wpresidence - en to cs_CZ translation catalogue (2289 entries)

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
cs_CZ:   Ponechte prázdné pro obecné nastavení mapy.

en:   Unlimited listings
cs_CZ:  Neomezené záznamy

en:   remaining
cs_CZ:   zbývá

en:   unlimited
cs_CZ:  neomezeno

en:  Featured listings
cs_CZ:  Zvýrazněných záznamů

en:  Free Membership - no of free listings for new users
cs_CZ:  Bezplatné členství - žádné bezplatné výpisy pro nové uživatele

en:  Listings
cs_CZ: Cestolidma

en:  Order in listing page
cs_CZ: Objednejte na stránce s výpisem

en:  Sent for property
cs_CZ:  Odesláno pro nemovitost

en:  click to add currency
cs_CZ: klepnutím přidejte měnu

en:  click to add field
cs_CZ: klepnutím přidejte pole

en:  guests:
cs_CZ: hosté:

en:  more articles
cs_CZ:  další články

en:  more listings
cs_CZ:  další vybavení

en:  remaining
cs_CZ:  zbývá

en:  remaining
cs_CZ:  zbývá

en:  to
cs_CZ:  do

en: "Media Header" type for Property Page?
cs_CZ: typ "Media Header" pro stránku Property Page?

en: "Media Section" Type (images & video)
cs_CZ: typ "Sekce médií" (obrázky a video)

en: %agent_name as agent name,%user_post for the username (the one who post), use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: %agent_name jako jméno agenta,%user_post jako uživatelské jméno (ten, kdo příspěvek odesílá), použijte textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: %city% will be replaced by user city
cs_CZ: %city% bude nahrazeno uživatelským městem

en: %property_id as  property ID, %title as property title, %realtor_name as realtor name, %realtor_phone as realtor phone,, %realtor_mobile as realtor mobile,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
cs_CZ: %property_id jako ID nemovitosti, %title jako název nemovitosti, %realtor_name jako jméno nemovitosti, %realtor_phone jako telefon nemovitosti,, %realtor_mobile jako mobil nemovitosti,použijte textový režim a <br class=""> tag pro nový řádek, <p class=""> pro nový odstavec,
    <span class=""> pro stylování.

en: %reset_link as reset link
cs_CZ: % reset_link jako odkaz pro obnovení

en: %reset_link as reset link, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: %reset_link jako reset odkazu, použijte textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
cs_CZ: % user_login_register jako nové uživatelské jméno a% user_email_register jako nový e-mail uživatele

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: %user_login_register jako nové uživatelské jméno a %user_email_register jako nový e-mail uživatele, použijte textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
cs_CZ: % user_login_register jako nové uživatelské jméno,% user_pass_register jako uživatelské heslo,% user_email_register jako nový uživatelský email

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
cs_CZ: %user_login_register jako nové uživatelské jméno, %user_pass_register jako uživatelské heslo, %user_email_register jako nový uživatelský e-mail,použijte textový režim a <br class=""> tag pro nový řádek, <p class=""> pro nový odstavec,
    <span class=""> pro stylování.

en: %user_pass as user password
cs_CZ: %user_pass  uživatelských hesel

en: %user_pass as user password, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: %user_pass jako uživatelské heslo, použijte textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: (*date)
cs_CZ: (*datum)

en: (*numeric)
cs_CZ: (* číselné)

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
cs_CZ: * Můžete použít %editing_listing_title jako název firemního zápisu editace a %editing_listing_url jako výpis editační url

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %editing_listing_title jako úpravu názvu výpisu a %editing_listing_url jako úpravu url výpisu, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
cs_CZ: * můžete použít% expired_listing_url jako uplynulou adresu URL výpisu a% expired_listing_name jako vypsané jméno zápisu

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %expired_listing_url jako url adresu prošlé nabídky a %expired_listing_name jako název prošlé nabídky, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
cs_CZ: * můžete použít% invoice_no jako číslo faktury,% total_price jako $ totalprice a% payment_details jako $ payment_details

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as $payment_details, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %invoice_no jako číslo faktury, %total_price jako $totalprice a %payment_details jako $payment_details, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
cs_CZ: * můžete použít% matching_submissions jako seznam odpovídajících podání

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: Předmět placeného podání

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
cs_CZ: * můžete použít nové_listing_title jako nový název zápisu a% new_listing_url jako novou adresu URL zápisu

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %new_listing_title jako nový název výpisu a %new_listing_url jako novou url výpisu, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
cs_CZ: * můžete použít% post_id jako ID výpisu,% property_url jako vlastnost url a% property_title jako jméno vlastnosti

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %post_id jako id výpisu, %property_url jako url vlastnosti a %property_title jako název vlastnosti, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
cs_CZ: * Můžete použít %recurring_pack_name jako opakující se název balíčku a %merchant jako jméno obchodníka

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %recurring_pack_name jako název opakujícího se balíčku a %merchant jako název obchodníka, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
cs_CZ: * Můžete použít %submission_title jako titul nemovitosti, %submission_url jako  url nemovitosti

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: * můžete použít %submission_title jako vlastnost title number, %submission_url jako vlastnost submission url, použít textový režim a <p style=""> nebo <span style=""> pro nový odstavec a stylování.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
cs_CZ: *** Prosím, uvědomte si, že zde nelze přidávat barevné ovládací prvky pro všechny prvky a detaily motivů. To bude mít za následek přeplněné a zbytečné rozhraní. Tyto malé detaily je třeba oslovit pomocí vlastního css kódu

en: *Hold CTRL for multiple selection.
cs_CZ: * Podržte klávesu CTRL pro více výběrů.

en: , create a ticket with your request and we will offer a free quote.
cs_CZ: , vytvořte lístek se svým požadavkem a my vám nabídneme bezplatnou cenovou nabídku.

en: 100% width column
cs_CZ: Sloupec 100% šířka

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
cs_CZ: 2 sloupce: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
cs_CZ: 2 sloupce: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
cs_CZ: 2 stejné sloupce

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
cs_CZ: 3 sloupce: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
cs_CZ: 3 sloupce: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
cs_CZ: 3 sloupce: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
cs_CZ: 3 stejné sloupce

en: 4 equal columns
cs_CZ: 4 stejné sloupce

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
cs_CZ: Vysoké číslo zvýší dobu odezvy a zatížení serveru. Použijte číslo, které funguje pro vaši současnou hostitelskou situaci. Položte -1 pro všechny kolíky.

en: A new agent review was received.
cs_CZ: Byl obdržen přezkum nového agenta.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
cs_CZ: Na% website_url byl přidán nový agent. Uživatelské jméno:% user_profile

en: A password will be e-mailed to you
cs_CZ: Heslo vám bude posláno emailem

en: A user updated his profile on %website_url.Username: %user_profile
cs_CZ: Uživatel aktualizoval svůj profil na %website_url.Uživatelské jméno: %user_profile

en: Accordion Open/Close Status
cs_CZ: Akordion Open / Close Status

en: Accordion Open/Close status
cs_CZ: Stav akordeonu Otevřít / Zavřít

en: Account Downgraded
cs_CZ: Účet nižší

en: Account Downgraded on %website_url
cs_CZ: Účet byl snížen na %site_url

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Action Categories
cs_CZ: Kategorie akcí

en: Action Id's
cs_CZ: ID akce

en: Action category
cs_CZ: Kategorie akce

en: Active Life
cs_CZ: Aktivní život

en: Active Menu Font Color
cs_CZ: Barva písma aktivní nabídky

en: Add Agency
cs_CZ: Přidat agenturu

en: Add Agent
cs_CZ: Přidat agenta

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
cs_CZ: Přidat měny pro více měn Widget.

en: Add Custom Field
cs_CZ: Přidat vlastní pole

en: Add Developer
cs_CZ: Přidat vývojáře

en: Add Invoice
cs_CZ: Přidat fakturu

en: Add Membership Packages
cs_CZ: Přidejte balíčky členství

en: Add Message
cs_CZ: Přidat zprávu

en: Add New Agency
cs_CZ: Přidat novou agenturu

en: Add New Agency Action
cs_CZ: Přidat novou akci agentury

en: Add New Agency Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii agentury

en: Add New Agency City
cs_CZ: Přidat novou agenturu City

en: Add New Agency County / State
cs_CZ: Přidat novou agenturu County / State

en: Add New Agency Neighborhood
cs_CZ: Přidat nové sousedství agentury

en: Add New Agent
cs_CZ: Přidat nový agent

en: Add New Agent Action
cs_CZ: Přidat novou akci agenta

en: Add New Agent Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii agenta

en: Add New Agent City
cs_CZ: Přidat nové město agenta

en: Add New Agent County / State
cs_CZ: Přidání nového agenta County / State

en: Add New Agent Neighborhood
cs_CZ: Přidat nový agenta

en: Add New City
cs_CZ: Přidat nové město

en: Add New County / State
cs_CZ: Přidat nový stát / stát

en: Add New Developer
cs_CZ: Přidat nového vývojáře

en: Add New Developer Action
cs_CZ: Přidat novou akci pro vývojáře

en: Add New Developer Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii vývojářů

en: Add New Developer City
cs_CZ: Přidat nové město pro vývojáře

en: Add New Developer County / State
cs_CZ: Přidat nový vývojářský stát / stát

en: Add New Developer Neighborhood
cs_CZ: Přidat nové sousedství vývojáře

en: Add New Feature
cs_CZ: Přidat novou vlastnost

en: Add New Invoice
cs_CZ: Přidat novou fakturu

en: Add New Membership Package
cs_CZ: Přidat nový balíček členství

en: Add New Message
cs_CZ: Přidat novou zprávu

en: Add New Neighborhood
cs_CZ: Přidat nové sousedství

en: Add New Property
cs_CZ: Přidat nové vlastnosti

en: Add New Property Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii vlastností

en: Add New Searches
cs_CZ: Přidat nové vyhledávání

en: Add New Status
cs_CZ: Přidat nový stav

en: Add New Type
cs_CZ: Přidat nový typ

en: Add Property
cs_CZ: Přidat vlastnost

en: Add Searches
cs_CZ: Přidat vyhledávání

en: Add a number or leave blank to show all reviews
cs_CZ: Přidejte číslo nebo nechte prázdné pro zobrazení všech recenzí

en: Add content for the package
cs_CZ: Přidat obsah balíčku

en: Add logo top margin top as a number (ex: 10)
cs_CZ: Přidejte horní okraj loga nahoru jako číslo (např.: 10)

en: Add new plan
cs_CZ: Přidat nový plán

en: Add placeholder image
cs_CZ: Přidání zástupného obrázku

en: Add reCaptcha to register form?
cs_CZ: Přidání reCaptcha do registračního formuláře?

en: Add the ID of the property you want to show
cs_CZ: Přidejte ID nemovitosti, kterou chcete zobrazit

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
cs_CZ: Přidejte tento kód do vašeho souboru .httaces (zkopírujte vložené na konci). Aktivuje cache prohlížeče a urychlí váš web.

en: Add your own currency for Wire payments.
cs_CZ: Zadejte vaši vlastní měnu pro bezhotovostní převody.

en: Add, edit or delete property custom fields.
cs_CZ: Přidání, úprava nebo odstranění vlastních polí vlastností.

en: Additional Price Info
cs_CZ: Další informace o ceně

en: Additional Price Info (use only numbers):
cs_CZ: Další informace o ceně (používejte pouze čísla):

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address and Map Location
cs_CZ: Adresa a umístění mapy

en: Address row
cs_CZ: Řádek adresy

en: Address(*only street name and building no):
cs_CZ: Adresa (* pouze název ulice, ne budovy):

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: Admin - Expired Listing
cs_CZ: Admin - Výsledek uplynula

en: Admin - New wire Transfer
cs_CZ: Správce - Nový drátový převod

en: Admin Should approve the reviews
cs_CZ: Admin by měl schválit recenze

en: Adress
cs_CZ: Adresa

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilý

en: Advanced Search
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání

en: Advanced Search Background Color
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání Barva pozadí

en: Advanced Search Background color Opacity
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání Barva pozadí Neprůhlednost

en: Advanced Search Colors
cs_CZ: Rozšířené hledání Barvy

en: Advanced Search Display
cs_CZ: Zobrazení rozšířeného vyhledávání

en: Advanced Search Fields Font Color
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání Políčka Barva písma

en: Advanced Search Fields Tab Background Color
cs_CZ: Barva pozadí na kartě Rozšířená vyhledávací pole

en: Advanced Search Fields Tab Background Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
cs_CZ: Karta Pokročilá vyhledávací pole Barva pozadí. Platí pro neaktivní karty s typem hledání 6 a 8.

en: Advanced Search Fields Tab Font Color
cs_CZ: Karta Rozšířená vyhledávací pole Barva písma

en: Advanced Search Fields Tab Font Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
cs_CZ: Karta Rozšířená vyhledávací pole Barva písma. Platí pro neaktivní karty s typem hledání 6 a 8.

en: Advanced Search Font Color
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání Barva písma

en: Advanced Search Form
cs_CZ: Formulář rozšířeného vyhledávání

en: Advanced Search Shortcode
cs_CZ: Pokročilé vyhledávání Krátký kód

en: Advanced Search Type?
cs_CZ: Rozšířené vyhledávání Typ?

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: After Columns - Full row
cs_CZ: Po sloupcích - Celý řádek

en: After Label for Additional Price info
cs_CZ: Za štítkem pro další informace o ceně

en: After Label for Additional Price info (*for example "per month"):
cs_CZ: Za štítkem pro další informace o ceně (*například "za měsíc"):

en: After Price Label(*for example "per month"):
cs_CZ: text za cenou (* například "za měsíc"):

en: After Tab
cs_CZ: Po kartě Tab

en: Agency
cs_CZ: Agentura

en: Agency Action Categories
cs_CZ: Kategorie kategorií agentury

en: Agency Action Category Page
cs_CZ: Kategorie aktivity agentury

en: Agency Area Page
cs_CZ: Oblast agentury

en: Agency Categories
cs_CZ: Kategorie agentur

en: Agency Category Page
cs_CZ: Kategorie kategorie agentury

en: Agency City
cs_CZ: Agentura City

en: Agency City Page
cs_CZ: Agentura Město

en: Agency County / State
cs_CZ: Agentura County / State

en: Agency County/State Page
cs_CZ: Agentura krajská / státní strana

en: Agency Neighborhood
cs_CZ: Sousedství agentury

en: Agency Page
cs_CZ: Agentura

en: Agency Settings
cs_CZ: Nastavení agentury

en: Agency opening hours:
cs_CZ: Otevírací doba agentury:

en: Agent
cs_CZ: Makléř

en: Agent Action Categories
cs_CZ: Kategorie aktivních agentů

en: Agent Action Category Page
cs_CZ: Kategorie aktivity agentů

en: Agent Area Page
cs_CZ: Oblast oblasti agentů

en: Agent Categories
cs_CZ: Kategorie agentů

en: Agent Categories Page
cs_CZ: Kategorie agentů

en: Agent City Page
cs_CZ: Agent Město

en: Agent County / State
cs_CZ: Agent kraj / stát

en: Agent County/State Page
cs_CZ: Agentská krajská / státní strana

en: Agent Custom fields
cs_CZ: Vlastní pole agenta

en: Agent First Name:
cs_CZ: Agent Jméno:

en: Agent Last Name:
cs_CZ: Agent Příjmení:

en: Agent Lists
cs_CZ: Seznamy agentů

en: Agent Neighborhood
cs_CZ: Agentské sousedství

en: Agent Page
cs_CZ: Agentová stránka

en: Agent Page - Select Sidebar Position
cs_CZ: Stránka agenta - Vyberte pozici postranního panelu

en: Agent Page - Select the Sidebar
cs_CZ: Stránka agenta - vyberte postranní panel

en: Agent Review Posted
cs_CZ: Zaúčtováno hodnocení agenta

en: Agent Settings
cs_CZ: Nastavení agenta

en: Agent Unit Card.
cs_CZ: Karta jednotky agenta.

en: Agent Unit card
cs_CZ: Karta jednotky agenta

en: Agent Unit/Card min height
cs_CZ: Agent jednotka / výška min. Karty

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
cs_CZ: Minimální výška jednotky/karty agenta (funguje na seznamech agentů a taxonomii agentů)

en: Agent custom data
cs_CZ: Vlastní data agentů

en: Agents
cs_CZ: Agenti

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: All Listings
cs_CZ: Všechny výpisy

en: All Types
cs_CZ: Všechny typy

en: Allow login via Facebook?
cs_CZ: Povolit přihlášení přes Facebook?

en: Allow login via Google?
cs_CZ: Povolit přihlášení přes Google?

en: Allow login via X - Twitter?
cs_CZ: Povolit přihlášení přes X - Twitter?

en: Allow login via X - Twitter? (works only over https)
cs_CZ: Povolit přihlášení přes X - Twitter? (funguje pouze přes https)

en: Already Subunit for
cs_CZ: Již podjednotka pro

en: Amenities and Features
cs_CZ: Vybavení a vlastnosti

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Vybavení a funkce Označení na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Amenities and Features Label. Set it blank if you don't want to appear.
cs_CZ: Vybavení a funkce Štítek. Pokud nechcete, aby se zobrazoval, nastavte jej prázdný.

en: Amenities and Features for Advanced Search
cs_CZ: Vybavení a funkce pro pokročilé vyhledávání

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Antarctica
cs_CZ: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Appearance Options
cs_CZ: Možnosti vzhledu

en: Applies for Categories, Types, States, Cities and Areas dropdowns.
cs_CZ: Platí pro rozbalovací seznamy Kategorie, Typy, Státy, Města a Oblasti.

