف خطة جديدة

en: (*text)
ar_AE: (*نص)

en: (*numeric)
ar_AE: (* رقمية)

en: (*date)
ar_AE: (*تاريخ)

en: Not Available
ar_AE: غير متاح

en: Paid Submission is disabled
ar_AE: تم إرسال المشاركة المدفوعة

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
ar_AE: أنت في وضع العضوية. لا توجد تفاصيل تظهر لهذا الوضع.

en: Pay Status:
ar_AE: حالة الدفع:

en: PAID
ar_AE: دفع

en: Address(*only street name and building no):
ar_AE: العنوان (* اسم الشارع فقط والمبنى no):

en: Zip:
ar_AE: الرمز البريدي:

en: Country:
ar_AE: بلد:

en: Latitude:
ar_AE: خط العرض:

en: Longitude:
ar_AE: خط الطول:

en: Google View Camera Angle
ar_AE: جوجل زاوية عرض الكاميرا

en: Enable Google Street View
ar_AE: تمكين Google Street View

en: Hide Map Marker ?
ar_AE: إخفاء علامة الخريطة؟

en: Main Agent:
ar_AE: الوكيل الرئيسي:

en: User:
ar_AE: المستعمل:

en: Secondary Agents(*multiple selection):
ar_AE: الوكلاء الثانويون (* اختيار متعدد):

en: Upload new file(Image or pdf)
ar_AE: تحميل ملف جديد (صورة أو pdf)

en: Video From:
ar_AE: فيديو من:

en: Virtual Tour
ar_AE: جولة افتراضية

en: Price(use only numbers):
ar_AE: السعر (استخدم الأرقام فقط):

en: After Price Label(*for example "per month"):
ar_AE: بعد تسمية السعر (* على سبيل المثال &quot;في الشهر&quot;):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
ar_AE: قبل تسمية السعر (* على سبيل المثال &quot;في الشهر&quot;):

en: Additional Price Info (use only numbers):
ar_AE: معلومات إضافية عن الأسعار (استخدم الأرقام فقط):

en: After Label for Additional Price info (*for example "per month"):
ar_AE: بعد الملصق للحصول على معلومات السعر الإضافية (*على سبيل المثال "في الشهر"):

en: Before Label for Additional Price Info(*for example "from"):
ar_AE: قبل الملصق للحصول على معلومات السعر الإضافية (* على سبيل المثال "من"):

en: Size(*only numbers):
ar_AE: الحجم (* أرقام فقط):

en: Lot Size(*only numbers):
ar_AE: حجم اللوت (* فقط أرقام):

en: Rooms(*only numbers):
ar_AE: غرف (* أرقام فقط):

en: Bedrooms(*only numbers):
ar_AE: غرف نوم (* أرقام فقط):

en: Bathrooms(*only numbers):
ar_AE: الحمامات (* أرقام فقط):

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
ar_AE: ملاحظات المالك / الوكيل (* غير مرئية في الواجهة الأمامية):

en: Make it Featured Property
ar_AE: اجعله خاصية مميزة

en: Property in theme Slider
ar_AE: الملكية في موضوع المتزلج

en: Energy Index in kWh/m2a:
ar_AE: مؤشر الطاقة بالكيلوات في الساعة kWh/m2a:

en: Energy Class:
ar_AE: فئة الطاقة:

en: Select Energy Class (EU regulation)
ar_AE: حدد فئة الطاقة (تنظيم الاتحاد الأوروبي)

en: EPC current rating
ar_AE: EPC التصنيف الحالي

en: EPC Potential Rating
ar_AE: التصنيف المحتمل EPC

en: Featured
ar_AE: متميز

en: published
ar_AE: نشرت

en: Yes
ar_AE: نعم فعلا

en: No
ar_AE: لا

en: Video Tutorial
ar_AE: فيديو تعليمي

en: Upload SVG
ar_AE: تحميل SVG

en: Slug
ar_AE: سبيكة

en: Posts
ar_AE: المشاركات

en: Which city has this area
ar_AE: أي مدينة لديها هذه المنطقة

en: Page id for this term
ar_AE: معرف الصفحة لهذا المصطلح

en: Category Tagline
ar_AE: فئة Tagline

en: City that has this area
ar_AE: المدينة التي لديها هذه المنطقة

en: expired
ar_AE: منتهية الصلاحية

en: disabled
ar_AE: معاق

en: Which county / state has this city
ar_AE: أي مقاطعة / ولاية لديها هذه المدينة

en: County / State that has this city
ar_AE: مقاطعة / دولة لديها هذه المدينة

en: Already Subunit for
ar_AE: بالفعل الوحدة الفرعية ل

en: Enable
ar_AE: مكن

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
ar_AE: نظرًا لأسباب السرعة وقابلية الاستخدام ، لا نعرض سوى أول 50 موقعًا لك. إذا كانت القائمة التي تريد إضافتها كالوحدة الفرعية غير موجودة في هذه القائمة ، فيرجى إضافة المعرّف يدويًا.