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
cs_CZ: Platí pro globální média s hlavičkami pomocí map google, kromě pokročilých výsledků vyhledávání, seznamů vlastností a stránek taxonomie.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
cs_CZ: Platí pro globální média s hlavičkami pomocí map google. Přidat pouze čísla (např .: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
cs_CZ: Platí pro globální média s hlavičkami pomocí map google. Přidat pouze čísla (např. 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
cs_CZ: Platí pro hlavičkové mapy Google, pokud je nastaven jako globální typ média záhlaví, kromě stránky s vlastnostmi.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
cs_CZ: Platí pro hlavičky google maps při nastavení jako globální typ média záhlaví.

en: Approved Listings
cs_CZ: Schválené záznamy

en: Area
cs_CZ: Oblast

en: Area Id's
cs_CZ: ID oblasti

en: Areas
cs_CZ: Oblasti

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Arts & Entertainment
cs_CZ: Umění a zábava

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Auto scroll period
cs_CZ: Doba automatického posouvání

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
cs_CZ: Doba automatického posouvání v sekundách - 0 pro ruční posouvání, 1000 pro 1 sekundu, 2000 pro 2 sekundy a tak dále.

en: Automotive
cs_CZ: Automobilový průmysl

en: Available Units
cs_CZ: Dostupné jednotky

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbajdžán

en: Back to Login
cs_CZ: Zpět k přihlášení

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background for Footer
cs_CZ: Pozadí pro zápatí

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajnu

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Bathrooms
cs_CZ: Koupelny

en: Bathrooms High to Low
cs_CZ: Koupelny vysoké až nízké

en: Bathrooms Low to high
cs_CZ: Koupelny Nízké až vysoké

en: Bathrooms(*only numbers):
cs_CZ: Koupelny (*pouze číslo):

en: Baths:
cs_CZ: ID nemovitosti

en: Beauty & Spas
cs_CZ: Krása a lázně

en: Bedrooms
cs_CZ: Ložnice

en: Bedrooms High to Low
cs_CZ: Ložnice vysoké až nízké

en: Bedrooms Low to high
cs_CZ: Ložnice Nízká až vysoká

en: Bedrooms(*only numbers):
cs_CZ: Ložnice (*pouze číslo):

en: Bedrooms:
cs_CZ: Počet spální:

en: Before Label for Additional Price Info
cs_CZ: Před štítkem pro další informace o ceně

en: Before Label for Additional Price Info(*for example "from"):
cs_CZ: Před štítkem pro další informace o ceně (*například "od"):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
cs_CZ: Text před cenou (např. "za měsíc")

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: Bill every x units
cs_CZ: Bill každých x jednotek

en: Billing For
cs_CZ: Fakturace pro

en: Billing For :
cs_CZ: Fakturace pro:

en: Billing Time Unit :
cs_CZ: Jednotka fakturace:

en: Billing Type :
cs_CZ: Typ fakturace:

en: Billing for
cs_CZ: Fakturace za

en: Billing type
cs_CZ: Typ fakturace

en: Blog List and Category/Archive - Select Card Design Type
cs_CZ: Seznam blogů a kategorie/archiv - Vyberte typ designu karty

en: Blog Post Header -  Revolution Slider
cs_CZ: Záhlaví příspěvku na blogu - Revolution Slider

en: Blog Post Header Static Image
cs_CZ: Statický obrázek v záhlaví příspěvku blogu

en: Blog Post header image
cs_CZ: Obrázek záhlaví příspěvku na blogu

en: Blog Unit/Card min height
cs_CZ: Jednotka blogu / Výška karty min

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Booking no
cs_CZ: Rezervace ne

en: Border Bottom Header Height
cs_CZ: Hloubka záhlaví dolní hrany

en: Border Bottom Header Height in px
cs_CZ: Hloubka záhlaví dolní hrany v px

en: Border Bottom Sticky Header Height
cs_CZ: Hloubka slepé hlavičky na horním okraji

en: Border Bottom Sticky Header Height in px
cs_CZ: Výška okraje spodního samolepicího záhlaví v px

en: Border Color
cs_CZ: Barva okraje

en: Border Corner Radius
cs_CZ: Poloměr hranice rohu

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
cs_CZ: Poloměr okraje rohů pro prvky jednotky, jako je jednotka vlastnictví, jednotka agenta nebo jednotka blogu atd

en: Bosnia and Herzegowina
cs_CZ: Bosně a Hercegowině

en: Bouvet Island
cs_CZ: Ostrov Bouvet

en: Box Shadow on elements like property unit
cs_CZ: Stín rámečku na prvcích, jako je jednotka nemovitosti

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).
cs_CZ: Stín rámečku na prvcích, jako je jednotka nemovitosti. Zadejte none pro žádný stín nebo vložte hodnoty css jako 0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).

en: Box Title
cs_CZ: Název pole

en: Box Title goes here
cs_CZ: Název pole je zde

en: Boxed Content Background Color
cs_CZ: Barevný obsah pozadí v krabičce

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
cs_CZ: Drobné barvy, barva Meta a druhá čára písma

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské území Indického oceánu

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Button Size
cs_CZ: Rozměr tlačítka

en: Buy Package
cs_CZ: Vybrat balíček

en: Calculate
cs_CZ: Vypočítat

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cape Verde
cs_CZ: Kapverdy

en: Card Designer
cs_CZ: Návrhář karet

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Categories row
cs_CZ: Kategorie řádek

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category Id's
cs_CZ: ID kategorie

en: Category List
cs_CZ: Seznam kategorií

en: Category Tagline
cs_CZ: Tagline kategorie

en: Category:
cs_CZ: Kategorie

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Change Your Currency
cs_CZ: Změňte svou měnu

en: Change text over header with user location?
cs_CZ: Změna textu nad záhlavím s umístěním uživatele?

en: Checkout
cs_CZ: Zaplatit

en: China
cs_CZ: Čína

en: Choose how to display the listing images or video
cs_CZ: Zvolte si, jak se mají zobrazovat obrázky nebo videa v nabídce

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
cs_CZ: Zvolit, zda by se měl zobrazovat makléř náhodně při obnovení stránky.

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
cs_CZ: Zvolte rozložení motivu: široká nebo zaškrcená.

en: Choose what fields to show in the details row
cs_CZ: Zvolte, jaká pole se mají zobrazit v řádku s podrobnostmi

en: Chose the similar listing display format - grid or list
cs_CZ: Výběr podobného formátu zobrazení výpisu - mřížka nebo seznam

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Cities
cs_CZ: Města

en: City
cs_CZ: Město

en: City Id's
cs_CZ: ID měst

en: City that has this area
cs_CZ: Město, které má tuto oblast

en: Clear WpResidence Cache
cs_CZ: Jasná mezipaměť WpResidence

en: Click "Save Changes" to generate file with map pins for the read from file map option set to YES.
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko "Uložit změny" se vygeneruje soubor s mapovými kolíky pro možnost čtení mapy ze souboru nastavenou na ANO.

en: Click and open Property Modal Window - Zillow style
cs_CZ: Klikněte a otevřete modální okno nemovitosti - styl Zillow

en: Client Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Client name here
cs_CZ: Název klienta zde

en: Cloud Marker Image
cs_CZ: Obrázek značky mraků

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Kokosové (Keelingské) ostrovy

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
cs_CZ: Sloupce (* fungují pouze pro adresu, detaily o nemovitosti a vlastnosti a vybavení)

en: Colums : 1 or 2
cs_CZ: Kolony: 1 nebo 2

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Company Address
cs_CZ: Adresa společnosti

en: Company Name
cs_CZ: Jméno společnosti

en: Company email
cs_CZ: Email společnosti

en: Company name for contact page
cs_CZ: Název společnosti pro kontaktní stránku

en: Company phone number.
cs_CZ: Telefonní číslo společnosti.

en: Company skype
cs_CZ: Společnost skype

en: Compose the address row in the card unit
cs_CZ: Sestavení adresního řádku v jednotce karty

en: Compose the categories row in the card unit
cs_CZ: Sestavení řádku kategorií v jednotce karty

en: Congo
cs_CZ: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
cs_CZ: Kongo, Demokratická republika Kongo

en: Contact & Schedule Tour
cs_CZ: Kontakt & plán prohlídky

en: Contact 7 Settings
cs_CZ: Kontakt 7 Nastavení

en: Contact Form Settings
cs_CZ: Nastavení kontaktního formuláře

en: Contact Form Shortcode
cs_CZ: Kontaktní formulář Krátký kód

en: Contact Me
cs_CZ: Kontaktujte mě

en: Contact Page - Company HQ Latitude
cs_CZ: Kontaktní stránka - hlavní kancelář firmy Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
cs_CZ: Kontaktní stránka - HQ délky společnosti

en: Contact Page Details
cs_CZ: Podrobnosti stránky kontaktu

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Contact form 7 code for agent
cs_CZ: Kontaktní formulář 7 Kód pro agent

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
cs_CZ: Kontaktní formulář 7 kód agentu (např. [Kontakt-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;kontaktujte mě&quot;))

en: Contact form 7 code for contact page
cs_CZ: Kontaktní formulář 7 Kód pro kontaktní stránku

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
cs_CZ: Kontaktní formulář 7 kód šablony kontaktních stránek (např. [Kontakt-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;kontaktujte mě&quot;))

en: Contact row
cs_CZ: Kontaktní řádek

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content Area Background Color
cs_CZ: Barva pozadí oblasti obsahu

en: Content Area Internal Padding Bottom
cs_CZ: Oblast obsahu Vnitřní výplň Dno

en: Content Area Internal Padding Left
cs_CZ: Oblast obsahu Vnitřní výplň vlevo

en: Content Area Internal Padding Right
cs_CZ: Oblast obsahu Vnitřní výplň vpravo

en: Content Area Internal Padding Top
cs_CZ: Oblast obsahu Vnitřní výplň nahoře

en: Content Background Color
cs_CZ: Barva pozadí obsahu

en: Content Button Background
cs_CZ: Obsah tlačítka pozadí

en: Content Columns width
cs_CZ: Šířka sloupců obsahu

en: Content Text Color
cs_CZ: Barva textu obsahu

en: Content Width (In Percent)
cs_CZ: Šířka obsahu (v procentech)

en: Content for
cs_CZ: Obsah pro

en: Content for Account Downgraded
cs_CZ: Obsah účtu se sníženým hodnocením

en: Content for Admin - Expired Listing
cs_CZ: Obsah pro správce - Vypršela platnost výpisu

en: Content for Admin - New wire Transfer
cs_CZ: Obsah pro správce - nový převod

en: Content for Agent Review Received
cs_CZ: Obdržený obsah pro agenturní přezkum

en: Content for Approved Listings
cs_CZ: Obsah schválených výpisů

en: Content for Featured Submission
cs_CZ: Obsah pro doporučené podání

en: Content for Free Listing Expired
cs_CZ: Obsah pro bezplatné uvedení Vypršela platnost

en: Content for Listing Edit
cs_CZ: Obsah pro úpravu seznamu

en: Content for Matching Submissions
cs_CZ: Obsah pro odpovídající podání

en: Content for Membership Activated
cs_CZ: Obsah pro aktivované členství

en: Content for Membership Cancelled
cs_CZ: Obsah pro členství zrušen

en: Content for Membership Expiration Warning
cs_CZ: Obsah upozornění na vypršení platnosti členství

en: Content for New Agent
cs_CZ: Obsah pro nového agenta

en: Content for New Listing Submission
cs_CZ: Obsah pro odeslání nového seznamu

en: Content for New user admin notification
cs_CZ: Obsah pro oznámení správce nového uživatele

en: Content for New user notification
cs_CZ: Obsah pro oznámení nového uživatele

en: Content for New wire Transfer
cs_CZ: Obsah pro nový přenos drátů

en: Content for Paid Submission
cs_CZ: Obsah pro placené zasílání

en: Content for Password Reset Request
cs_CZ: Obsah žádosti o obnovení hesla

en: Content for Password Reseted
cs_CZ: Obsah pro obnovení hesla

en: Content for Payment Action Required
cs_CZ: Obsah pro požadovanou platební akci

en: Content for Purchase Activated
cs_CZ: Aktivovaný obsah pro nákup

en: Content for Recurring Payment
cs_CZ: Obsah pro opakované platby

en: Content for Update Profile
cs_CZ: Obsah pro aktualizaci profilu

en: Content of the box
cs_CZ: Obsah pole

en: Content of the box goes here
cs_CZ: Obsah tohoto pole je zde

en: Content of the package box
cs_CZ: Obsah balení

en: Content options
cs_CZ: Možnosti obsahu

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
cs_CZ: Ovládá hodnotu poloměru kruhu pro čip geolokace uživatele. Zadejte pouze čísla (např. 400).

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Copy/paste below the custom map style code.
cs_CZ: Zkopírujte / vložte pod vlastní kód stylu mapy.

en: Copyright Message
cs_CZ: Zpráva o autorských právech

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: Country
cs_CZ: Země

en: Country:
cs_CZ: Země:

en: County / State
cs_CZ: Okres / stát

en: County / State that has this city
cs_CZ: County / stát, který má toto město

en: County State
cs_CZ: Krajský stát

en: County/State
cs_CZ: Okres/stát

en: County/State Id's
cs_CZ: ID státu / státu

en: Cover Image
cs_CZ: Kryt obrazu

en: Cover Image for video
cs_CZ: Kryt obrazu pro video

en: Crm Contacts
cs_CZ: Kontakty CRM

en: Crm List
cs_CZ: Seznam crm

en: Croatia (Hrvatska)
cs_CZ: Chorvatsko (Hrvatska)

en: Crop
cs_CZ: Plodiny

en: Crop Images on lightbox
cs_CZ: Ořízněte obrázky na lightboxu

en: Cuba
cs_CZ: Kuba

en: Currency Code
cs_CZ: Kód měny

en: Currency For Paid Submission
cs_CZ: Měna pro placené podání

en: Currency Label
cs_CZ: Měna název

en: Currency Position
cs_CZ: Umístění měny

en: Currency Value
cs_CZ: Hodnota měny

en: Currency Value compared with the base currency
cs_CZ: Měna Hodnota v porovnání se základní měnou

en: Currency label - appears in front end in multi currency dropdown
cs_CZ: Štítek měny - zobrazuje se ve front end v rozbalovacím seznamu s více měnami

en: Currency label - will appear on front end
cs_CZ: Měna měny - se objeví na frontě

en: Currency symbol
cs_CZ: Symbol měny

en: Current Agency/Developer
cs_CZ: Aktuální agentura / vývojář

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom Colors Settings
cs_CZ: Nastavení vlastních barev

en: Custom Css
cs_CZ: Vlastní Css

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
cs_CZ: Symbol vlastní měny - * vyberte ji ze seznamu výše po jeho přidání.

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
cs_CZ: Vlastní pole jsou aktivována a nastavena z Formuláře rozšířeného vyhledávání.

en: Custom Template (for Advanced Users)
cs_CZ: Vlastní šablona (pro pokročilé uživatele)

en: Custom Templates lets you create your personalized design with pre-made templates for various sections.</br> Before starting, it is a good idea to look over our documentation located
cs_CZ: Vlastní šablony vám umožní vytvořit si osobní design pomocí předem připravených šablon pro různé sekce.</br> Než začnete, je dobré si projít naši dokumentaci, která se nachází na adrese

en: Custom link for
cs_CZ: Vlastní odkaz pro

en: Custom title instead of Description label.
cs_CZ: Vlastní název namísto popisného štítku.

en: Custom title instead of Documents label.
cs_CZ: Vlastní název místo štítku Dokumenty.

en: Custom title instead of Energy Savings label.
cs_CZ: Vlastní název místo štítku Úspora energie.

en: Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
cs_CZ: Vlastní název místo popisku Multi Unit(*pro dílčí jednotky).

en: Custom title instead of Multi Unit label.
cs_CZ: Vlastní název místo štítku Multi Unit.

en: Custom title instead of Overview label.
cs_CZ: Vlastní název místo štítku Přehled.

en: Custom title instead of Property Address label.
cs_CZ: Vlastní název místo štítku Adresa nemovitosti.

en: Custom title instead of Property Details label.
cs_CZ: Vlastní název místo popisku Podrobnosti o majetku.

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Dashboard Buy Package Select Background
cs_CZ: Dashboard Koupit balíček Vyberte pozadí

en: Dashboard Package Select
cs_CZ: Výběr palubní desky

en: Dashboard Package Selected
cs_CZ: Vybraný balíček palubní desky

en: Day
cs_CZ: Den

en: Days
cs_CZ: Dny

en: Decimal points separator
cs_CZ: Oddělovač desetinných míst

en: Decimal points separator.
cs_CZ: Oddělovač desetinných míst.

en: Default
cs_CZ: Výchozí nastavení

en: Default Map zoom (1 to 20)
cs_CZ: Výchozí přiblížení mapy (1 až 20)

en: Default Mortgage interest in percent
cs_CZ: Úroky z hypotéky v procentech

en: Default Mortgage term in years
cs_CZ: Doba splatnosti hypotéky v letech

en: Default down payment in percent
cs_CZ: Výchozí záloha v procentech

en: Default property tax in percent
cs_CZ: Výchozí daň z nemovitosti v procentech

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Popis Označení na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Description Label. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Popis Štítek. Pokud jej nechcete zobrazovat, nastavte jej prázdný.

en: Design Type
cs_CZ: Typ konstrukce

en: Design Type?
cs_CZ: Typ konstrukce?

en: Design options
cs_CZ: Možnosti návrhu

en: Details Font Awesome Icon Color- (it is not applicable to images)
cs_CZ: Podrobnosti Font Awesome Icon Color- (neplatí pro obrázky)

en: Details Image/Icon position
cs_CZ: Podrobnosti Pozice obrázku/ikony

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size
cs_CZ: Podrobnosti Row - Písmo Awsesome Icons Velikost

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size in px
cs_CZ: Podrobnosti Row - Písmo Awsesome Icons Velikost v px

en: Details Row - Font Control
cs_CZ: Řádek s podrobnostmi - Ovládání písma

en: Details Row - Image Icons Size
cs_CZ: Řádek s podrobnostmi - Velikost ikon obrázků

en: Details Row - Image Icons Size max-height in px
cs_CZ: Podrobnosti Řádek - Ikony obrázků Velikost max. výška v px

en: Details Row - select field value text font size,weight or color
cs_CZ: Podrobnosti Řádek - vyberte velikost, váhu nebo barvu písma hodnoty pole

en: Details Row Align options
cs_CZ: Podrobnosti Možnosti zarovnání řádků

en: Details row
cs_CZ: Řádek s detaily

en: Developer
cs_CZ: Vývojář

en: Developer Action Categories
cs_CZ: Kategorie aktivit pro vývojáře

en: Developer Action Category  Page
cs_CZ: Kategorie aktivit pro vývojáře

en: Developer Area Page
cs_CZ: Stránka oblasti pro vývojáře

en: Developer Categories
cs_CZ: Kategorie vývojářů

en: Developer Cateogory Page
cs_CZ: Vývojář Cateogory Page

en: Developer City Page
cs_CZ: Město pro vývojáře

en: Developer County/State Page
cs_CZ: Vývojová krajská / státní strana

en: Developer Neighborhood
cs_CZ: Sousedství vývojářů

en: Developer Page
cs_CZ: Vývojářská stránka

en: Developer Settings
cs_CZ: Nastavení vývojáře

en: Disable Theme Cache (Keep theme cache on when your site is in production)
cs_CZ: Zakázat mezipaměť tématu (ponechte mezipaměť tématu zapnutou, když je web v produkčním režimu)

en: Disabled by user <span class="count">(%s)</span> | Disabled by user <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Zakázáno uživatelem <span class="count">(%s</span> )

en: Disables or enables the display of advanced search globally.
cs_CZ: Zakáže nebo povolí globální zobrazení rozšířeného vyhledávání.

en: Disables or enables the display of advanced search in property pages.
cs_CZ: Zakáže nebo povolí zobrazení rozšířeného vyhledávání na stránkách vlastností.

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and blog archives
cs_CZ: Zakázat nebo povolit zobrazení pokročilého vyhledávání v taxonomiích, kategoriích a archivech blogů

en: Disclaimer
cs_CZ: Zřeknutí se odpovědnosti

en: Disclaimer Text
cs_CZ: Text prohlášení o odpovědnosti a zárukách

en: Display Categories
cs_CZ: Zobrazení kategorií

en: Display Email Header ?
cs_CZ: Zobrazení záhlaví e-mailu ?

en: Display Email footer?
cs_CZ: Zobrazení zápatí e-mailu?

en: Display Places Slider
cs_CZ: Zobrazit posuvník míst

en: Display email footer
cs_CZ: Zobrazení zápatí e-mailu

en: Display email header - the default header contains only the logo
cs_CZ: Zobrazení záhlaví e-mailu - výchozí záhlaví obsahuje pouze logo

en: Display listings or Office contact location pin ?
cs_CZ: Zobrazení výpisů nebo Kontaktní umístění kanceláře ?

en: Display only the first X reviews.
cs_CZ: Zobrazit pouze prvních X recenzí.

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
cs_CZ: Zobrazit balíček pro? * Podržte klávesu CTRL pro více výběrů.

en: Display the agent row?
cs_CZ: Zobrazení řádku agenta?

en: Display user types dropdown in register forms
cs_CZ: Zobrazení rozbalovacího seznamu typů uživatelů ve formulářích registrace

en: Distance between search form and the top margin. Type for ex: 90% or 90px.
cs_CZ: Vzdálenost mezi vyhledávacím formulářem a horním okrajem. Typ pro ex: 90% nebo 90px.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
cs_CZ: Vzdálenost mezi vyhledávacím formulářem a horním okrajem prohlížeče v px Ex 200px nebo 20% - pro stránky s taxonomií, kategorií a archivy

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
cs_CZ: Vzdálenost mezi vyhledávacím formulářem a horním okrajem prohlížeče v px Ex 200px nebo 20% - fnebo stránky taxonomie, kategorie a archivu.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
cs_CZ: Vzdálenost mezi vyhledávacím formulářem a horním okrajem prohlížeče: Ex 200px nebo 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
cs_CZ: Vzdálenost mezi vyhledávacím formulářem a horním okrajem prohlížeče: Ex 200px nebo 20%.

en: Djibouti
cs_CZ: Džibuti

en: Documents
cs_CZ: Dokumenty

en: Dominica
cs_CZ: Dominikou

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská republika

en: Downgrade Warning
cs_CZ: Varování degradace

en: Dribbble Link
cs_CZ: Dribbble odkaz

en: Dribbble page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Dribbble s https://

en: Dropdown values
cs_CZ: Rozbalovací hodnoty

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
cs_CZ: Rozbalovací hodnoty oddělené znakem &quot;,&quot; (pouze pro rozbalovací pole)

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
cs_CZ: Z důvodů rychlosti a použitelnosti zobrazujeme pouze prvních 50 vlastností. Pokud seznam, který chcete přidat jako podjednotku, není uveden v tomto seznamu, přidávejte id ručně.

en: Duplicate Email
cs_CZ: Duplicitní e-mail

en: EPC Potential Rating
cs_CZ: Potenciální hodnocení EPC

en: EPC current rating
cs_CZ: Aktuální hodnocení EPC

en: East Timor
cs_CZ: Východní Timor

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Agency
cs_CZ: Úprava agentury

en: Edit Agent
cs_CZ: Upravit agenta

en: Edit Developer
cs_CZ: Upravit vývojáře

en: Edit Invoice
cs_CZ: Upravit fakturu

en: Edit Membership Package
cs_CZ: Upravit balíček členů

en: Edit Membership Packages
cs_CZ: Upravit balíčky členů

en: Edit Message
cs_CZ: Upravit zprávu

en: Edit Property
cs_CZ: Editovat nemovitost

en: Edit Searches
cs_CZ: Upravit vyhledávání

en: Education
cs_CZ: Vzdělání

en: Element Label
cs_CZ: Označení prvku

en: Email
cs_CZ: E-mailem

en: Email Background Color
cs_CZ: Barva pozadí e-mailu

en: Email Content Background Color
cs_CZ: Barva pozadí obsahu e-mailu

en: Email Logo
cs_CZ: Logo e-mailu

en: Email Management
cs_CZ: Správa e-mailů

en: Email content for Account Downgraded
cs_CZ: Obsah e-mailu pro účet se sníženým hodnocením

en: Email content for Admin - Expired Listing
cs_CZ: Obsah e-mailu pro správce - Vypršela platnost výpisu

en: Email content for Admin - New wire Transfer
cs_CZ: Obsah e-mailu pro správce - Nový bankovní převod

en: Email content for Agent Review Received
cs_CZ: E-mailový obsah pro přijatou recenzi agenta

en: Email content for Approved Listings
cs_CZ: Obsah e-mailu pro schválené nabídky

en: Email content for Featured Submission
cs_CZ: Obsah e-mailu pro doporučené podání

en: Email content for Free Listing Expired
cs_CZ: Obsah e-mailu pro bezplatný výpis Vypršela platnost

en: Email content for Listing Edit
cs_CZ: Obsah e-mailu pro úpravu seznamu

en: Email content for Matching Submissions
cs_CZ: Obsah e-mailu pro odpovídající podání

en: Email content for Membership Activated
cs_CZ: Obsah e-mailu pro aktivované členství

en: Email content for Membership Cancelled
cs_CZ: Obsah e-mailu pro zrušené členství

en: Email content for Membership Expiration Warning
cs_CZ: Obsah e-mailu pro upozornění na vypršení platnosti členství

en: Email content for New Agent
cs_CZ: Obsah e-mailu pro nového agenta

en: Email content for New Listing Submission
cs_CZ: Obsah e-mailu pro odeslání nového seznamu

en: Email content for New user admin notification
cs_CZ: Obsah e-mailu pro oznámení správce nového uživatele

en: Email content for New user notification
cs_CZ: Obsah e-mailu pro oznámení nového uživatele

en: Email content for New wire Transfer
cs_CZ: Obsah e-mailu pro nový bankovní převod

en: Email content for Paid Submission
cs_CZ: Obsah e-mailu pro placené zasílání

en: Email content for Password Reset Request
cs_CZ: Obsah e-mailu pro žádost o obnovení hesla

en: Email content for Password Reseted
cs_CZ: Obsah e-mailu pro obnovení hesla

en: Email content for Purchase Activated
cs_CZ: Obsah e-mailu pro nákup Aktivováno

en: Email content for Recurring Payment
cs_CZ: Obsah e-mailu pro opakovanou platbu

en: Email content for Update Profile
cs_CZ: Obsah e-mailu pro aktualizaci profilu

en: Email subject for Account Downgraded
cs_CZ: Předmět e-mailu pro účet Downgraded

en: Email subject for Admin - Expired Listing
cs_CZ: Předmět e-mailu pro správce - Vypršela platnost výpisu

en: Email subject for Admin - New wire Transfer
cs_CZ: Předmět e-mailu pro správce - Nový bankovní převod

en: Email subject for Agent Review Posted
cs_CZ: E-mail předmět pro Agent Recenze Publikováno

en: Email subject for Approved Listings
cs_CZ: Předmět e-mailu pro schválené nabídky

en: Email subject for Featured Submission
cs_CZ: Předmět e-mailu pro doporučené podání

en: Email subject for Free Listing Expired
cs_CZ: Předmět e-mailu pro bezplatný výpis Vypršela platnost

en: Email subject for Listing Edit
cs_CZ: Předmět e-mailu pro úpravu výpisu

en: Email subject for Matching Submissions
cs_CZ: Předmět e-mailu pro odpovídající podání

en: Email subject for Membership Activated
cs_CZ: Předmět e-mailu pro aktivované členství

en: Email subject for Membership Cancelled
cs_CZ: Předmět e-mailu pro Zrušení členství

en: Email subject for Membership Expiration Warning
cs_CZ: Předmět e-mailu pro upozornění na vypršení platnosti členství

en: Email subject for New Agent
cs_CZ: Předmět e-mailu pro nového agenta

en: Email subject for New Listing Submission
cs_CZ: Předmět e-mailu pro odeslání nového seznamu

en: Email subject for New user admin notification
cs_CZ: Předmět e-mailu pro oznámení správce nového uživatele

en: Email subject for New user notification
cs_CZ: Předmět e-mailu pro oznámení nového uživatele

en: Email subject for New wire Transfer
cs_CZ: Předmět e-mailu pro nový bankovní převod

en: Email subject for Paid Submission
cs_CZ: Předmět e-mailu pro placené podání

en: Email subject for Password Reset Request
cs_CZ: Předmět e-mailu pro žádost o obnovení hesla

en: Email subject for Purchase Activated
cs_CZ: Předmět e-mailu pro nákup Aktivováno

en: Email subject for Recurring Payment
cs_CZ: Předmět e-mailu pro opakovanou platbu

en: Email subject for Update Profile
cs_CZ: Předmět e-mailu pro aktualizaci profilu

en: Email to
cs_CZ: Odeslat e - mail na

en: Email:
cs_CZ: E-mailem:

en: Emails Content
cs_CZ: Obsah e-mailů

en: Emails Settings
cs_CZ: Nastavení emailů

en: Emails will be sent from email
cs_CZ: E-maily budou odesílány z e-mailu

en: Emails will be sent from name?
cs_CZ: E-maily budou odesílány ze jména?

en: Emails will use as sender email this address. If left blank, emails are sent from an address like noreply@yourdomain.com
cs_CZ: E-maily budou jako e-mail odesílatele používat tuto adresu. Pokud zůstane prázdná, budou e-maily odesílány z adresy jako noreply@yourdomain.com

en: Emails will use the from name set here
cs_CZ: E-maily budou používat název from nastavený zde

en: Embed Video Id
cs_CZ: Vložení ID videa

en: Embed Video Type
cs_CZ: Vložte typ videa

en: Embed Video id:
cs_CZ: ID vloženého videa:

en: Embed Virtual Tour
cs_CZ: Vložit virtuální prohlídku

en: Enable
cs_CZ: Povolit zobrazení?

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
cs_CZ: Povolit / Zakázat posuvník obrázku v jednotce vlastností (použito v seznamech).

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
cs_CZ: Povolení automatického dokončování v formuláři pro předkládání předního konce

en: Enable Browser Cache
cs_CZ: Aktivovat mezipaměť prohlížeče

en: Enable Direct Message?
cs_CZ: Povolit přímou zprávu?

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
cs_CZ: Povolit přímou platbu?

en: Enable Google Street View
cs_CZ: Povolit Google Street View

en: Enable HubSpot Crm Integration for agents, agency and developers?
cs_CZ: Povolit integraci HubSpot Crm pro agenty, agentury a vývojáře?

en: Enable HubSpot Crm Integration?
cs_CZ: Povolit integraci HubSpot Crm?

en: Enable Paid Submission?
cs_CZ: Povolit placené odesílání?

en: Enable Paypal
cs_CZ: Povolení služby Paypal

en: Enable Stripe
cs_CZ: Povolit Stripe

en: Enable WooCommerce payments?
cs_CZ: Povolit platby WooCommerce?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
cs_CZ: Povolit automatické načítání směnných kurzů z free.currencyconverterapi.com (1 den za den)?

en: Enable dsIDXpress to use the map
cs_CZ: Povolit dsIDXpress použít mapu

en: Enable only if you activate the dsIDXpres optional plugin. Works ONLY with Google Maps enabled (not Open Street Map)
cs_CZ: Povolit pouze v případě, že aktivujete volitelný zásuvný modul dsIDXpres. Funguje POUZE s povolenými Mapami Google (ne Open Street Map)

en: Enable or disable Google login.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání přihlašovacích údajů Google.

en: Enable or disable agent image.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání obrazu agenta.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
cs_CZ: Povolit nebo zakázat záhlaví v panelu. Hlavička bude vždy široká a typ1!

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
cs_CZ: Povolte nebo zakažte panel vyhledávání Google Maps.

en: Enable or disable the agent name.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání názvu agenta.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
cs_CZ: Aktivujte nebo deaktivujte kontaktní formulář na lightboxu.

en: Enable or disable the full agent row.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání řádku plného agenta.

en: Enable or disable the use of borders for top bar widgets globally.
cs_CZ: Globálně povolit nebo zakázat použití rámečků pro widgety horního panelu.

en: Enable or disable the use of transparent header for all pages.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání použití průhledného záhlaví pro všechny stránky.

en: Enable or disable the use of transparent top bar widgets menu globally.
cs_CZ: Globálně povolit nebo zakázat použití průhledné nabídky widgetů horního panelu.

en: Enable or disable the wire payment option.
cs_CZ: Aktivujte nebo deaktivujte možnost splácení drátů.

en: Enable or disable user login menu in header.
cs_CZ: Povolte nebo zakažte přihlašovací nabídku uživatele v záhlaví.

en: Enable parallax efect for image/video media header globally.
cs_CZ: Globální povolení paralaxního efektu pro záhlaví médií obrázků/videí.

en: Ends On
cs_CZ: Končí zapnuto

en: Ends On: -
cs_CZ: Končí zapnuto: -

en: Energy Class
cs_CZ: Energetická třída

en: Energy Class 1 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 1 Barva pozadí

en: Energy Class 10 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 10 Barva pozadí

en: Energy Class 2 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 2 Barva pozadí

en: Energy Class 3 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 3 Barva pozadí

en: Energy Class 4 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 4 Barva pozadí

en: Energy Class 5 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 5 Barva pozadí

en: Energy Class 6 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 6 Barva pozadí

en: Energy Class 7 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 7 Barva pozadí

en: Energy Class 8 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 8 Barva pozadí

en: Energy Class 9 Background Color
cs_CZ: Energetická třída 9 Barva pozadí

en: Energy Class:
cs_CZ: Energetická třída:

en: Energy Classes separated by comma
cs_CZ: Energetické třídy oddělené čárkou

en: Energy Classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
cs_CZ: Energetické třídy oddělené čárkou: Např.:A+,A,B,c

en: Energy Index
cs_CZ: Energetický index

en: Energy Index in kWh/m2a:
cs_CZ: Energetický index v kWh / m2a:

en: Energy Savings
cs_CZ: Úspory energie

en: Energy performance of the building
cs_CZ: Energetická náročnost budovy

en: Enquiry from
cs_CZ: Dotaz od

en: Enter Your Email Address
cs_CZ: Vložte svou e-mailovou adresu

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Event Planning & Services
cs_CZ: Plánování a služby událostí

en: Excerpt row
cs_CZ: Řádek úryvku

en: Exclude  mortgage calculator from categories
cs_CZ: Vyloučení hypoteční kalkulačky z kategorií

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
cs_CZ: Zaniklý výpis odeslán ke schválení na% website_url

en: Extra Class Name
cs_CZ: Název extra třídy

en: Extra details to add on printed invoice.
cs_CZ: Další údaje, které lze přidat na vytištěnou fakturu.

en: Facebook Api key
cs_CZ: Facebook Api klíč

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
cs_CZ: Heslo Facebook je vyžadováno pro přihlášení do Facebooku.

en: Facebook page url, with https://
cs_CZ: Adresa URL stránky Facebook, s adresou https: //

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs_CZ: Falklandské ostrovy (Malvíny)

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Favorite
cs_CZ: Oblíbené

en: Favorite Properties
cs_CZ: Oblíbené vlastnosti

en: Featured
cs_CZ: Doporučené

en: Featured Agency / Developer shortcode
cs_CZ: Doporučená shortcode agentury / vývojáře

en: Featured Agent
cs_CZ: Doporučený agent

en: Featured Agent Shortcode
cs_CZ: Doporučený zástupce zástupce

en: Featured Article
cs_CZ: Doporučený článek

en: Featured Article Shortcode
cs_CZ: Doporučený článek Krátký kód

en: Featured Developer / Agency
cs_CZ: Doporučený vývojář / agentura

en: Featured Image
cs_CZ: Doporučený obrázek

en: Featured Included
cs_CZ: Vybrané v ceně

en: Featured Property
cs_CZ: Vybrané vlastnosti

en: Featured Property Shortcode
cs_CZ: Krátký kód nemovitosti

en: Featured Remaining
cs_CZ: Vybrané zbývající

en: Featured Submission
cs_CZ: Doporučené podání

en: Featured text (for type1)
cs_CZ: Doporučený text (pro typ1)

en: Features & Amenities
cs_CZ: Vybavení a vybavení

en: Features & Amenities will display on 1, 2 or 3 columns
cs_CZ: Funkce a vybavení se zobrazí v 1, 2 nebo 3 sloupcích

en: Features and Amenities
cs_CZ: Vybavení a vybavení

en: Field
cs_CZ: Pole

en: Field Label
cs_CZ: Označení pole

en: Field Label:
cs_CZ: Označení pole:

en: Field Label:
cs_CZ: Označení pole:

en: Field Name
cs_CZ: Název pole

en: Field Order
cs_CZ: Pořadí polí

en: Field Type
cs_CZ: Typ pole

en: Field Value:
cs_CZ: Hodnota pole:

en: Field name
cs_CZ: Název pole

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: Filter List
cs_CZ: Seznam filtrů

en: Financial Services
cs_CZ: Finanční služby

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: First Column
cs_CZ: První sloupec

en: Floor Plans
cs_CZ: Plány podlaží

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Půdorysy Označte na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Floor Plans Label. Set it blank if you don't want to appear.
cs_CZ: Označení půdorysů. Pokud jej nechcete zobrazovat, nastavte jej prázdný.

en: Font Color
cs_CZ: Barva fontu

en: Fonts
cs_CZ: Písma

en: Food
cs_CZ: Jídlo

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Footer Background Color
cs_CZ: Barva pozadí v zápatí

en: Footer Content
cs_CZ: Obsah zápatí

en: Footer Content for email
cs_CZ: Obsah zápatí pro e-mail

en: Footer Copyright Area Background Font Color
cs_CZ: Zápatí oblasti autorských práv pozadí Barva písma

en: Footer Copyright Font Color
cs_CZ: Písmo barvy písma autorských práv

en: Footer Font Color
cs_CZ: Barva písma zápatí

en: Footer Heading Font Color
cs_CZ: Barva písma záhlaví zápatí

en: Footer Social Widget Icon Background Color
cs_CZ: Barva pozadí ikony sociálního widgetu v zápatí

en: Footer Social Widget Icon Color
cs_CZ: Barva ikony sociálního widgetu v zápatí

en: Footer Type
cs_CZ: Typ zápatí

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
cs_CZ: U kurzoru typu 1, 2, 5, 6 - nastavte možnost Hlavní nabídka Hover Barev písma

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
cs_CZ: U typu Hover Type 3, 4 - nastavte položku Top Menu Hover Barev pozadí

en: For IDX (if plugin is enabled)
cs_CZ: Pro IDX (je-li zapnutý plugin)

en: For Images, upload the image in the color you wish
cs_CZ: U obrázků nahrajte obrázek v požadované barvě

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
cs_CZ: Pro oblast nabídky, když se na hlavní barvu použije typ záhlaví 5

en: For action
cs_CZ: Pro akci

en: For action
cs_CZ: Pro akci

en: For category
cs_CZ: Pro kategorii

en: For custom work on this theme please go to
cs_CZ: Pro zakázkovou práci na tomto tématu přejděte na

en: For help files please go to
cs_CZ: Soubory nápovědy naleznete na adrese

en: For support please go to
cs_CZ: Podporu naleznete na adrese

en: Force Google Map at the "closed" size?
cs_CZ: Vynutit mapu Google v "uzavřené" velikosti?

en: Force Google Map at the full screen size ?
cs_CZ: Vynutit mapu Google na celé obrazovce?

en: Force Google Map at the full screen size?
cs_CZ: Vynutit zobrazení mapy Google na celou obrazovku?

en: Force map at the "closed" size ?
cs_CZ: Vynutit zobrazení mapy v „zavřené“ velikosti?

en: Forgot Password?
cs_CZ: Zapomenuté heslo?

en: Foursquare Link
cs_CZ: Odkaz na službu Foursquare

en: Foursquare page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Foursquare s https://

en: France
cs_CZ: Francie

en: France Metropolitan
cs_CZ: Francie Metropolitan

en: Free Days for Each Free Listing - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the listing is published on the website. (for "membership" mode only)
cs_CZ: Dny volna pro každý bezplatný výpis - počet dní do vypršení platnosti bezplatného výpisu. *Začíná běžet od okamžiku zveřejnění nabídky na webových stránkách. (pouze pro režim "členství")

en: Free Listing Expired
cs_CZ: Volný výpis vypršel

en: Free Listing expired on %website_url
cs_CZ: Dobrý výpis vypršel na% website_url

en: Free Membership
cs_CZ: Členství zdarma

en: Free Membership - Offer unlimited listings for new users
cs_CZ: Bezplatné členství - Nabídka neomezeného počtu výpisů pro nové uživatele

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
cs_CZ: Volné členství - žádné z nabízených výpisů (pro režim &quot;členství&quot;)

en: Free Membership Images - no of images per listing
cs_CZ: Bezplatné členské obrázky - počet obrázků na výpis

en: French Guiana
cs_CZ: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynésie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzské jižní území

en: From
cs_CZ: Z

en: From User:
cs_CZ: Od uživatele:

en: Full Screen Background Type?
cs_CZ: Typ pozadí na celou obrazovku?

en: Full Screen?
cs_CZ: Celá obrazovka?