en: Select Subunits From the list:
ar_AE: حدد الوحدات الفرعية من القائمة:

en: Or add the ids separated by comma.
ar_AE: أو إضافة معرفات مفصولة بفواصل.

en: Searches
ar_AE: بحث

en: Add New Searches
ar_AE: إضافة عمليات بحث جديدة

en: Add Searches
ar_AE: إضافة عمليات البحث

en: Edit Searches
ar_AE: تحرير البحث

en: New Searches
ar_AE: عمليات بحث جديدة

en: View Searches
ar_AE: عرض عمليات البحث

en: Search Searches
ar_AE: البحث في البحث

en: No Searches found
ar_AE: لم يتم العثور على عمليات البحث

en: Parent Searches
ar_AE: بحث الوالدين

en: Search Details
ar_AE: تفاصيل البحث

en: Email to
ar_AE: إرسال بريد إلكتروني إلى

en: Search parameters
ar_AE: معلمات البحث

en: add to favorites
ar_AE: اضافة الى المفضلة

en: remove from favorites
ar_AE: إزالة من المفضلة

en: share this page
ar_AE: شارك هذه الصفحة

en: Share
ar_AE: نشر

en: Favorite
ar_AE: مفضل

en: print page
ar_AE: طباعة الصفحة

en: Print
ar_AE: طباعة

en: Property Reviews
ar_AE: تقييم العقار

en: Page Views Statistics
ar_AE: إحصاءات مشاهدات الصفحة

en: Please add a Walkscore Api Key
ar_AE: الرجاء إضافة مفتاح Walkscore Api

en: Updated On:
ar_AE: تحديث في:

en: Year Built:
ar_AE: بنيت عام:

en: properties
ar_AE: ملكيات

en: load articles
ar_AE: تحميل المواد

en: load more listings
ar_AE: تحميل المزيد من القوائم

en: load agents
ar_AE: وكلاء التحميل

en: favorite
ar_AE: مفضل

en: Number of Page Views
ar_AE: عدد مشاهدات الصفحة

en: Contact Me
ar_AE: اتصل بي

en: Schedule a showing?
ar_AE: جدولة عرض؟

en: Day
ar_AE: يوم

en: Time
ar_AE: زمن

en: Your Phone
ar_AE: هاتفك

en: I'm interested in
ar_AE: أنا مهتم ب

en: Send Email
ar_AE: ارسل بريد الكتروني

en: Send Private Message
ar_AE: إرسال رسالة خاصة

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
ar_AE: يمكنك الرد على الرسائل الخاصة من صفحة &quot;البريد الوارد&quot; في حساب المستخدم الخاص بك.

en: Yelp Details
ar_AE: تفاصيل الصرخة

en: all open
ar_AE: كل مفتوحة

en: all closed
ar_AE: كل مغلقة

en: only the first one open
ar_AE: فقط أول واحد مفتوح

en: Other units in
ar_AE: وحدات أخرى في

en: Category:
ar_AE: الفئة:

en: Rooms:
ar_AE: غرف:

en: Bedrooms:
ar_AE: غرف نوم:

en: Baths:
ar_AE: الحمامات:

en: Size:
ar_AE: بحجم:

en: Types
ar_AE: أنواع

en: States
ar_AE: المحافظة / الولاية

en: Type address, state, city or area
ar_AE: اكتب العنوان أو الولاية أو المدينة أو المنطقة

en: Type Keyword
ar_AE: اكتب الكلمة الرئيسية

en: BA
ar_AE: بنزيل الأدنين

en: see less facts
ar_AE: شاهد أقل

en: Type your message...
ar_AE: اكتب رسالتك ...