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: Gap between details in px
cs_CZ: Mezera mezi detaily v px

en: Garages
cs_CZ: Garáže

en: General
cs_CZ: Všeobecné

en: General Design Settings
cs_CZ: Obecná nastavení návrhu

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Geo Location Search
cs_CZ: Hledání geografických poloh

en: Geolocation Circle over map (in meters)
cs_CZ: Geolokace přes mapu (v metrech)

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Get Estimation
cs_CZ: Získejte odhady

en: Get started
cs_CZ: Začít

en: Global transparent header?
cs_CZ: Globální transparentní záhlaví?

en: Global transparent top bar widgets menu?
cs_CZ: Globální průhledná nabídka widgetů na horním panelu?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
cs_CZ: Globální proměnné: %site_url jako webová adresa URL, %site_name jako název webové stránky,% user_email jako user_email,% username jako uživatelské jméno

en: Google Analytics Tracking id
cs_CZ: Identifikační číslo sledování Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
cs_CZ: Identifikační číslo sledování Google Analytics (ex UA-41924406-1)

en: Google Camera Angle
cs_CZ: Úhel kamery Google

en: Google Map with Property Marker
cs_CZ: Mapa Google s označením vlastností

en: Google Maps API KEY
cs_CZ: KEY API KARTY Google

en: Google Oauth Client Secret
cs_CZ: Klientské tajemství Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
cs_CZ: Služba Google Oauth Client Secret je vyžadována pro přihlášení Google.

en: Google api key
cs_CZ: Klíč Google api

en: Google api key is required for Google Login.
cs_CZ: Pro přihlášení ke službě Google je vyžadován klíč Google api.

en: Google+ Link
cs_CZ: Odkaz na Google+

en: Google+ page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Google+ s https: //

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenhouse Gas Emissions Class 1 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 1 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 10 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 10 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 2 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 2 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 3 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 3 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 4 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 4 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 5 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 5 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 6 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 6 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 7 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 7 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 8 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 8 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions Class 9 Background Color
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída 9 Barva pozadí

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma
cs_CZ: Třídy emisí skleníkových plynů oddělené čárkou

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
cs_CZ: Třídy emisí skleníkových plynů oddělené čárkou: Např.:A+,A,B,c

en: Greenhouse gas emissions Class
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Třída

en: Greenhouse gas emissions Index
cs_CZ: Emise skleníkových plynů Index

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
cs_CZ: Skupinové obrázky v posuvníku? (* Pouze pro blogy)

en: H1 Font
cs_CZ: Písmo H1

en: H2 Font
cs_CZ: H2 písmo

en: H3 Font
cs_CZ: Písmo H3

en: H4 Font
cs_CZ: Písmo H4

en: H5 Font
cs_CZ: Písmo H5

en: H6 Font
cs_CZ: Písmo H6

en: Header
cs_CZ: Záhlaví

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 1 - První řádek textu

en: Header 5 - Info widget 1 - Second line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 1 - Druhý řádek textu

en: Header 5 - Info widget 1 - icon
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 1 - ikona

en: Header 5 - Info widget 1 - icon. Ex: fa fa-phone
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 1 - ikona. Například: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 2 - First line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 2 - První řádek textu

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 2 - Druhý řádek textu

en: Header 5 - Info widget 2 - icon
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 2 - ikona

en: Header 5 - Info widget 2 - icon. Ex: fa fa-phone
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 2 - ikona. Například: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 3 - První řádek textu

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
cs_CZ: Záhlaví 5 - Informační widget 3 - Druhý řádek textu

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
cs_CZ: Záhlaví 5 - informační widget 3 - ikona

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
cs_CZ: Záhlaví 5 - informační widget 3 - ikona. Například: fa fa-phone

en: Header Border Bottom Color
cs_CZ: Horní hranice záhlaví záhlaví

en: Header Design & Colors
cs_CZ: Návrh záhlaví a barvy

en: Header Design Type?
cs_CZ: Typ designu záhlaví?

en: Header Height
cs_CZ: Výška záhlaví

en: Header Height in px
cs_CZ: Výška záhlaví v px

en: Header Image
cs_CZ: Záhlaví obrázku

en: Header Phone Number. Leave blank to show none
cs_CZ: Telefonní číslo záhlaví. Nechte prázdné, aby se nezobrazovalo žádné

en: Header type 3&4 text alignment?
cs_CZ: Zarovnání textu v záhlaví typu 3 a 4?

en: Heading with user location
cs_CZ: Záhlaví s polohou uživatele

en: Headings Color
cs_CZ: Barva nadpisů

en: Health & Medical
cs_CZ: Zdraví a lékařství

en: Heard and Mc Donald Islands
cs_CZ: Heard a Mc Donald ostrovy

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Height in px (put 0 for full screen)
cs_CZ: Výška v px (umístit 0 pro celou obrazovku)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
cs_CZ: Výška v px (vloženo 0 pro celou obrazovku, výchozí: 580px)

en: Height of Google Map when open
cs_CZ: Výška mapy Google při otevření

en: Height of map when open
cs_CZ: Výška mapy při otevření

en: Height of the Google Map when closed
cs_CZ: Výška mapy Google při zavření

en: Height of the map when closed
cs_CZ: Výška mapy při zavření

en: Hello
cs_CZ: Ahoj

en: Help & Custom
cs_CZ: Nápověda a vlastní nastavení

en: Help:
cs_CZ: Nápověda:

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
    If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
cs_CZ: Dobrý den,
    Na adrese %website_url byl zveřejněn nový příspěvek, který odpovídá vámi zvoleným kritériím.
    Toto jsou nová podání:
    tyto nové webové stránky: %matching_submissions
    Pokud si již nepřejete být upozorňováni, vstupte do svého účtu a uložené vyhledávání smažte. děkujeme!

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
cs_CZ: Ahoj, Uživatel upravil jednu ze svých výpisů na% website_url! Měli byste to zkontrolovat. Název vlastnictví je:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
cs_CZ: Ahoj, uživatel znovu odeslal novou vlastnost na% website_url! Měli byste to zkontrolovat. Toto je název vlastnictví: %submit_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
cs_CZ: Ahoj, uživatel odeslal novou vlastnost na% website_url! Měli byste to zkontrolovat.To je vlastnost title% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
cs_CZ: Ahoj, Jeden z vašich bezplatných výpisů na% website_url &quot;vypršel&quot;. Výpis je% expired_listing_url. Děkuji!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
cs_CZ: Ahoj, účtovalo jsme váš účet na% obchodníka pro odběr na% website_url! Měli byste to zkontrolovat.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
cs_CZ: Ahoj, Vítejte na stránkách% web_url! Nyní se můžete přihlásit pomocí níže uvedených pověření: Uživatelské jméno:% user_login_register Heslo:% user_pass_register Máte-li jakékoli potíže, kontaktujte mě. Děkuji!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
cs_CZ: Ahoj, Upravili jste svůj odběr na adrese% website_url. Vzhledem k tomu, že počet vašich nabídek byl vyšší než skutečný balíček, nastavili jsme stav všech vašich zápisů na &quot;vypršela&quot;. Budete se muset rozhodnout, které záznamy chcete žít, a znovu je poslat ke schválení. Děkuji!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
cs_CZ: Ahoj, Máte nové doporučené příspěvky na% website_url! Měli byste to zkontrolovat.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
cs_CZ: Dobrý den,
    Máte nové placené podání na %website_url! Měli byste se na něj jít podívat.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
cs_CZ: Ahoj, obdrželi jste nový požadavek na platbu přes Wire Transfer na adrese% website_url. Číslo faktury je:% invoice_no, Amount:% total_price. Počkejte, až bude provedena platba, abyste aktivovali nákup uživatele.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
cs_CZ: Ahoj, Váš záznam% property_title byl schválen na% website_url! Výpis je:% property_url. Měli byste to zkontrolovat.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
cs_CZ: Ahoj, vaše nové členství na% website_url je aktivováno! Měli byste to zkontrolovat.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
cs_CZ: Ahoj, Váš nákup na stránkách %_url je aktivován! Měli byste to zkontrolovat.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
cs_CZ: Ahoj, vaše předplatné na adrese %site_url bylo zrušeno, protože platnost uplynula nebo opakovaná platba od obchodníka nebyla zpracována. Všechny vaše záznamy již nejsou pro naše návštěvníky viditelné, ale zůstanou ve vašem účtu. Děkuji.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
cs_CZ: Ahoj, Vaše předplatné na adrese% website_url vyprší za 3 dny. Ujistěte se prosím, že obnovíte předplatné nebo máte dostatek finančních prostředků na automatickou obnovu.

en: Hide Map Marker
cs_CZ: Skrýt mapovou značku

en: Hide Map Marker ?
cs_CZ: Skrýt mapovou značku ?

en: Hide map location?
cs_CZ: Skrýt umístění na mapě?

en: Holy See (Vatican City State)
cs_CZ: Svatá stolice (Vatikánský městský stát)

en: Home Services
cs_CZ: Domácí služby

en: Homeowners Association Fee
cs_CZ: Poplatek sdružení vlastníků domů

en: Homeowners Association Fee(monthly)
cs_CZ: Poplatek sdružení majitelů domů(měsíčně)

en: Homeowners Association Fee(monthly):
cs_CZ: Poplatek sdružení majitelů domů(měsíční):

en: Hong Kong
cs_CZ: Hongkong

en: Hotels & Travel
cs_CZ: Hotely a cestování

en: How it will compare
cs_CZ: Jak to bude porovnávat

en: How many Featured listings are included?
cs_CZ: Kolik Doporučených výpisů je zahrnuto?

en: How many Tweets
cs_CZ: Kolik Tweets

en: How many images are included per listing?
cs_CZ: Kolik obrázků je zahrnuto v seznamu?

en: How many items are visible
cs_CZ: Kolik položek je viditelné

en: How many items do you want to show ?
cs_CZ: Kolik položek chcete zobrazit?

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
cs_CZ: Kolik položek je uvedeno na řádku? Pro typ 2 použijte pouze 1.

en: How many listings are included?
cs_CZ: Kolik výpisů je zahrnuto?

en: HubSpot Private Application Token
cs_CZ: Token soukromé aplikace HubSpot

en: HubSpot Private Application Token ( Api Key Authentication is now obsolete)
cs_CZ: Token soukromé aplikace HubSpot ( Ověřování pomocí klíče Api je nyní zastaralé)

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: I agree with
cs_CZ: Souhlasím s

en: I would like to meet
cs_CZ: Rád bych se setkal s

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
cs_CZ: Chtěl bych naplánovat prohlížení %s na %s. Schůzku potvrďte e-mailem nebo soukromou zprávou.

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. The meeting will be %s . Please confirm the meeting via email or private message.
cs_CZ: Rád bych si naplánoval prohlídku na %s v %s. Schůzka se bude konat %s . Prosím o potvrzení schůzky prostřednictvím e-mailu nebo soukromé zprávy.

en: I'm interested in
cs_CZ: Mám zájem o

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon (ex: "fa-solid fa-timer" )
cs_CZ: Ikona (např.: "fa-solid fa-timer" )

en: Icon content box
cs_CZ: Políčko s obsahem ikon

en: If No listings marked as Sold will not be displayed in search results.
cs_CZ: Pokud Ne, nabídky označené jako Prodáno se ve výsledcích vyhledávání nezobrazí.

en: If YES, the geo location search will appear above half map search fields
cs_CZ: Pokud ANO, zobrazí se vyhledávání zeměpisné polohy nad polovinou polí pro vyhledávání na mapě

en: If YES, the geo location search will be limited to a specific country
cs_CZ: Pokud ANO, bude vyhledávání zeměpisné polohy omezeno na určitou zemi

en: If YES, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
cs_CZ: Pokud ANO, může uživatel ukládat svá vyhledávání z pokročilých výsledků vyhledávání, pokud je přihlášen pomocí registrovaného účtu.

en: If left blank, user redirects to the dashboard profile page .
cs_CZ: Pokud zůstane prázdný, bude uživatel přesměrován na profilovou stránku ovládacího panelu .

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
cs_CZ: Pokud je hlavička média nastavena na posuvník Revoluce, zadejte název posuvníku a uložte jej.

en: If media header is set to image, add the image below.
cs_CZ: Pokud je záhlaví média nastaveno na obrázek, přidejte níže uvedený obrázek.

en: If media header is set to image, and no image is added we will use the taxonomy featured image
cs_CZ: Pokud je záhlaví média nastaveno na obrázek a není přidán žádný obrázek, použijeme taxonomii

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
cs_CZ: Pokud ne, rozšířené vyhledávání nad záhlavím se ve výchozím nastavení zobrazí v zavřené poloze.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
cs_CZ: Pokud ne, cenové pole může být stále použito při vyhledávání a bude to typ vstupu.

en: If no, users will get the auto generated password via email
cs_CZ: Pokud ne, uživatelé dostanou auto-generované heslo e-mailem

en: If set to no, you will need to delete Inbox page template.
cs_CZ: Pokud je nastavena hodnota ne, bude nutné odstranit šablonu stránky Doručená pošta.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
cs_CZ: Je-li nastaven na ano, aktualizují se nové mapy na mapě každé 3 hodiny.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
cs_CZ: Je-li povoleno zaplacení drátů, zadejte níže uvedené pokyny.

en: If yes the top bar will be hidden on moble devices
cs_CZ: Pokud ano, horní lišta se na mobilních zařízeních skryje

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
cs_CZ: Pokud ano, admin publikuje každou vlastnost odeslanou v přední části ručně.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
cs_CZ: Pokud ano, seskupuje blízké kolíky v clusteru.

en: If yes, the address field in front end submission form uses Google Places or Open Street autocomplete, a choice you make in Map Settings.
cs_CZ: Pokud ano, pole adresy ve formuláři pro odeslání na přední straně používá automatické dokončování služby Google Places nebo Open Street, což je volba, kterou provedete v nastavení mapy.

en: If yes, the reviews can be found in the comments section
cs_CZ: Pokud ano, recenze naleznete v sekci komentářů

en: If yes, users must login to save and view favorite properties
cs_CZ: Pokud ano, musí se uživatelé přihlásit, aby mohli ukládat a zobrazovat oblíbené vlastnosti

en: If yes, you can set your own custom fields in the spots available. See this help for correct setup:
cs_CZ: Pokud ano, můžete si na dostupná místa nastavit vlastní pole. Správné nastavení naleznete v této nápovědě:

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
cs_CZ: Pokud tuto hodnotu změníte, bude nová hodnota platit pro nově registrované uživatele. Stará hodnota platí pro starší registrované účty.

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Effect
cs_CZ: Efekt obrazu

en: Image Gallery
cs_CZ: Galerie Obrázků

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
cs_CZ: Výška obrázku (např .: 700, výchozí: 580px)

en: Image for Contact Page
cs_CZ: Obrázek pro kontaktní stránku

en: Image must be 70px x 70px
cs_CZ: Obrázek musí být 70px x 70px

en: Image or Icon url
cs_CZ: Obrázek nebo ikona url

en: Image settings
cs_CZ: Nastavení obrázku

en: Image size must be 44px x 50px.
cs_CZ: Velikost obrázku musí být 44px x 50px.

en: Image size must be 44px x 50px.
cs_CZ: Velikost obrázku musí být 44px x 50px.

en: Image url
cs_CZ: Obrázek URL

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Images / listing
cs_CZ: Obrázky / výpis

en: Images / per listing
cs_CZ: Obrázky / za záznam

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
cs_CZ: Obrázky budou mít stejnou velikost. Pokud je nastaveno na ne, budete se muset ujistit, že obrázky mají stejnou velikost

en: In Person
cs_CZ: Osobně

en: In Tab
cs_CZ: Na kartě

en: In case you want to send users to another page
cs_CZ: V případě, že chcete odeslat uživatele na jinou stránku

en: In order to be abosoltly centered the logo and user menu area have to be the same size - in px.
cs_CZ: Aby bylo logo a uživatelská nabídka správně vycentrované, musí mít stejnou velikost - v px.

en: Inbox
cs_CZ: Doručená pošta

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/
cs_CZ: Informace jsou převzaty z https://developer.paypal.com/

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/
cs_CZ: Informace jsou převzaty z webových stránek https://www.paypal.com/ nebo http://sandbox.paypal.com/

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login See help:
cs_CZ: Informace jsou převzaty z vašeho účtu na adrese https://dashboard.stripe.com/login Viz nápověda:

en: Initial area radius
cs_CZ: Počáteční poloměr plochy

en: Initial area radius. Use only numbers.
cs_CZ: Počáteční poloměr plochy. Používejte pouze čísla.

en: Input Background Color
cs_CZ: Barva pozadí zadávacího pole

en: Input Text Color
cs_CZ: Barva vstupního textu

en: Input text Color
cs_CZ: Barva vstupního textu

en: Inquiry from
cs_CZ: Dotaz od

en: Insert background footer image.
cs_CZ: Vložení obrázku zápatí na pozadí.

en: Instagram page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Instagram s https: //

en: Interest Rate in %
cs_CZ: Úroková sazba v%

en: Invoice
cs_CZ: Faktura

en: Invoice Details
cs_CZ: Detaily faktury

en: Invoice Id:
cs_CZ: ID faktury:

en: Invoice NOT paid
cs_CZ: Neplatí se faktura

en: Invoice PAID
cs_CZ: Zaplacená faktura

en: Invoice Type
cs_CZ: Typ faktury

en: Invoice no
cs_CZ: Faktura

en: Invoices
cs_CZ: Faktury

en: Iran (Islamic Republic of)
cs_CZ: Írán (Islámská republika)

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Is visible?
cs_CZ: Je viditelný?

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Item Height
cs_CZ: Výška položky

en: Item Id (Listing or Package id)
cs_CZ: Id položky (výpis nebo ID balíčku)

en: Item Price
cs_CZ: Cena položky

en: Items IDs
cs_CZ: ID položky

en: Items per row
cs_CZ: Položky na řádku

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
cs_CZ: Je zobrazeno Pokročilé vyhledávání? (* pouze u typů 1,3 a 4)

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Korea, Democratic People's Republic of
cs_CZ: Korea, Demokratická lidová republika

en: Korea, Republic of
cs_CZ: Korejská republika

en: Kuwait
cs_CZ: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgyzstán

en: Label on Front end
cs_CZ: Označení na předním konci

en: Label(*if filled will not use icon)
cs_CZ: Label(*při vyplnění se nepoužije ikona)

en: Language for datepicker
cs_CZ: Jazyk pro datapicker

en: Languages:
cs_CZ: Jazyk:

en: Lao, People's Democratic Republic
cs_CZ: Laoská lidově demokratická republika

en: Latitude:
cs_CZ: Zeměpisná šířka:

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Leave "Subject" blank for the email notifications you don't wish to send. Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
cs_CZ: Ponechte "Předmět" prázdný pro e-mailová oznámení, která nechcete odeslat. Globální proměnné: %website_url jako adresa URL webu,%website_name jako název webu, %user_email jako user_email, %username jako uživatelské jméno

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Liberia
cs_CZ: Libérie

en: Libyan Arab Jamahiriya
cs_CZ: Libyjský arabský Jamahirija

en: License:
cs_CZ: Licence:

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: LightBox
cs_CZ: Lightbox

en: Limit to a specific country?
cs_CZ: Omezení na konkrétní zemi?

en: Line Link
cs_CZ: Odkaz na linku

en: Line page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na řádkovou stránku, s https://

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Link for social accont no 1
cs_CZ: Odkaz na sociální účet č. 1

en: Link for social accont no 2
cs_CZ: Odkaz na sociální účet č. 2

en: Link for social accont no 3
cs_CZ: Odkaz na sociální účet č. 3

en: Link social accont no 1 ?
cs_CZ: Odkaz sociální accont č. 1 ?

en: Link social accont no 2 ?
cs_CZ: Odkaz na sociální účet č. 2 ?

en: Link social accont no 3 ?
cs_CZ: Odkaz na sociální účet č. 3 ?

en: Link to global listing
cs_CZ: Odkaz na globální zápis

en: List Agents
cs_CZ: Seznam agentů

en: List Items by ID Shortcode
cs_CZ: Seznam položek podle ID krátkého kódu

en: List items by ID
cs_CZ: Seznam položek podle ID

en: List of IDs separated by comma
cs_CZ: Seznam identifikátorů oddělených čárkou

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
cs_CZ: Seznam termínů pro lištu filtrů (* platí pouze pro vlastnosti, nikoli články / příspěvky)

en: List properties or articles
cs_CZ: Seznamte vlastnosti nebo články

en: Listing
cs_CZ: Výpis

en: Listing Details
cs_CZ: Podrobnosti o výpisu

en: Listing Edit
cs_CZ: Editace výpisu

en: Listing Edited on %website_url
cs_CZ: Výpis byl změněn na% web_url

en: Listings
cs_CZ: Výpisy

en: Listings Included
cs_CZ: Přehledy zahrnuté

en: Listings Labels
cs_CZ: Výpisy štítků

en: Listings Remaining
cs_CZ: Zbývající záznamy

en: Listings per Agent, Agency or Developer
cs_CZ: Výpisy agentů, agentur nebo vývojářů

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Local Flavor
cs_CZ: Místní chuť

en: Local Services
cs_CZ: Místní služby

en: Location on Map:
cs_CZ: Umístění na mapě:

en: Login
cs_CZ: Přihlásit se

en: Login Form
cs_CZ: Přihlášení

en: Login Form Shortcode
cs_CZ: Přihlašovací formulář Shortcode

en: Login is mandatory to save favorite properties?
cs_CZ: Je přihlášení povinné pro uložení oblíbených vlastností?

en: Login with Facebook
cs_CZ: Přihlásit se pomocí Facebooku

en: Login with Google
cs_CZ: Přihlaste se do Googlu

en: Login with Twitter
cs_CZ: Přihlášení pomocí služby Twitter

en: Login/Register Modal Image
cs_CZ: Přihlášení/registrace Modální obrázek

en: Login/Register Modal Message
cs_CZ: Modální zpráva pro přihlášení/registraci

en: Logo position in header?
cs_CZ: Pozice loga v záhlaví?

en: Logos & Favicon
cs_CZ: Loga a Favicon

en: Longitude:
cs_CZ: Zeměpisná délka:

en: Lot Size
cs_CZ: Velikos pozemku

en: Lot Size(*only numbers):
cs_CZ: Celková plocha (* pouze čísla):

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Macedonia (FYROM)
cs_CZ: Makedonie (FYROM)

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Main Agent:
cs_CZ: Hlavní makléř:

en: Main Color
cs_CZ: Hlavní barva

en: Main Grid Width in px
cs_CZ: Hlavní šířka mřížky v px

en: Main menu alignnment for Header Type 1?
cs_CZ: Zarovnání hlavní nabídky pro typ záhlaví 1?

en: Make it Featured Property
cs_CZ: Udělat to Featured Property

en: Make package featured
cs_CZ: Vytvořte balíček

en: Make package featured (no/yes)
cs_CZ: Vytvořit balíček (ne / ano)

en: Make sure the mandatory fields for listing submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select.
cs_CZ: Ujistěte se, že povinná pole pro stránku pro odeslání výpisu jsou součástí odesílacího formuláře (spravovaného z výše uvedeného nastavení). Pro výběr více polí použijte klávesu CTRL.

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
cs_CZ: Ujistěte se, že pro vyloučení konfliktů používáte pouze jednu mapu na stránku

en: Makes the footer width 100%.
cs_CZ: Šířka zápatí je 100 %.

en: Makes the header width 100%.
cs_CZ: Šířka záhlaví je 100 %.

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Manage how to align the fields in the details row.
cs_CZ: Správa způsobu zarovnání polí v řádku s podrobnostmi.

en: Manage how to align the icon in the details row
cs_CZ: Správa zarovnání ikony v řádku s podrobnostmi

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Map - Center point  Latitudine:
cs_CZ: Mapa - střed zeměpisné šířky:

en: Map - Center point  Longitudine:
cs_CZ: Mapa - střed zeměpisné délky:

en: Map Advanced Search Button Background Color
cs_CZ: Mapa Rozšířené vyhledávání Tlačítko Barva pozadí

en: Map Controls Background Color
cs_CZ: Mapa ovládá barvu pozadí

en: Map Controls Font Color
cs_CZ: Mapa ovládá barvu písma

en: Map Height
cs_CZ: Výška mapy

en: Map Settings
cs_CZ: Nastavení mapy

en: Map Style
cs_CZ: Styl mapy

en: Map Style from snazy maps
cs_CZ: Styl mapy od snazy maps

en: Map Type
cs_CZ: Typ mapy

en: Map With Listings or Office location pin?
cs_CZ: Mapa s výpisy nebo špendlíkem s umístěním kanceláře?

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
cs_CZ: Značka mapy na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo. Nezapomeňte mít pouze jednu mapu na stránce vlastností, abyste zabránili konfliktům.

en: Map label. Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
cs_CZ: Označení mapy. Pokud nechcete, aby se zobrazoval, nastavte jej prázdný. Nezapomeňte, že na každé stránce s vlastnostmi musí být pouze jedna mapa, aby nedocházelo ke konfliktům.

en: Map section
cs_CZ: Sekce mapy

en: Map with Listings
cs_CZ: Mapa s výpisy

en: Margin top for logo in px
cs_CZ: Horní okraj pro logo v px

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs_CZ: Martinik

en: Mass Media
cs_CZ: Hromadné sdělovací prostředky

en: Matching Submissions
cs_CZ: Odpovídající podání

en: Matching Submissions on %website_url
cs_CZ: Odpovídající příspěvky na% website_url

en: Mauritania
cs_CZ: Mauritánie

en: Mauritius
cs_CZ: Mauricius

en: Max Bathrooms Value
cs_CZ: Maximální hodnota koupelny

en: Max Bedrooms Value
cs_CZ: Max. Počet ložnic

en: Max Lot Size Value
cs_CZ: Maximální velikost velikosti šarže

en: Max Rooms Value
cs_CZ: Maximální hodnota pokoje

en: Max Size Value
cs_CZ: Maximální velikostní hodnota

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
cs_CZ: Maximální počet obrázků na jednu nemovitost (pouze upload na přední straně). Funguje při odeslání zdarma nebo vyžaduje, aby uživatel zaplatil poplatek za každý výpis

en: Maximum no of thumbs
cs_CZ: Maximální počet palců

en: Maximum number of pins to show on the map.
cs_CZ: Maximální počet špendlíků, které se zobrazí na mapě.

en: Maximum radius value
cs_CZ: Maximální hodnota poloměru

en: Maximum radius value. Use only numbers.
cs_CZ: Maximální hodnota poloměru. Používejte pouze čísla.

en: Maximum value for Price Slider
cs_CZ: Maximální hodnota pro posuvník Cena

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
cs_CZ: Maximální úroveň přiblížení pro Cloud Cluster se zobrazí

en: Measurement Unit
cs_CZ: Měřící jednotka

en: Measurement Unit for Lot Size
cs_CZ: Měrná jednotka pro velikost pozemku

en: Measurement Unit for Property Size
cs_CZ: Měrná jednotka pro velikost nemovitosti

en: Media Header - Revolution Slider
cs_CZ: Záhlaví médií - Revolution Slider

en: Media Header - Static Image
cs_CZ: Záhlaví média - statický obrázek

en: Media Header Type for Blog Posts?
cs_CZ: Typ záhlaví médií pro příspěvky na blogu?

en: Media Header Type for taxonomy pages?
cs_CZ: Typ záhlaví médií pro stránky taxonomie?

en: Media Header Type?
cs_CZ: Typ záhlaví média?

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally for taxonomies/categories. Map is mandatory for Half Map layout.
cs_CZ: Záhlaví médií je první část pod záhlavím. Vyberte, jaké záhlaví médií se má globálně používat pro taxonomie/kategorie. Mapa je povinná pro rozložení Polomapa.

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally.
cs_CZ: Záhlaví médií je první část pod záhlavím. Zvolte, jaké záhlaví médií se má globálně použít.

en: Media Header is the first section below header. The option you select will be visible on all property pages.
cs_CZ: Záhlaví médií je první část pod záhlavím. Vámi vybraná možnost bude viditelná na všech stránkách vlastností.

en: Media Section Order - Buttons Selection
cs_CZ: Pořadí sekce médií - výběr tlačítek

en: Member of:
cs_CZ: Člen:

en: Membership
cs_CZ: Členství

en: Membership Activated
cs_CZ: Členství je aktivováno

en: Membership Activated on %website_url
cs_CZ: Členství bylo aktivováno na% website_url

en: Membership Cancelled
cs_CZ: Členství zrušeno

en: Membership Cancelled on %website_url
cs_CZ: Členství bylo zrušeno na% website_url

en: Membership Expiration Warning on %website_url
cs_CZ: Upozornění na vypršení platnosti členství v% website_url

en: Membership Package
cs_CZ: Členský balíček

en: Membership Packages
cs_CZ: Členství balíčky

en: Membership Settings
cs_CZ: Nastavení členství

en: Menu Font
cs_CZ: Písmo nabídky

en: Menu Item Back Color
cs_CZ: Položka nabídky Zpět Barva

en: Menu Item Color
cs_CZ: Položka nabídky Barva

en: Menu Item Font Size
cs_CZ: Položka nabídky Velikost písma

en: Menu Item Hover Back Color
cs_CZ: Položka nabídky Hover Back Bar

en: Menu Item hover font color
cs_CZ: Položka nabídky podržte barvu písma

en: Menu border color
cs_CZ: Barva ohraničení nabídky

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message Details
cs_CZ: Detaily zprávy

en: Message from
cs_CZ: Zpráva pro

en: Message sent from
cs_CZ: Zpráva poslána z

en: Message was also sent to
cs_CZ: Zpráva byla zaslána také

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
cs_CZ: Mikronésie, federální státy

en: Min Bathrooms Value
cs_CZ: Minimální hodnota koupelny

en: Min Bedrooms Value
cs_CZ: Min. Počet ložnic

en: Min Lot Size Value
cs_CZ: Minimální velikost velikosti šarže

en: Min Rooms Value
cs_CZ: Min. Počet pokojů

en: Min Size Value
cs_CZ: Minimální velikost

en: Minify css and js files
cs_CZ: Upravit soubory css a js

en: Minimum radius value
cs_CZ: Minimální hodnota poloměru

en: Minimum radius value. Use only numbers.
cs_CZ: Minimální hodnota poloměru. Používejte pouze čísla.

en: Minimum value for Price Slider
cs_CZ: Minimální hodnota pro posuvník Cena

en: Mobile
cs_CZ: Мobil

en: Mobile Menu Colors
cs_CZ: Barvy nabídek pro mobilní zařízení

en: Mobile header background color
cs_CZ: Barva pozadí záhlaví pro mobilní zařízení

en: Mobile header icon color
cs_CZ: Barva ikony hlavičky mobilního telefonu

en: Mobile menu background color
cs_CZ: Barva pozadí pro mobilní nabídku

en: Mobile menu font color
cs_CZ: Barva písma nabídky pro mobily

en: Mobile menu hover font color
cs_CZ: Barva písma v nabídce mobilního zařízení

en: Mobile menu item border color
cs_CZ: Barva ohraničení položky mobilní položky

en: Mobile menu item hover background color
cs_CZ: Položka nabídky mobilního telefonu hover farbu pozadí

en: Mobile/Tablets Logo
cs_CZ: Mobilní / Tablety Logo

en: Mobile:
cs_CZ: Mobilní, pohybliví:

en: Moldova, Republic of
cs_CZ: Moldavsko, Republika

en: Monaco
cs_CZ: Monako

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Months
cs_CZ: Měsíce

en: More images means longer load time
cs_CZ: Více obrázků znamená delší dobu načítání

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Mortgage Calculator
cs_CZ: Hypoteční kalkulačka

en: Mozambique
cs_CZ: Mozambik

en: Multi Unit Label
cs_CZ: Multifunkční štítek

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
cs_CZ: Multifunkční štítek (* pro podjednotku)

en: Multi Units
cs_CZ: Více jednotek

en: Myanmar
cs_CZ: Myanmaru

en: Name
cs_CZ: Jméno a příjmení

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Need an account? Register here!
cs_CZ: Potřebovat účet? Registrujte se zde!

en: Neighborhood
cs_CZ: Sousedství

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemí

en: Netherlands Antilles
cs_CZ: Nizozemské Antily

en: New Agency
cs_CZ: Nová agentura

en: New Agency Action
cs_CZ: Nová akce agentury

en: New Agency Category
cs_CZ: Kategorie nové agentury

en: New Agency City
cs_CZ: Nové město města

en: New Agency County / State
cs_CZ: Nová agentura kraj / stát

en: New Agency Neighborhood
cs_CZ: Nové sousedství agentury

en: New Agent
cs_CZ: Nový agent

en: New Agent Action
cs_CZ: Akce nového agenta

en: New Agent Added
cs_CZ: Nový agent přidán

en: New Agent Category
cs_CZ: Nová kategorie agentů

en: New Agent City
cs_CZ: Nový agent města

en: New Agent County / State
cs_CZ: Nový zástupce kraj / stát

en: New Agent Neighborhood
cs_CZ: Nové sousedství agenta

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New City
cs_CZ: Nové Město

en: New County / State
cs_CZ: Nový stát / stát

en: New Developer
cs_CZ: Nový vývojář

en: New Developer Action
cs_CZ: Akce pro nové vývojáře

en: New Developer Category
cs_CZ: Nová kategorie vývojářů

en: New Developer City
cs_CZ: Nové město pro vývojáře

en: New Developer County / State
cs_CZ: Nový vývojářský stát / stát

en: New Developer Neighborhood
cs_CZ: Nové sousedství vývojářů

en: New Feature
cs_CZ: Nové vybavení

en: New Feature Upgrade on  %website_url
cs_CZ: Aktualizace nové funkce na% web_url

en: New Invoice
cs_CZ: Nová faktura

en: New Listing Submission
cs_CZ: Nové podání výpisu

en: New Listing Submission on %website_url
cs_CZ: Nový příspěvek na stránce% web_url

en: New Membership Packages
cs_CZ: Nové balíčky členství

en: New Message
cs_CZ: Nová zpráva

en: New Message on
cs_CZ: Nová zpráva o

en: New Neighborhood
cs_CZ: Nové sousedství

en: New Paid Submission on %website_url
cs_CZ: Nový placený příspěvek na% web_url

en: New Property
cs_CZ: Nové vlastnosti

en: New Property Category
cs_CZ: Nová kategorie vlastností

en: New Searches
cs_CZ: Nové vyhledávání

en: New Status
cs_CZ: Nový stav

en: New Type
cs_CZ: Nový typ

en: New User Registration
cs_CZ: Registrace nového uživatele

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: New user  notification
cs_CZ: Nové upozornění uživatele

en: New user admin notification
cs_CZ: Nové oznámení administrátora uživatele

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
cs_CZ: Registrace nového uživatele na% website_url. Uživatelské jméno:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
cs_CZ: Nový převod

en: Newest Edited
cs_CZ: Nejnovější verze

en: Newest first
cs_CZ: Nejnovější první

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: Nightlife
cs_CZ: Noční život

en: No
cs_CZ: Ne

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
cs_CZ: Ne = podání je zdarma. Placený záznam = odeslání vyžaduje, aby uživatel zaplatil poplatek za každý zápis. Členství = podání je založeno na uživatelském balíčku.

en: No Agency found
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná agentura

en: No Agents found
cs_CZ: Nebyli nalezeni žádní agenti

en: No Developer found
cs_CZ: Žádný vývojář nebyl nalezen

en: No Invoices found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné faktury

en: No Membership Packages found
cs_CZ: Nenalezeny žádné balíčky členství

en: No Message found
cs_CZ: Nenalezena žádná zpráva

en: No Properties found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vlastnosti

en: No Properties found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné vlastnosti

en: No Searches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vyhledávání

en: No of Search fields
cs_CZ: Počet vyhledávacích polí

en: No of Search fields per row
cs_CZ: Počet vyhledávacích polí na řádek

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
cs_CZ: Počet vyhledávacích polí na řádku (Možné hodnoty: 1,2,3,4).

en: No of Search fields. Save and refres to see the fields.
cs_CZ: Počet vyhledávacích polí. Uložte a obnovte zobrazení polí.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
cs_CZ: Počet listin agentů na řádku, pokud je stránka bez bočního panelu

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
cs_CZ: Počet řádků na řádku, pokud je stránka bez bočního panelu

en: No of chars to show in Property Title
cs_CZ: Počet znaků, které se mají zobrazit v názvu nemovitosti

en: No of chars to show in Property card excerpt - grid style
cs_CZ: Počet znaků, které se mají zobrazit ve výpisu karty vlastností - styl mřížky

en: No of chars to show in Property card excerpt - list style
cs_CZ: Počet znaků, které se mají zobrazit ve výpisu karty majetku - styl seznamu

en: No of images in slider in property card
cs_CZ: Počet obrázků v posuvníku na kartě vlastností

en: No of items
cs_CZ: Počet položek

en: No of items per row
cs_CZ: Počet položek na řádek

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
cs_CZ: Žádné položky seznamu nemovitostí na řádku, pokud je stránka bez bočního panelu

en: No of similar properties in property page
cs_CZ: Žádné podobné vlastnosti na stránce vlastností

en: No of similar property listings per row when the page is without sidebar
cs_CZ: Počet podobných nabídek nemovitostí na řádek, když je stránka bez postranního panelu

en: Norfolk Island
cs_CZ: Ostrov Norfolk

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany ostrovy

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Not Available
cs_CZ: Není k dispozici

en: Not Paid
cs_CZ: Není zaplaceno

en: Not Visible
cs_CZ: Není viditelné

en: Note: Composer does not apply to card type 5.
cs_CZ: Poznámka: Aplikace Composer se nevztahuje na typ karty 5.