en: Send Message
ar_AE: ارسل رسالة

en:  more listings
ar_AE: المزيد من القوائم

en:  more articles
ar_AE: المزيد من المقالات

en: Username
ar_AE: اسم المستخدم

en: Password
ar_AE: كلمه السر

en: Login
ar_AE: تسجيل الدخول

en: Forgot Password?
ar_AE: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Enter Your Email Address
ar_AE: أدخل عنوان بريدك الالكتروني

en: Reset Password
ar_AE: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Return to Login
ar_AE: العودة لتسجيل الدخول

en: Retype Password
ar_AE: أعد إدخال كلمة السر

en: Select User Type
ar_AE: حدد نوع المستخدم

en: I agree with
ar_AE: أنا أتفق مع

en: terms & conditions
ar_AE: البنود و الظروف

en: A password will be e-mailed to you
ar_AE: كلمة المرور سترسل إليك بالبريد الإلكتروني

en: Register
ar_AE: تسجيل

en: Featured Article
ar_AE: مقال متميز

en: read more
ar_AE: اقرأ أكثر

en: more listings
ar_AE: المزيد من القوائم

en: more articles
ar_AE: المزيد من المقالات

en: Days
ar_AE: أيام

en: Week
ar_AE: أسبوع

en: Weeks
ar_AE: أسابيع

en: Month
ar_AE: شهر

en: Months
ar_AE: الشهور

en: Year
ar_AE: عام

en: Years
ar_AE: سنوات

en: Listings
ar_AE: قوائم

en: Get started
ar_AE: البدء

en: View Profile
ar_AE: عرض الصفحة الشخصية

en: Property Page Only - Text with Agent details
ar_AE: خاصية الصفحة فقط - النص مع تفاصيل الوكيل

en: WpResidence - Property Page Design
ar_AE: WpResidence - تصميم الصفحة الملكية

en: Text
ar_AE: نص

en: Css
ar_AE: المغلق

en: Design options
ar_AE: خيارات التصميم

en: Property Page Only - Property Gallery
ar_AE: خاصية الصفحة فقط - معرض العقارات

en: Thumbnail max width in px
ar_AE: عرض الصور المصغرة كحد أقصى في بكسل

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
ar_AE: الحد الأقصى لعرض الصور المصغرة بالبيكسل (* يتم حساب الارتفاع تلقائيًا استنادًا إلى نسبة الصورة)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
ar_AE: تصغير الهامش الأيمن والأسفل في px

en: Maximum no of thumbs
ar_AE: الحد الأقصى لا من الابهام

en: Property Page Only - Related Listings
ar_AE: صفحة الملكية فقط - القوائم ذات الصلة

en: Property Page Only - Contact Form Agent
ar_AE: ملكية صفحة فقط - اتصل نموذج الوكيل

en: Property Page Only - Agent Card
ar_AE: ملكية صفحة فقط - وكيل بطاقة

en: Colums : 1 or 2
ar_AE: الأعمدة: 1 أو 2

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
ar_AE: عمود واحد يعني أن تفاصيل الوكيل تذهب إلى أسفل الصورة ، وعمودان يعني أن تفاصيل الوكيل موجودة على الجانب الأيمن من الصورة.

en: Slider Type
ar_AE: نوع المتزلج

en: Show map in slider type?
ar_AE: عرض الخريطة في نوع شريط التمرير؟

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
ar_AE: تأكد من أنك تستخدم خريطة واحدة فقط لكل صفحة لتجنب التضارب

en: Property Page Only - Details Section
ar_AE: صفحة الممتلكات فقط - تفاصيل القسم

en: Select the property section
ar_AE: اختر قسم الممتلكات

en: Select a property section from the theme default details elements.
ar_AE: حدد قسم خاصية من عناصر تفاصيل المظهر الافتراضية.

en: Columns
ar_AE: أعمدة

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
ar_AE: أعمدة (* تعمل فقط للعناوين وتفاصيل الممتلكات والميزات والمرافق)

en: Property Page Only - Single Detail
ar_AE: خاصية الصفحة فقط - تفاصيل واحدة

en: Select single detail
ar_AE: حدد تفاصيل واحدة

en: Select one single detail from dropdown
ar_AE: حدد تفاصيل واحدة من القائمة المنسدلة

en: Element Label
ar_AE: عنصر التسمية

en: Property Page Only - Text with Details
ar_AE: خاصية الصفحة فقط - النص مع التفاصيل

en: Property Page Only - Details as Accordion
ar_AE: ملكية صفحة فقط - تفاصيل كأكورديون

en: Accordion Open/Close Status
ar_AE: الأكورديون فتح / إغلاق الحالة

en: Accordion Open/Close status
ar_AE: الأكورديون فتح / إغلاق الحالة

en: Yelp Views
ar_AE: الصرخة المشاهدات

en: Property Page Only - Details as Tabs
ar_AE: خاصية الصفحة فقط - التفاصيل كعلامات تبويب