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Notes for featured agent
cs_CZ: Poznámky k vybranému agentovi

en: Number of Listings
cs_CZ: Počet záznamů

en: Number of Listings to display
cs_CZ: Počet výpisů, které chcete zobrazit

en: Number of Page Views
cs_CZ: Počet zobrazení stránek

en: Number of decimal points
cs_CZ: Počet desetinných míst

en: Number of decimal points.
cs_CZ: Počet desetinných míst.

en: Number of milisecons before auto cycling an item
cs_CZ: Počet milisekonů před automatickým cyklem položky

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
cs_CZ: Počet milisekund před automatickým posunutím položky (5000 = 5 sekund). Pro vypnutí automatického posunu vložte 0.

en: Obsolete option. Will be removed in the next theme update. The section is now managed from "Selection for Layouts" settings.
cs_CZ: Zastaralá možnost. Bude odstraněna v příští aktualizaci tématu. Sekce je nyní spravována z nastavení "Výběr pro rozvržení".

en: Oldest Edited
cs_CZ: Nejstarší upraveno

en: Oldest first
cs_CZ: Nejstarší první

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: On Home page - Show only location field - To be used on sites similar with trulia.com pr zillow.com
cs_CZ: Na domovské stránce - Zobrazit pouze pole umístění - K použití na stránkách podobných trulia.com pr zillow.com

en: On Home page - Show only location field?
cs_CZ: Na domovské stránce - Zobrazit pouze pole umístění?

en: On sidebar - Display Contact Form and Schedule a tour sections as tabs ?
cs_CZ: Na bočním panelu - zobrazit sekce Kontaktní formulář a Naplánovat prohlídku jako karty ?

en: One Time
cs_CZ: Jednou

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
cs_CZ: Jeden sloupec znamená, že podrobnosti agentů jsou pod obrazem, dva sloupce znamená, že detaily agentů jsou na pravé straně obrázku.

en: Only for "Properties List Directory" page template !
cs_CZ: Pouze pro "Vlastní seznam adresáře" šablony stránky!

en: Only for "Properties List" page template !
cs_CZ: Pouze pro šablonu stránky "Výpis nemovitostí"!

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
cs_CZ: Pouze pro typ3: žádné recenze (od 1 do 5, přírůstek o 0,5)

en: Only for type3:Testimonial Title
cs_CZ: Pouze pro typ3: Titulka prohlášení

en: Open tile link to property page in new window
cs_CZ: Otevřít odkaz na stránku nemovitosti v novém okně

en: Open title link to property page in new window
cs_CZ: Otevřít titulní odkaz na stránku nemovitosti v novém okně

en: Opening Hours
cs_CZ: Otevírací doba

en: Opening Hours 1
cs_CZ: Otevírací doba 1

en: Opening Hours 3
cs_CZ: Otevírací doba 3

en: Opening Hours Value 1
cs_CZ: Hodnota otevírací doby 1

en: Opening Hours Value 3
cs_CZ: Otevírací doba, hodnota 3

en: Option applies for each free published listing.
cs_CZ: Možnost platí pro každý bezplatný publikovaný zápis.

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
cs_CZ: Možnosti Map Google (pokud je vybrána záhlaví typu &quot;google map&quot;)

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
cs_CZ: Možnosti posuvníku revoluce (je-li vybrán typ &quot;záhlaví otáček&quot; typu záhlaví)

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
cs_CZ: Možnosti pro statický obrázek (pokud je vybrán typ záhlaví &quot;obrázek&quot;)

en: Options for Theme Slider
cs_CZ: Možnosti pro posuvník motivů

en: Options for Video Header
cs_CZ: Možnosti pro hlavičku videa

en: Or add the ids separated by comma.
cs_CZ: Nebo přidejte čísla oddělené čárkou.

en: Order for the content rows in card
cs_CZ: Pořadí řádků obsahu na kartě

en: Other Agents
cs_CZ: Ostatní zástupci

en: Other units in
cs_CZ: Ostatní jednotky v

en: Overlay Color
cs_CZ: Barva překrytí

en: Overlay Image
cs_CZ: Překryvný obrázek

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
cs_CZ: Formát překrytí, .png, .jpg nebo .gif

en: Overlay Opacity
cs_CZ: Překryvná opacita

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
cs_CZ: Překryvná překryv (betwen 0 a 1, Ex: 0,5, výchozí hodnota 0.6)

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
cs_CZ: Overlay Opacity - hodnoty od 0 do 1, např .: 0.4

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Overview section
cs_CZ: Přehledová sekce

en: Overwrite theme css using custom css.
cs_CZ: Přepsat css motivu pomocí vlastní css.

en: Owner Notes
cs_CZ: Poznámky majitele

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
cs_CZ: Poznámka (* není vidět na webu):

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Package Details
cs_CZ: Podrobnosti balíčku

en: Package Price in
cs_CZ: Cela balíčku v

en: Page Settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: Page Views
cs_CZ: Zobrazení stránek

en: Page Views Statistics
cs_CZ: Statistika zobrazení stránek

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Zobrazení stránek na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Page Views. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Zobrazení stránek. Pokud nechcete, aby se zobrazovala, nastavte ji prázdnou.

en: Page id for this term
cs_CZ: Číslo stránky pro tento výraz

en: Paid
cs_CZ: Placené

en: Paid Submission
cs_CZ: Placené podání

en: Paid Submission is disabled
cs_CZ: Placené podání je zakázáno

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Paragraph Font
cs_CZ: Písmo odstavce

en: Parallax efect for image/video header media?
cs_CZ: Efekt paralaxy pro média v záhlaví obrázku/videa?

en: Parameters list
cs_CZ: Seznam parametrů

en: Parent Agency
cs_CZ: Rodičovská agentura

en: Parent Developer
cs_CZ: Nadřazený vývojář

en: Parent Invoice
cs_CZ: Mateřská faktura

en: Parent Membership Package
cs_CZ: Balíček členství pro rodiče

en: Parent Message
cs_CZ: Rodičovská zpráva

en: Parent Property
cs_CZ: Vlastnost rodiče

en: Parent Searches
cs_CZ: Rodičovské vyhledávání

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password Reset Request
cs_CZ: Žádost o změnu hesla

en: Password Reseted
cs_CZ: Heslo bylo obnoveno

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
cs_CZ: Cesta k obrazu podle vašeho výběru (nejlepší velikost 300px x 300px)

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
cs_CZ: Cesta ke klientovi obrazek, (nejlépe velikosti 120px x 120px)

en: Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: Pay Now
cs_CZ: Zaplatit nyní

en: Pay Status:
cs_CZ: Status plateb

en: Pay with Stripe
cs_CZ: Zaplať přes Stripe

en: PayPal Settings
cs_CZ: Nastavení PayPal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help:
cs_CZ: Je vyžadován obchodní účet PayPal. Informace jsou převzaty z https://developer.paypal.com/. Viz nápověda:

en: Payment Action Required on %website_url
cs_CZ: Požadovaná platební akce na %website_url

en: Payment Calculator
cs_CZ: Kalkulačka plateb

en: Payment for Invoice %s , Booking %s
cs_CZ: Platba za fakturu %s , rezervace %s

en: Payment for Listing "%s" with id %s
cs_CZ: Platba za výpis "%s" s id %s

en: Payment for Package "%s" with id %s
cs_CZ: Platba za balíček "%s" s id %s

en: Payment for package Basic
cs_CZ: Platba za balíček Basic

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
cs_CZ: Paypal - Obnova platebního dokladu:

en: Paypal Client Secret Key
cs_CZ: PayPal klient tajný klíč

en: Paypal Recuring Profile- rest api
cs_CZ: Paypal Zachycení profilu - odpočinek api

en: Paypal receiving email
cs_CZ: Paypal přijímá e-mail

en: Percent Down
cs_CZ: Procento dolů

en: Period
cs_CZ: Období

en: Pets
cs_CZ: Domácí mazlíčci

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone:
cs_CZ: Telefon:

en: Pick Area
cs_CZ: Oblast výběru

en: Pick Category
cs_CZ: Vyberte kategorii

en: Pick City
cs_CZ: Vyberte město

en: Pick a custom property page template you made.
cs_CZ: Vyberte vlastní šablonu stránky nemovitosti, kterou jste vytvořili.

en: Pick your Property Page Layout
cs_CZ: Výběr rozvržení stránky nemovitosti

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
cs_CZ: Pin Generation funguje pouze v případě, že je v Mapě Google nastavena možnost čtení souborů na ano

en: Pin Management
cs_CZ: Správa pinů

en: Pinterest page link, with https://
cs_CZ: Pinterest odkaz na stránku s https: //

en: Place Pin with Property Address
cs_CZ: Umístěte kolík s adresou vlastností

en: Place in advanced search form
cs_CZ: Umístěte do rozšířeného vyhledávacího formuláře

en: Plan Bathrooms
cs_CZ: Plánujte koupelny

en: Plan Description
cs_CZ: Popis plánu

en: Plan Image
cs_CZ: Naplánujte obrázek

en: Plan Price
cs_CZ: Plánovaná cena

en: Plan Rooms
cs_CZ: Pokoje plánují

en: Plan Size
cs_CZ: Velikost plánu

en: Plan Title
cs_CZ: Název plánu

en: Please activate the theme in the next 24h to validate the purchase and continue to have access to all theme options! See this
cs_CZ: Aktivujte prosím téma v příštích 24 hodinách, abyste potvrdili platnost nákupu a měli i nadále přístup ke všem možnostem tématu! Podívejte se na tento

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
cs_CZ: Prosím, přidejte Twitter API Access Info v dialogovém okně Možnosti motivu

en: Please add a Walkscore Api Key
cs_CZ: Přidejte prosím klíč Walkscore Api

en: Please add your Twitter ID!
cs_CZ: Přidejte své ID Twitteru!

en: Please do not reply directly to this email. If you believe this is an error or require further assistance, please contact us
cs_CZ: Na tento e-mail prosím neodpovídejte přímo. Pokud se domníváte, že se jedná o chybu, nebo potřebujete další pomoc, kontaktujte nás, prosím

en: Please use the "Save Design" button in order to save your design
cs_CZ: Pro uložení návrhu použijte tlačítko "Uložit návrh"

en: Please wait while we confirm your payment!
cs_CZ: Počkejte prosím, než potvrdíme vaši platbu!

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Position:
cs_CZ: Pozice:

en: Post Settings
cs_CZ: Nastavení příspěvků

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price & Currency
cs_CZ: Cena a měna

en: Price - thousands separator
cs_CZ: Cena - oddělovač tisíců

en: Price High to Low
cs_CZ: Cena vysoká až nízká

en: Price Low to High
cs_CZ: Cena nízká až vysoká

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
cs_CZ: Cena za podání (pro režim &quot;za zápis&quot;)

en: Price Slider Maximum values for advanced search with tabs
cs_CZ: Posuvník cen Maximální hodnoty pro pokročilé vyhledávání s kartami

en: Price Slider Minimum values for advanced search with tabs
cs_CZ: Posuvník cen Minimální hodnoty pro pokročilé vyhledávání s kartami

en: Price Slider Values for
cs_CZ: Hodnoty cenového jezdce pro

en: Price row
cs_CZ: Cenová řada

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
cs_CZ: Cena, aby se zobrazil výpis (pro režim &quot;za záznam&quot;)

en: Price(use only numbers):
cs_CZ: Cena (používejte pouze čísla):

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Print Page Design
cs_CZ: Tisknout návrh stránky

en: Print Page Logo
cs_CZ: Logo stránky pro tisk

en: Professional Services
cs_CZ: Profesionální služby

en: Profile Update
cs_CZ: Aktualizace profilu

en: Properties
cs_CZ: Vlastnosti

en: Properties IDs separated by commna
cs_CZ: ID vlastností oddělená komnou

en: Properties Size & Lot Size - decimal separator
cs_CZ: Vlastnosti Velikost & Velikost pozemku - desetinný oddělovač

en: Properties Size & Lot Size - no of decimals
cs_CZ: Vlastnosti Velikost & Velikost pozemku - bez desetinných míst

en: Properties Size & Lot Size - thousand separator
cs_CZ: Velikost vlastností a velikost šarže - oddělovač tisíc

en: Properties Slider
cs_CZ: Slider nemovitostí

en: Properties default order in advanced search results page
cs_CZ: Výchozí pořadí vlastností na stránce pokročilých výsledků vyhledávání

en: Properties default order in taxonomy pages
cs_CZ: Výchozí pořadí vlastností na stránkách taxonomie

en: Properties list layout type for advanced search results page
cs_CZ: Typ rozvržení seznamu vlastností pro stránku s výsledky pokročilého vyhledávání

en: Properties number per page in advanced search results page
cs_CZ: Počet vlastností na stránku v pokročilých výsledcích vyhledávání

en: Property
cs_CZ: Vlastnictví

en: Property  Subunits
cs_CZ: Podjednotky vlastností

en: Property "Other Agents" Label
cs_CZ: Vlastnost "Ostatní zástupci" Štítek

en: Property - Select Sidebar Position
cs_CZ: Vlastnost - Vyberte pozici postranního panelu

en: Property Action
cs_CZ: Vlastnost akce

en: Property Action Category
cs_CZ: Akční kategorie nemovitostí

en: Property Action Category Page
cs_CZ: Kategorie Akcí Kategorie

en: Property Address
cs_CZ: Adresa nemovitosti

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Označení adresy vlastností v záložce. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Property Address Label. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Označení adresy nemovitosti. Pokud jej nechcete zobrazovat, nastavte jej prázdný.

en: Property Agent Label - only navigation bar
cs_CZ: Label Property Agent - pouze navigační panel

en: Property Analytics
cs_CZ: Analýza vlastností

en: Property Area
cs_CZ: Oblast vlastností

en: Property Area Page
cs_CZ: Oblast oblasti nemovitostí

en: Property Bathrooms
cs_CZ: Nemovitosti: Koupelny

en: Property Bedrooms
cs_CZ: Nemovitosti Ložnice

en: Property Card - rows order
cs_CZ: Karta nemovitosti - pořadí řádků

en: Property Card Adress Row
cs_CZ: Karta nemovitosti Adresa Row

en: Property Card Agent Section Settings
cs_CZ: Nastavení sekce Agent karty nemovitosti

en: Property Card Categories Row
cs_CZ: Kategorie karty nemovitosti Řádek

en: Property Card Composer - Extra Settings
cs_CZ: Nástroj Property Card Composer - Další nastavení

en: Property Card Content Composer
cs_CZ: Skladatel obsahu karty nemovitosti

en: Property Card Design (used in lists)
cs_CZ: Design karty nemovitosti (používá se v seznamech)

en: Property Card Design - Beta
cs_CZ: Návrh karty nemovitosti - Beta

en: Property Card Details Row
cs_CZ: Řádek s údaji o kartě nemovitosti

en: Property Card General Settings
cs_CZ: Obecná nastavení karty majetku

en: Property Card Image Settings
cs_CZ: Nastavení obrázku karty nemovitosti

en: Property Categories Page
cs_CZ: Kategorie vlastností

en: Property Category
cs_CZ: Kategorie nemovitostí

en: Property Category Submit
cs_CZ: Odeslat kategorii vlastnictví

en: Property City
cs_CZ: Objekt City

en: Property City Page
cs_CZ: Nemovitosti Město

en: Property Country
cs_CZ: Nemovitost Země

en: Property County
cs_CZ: Nemovitosti

en: Property County/State
cs_CZ: Nemovitosti Okres / stát

en: Property County/State Page
cs_CZ: Nemovitost Okres / stát

en: Property Custom
cs_CZ: Vlastnost Vlastní

en: Property Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole vlastností

en: Property Description
cs_CZ: Popis nemovitosti

en: Property Description Label
cs_CZ: Popis nemovitosti Popis

en: Property Details
cs_CZ: Detaily nemovitosti

en: Property Details Label
cs_CZ: Podrobnosti o popisu vlastností

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Vlastnosti Podrobnosti Označení na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Property Documents Label
cs_CZ: Štítek s dokumenty k nemovitosti

en: Property Energy Savings Label
cs_CZ: Štítek úspory energie nemovitosti

en: Property Features
cs_CZ: Vybavení

en: Property Features Label
cs_CZ: Vlastnost Vlastnosti Label

en: Property Floor Plans Label
cs_CZ: Plány nemovitostí Štítek

en: Property Google View
cs_CZ: Zobrazení Google na nemovitosti

en: Property ID
cs_CZ: ID nemovitosti

en: Property Id
cs_CZ: ID nemovitosti

en: Property Latitude
cs_CZ: Nemovitosti Latitude

en: Property List
cs_CZ: Seznam nemovitostí

en: Property List Advanced Options
cs_CZ: Seznam vlastností Rozšířené možnosti

en: Property List Directory Filter Settings
cs_CZ: Nastavení seznamu filtrů seznamu vlastností

en: Property List display (*global option)
cs_CZ: Zobrazení seznamu vlastností (*globální volba)

en: Property Longitude
cs_CZ: Délka vlastnictví

en: Property Lot Size
cs_CZ: Velikost pozemku vlastností

en: Property Map
cs_CZ: Mapa nemovitostí

en: Property Map Label
cs_CZ: Popisek na mapě nemovitosti

en: Property Media
cs_CZ: Vlastnost Media

en: Property Media & Documents
cs_CZ: Majetková média a dokumenty

en: Property Media Header -  Revolution Slider
cs_CZ: Záhlaví médií - Revolution Slider

en: Property Media Header - Static Image
cs_CZ: Záhlaví médií - statický obrázek

en: Property Name
cs_CZ: Název nemovitosti

en: Property Page
cs_CZ: Vlastní stránka

en: Property Page Design
cs_CZ: Návrh stránky nemovitosti

en: Property Page Layout
cs_CZ: Rozložení stránky nemovitosti

en: Property Page Only - Agent Card
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - karta agentů

en: Property Page Only - Contact Form Agent
cs_CZ: Vlastní stránka pouze - Kontaktní formulář Agent

en: Property Page Only - Details Section
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - část Podrobnosti

en: Property Page Only - Details as Accordion
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - Podrobnosti jako Accordion

en: Property Page Only - Details as Tabs
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - Podrobnosti jako záložky

en: Property Page Only - Masonry Gallery
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - Masonry Gallery

en: Property Page Only - Masonry Gallery Type2
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - Masonry Gallery Type2

en: Property Page Only - Other Agents
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - Ostatní agenti

en: Property Page Only - Property Gallery
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - Galerie objektů

en: Property Page Only - Property Images / Video Slider
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - Obrázky nemovitosti / Video Slider

en: Property Page Only - Related Listings
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - související nabídky

en: Property Page Only - Single Detail
cs_CZ: Pouze stránka vlastností - Jednotlivý detail

en: Property Page Only - Text with Agent details
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - text s podrobnostmi o agentovi

en: Property Page Only - Text with Details
cs_CZ: Pouze stránka nemovitosti - Text s podrobnostmi

en: Property Page Views Label
cs_CZ: Vlastnost Zobrazení stránky Štítek

en: Property Payment Calculator Label
cs_CZ: Štítek kalkulačky plateb za nemovitost

en: Property Price
cs_CZ: Cena nemovitosti

en: Property Price Label Before
cs_CZ: Property Price Label Před

en: Property Reviews
cs_CZ: Recenze nemovitostí

en: Property Reviews Label
cs_CZ: Recenze nemovitosti Label

en: Property Rooms
cs_CZ: Pokoje s vlastním příslušenstvím

en: Property Schedule Tour Label
cs_CZ: Plán prohlídky nemovitosti Štítek

en: Property Search Results Page
cs_CZ: Stránka výsledků hledání vlastností

en: Property Similar Listings Label
cs_CZ: Podobné nemovitosti Štítek

en: Property Size
cs_CZ: Velikost majetku

en: Property Status
cs_CZ: Stav majetku

en: Property Submission Page
cs_CZ: Podání nemovitosti

en: Property Subunits
cs_CZ: Podjednotky vlastností

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select Sidebar Position
cs_CZ: Taxonomie majetku a kategorie/archiv blogu - vyberte pozici v postranním panelu

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select the Sidebar
cs_CZ: Taxonomie majetku a kategorie/archiv blogu - vyberte postranní panel

en: Property Unit/Card min height
cs_CZ: Vlastnost jednotky / min

en: Property Video Label
cs_CZ: Vlastnost Video Label

en: Property Virtual Tour Label
cs_CZ: Virtuální prohlídka nemovitosti Label

en: Property Walkscore Label
cs_CZ: Vlastnost Walkscore Label

en: Property What's Nearby Label
cs_CZ: Nemovitost Štítek Co je poblíž

en: Property Zip
cs_CZ: Nemovitosti: Zip

en: Property and Agent Links
cs_CZ: Odkazy na nemovitosti a agenty

en: Property id
cs_CZ: ID id

en: Property in theme Slider
cs_CZ: Vlastnost v motivu Posuvník

en: Property list layout type for taxonomy pages
cs_CZ: Typ rozvržení seznamu vlastností pro stránky taxonomie

en: Property page - Select what Sidebar
cs_CZ: Vlastnost stránky - Zvolte, co Boční panel

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
cs_CZ: Nemovitost, agent a blog Jednotka / karta Backgrond Color

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Bottom
cs_CZ: Vlastnost,Agent a Blog Jednotka/Karta Vnitřní polstrování Dno

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Left
cs_CZ: Vlastnost,Agent a Blog Jednotka/Karta Vnitřní výplň vlevo

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Right
cs_CZ: Vlastnost,Agent a Blogová jednotka/Karta Interní právo na vyplnění

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Top
cs_CZ: Vlastnosti,Agent a Blog Jednotka/Karta Vnitřní polstrování Nahoru

en: Public Services & Government
cs_CZ: Veřejné služby a vláda

en: Publish Listing with Featured
cs_CZ: Publikujte seznam s doporučenými

en: Puerto Rico
cs_CZ: Portoriko

en: Purchase Activated
cs_CZ: Nákup aktivován

en: Purchase Date
cs_CZ: Datum nákupu

en: Purchased by User
cs_CZ: Zakoupeno uživatelem

en: Put Search form before the header media?
cs_CZ: Vložte vyhledávací formulář před média záhlaví?

en: Qatar
cs_CZ: Kataru

en: Random Pick (yes/no)
cs_CZ: Náhodný Výběr (Ano ne)

en: Real Estate
cs_CZ: Nemovitost

en: Recent Items
cs_CZ: Poslední položky

en: Recent Items Shortcode
cs_CZ: Nedávné položky Krátký kód

en: Recent Items Slider
cs_CZ: Nedávné položky Posuvník

en: Recent Items Slider Shortcode
cs_CZ: Nedávné položky Posuvník krátkého kódu

en: Recurring
cs_CZ: Opakující se

en: Recurring Payment
cs_CZ: Opakovaná platba

en: Recurring Payment on %website_url
cs_CZ: Opakovaná platba na webových stránkách %_url

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: Register Form
cs_CZ: Registrační formulář

en: Register Form Shortcode
cs_CZ: Zaregistrujte formulář Shortcode

en: Register link text
cs_CZ: Zaregistrovat text odkazu

en: Register page url
cs_CZ: Zaregistrujte adresu URL

en: Religious Organizations
cs_CZ: Náboženské organizace

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove Featured Image
cs_CZ: Odebrat doporučený obrázek

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
cs_CZ: Odstranit verzi skriptu - V souladu s pokyny společnosti Envato jsme tuto funkci odstranili.Prosím, použijte plugin mezipaměti k odstranění verze skriptu.

en: Renewable energy performance index
cs_CZ: Index energetické účinnosti obnovitelných zdrojů

en: Renewable energy performance index
cs_CZ: Index energetické účinnosti obnovitelných zdrojů

en: Repeat Footer background ?
cs_CZ: Opakovat pozadí zápatí?

en: Replace Map with this image
cs_CZ: Nahraďte mapu tímto obrázkem

en: Replace the theme default property card unit placeholder image with a custom one.
cs_CZ: Nahraďte výchozí zástupný obrázek jednotky karty vlastností motivu vlastním obrázkem.

en: Reset Password
cs_CZ: Obnovit heslo

en: Responsible Agent / User
cs_CZ: Odpovědný zástupce / uživatel

en: Restaurants
cs_CZ: Restaurace

en: Return to Dashboard
cs_CZ: Vraťte se do panelu Dashboard

en: Return to Login
cs_CZ: Zpět na Přihlásit

en: Retype Password
cs_CZ: Zadejte znovu heslo

en: Reunion
cs_CZ: Shledání

en: Review Title
cs_CZ: Zkontrolujte název

en: Reviews
cs_CZ: Hodnocení

en: Revolution Slider Name
cs_CZ: Revoluční název posuvníku

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Rooms
cs_CZ: Pokoje

en: Rooms(*only numbers):
cs_CZ: Pokoje (*pouze číslo):

en: Rooms:
cs_CZ: Pokoje:

en: Russian Federation
cs_CZ: Ruská Federace

en: Rwanda
cs_CZ: Rwandě

en: SVG ICON - SVG ONLY!
cs_CZ: SVG IKONA - POUZE SVG!

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena (ostrov)

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincent a Grenadiny

en: Sale Price
cs_CZ: Prodejní cena

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
cs_CZ: Sandbox = test API. LIVE = API reálných plateb. Aktualizujte nastavení PayPal a Stripe podle výběru typu API.

en: Sao Tome and Principe
cs_CZ: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saudská arábie

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save Design
cs_CZ: Uložit design

en: Save Search Settings
cs_CZ: Uložit nastavení vyhledávání

en: Saved Searches
cs_CZ: Uložená hledání

en: Schedule Tour
cs_CZ: Plán prohlídky

en: Schedule Tour design type
cs_CZ: Plán Typ designu prohlídky

en: Schedule Tour request from
cs_CZ: Žádost o plánování prohlídky od

en: Schedule a showing?
cs_CZ: Naplánovat zobrazení?

en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

en: Search Agency
cs_CZ: Vyhledávací agentura

en: Search Agent
cs_CZ: Vyhledávání agentů

en: Search Custom Fields Setup
cs_CZ: Nastavení vlastních polí pro vyhledávání

en: Search Details
cs_CZ: Podrobnosti vyhledávání

en: Search Developer
cs_CZ: Vývojář pro vyhledávání

en: Search Invoices
cs_CZ: Vyhledávací faktury

en: Search Membership Packages
cs_CZ: Hledání balíčků členství

en: Search Message
cs_CZ: Vyhledávací zpráva

en: Search Property By Name or ID
cs_CZ: Vyhledávání nemovitostí podle názvu nebo ID

en: Search Searches
cs_CZ: Hledání vyhledávání

en: Search field
cs_CZ: Pole pro vyhledávání

en: Search form for
cs_CZ: Vyhledávací formulář pro

en: Search parameters
cs_CZ: Parametry vyhledávání

en: Searches
cs_CZ: Hledání

en: Second Color
cs_CZ: Druhé barvy

en: Second Column
cs_CZ: Druhý sloupec

en: Second Line
cs_CZ: Druhý řádek

en: Second line text
cs_CZ: Druhý řádek textu

en: Secondary Agents(*multiple selection):
cs_CZ: Zástupce (výberte více možností):

en: Section Title
cs_CZ: Název oddílu

en: Select 1,2,3 or 4
cs_CZ: Vyberte 1,2,3 nebo 4

en: Select Action Category
cs_CZ: Zvolte kategorii akce

en: Select Agency Category
cs_CZ: Vyberte kategorii agentury

en: Select Area
cs_CZ: Zvolte oblast

en: Select Category
cs_CZ: Vyberte kategorii

en: Select City
cs_CZ: Vyberte město

en: Select Energy Class (EU regulation)
cs_CZ: Vyberte energetickou třídu (nařízení EU)

en: Select Item Type 1/2?
cs_CZ: Vyberte položku Typ 1/2?

en: Select Similar Listings Order
cs_CZ: Vyberte pořadí podobných nabídek

en: Select Subunits From the list:
cs_CZ: Vyberte dílčí jednotky ze seznamu:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
cs_CZ: Vyberte možnost Taxonomies, kde chcete zobrazit blokování recenze

en: Select Taxonomy Terms for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
cs_CZ: Výběr taxonomických termínů pro možnosti karet v pokročilém vyhledávání Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
cs_CZ: Vyberte možnost Taxonomy pro karty v Rozšířeného vyhledávání Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9

en: Select User Type
cs_CZ: Zvolte Typ uživatele

en: Select a property section from the theme default details elements.
cs_CZ: Z výchozích prvků podrobností motivu vyberte sekci vlastností.

en: Select between miles and kilometers.
cs_CZ: Vyberte mezi mílemi a kilometry.

en: Select between standard or half map layout style for advanced search results page.
cs_CZ: Výběr mezi standardním nebo polovičním stylem rozvržení mapy pro stránku s výsledky pokročilého vyhledávání.

en: Select between standard or half map style for property taxonomies pages.
cs_CZ: Výběr mezi standardním nebo polovičním stylem mapy pro stránky taxonomie nemovitostí.

en: Select category
cs_CZ: Vybrat kategorii

en: Select default country
cs_CZ: Vyberte výchozí zemi

en: Select gas emissions index class
cs_CZ: Zvolte indexovou třídu emisí plynů

en: Select grid or list style for properties list pages.
cs_CZ: Vyberte styl mřížka nebo seznam pro stránky výpisu nemovitostí.

en: Select header type
cs_CZ: Vyberte typ záhlaví

en: Select header type. Header type 4 will NOT work with half map property list template.
cs_CZ: Vyberte typ záhlaví. Typ záhlaví 4 NEBUDE fungovat se šablonou seznamu vlastností poloviny mapy.

en: Select logo position. Please note that there is no "center" align for type 1, 5 and 6.
cs_CZ: Vyberte pozici loga. Vezměte prosím na vědomí, že pro typy 1, 5 a 6 neexistuje zarovnání na střed.

en: Select menu align position for Header Type 1.
cs_CZ: Vyberte pozici zarovnání nabídky pro Typ záhlaví 1.

en: Select one Agency or Developer
cs_CZ: Vyberte jednu agenturu nebo vývojáře

en: Select one Agent
cs_CZ: Vyberte jednoho agenta

en: Select one Agent, Agency or Developer
cs_CZ: Vyberte jednoho agenta, agenturu nebo vývojáře

en: Select one article
cs_CZ: Vyberte jeden článek

en: Select one single detail from dropdown
cs_CZ: Z rozbalovací nabídky vyberte jeden detail

en: Select only one Package
cs_CZ: Vyberte pouze jeden balíček

en: Select package
cs_CZ: Vyberte balíček

en: Select single detail
cs_CZ: Vyberte jednotlivé detaily

en: Select taxonomies that will appear in the breadcrumbs
cs_CZ: Výběr taxonomií, které se budou zobrazovat v drobečkové navigaci

en: Select text alignment for header types 3 and 4.
cs_CZ: Vyberte zarovnání textu pro typy záhlaví 3 a 4.

en: Select the Fields for listing submission.
cs_CZ: Vyberte pole pro zadání výpisu.

en: Select the Mandatory Fields for listing submission.
cs_CZ: Vyberte povinná pole pro odeslání výpisu.

en: Select the country
cs_CZ: Vyberte zemi

en: Select the default order for properties in advanced search results page
cs_CZ: Výběr výchozího pořadí vlastností na stránce s výsledky pokročilého vyhledávání

en: Select the default order for properties in taxonomy pages
cs_CZ: Výběr výchozího pořadí vlastností na stránkách taxonomie

en: Select the design type.
cs_CZ: Vyberte typ návrhu.

en: Select the design version for  schedule tour section.
cs_CZ: Vyberte verzi návrhu pro sekci prohlídky plánu.

en: Select the measurement unit for Property Lot Size field. If left blank, Measurement Unit for Property Size applies.
cs_CZ: Vyberte měrnou jednotku pro pole Velikost pozemku. Pokud zůstane prázdné, použije se měrná jednotka pro Velikost nemovitosti.

en: Select the measurement unit you will use on the website for Properties Size.
cs_CZ: Vyberte měrnou jednotku, kterou budete používat na webových stránkách pro Vlastnosti Velikost.

en: Select the media types buttons for media section
cs_CZ: Vyberte tlačítka typů médií pro sekci médií

en: Select the property section
cs_CZ: Vyberte sekci vlastností

en: Select the sidebar:
cs_CZ: Vyberte postranní panel:

en: Select user types to display in register forms.
cs_CZ: Vyberte typy uživatelů, které se mají zobrazovat ve formulářích rejstříku.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
cs_CZ: Zvolte, jaké funkce z Formuláře rozšířeného vyhledávání. * z důvodů rychlosti, &quot;zaškrtávací políčka s funkcemi&quot; nebudou filtrovat kolíky na mapě

en: Select what media header to use for blog posts.
cs_CZ: Vyberte, jaké mediální záhlaví chcete použít pro příspěvky na blogu.

en: Select which features and amenities show in search.
cs_CZ: Vyberte, které funkce a vybavení se zobrazí při hledání.

en: Select which sidebar to show in property page. Create new Sidebars from Appearance -> Sidebars
cs_CZ: Vyberte, který postranní panel se má zobrazit na stránce vlastností. Vytvoření nových postranních panelů v nabídce Vzhled -> Postranní panely

en: Select wich user role admin should approve manually
cs_CZ: Vyberte, kterou uživatelskou roli má správce schválit ručně

en: Select your custom font options.
cs_CZ: Vyberte vlastní možnosti písma.

en: Selected dates:
cs_CZ: Vybrané termíny:

en: Selection for Accordion - Layouts 6 & 7
cs_CZ: Výběr pro akordeon - rozvržení 6 a 7

en: Selection for Tab Layout
cs_CZ: Výběr pro rozložení karty

en: Send Email
cs_CZ: Poslat e-mailem

en: Send Message
cs_CZ: Poslat zprávu

en: Send Private Message
cs_CZ: Odeslat soukromou zprávu

en: Send all contact emails to
cs_CZ: Pošlete všechny e-maily kontaktů

en: Send emails
cs_CZ: Poslat e-maily

en: Send emails as Html or text
cs_CZ: Odesílání e-mailů jako Html nebo text

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved search
cs_CZ: Týdenní nebo denní zasílání e-mailových upozornění s novými zveřejněnými vlastnostmi, které odpovídají vyhledávání uloženému uživatelem

en: Separation border for top bar widgets?
cs_CZ: Oddělovací rámeček pro widgety horního panelu?

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Set Featured Image
cs_CZ: Nastavte doporučený obrázek

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
cs_CZ: Nastavte umístění pinů společnosti pro šablonu kontaktů. Latitude musí být číslo (např. 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
cs_CZ: Nastavte umístění pinů společnosti pro šablonu kontaktů. Zeměpisná délka musí být číslo (např .: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
cs_CZ: Nastavte symbol měny ceny nemovitosti.

en: Set how many characters to display from property excerpt for grid style.
cs_CZ: Nastavení počtu znaků, které se mají zobrazit z výpisu vlastností pro styl mřížky.

en: Set how many characters to display from property excerpt for list style.
cs_CZ: Nastavení počtu znaků, které se mají zobrazit z výpisu vlastností pro styl seznamu.

en: Set how many characters to display from the property title - leave blank for full title
cs_CZ: Nastavte, kolik znaků z názvu vlastnosti se má zobrazit - pro úplný název ponechte prázdné místo

en: Set how many properties properties to show per page in advanced search results page
cs_CZ: Nastavení počtu vlastností, které se mají zobrazit na stránce v pokročilých výsledcích vyhledávání

en: Set how many properties to show per page.
cs_CZ: Nastavení počtu vlastností, které se mají zobrazit na jedné stránce.

en: Set repeat options for background footer image.
cs_CZ: Nastavte možnosti opakování pro obrázek zápatí pozadí.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
cs_CZ: Nastavte značku měny pro rozbalovací nabídku widgetu pro více měn.

en: Set the position for the currency symbol.
cs_CZ: Nastavte polohu symbolu měny.

en: Set the thousand separator for price numbers.
cs_CZ: Nastavte tisíc oddělovač cenových čísel.

en: Set to YES only if you have an IDX plugin installed and activated in your site
cs_CZ: Nastavte na ANO pouze v případě, že máte na webu nainstalovaný a aktivovaný plugin IDX

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Shopping
cs_CZ: Nakupování

en: Show Address in  email footer?
cs_CZ: Zobrazit adresu v zápatí e-mailu?

en: Show Advanced Search in Property Page?
cs_CZ: Zobrazit pokročilé vyhledávání na stránce nemovitosti?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives?
cs_CZ: Zobrazit rozšířené vyhledávání v taxonomiích, kategoriích nebo archivech?

en: Show Advanced Search?
cs_CZ: Zobrazit rozšířené vyhledávání?

en: Show Agent Contact form on Sidebar
cs_CZ: Zobrazení kontaktního formuláře agenta na postranním panelu

en: Show Agent Image
cs_CZ: Zobrazit obrázek agenta

en: Show Agent on Sidebar ?
cs_CZ: Zobrazit agenta v postranním panelu?

en: Show Amenities and Features fields?
cs_CZ: Zobrazit pole Vybavení a funkce?

en: Show Back to Top Button ?
cs_CZ: Zobrazit tlačítko Zpět na začátek ?

en: Show Breadcrumbs
cs_CZ: Zobrazit tabulky Breadcrumbs

en: Show Contact Details over map
cs_CZ: Zobrazit kontaktní údaje přes mapu

en: Show Contact Details over map
cs_CZ: Zobrazit kontaktní údaje přes mapu

en: Show Contact Form on lightbox
cs_CZ: Zobrazit kontaktní formulář na lightboxu

en: Show Content as
cs_CZ: Zobrazit obsah jako

en: Show Content as
cs_CZ: Zobrazit obsah jako

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms? (*only works with the options for Custom Fields -> YES)
cs_CZ: Zobrazit rozbalovací seznamy pro lůžka, koupelny nebo pokoje? (*funguje pouze s možnostmi Vlastní pole -> ANO)

en: Show Footer ?
cs_CZ: Zobrazit zápatí?

en: Show Footer Contact button?
cs_CZ: Zobrazit tlačítko Kontakt v zápatí?

en: Show Footer Copyright Area?
cs_CZ: Zobrazit oblast autorských práv v zápatí?

en: Show Geo Location Search in:
cs_CZ: Zobrazit geolokační vyhledávání v:

en: Show Google Search over Map?
cs_CZ: Zobrazit Vyhledávání Google na mapě?

en: Show Header in Dashboard ?
cs_CZ: Zobrazit nadpis v panelu?

en: Show Map on Property Page?
cs_CZ: Zobrazit mapu na stránce nemovitosti?

en: Show Prev/Next butons on property page ?
cs_CZ: Zobrazit tlačítka Předchozí/Následující na stránce vlastností ?

en: Show Preview results box?
cs_CZ: Zobrazit okno s výsledky náhledu?

en: Show Property Categories with 0 properties in advanced search and properties list filters.
cs_CZ: Zobrazení kategorií nemovitostí s 0 vlastnostmi v pokročilém vyhledávání a ve filtrech seznamu nemovitostí.

en: Show Slider for Price?
cs_CZ: Zobrazit posuvník za cenu?

en: Show Sold Items
cs_CZ: Zobrazit prodané položky

en: Show Title:
cs_CZ: Ukázat nadpis:

en: Show Title:
cs_CZ: Zobrazit titulek:

en: Show address section
cs_CZ: Zobrazit adresu

en: Show address section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci adresy na tiskové stránce?