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: وصف التسمية في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: عنوان عنوان الملكية في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: تفاصيل العقار التصنيف في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: وسائل الراحة والميزات التسمية في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
ar_AE: تسمية الخريطة في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر. تذكر أن يكون لديك خريطة واحدة فقط لكل صفحة خاصية لتجنب التضارب.

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: علامة Walkscore في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: الكلمة خطط التسمية في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: مشاهدات الصفحة في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: جولة افتراضية في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
ar_AE: Yelp المشاهدات في علامة التبويب. ضعه فارغًا إذا كنت لا تريد أن يظهر.

en: Filter List
ar_AE: قائمة التصفية

en: Type Category names
ar_AE: اكتب أسماء الفئات

en: list of category id's sepearated by comma
ar_AE: قائمة من فئة معرف sepearated بفاصلة

en: Type Action names
ar_AE: اكتب أسماء الإجراء

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة معرفات الإجراء مفصولة بفاصلة (* فقط للمواقع)

en: Type City names
ar_AE: اكتب أسماء المدينة

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة بمعرفات المدينة مفصولة بفواصل (* فقط للمواقع)

en: Type Area names
ar_AE: اكتب أسماء المناطق

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة معرفات المنطقة مفصولة بفاصلة (* فقط للخصائص)

en: Type State names
ar_AE: اكتب أسماء الدول

en: list of state ids separated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة معرفات الحالة مفصولة بفاصلة (*للخصائص فقط)

en: No of items
ar_AE: لا من العناصر

en: how many items
ar_AE: كم عدد العناصر

en: No of items per row
ar_AE: عدد العناصر لكل صف

en: The number of items per row
ar_AE: عدد العناصر لكل صف

en: Vertical or horizontal ?
ar_AE: عمودي أو أفقي؟

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
ar_AE: أي نوع من المحاذاة (عمودي أو أفقي)؟

en: Show featured listings only?
ar_AE: إظهار القوائم المميزة فقط؟

en: Show featured listings only? (yes/no)
ar_AE: إظهار القوائم المميزة فقط؟ (نعم لا)

en: Sort By
ar_AE: ترتيب حسب

en: sort items by
ar_AE: فرز العناصر حسب

en: Properties Slider
ar_AE: سلايدر العقارات

en: Design Type
ar_AE: نوع التصميم

en: type 1 or 2
ar_AE: نوع 1 أو 2

en: Google Map with Property Marker
ar_AE: خريطة جوجل مع علامة الملكية

en: Property ID
ar_AE: معرف الملكية

en: Add the ID of the property you want to show
ar_AE: أضف معرف العقار الذي تريد إظهاره

en: Listings per Agent, Agency or Developer
ar_AE: القوائم لكل وكيل أو وكالة أو مطور

en: Type Agent, Agency or Developert name
ar_AE: اكتب Agent أو Agency أو Developert name

en: Select one Agent, Agency or Developer
ar_AE: حدد وكيل واحد أو وكالة أو مطور

en: Number of Listings
ar_AE: عدد القوائم

en: Number of Listings to display
ar_AE: عدد من القوائم لعرضه

en: Display Categories
ar_AE: فئات العرض

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
ar_AE: اكتب فئات ، إجراءات ، مدن ، مناطق ، أحياء أو اسم مقاطعة تريد إظهاره

en: Items per row
ar_AE: العناصر لكل صف

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
ar_AE: كم عدد العناصر المدرجة في كل صف؟ بالنسبة للنوع 2 ، استخدم 1 فقط.

en: Select Item Type 1/2?
ar_AE: حدد نوع العنصر 1/2؟

en: Item Height
ar_AE: ارتفاع السلعة

en: Extra Class Name
ar_AE: اسم فئة اضافية

en: List Agents
ar_AE: قائمة وكلاء

en: Agent Lists
ar_AE: قوائم الوكيل

en: Title
ar_AE: عنوان

en: Section Title
ar_AE: عنوان القسم

en: list of agent category names
ar_AE: قائمة أسماء فئات الوكيل

en: list of agent action names
ar_AE: قائمة بأسماء إجراء الوكيل

en: list of agent city names
ar_AE: قائمة أسماء المدن وكيل

en: list of agent area names
ar_AE: قائمة أسماء مناطق الوكيل

en: Link to global listing
ar_AE: وصلة إلى قائمة عالمية

en: link to global listing
ar_AE: وصلة إلى قائمة عالمية

en: Random Pick (yes/no)
ar_AE: اختيار عشوائي (نعم / لا)

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
ar_AE: اختر ما إذا كان يجب عرض العوامل بشكل عشوائي عند تحديث الصفحة.

en: Recent Items Slider
ar_AE: العناصر الحديثة

en: Recent Items Slider Shortcode
ar_AE: البنود الأخيرة شريط التمرير

en: What type of items
ar_AE: ما نوع من العناصر

en: list properties or articles
ar_AE: خصائص قائمة أو مقالات

en: Slider Navigation Arrows Position
ar_AE: موقف أسهم التنقل المنزلق

en: Category Id's
ar_AE: معرف الفئة

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة بمعرف الفئة المُفصّل بواسطة الفاصلة (* فقط للخصائص)

en: Action Id's
ar_AE: معرف العمل

en: City Id's
ar_AE: معرف المدينة

en: Area Id's
ar_AE: معرف المنطقة

en: County/State Id's
ar_AE: معرف المقاطعة / الدولة

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
ar_AE: قائمة بالمقاطع / معرفات الدولة المفصولة بفواصل (* فقط للخصائص)

en: Type Property Status
ar_AE: اكتب حالة الملكية

en: Auto scroll period
ar_AE: فترة التمرير التلقائي

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
ar_AE: فترة التمرير التلقائي في ثوان - 0 للتمرير اليدوي ، 1000 لمدة 1 ثانية ، 2000 لمدة 2 ثانية وهلم جرا.

en: Icon content box
ar_AE: مربع محتوى الرمز

en: Icon Content Box Shortcode
ar_AE: Icon Content Box الرمز الشريطي

en: Box Title
ar_AE: عنوان المربع

en: Box Title goes here
ar_AE: مربع العنوان يذهب هنا

en: Image url
ar_AE: رابط الصورة

en: Image or Icon url
ar_AE: صورة أو رمز رابط

en: Content of the box
ar_AE: محتوى الصندوق

en: Content of the box goes here
ar_AE: محتوى المربع يذهب هنا

en: Image Effect
ar_AE: تأثير الصورة

en: Use image effect? yes/no
ar_AE: استخدام تأثير الصورة؟ نعم لا

en: Link
ar_AE: حلقة الوصل

en: The link with http:// in front
ar_AE: الرابط مع http: // في المقدمة

en: Spacer
ar_AE: فاصل

en: Spacer Type
ar_AE: نوع المباعد

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
ar_AE: نوع الفضاء: 1 مع عدم وجود خط الوسط ، 2 مع الخط الأوسط

en: Space height
ar_AE: ارتفاع الفضاء

en: Space height in px
ar_AE: ارتفاع الفضاء في بكسل

en: Membership Package
ar_AE: حزمة العضوية

en: Type Package name
ar_AE: اكتب اسم الحزمة

en: Select only one Package
ar_AE: اختر حزمة واحدة فقط

en: Content of the package box
ar_AE: محتوى مربع الحزمة

en: Add content for the package
ar_AE: إضافة محتوى للحزمة

en: Make package featured
ar_AE: جعل حزمة مميزة

en: Make package featured (no/yes)
ar_AE: جعل حزمة مميزة (لا / نعم)

en: Featured Agency / Developer shortcode
ar_AE: وكالة مميزة / المطور shortcode

en: Featured Developer / Agency
ar_AE: المطور / وكالة مميزة

en: Type Agency or Developer name
ar_AE: اكتب وكالة أو اسم المطور

en: Select one Agency or Developer
ar_AE: اختر وكالة واحدة أو مطور

en: Status Text Label
ar_AE: حالة نص التسمية

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
ar_AE: مسار إلى صورة من اختيارك (أفضل حجم 300 بكسل × 300 بكسل)

en: List items by ID
ar_AE: عناصر القائمة حسب معرف

en: List Items by ID Shortcode
ar_AE: قائمة العناصر حسب معرف رمز قصير

en: List properties or articles
ar_AE: قائمة خصائص أو مقالات

en: Items IDs
ar_AE: معرفات العناصر

en: List of IDs separated by comma
ar_AE: قائمة معرفات مفصولة بفاصلة

en: How many items do you want to show ?
ar_AE: كم عدد العناصر التي تريد إظهارها؟

en: link to global listing with http
ar_AE: وصلة إلى قائمة عالمية مع المتشعب

en: Testimonial
ar_AE: شهادة

en: Client name here
ar_AE: اسم العميل هنا

en: Title Client
ar_AE: عنوان العميل

en: title or client postion
ar_AE: العنوان أو عنوان العميل

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
ar_AE: مسار إلى صورة العميل ، (أفضل حجم 120 بكسل × 120 بكسل)

en: Testimonial Text Here.
ar_AE: نص التزكية هنا.

en: Testimonial Text Here.
ar_AE: نص التزكية هنا.

en: Testimonial Type
ar_AE: نوع الشهادة

en: Select 1,2,3 or 4
ar_AE: حدد 1 ، 2 ، 3 أو 4

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
ar_AE: فقط للنوع 3: عدد النجوم للمراجعات (من 1 إلى 5 ، الزيادة بمقدار 0.5)

en: Only for type3:Testimonial Title
ar_AE: فقط للنوع 3: عنوان التزكية

en: Recent Items
ar_AE: العناصر الحديثة

en: Recent Items Shortcode
ar_AE: البنود الأخيرة رمز قصير

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
ar_AE: قائمة المصطلحات الخاصة بشريط المرشح (* ينطبق فقط على الخصائص ، وليس على المقالات / المشاركات)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
ar_AE: البنود هي البنود في أي تصنيف الملكية (الفئة ، العمل ، المدينة ، المنطقة أو الولاية / المقاطعة)

en: Type County/State names
ar_AE: اكتب أسماء المقاطع / الولاية

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
ar_AE: سيتم إلغاء تنشيط ذاكرة التخزين المؤقت للموضوع وزيادة وقت التحميل. (* فقط للخصائص)

en: Featured Agent
ar_AE: وكيل مميز

en: Featured Agent Shortcode
ar_AE: المميز الوكيل Shortcode

en: Type Agent name
ar_AE: اكتب اسم الوكيل

en: Select one Agent
ar_AE: اختر وكيل واحد

en: Notes
ar_AE: ملاحظات

en: Notes for featured agent
ar_AE: ملاحظات للوكيل المميز

en: Featured Article Shortcode
ar_AE: مقالة مميزة رمز قصير

en: Type article name
ar_AE: اكتب اسم المقالة

en: Select one article
ar_AE: اختر مقال واحد

en: Featured text (for type1)
ar_AE: نص مميز (للنوع 1)

en: featured text
ar_AE: النص المميز

en: Featured Property
ar_AE: خاصية مميزة

en: Featured Property Shortcode
ar_AE: مميز خاصية رمز قصير

en: Property id
ar_AE: معرف الملكية

en: Second Line
ar_AE: السطر الثاني

en: Second line text
ar_AE: نص السطر الثاني

en: type 1, 2, 3 or 4
ar_AE: اكتب 1 أو 2 أو 3 أو 4

en: Login Form
ar_AE: نموذج تسجيل الدخول

en: Login Form Shortcode
ar_AE: نموذج تسجيل الدخول

en: Register link text
ar_AE: تسجيل نص الرابط

en: Register page url
ar_AE: سجل صفحة url

en: Register Form
ar_AE: استمارة تسجيل

en: Register Form Shortcode
ar_AE: تسجيل نموذج رمز قصير

en: Advanced Search Shortcode
ar_AE: بحث متقدم رمز قصير

en: Contact Us
ar_AE: اتصل بنا

en: Contact Form Shortcode
ar_AE: نموذج الاتصال

en: Text Align
ar_AE: نص محاذاة

en: Input Background Color
ar_AE: لون خلفية الإدخال

en: Input text Color
ar_AE: إدخال لون النص

en: Button Size
ar_AE: حجم الزر

en: Testimonial Slider
ar_AE: منزلق التزكية

en: Visible Items
ar_AE: العناصر المرئية

en: How many items are visible
ar_AE: كم عدد العناصر المرئية

en: What type of slider do you use?
ar_AE: ما نوع شريط التمرير الذي تستخدمه؟

en: Display Places Slider
ar_AE: عرض الأماكن المنزلق

en: Property Page Only - Masonry Gallery Type2
ar_AE: صفحة الملكية فقط - نوع معرض البناء2

en: Select category
ar_AE: اختر تصنيف

en: Map Height
ar_AE: خريطة الارتفاع

en: Map Style
ar_AE: شكل الخريطة

en: Select City
ar_AE: اختر مدينة

en: Select Area
ar_AE: اختر المنطقة

en: Select Category
ar_AE: اختر الفئة

en: Select Action Category
ar_AE: اختر فئة العمل

en: Select Agency Category
ar_AE: اختر فئة الوكالة

en: Need an account? Register here!
ar_AE: احتاج الى حساب؟ سجل هنا!

en: Back to Login
ar_AE: العودة إلى تسجيل الدخول

en: Hello
ar_AE: مرحبا

en: Measurement Unit
ar_AE: وحدة قياس

en: feet
ar_AE: أقدام

en: meters
ar_AE: متر

en: acres
ar_AE: فدان

en: yards
ar_AE: ياردة

en: hectares
ar_AE: هكتار

en: square
ar_AE: ميدان

en: Sale Price
ar_AE: سعر البيع

en: Percent Down
ar_AE: في المئة الى أسفل

en: Term (Years)
ar_AE: مدة (سنوات)

en: Interest Rate in %
ar_AE: سعر الفائدة في ٪

en: Calculate
ar_AE: حساب

en: Change Your Currency
ar_AE: تغيير عملتك

en: Property Action
ar_AE: عمل الملكية

en: Property City
ar_AE: مدينة الملكية

en: Property Area
ar_AE: مساحة العقار

en: Property County/State
ar_AE: مقاطعة الممتلكات / الدولة

en: Your Twitter Username
ar_AE: اسم المستخدم الخاص بك تويتر

en: How many Tweets
ar_AE: كم عدد التغريدات

en: Please add your Twitter ID!
ar_AE: الرجاء إضافة معرف Twitter الخاص بك!

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
ar_AE: الرجاء إضافة معلومات الوصول إلى Twitter Api في خيارات Theme

en: Your Address
ar_AE: عنوانك

en: Your City
ar_AE: مدينتك

en: Your State Code (ex CA)
ar_AE: رمز الولاية الخاص بك (السابق CA)

en: Get Estimation
ar_AE: الحصول على التقدير

en: Property Price
ar_AE: أسعار العقارات

en: Property Price Label
ar_AE: تسمية أسعار الممتلكات

en: Property Price Label Before
ar_AE: تسمية أسعار الممتلكات قبل

en: Property Category Submit
ar_AE: فئة العقار

en: Property Action Category
ar_AE: فئة عمل الملكية

en: Property Media
ar_AE: وسائل الإعلام الملكية

en: Property Zip
ar_AE: خاصية البريدي

en: Property County
ar_AE: مقاطعة الملكية

en: Property Country
ar_AE: بلد الملكية

en: Property Map
ar_AE: خريطة الممتلكات

en: Property Latitude
ar_AE: خاصية خط العرض

en: Property Longitude
ar_AE: خط الطول للعقارات

en: Google Camera Angle
ar_AE: جوجل كاميرا زاوية

en: Property Google View
ar_AE: خاصية عرض جوجل

en: property Size
ar_AE: حجم الممتلكات

en: Property Lot Size
ar_AE: حجم لوط الملكية

en: Property Rooms
ar_AE: غرف الملكية

en: Property Bedrooms
ar_AE: غرف نوم الملكية

en: Property Bathrooms
ar_AE: حمامات الملكية

en: Owner Notes
ar_AE: ملاحظات المالك

en: property status
ar_AE: حالة الملكية

en: Embed Video Id
ar_AE: تضمين معرف الفيديو

en: Embed Video Type
ar_AE: تضمين نوع الفيديو

en: Embed Virtual Tour
ar_AE: تضمين جولة افتراضية

en: Energy Index
ar_AE: مؤشر الطاقة

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
ar_AE: إذا كنت لا تعرف كيفية الحصول على مفتاح الرخصة الخاص بك. شكرا لكم!