en: Show agent contact form on sidebar.
cs_CZ: Zobrazení kontaktního formuláře agenta na bočním panelu.

en: Show agent details section
cs_CZ: Zobrazit sekci Podrobnosti o agenta

en: Show agent details section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci Podrobnosti agentů na tiskové stránce?

en: Show agent name
cs_CZ: Zobrazit jméno agenta

en: Show compare button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro porovnání

en: Show compare button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro porovnání

en: Show currency before or after price - in front pages
cs_CZ: Zobrazení měny před nebo za cenou - na titulních stránkách

en: Show description section
cs_CZ: Zobrazit sekci popisu

en: Show description section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci popisu na tiskové stránce?

en: Show details section
cs_CZ: Zobrazit sekci podrobností

en: Show details section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci podrobností na tiskové stránce?

en: Show favorite button
cs_CZ: Tlačítko Zobrazit oblíbené

en: Show favorite button
cs_CZ: Tlačítko Zobrazit oblíbené

en: Show featured listings only?
cs_CZ: Zobrazit pouze vybrané záznamy?

en: Show featured listings only? (yes/no)
cs_CZ: Zobrazit pouze vybrané záznamy? (Ano ne)

en: Show features & amenities section
cs_CZ: Zobrazit sekci funkce a vybavení

en: Show features & amenities section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci funkcí a vybavení na tiskové stránce?

en: Show floor plans section
cs_CZ: Zobrazit půdorysy

en: Show floor plans section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci půdorysů na tiskové stránce?

en: Show gallery section
cs_CZ: Zobrazit sekci galerie

en: Show gallery section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci galerie na tiskové stránce?

en: Show map in slider type?
cs_CZ: Zobrazit mapu v typu posuvníku?

en: Show modal for the "Call" action in card type 7
cs_CZ: Zobrazení modálního okna pro akci "Volat" v typu karty 7

en: Show mortgage calculator?
cs_CZ: Zobrazit hypoteční kalkulačku?

en: Show number of listings
cs_CZ: Zobrazit počet výpisů

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
cs_CZ: Zobrazte na stránce vlastností prvky a vybavení, které nejsou vybrány?

en: Show property Features & Amenities on 1,2 or 3 columns
cs_CZ: Zobrazit vlastnosti a vybavení nemovitosti v 1,2 nebo 3 sloupcích

en: Show property featured labels
cs_CZ: Zobrazit štítky s vlastnostmi

en: Show property featured labels
cs_CZ: Zobrazit štítky s vlastnostmi

en: Show property status labels
cs_CZ: Zobrazit štítky stavu majetku

en: Show property status labels
cs_CZ: Zobrazit štítky stavu majetku

en: Show share button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro sdílení

en: Show share button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko pro sdílení

en: Show submit property button in header?
cs_CZ: Zobrazit tlačítko odeslat vlastnost v záhlaví?

en: Show subunits section
cs_CZ: Zobrazit sekci podjednotky

en: Show subunits section in print page?
cs_CZ: Zobrazit sekci podjednotky na tiskové stránce?

en: Show the Features and Amenities that are not available
cs_CZ: Zobrazit funkce a vybavení, které nejsou k dispozici

en: Show top bar on mobile devices?
cs_CZ: Zobrazit horní lištu v mobilních zařízeních?

en: Show top bar widgets menu?
cs_CZ: Zobrazit nabídku widgetů na horním panelu?

en: Show user login menu in header?
cs_CZ: Zobrazení nabídky přihlášení uživatele v záhlaví?

en: Show your phone number in header next to Login/Register icon.
cs_CZ: Zobrazte své telefonní číslo v záhlaví vedle ikony Přihlášení/Registrace.

en: Show/Hide Details
cs_CZ: Mostra / Nascondi dettagli

en: Sidebar Heading Background Color
cs_CZ: Barev pozadí na pozadí bočního panelu

en: Sidebar Heading Color
cs_CZ: Barevný řádek bočního panelu

en: Sidebar Settings
cs_CZ: Nastavení bočního panelu

en: Sidebar Widget Background Color
cs_CZ: Barev pozadí pozadí bočního panelu

en: Sidebar Widget Design
cs_CZ: Návrh widgetu bočního panelu

en: Similar Listings
cs_CZ: Podobné nabídky

en: Similar listing display format
cs_CZ: Podobný formát zobrazení výpisu

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Site Speed
cs_CZ: Rychlost webu

en: Size(*only numbers):
cs_CZ: Velikost (pouze čísla):

en: Size:
cs_CZ: Plocha:

en: Slider Images
cs_CZ: Slider Obrázky

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
cs_CZ: Slider Images, .png, .jpg nebo .gif

en: Slider Navigation Arrows Position
cs_CZ: Pozice navigačních šipek posuvníku

en: Slider Transition
cs_CZ: Přechod posuvníku

en: Slider Type
cs_CZ: Typ posuvníku

en: Slider Type ?
cs_CZ: Typ slideru?

en: Slider for lightbox
cs_CZ: Posuvník pro lightbox

en: Slovakia (Slovak Republic)
cs_CZ: Slovensko (Slovenská republika)

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Slug
cs_CZ: Slimák

en: Social & Contact
cs_CZ: Sociální a kontakt

en: Social Accounts
cs_CZ: Sociální účty

en: Social Login
cs_CZ: Sociální přihlášení

en: Social icon no 1
cs_CZ: Sociální ikona č. 1

en: Social icon no 2
cs_CZ: Sociální ikona č. 2

en: Social icon no 3
cs_CZ: Sociální ikona č. 3

en: Sold Listings
cs_CZ: Prodané inzeráty

en: Solomon Islands
cs_CZ: Solomonovy ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: Some hosting companies will not allow the use of custom ajax handlers. In this case, you need to set this option to no.
cs_CZ: Některé hostingové společnosti neumožňují použití vlastních obslužných programů ajax. V takovém případě je třeba tuto možnost nastavit na ne.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
cs_CZ: Někdo si objednal nový převod

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
cs_CZ: Někdo požádal o obnovení hesla pro následující účet:% website_url Username:% username. Pokud se jednalo o chybu, ignorujte tento e-mail a nic se nestane. Chcete-li obnovit heslo, navštivte následující adresu:% reset_link, Thank You!

en: Sort By
cs_CZ: Seřadit podle

en: South Africa
cs_CZ: Jižní Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
cs_CZ: Prostorový typ: 1 bez středové čáry, 2 s prostřední čárou

en: Space between details
cs_CZ: Mezera mezi detaily

en: Space height
cs_CZ: Výška prostoru

en: Space height in px
cs_CZ: Výška prostoru v px

en: Spacer
cs_CZ: Rozdělovač

en: Spacer Type
cs_CZ: Typ rozdělovače

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Speed Advice</strong></br>1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!.</br>2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.</br>3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.</br>4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
cs_CZ: Rychlostní poradenství</strong></br>1. Pokud NEpoužíváte "Ultimate Addons for Visual Composer", zakažte jej nebo jen zakažte moduly, které nepoužíváte. Snížíte tím velikost načítaných javascriptových souborů a zvýšíte rychlost webu!</br>2. K optimalizaci obrázků použijte doplněk EWWW Image Optimizer (nebo WP Smush IT) - optimalizované obrázky zvýší rychlost webu.</br>3. Vytvořte si bezplatný účet na Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) a používejte tuto síť CDN.</br>4. Založte si účet na Cloudflare (https://www.cloudflare.com/). Pokud používáte vlastní kategorie, ujistěte se, že přidáváte vlastní obrázky pinů v nabídce Možnosti motivu -&gt; Mapa -&gt; Správa pinů. Stránka bude pomalá, pokud bude muset hledat neexistující obrázky.

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
cs_CZ: Obrázek Splash, .png, .jpg nebo .gif

en: Splash Page Title
cs_CZ: Splash Název stránky

en: Splash Video in mp4 format
cs_CZ: Splash Video ve formátu mp4

en: Splash Video in ogv format
cs_CZ: Splash Video ve formátu ogv

en: Splash Video in webm format
cs_CZ: Splash Video ve formátu webm

en: Spot no
cs_CZ: Položka č: &nbsp;

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: St. Helena
cs_CZ: Sv. Helena

en: St. Pierre and Miquelon
cs_CZ: St. Pierre a Miquelon

en: Stars
cs_CZ: Hvězdy

en: Starting Point Latitude
cs_CZ: Výchozí bod Latitude

en: Starting Point Longitude
cs_CZ: Výchozí zeměpisná délka

en: States
cs_CZ: Stavy

en: Status
cs_CZ: Postavení

en: Status Text Label
cs_CZ: Stavový štítek

en: Sticky Header Border Bottom Color
cs_CZ: Sticky Header Border Bottom Barva

en: Sticky Header Height in px
cs_CZ: Sticky Header Height v px

en: Sticky Menu Font Color
cs_CZ: Barva písma slepené nabídky

en: Stripe Publishable Key
cs_CZ: Stripe publikovatelné klíče

en: Stripe Secret Key
cs_CZ: Stripe tajný klíč

en: Stripe Settings
cs_CZ: Stripe Nastavení

en: Stripe Webhook Secret Key
cs_CZ: Stripe tajný klíč

en: SubTitle Over Image
cs_CZ: SubTitle přes obrázek

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject for
cs_CZ: Předmět pro

en: Subject for Account Downgraded
cs_CZ: Předmět pro účet se sníženým ratingem

en: Subject for Admin - Expired Listing
cs_CZ: Předmět pro správce - Vypršela platnost výpisu

en: Subject for Admin - New wire Transfer
cs_CZ: Předmět pro správce - nový bankovní převod

en: Subject for Agent Review
cs_CZ: Předmět pro kontrolu agenta

en: Subject for Approved Listings
cs_CZ: Předmět schválených seznamů

en: Subject for Featured Submission
cs_CZ: Předmět pro doporučené podání

en: Subject for Free Listing Expired
cs_CZ: Předmět bezplatného zápisu Vypršela platnost

en: Subject for Listing Edit
cs_CZ: Předmět zařazení do seznamu Upravit

en: Subject for Matching Submissions
cs_CZ: Předmět pro odpovídající podání

en: Subject for Membership Activated
cs_CZ: Předmět členství aktivován

en: Subject for Membership Cancelled
cs_CZ: Předmět členství zrušen

en: Subject for Membership Expiration Warning
cs_CZ: Předmět upozornění na vypršení členství

en: Subject for New Agent
cs_CZ: Předmět pro nového agenta

en: Subject for New Listing Submission
cs_CZ: Předmět pro podání nové nabídky

en: Subject for New user admin notification
cs_CZ: Předmět pro oznámení správce nového uživatele

en: Subject for New user notification
cs_CZ: Předmět pro oznámení nového uživatele

en: Subject for New wire Transfer
cs_CZ: Předmět nového bankovního převodu

en: Subject for Paid Submission
cs_CZ: Předmět placeného podání

en: Subject for Password Reset Request
cs_CZ: Předmět žádosti o obnovení hesla

en: Subject for Password Reseted
cs_CZ: Předmět pro obnovení hesla

en: Subject for Payment Action Required
cs_CZ: Předmět platby Požadovaná opatření

en: Subject for Purchase Activated
cs_CZ: Předmět nákupu aktivován

en: Subject for Recurring Payment
cs_CZ: Předmět opakované platby

en: Subject for Update Profil
cs_CZ: Předmět aktualizace Profil

en: Submit property will show only with theme register/login for header enabled.
cs_CZ: Vlastnost Odeslat se zobrazí pouze při zapnutém tématu registrace/přihlášení pro záhlaví.

en: Submited Listings should be approved by admin?
cs_CZ: Podané nabídky by měly být schváleny administrátorem?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades
cs_CZ: Přihlaste se k odběru novinek o nových funkcích a aktualizacích témat

en: Sudan
cs_CZ: Súdánu

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
cs_CZ: Ostrovy Svalbard a Jan Mayen

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
cs_CZ: Symbol musí být nastaven podle mezinárodních norem. Kompletní seznam je zde http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
cs_CZ: Syrská Arabská republika

en: Tabs alignment
cs_CZ: Zarovnání karet

en: Taiwan, Province of China
cs_CZ: Tchaj-wan, provincie Číny

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Tanzania, United Republic of
cs_CZ: Tanzanie, Spojené království

en: Taxes:
cs_CZ: Daně:

en: Taxonomy Header -  Revolution Slider
cs_CZ: Záhlaví taxonomie - posuvník revoluce

en: Taxonomy Header Static Image
cs_CZ: Statický obrázek záhlaví taxonomie

en: Telegram Link
cs_CZ: Odkaz na Telegram

en: Telegram page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Telegramu s https://

en: Telephone
cs_CZ: Telefon

en: Term (Years)
cs_CZ: Termín (roky)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
cs_CZ: Termíny jsou položky v jakékoli taxonomii vlastnictví (kategorie, akce, město, oblast nebo stát / kraj)

en: Testimonial
cs_CZ: Svědectví

en: Testimonial Slider
cs_CZ: Posuvník posudku

en: Testimonial Text Here.
cs_CZ: Zpravodajský text zde.

en: Testimonial Text Here.
cs_CZ: Text recenze zde.

en: Testimonial Type
cs_CZ: Typ svědectví

en: Testiomonial Shortcode
cs_CZ: Křesťanská zkratka

en: Text Align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Text for the "Call" modal in card type 7
cs_CZ: Text pro modální okno "Volat" v typu karty 7

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Thank you for your business!
cs_CZ: Děkujeme, že jste s námi!

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
cs_CZ: Agent ID / Developer USER ID, který má tento agent:

en: The currency in which payments are processed.
cs_CZ: Měna, ve které jsou platby zpracovávány.

en: The email doesn't look right !
cs_CZ: E-mail nevypadá správně!

en: The email field is empty
cs_CZ: Pole pro E-mail  prázdné

en: The label for Agents section.
cs_CZ: Označení sekce Agents.

en: The label for Floor Plans section.
cs_CZ: Štítek pro sekci Půdorysy.

en: The label for Other Agents section.
cs_CZ: Štítek pro sekci Ostatní agenti.

en: The label for Payment Calculator section.
cs_CZ: Štítek pro sekci Platební kalkulačka.

en: The label for Walkscore section.
cs_CZ: Štítek pro sekci Walkscore.

en: The label for What's Nearby section.
cs_CZ: Štítek pro sekci Co je poblíž.

en: The label for map section.
cs_CZ: Popisek pro mapovou sekci.

en: The label for reviews section.
cs_CZ: Štítek pro sekci recenzí.

en: The label for schedule tour section.
cs_CZ: Štítek pro sekci plánování prohlídek.

en: The label for similar listings section.
cs_CZ: Štítek pro sekci podobných nabídek.

en: The label for video section.
cs_CZ: Štítek pro sekci videa.

en: The link with http:// in front
cs_CZ: Odkaz na http: // vpředu

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
cs_CZ: Maximální počet obrázků, které může uživatel odeslat pomocí předávacího formuláře. Použijte 0 pro neomezené. Tato hodnota NENÍ použita v případě režimu členství (každý balíček bude mít svůj vlastní max obrázek bez nastavení)

en: The message was sent!
cs_CZ: Zpráva byla odeslána!

en: The name field is empty !
cs_CZ: Pole pro jméno je prázdné!

en: The number of items per row
cs_CZ: Počet položek na řádek

en: The option "Yes" places a discrete link to wpestate.org in the footer.
cs_CZ: Možnost "Ano" umístí do zápatí diskrétní odkaz na wpestate.org.

en: The other users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
cs_CZ: Ostatní uživatelé budou automaticky schváleni. *Pro vícenásobný výběr podržte klávesu CTRL.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
cs_CZ: Formulář vyhledávání je &quot;plovoucí&quot; nad záhlaví média a nastavíte pozici.

en: The selection applies also to Recent Articles Slider and Recent Articles shortcodes!
cs_CZ: Výběr se vztahuje i na zkrácené kódy Recent Articles Slider a Recent Articles!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
cs_CZ: Systém odstraní verzi skriptu, pokud je součástí. To samozřejmě nezvyšuje rychlost, ale zlepšuje testovací skóre na stránkách rychlých nástrojů.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
cs_CZ: Systém použije vylepšené verze souborů css a js

en: The type selected applies for Google Maps header.
cs_CZ: Zvolený typ platí pro záhlaví Map Google.

en: The user id for this profile:
cs_CZ: ID uživatele pro tento profil:

en: Theme Cache will cache only the heavy database queries. Use this feature along classic cache plugins like WpRocket!
cs_CZ: Theme Cache bude ukládat do mezipaměti pouze náročné dotazy do databáze. Tuto funkci používejte spolu s klasickými pluginy cache, jako je WpRocket!

en: Theme Slider
cs_CZ: Tématické posuvníky

en: These Options are available for "Property list" page template only!
cs_CZ: Tyto možnosti jsou k dispozici pouze pro šablonu stránky Seznam vlastností!

en: They will need a hubspot account and an api key.
cs_CZ: Budou potřebovat účet hubspot a klíč api.

en: This applies for  the search over media header
cs_CZ: To platí pro vyhledávání v záhlaví médií

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
cs_CZ: To platí pro všechny formuláře registru. * Podržte klávesu CTRL pro více výběrů.

en: This applies for for all register forms.
cs_CZ: To platí pro všechny formuláře registru.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
cs_CZ: Platí to pro pole typu kalendáře dostupné pro vlastnosti.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
cs_CZ: Platí to pro vyhledávací typ záhlaví. DŮLEŽITÉ! Povolit rozšířené vyhledávání Vlastní pole - ANO pro typ 5, typ 6, typ 8, typ 10 a typ 11. Typy 7 a 9 mohou být získány s typem 6 a 8 s formátem float nastaveným na yes.

en: This helps preventing registration spam with ReCaptcha system. All theme forms are already secured. ReCaptcha is Optional.
cs_CZ: To pomáhá zabránit registračnímu spamu pomocí systému ReCaptcha. Všechny formuláře tématu jsou již zabezpečeny. ReCaptcha je volitelná.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
cs_CZ: Tato volba určuje hlavní šířku obsahu. Výchozí hodnota je 1200 pixelů

en: This option will show or hide the prev/next buttons on property page
cs_CZ: Tato možnost zobrazí nebo skryje tlačítka prev/next na stránce vlastností

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
cs_CZ: Tento vlastník stavebních jednotek je velmi komplexní vlastností s mnoha možnostmi, a proto nemusí fungovat pro všechny návrhy. Budeme jej dále vylepšovat, ale uvědomte si, že se mohou objevit problémy css a ty se budou muset vyřešit ručním přidáním css pravidel do kódu.

en: This will enable the search preview on theme search form
cs_CZ: Tím se povolí náhled vyhledávání na vyhledávacím formuláři tématu

en: This will replace the sticky header. Doesn't apply to search type 3
cs_CZ: Tím se nahradí lepící záhlaví. Neplatí pro typ vyhledávání 3

en: Thumbnail max width in px
cs_CZ: Maximální šířka miniatury v px

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
cs_CZ: Maximální šířka miniatury v px (* výška je automaticky vypočtena na základě poměru snímků)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
cs_CZ: Miniaturní pravý a dolní okraj v px

en: Tiktok Link
cs_CZ: Tiktok Odkaz

en: Tiktok page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Tiktok, s https://

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Title
cs_CZ: Titul

en: Title & Stars
cs_CZ: Název &amp; hvězdy

en: Title Client
cs_CZ: Název klienta

en: Title Over Image
cs_CZ: Název nad obrazem

en: Title row
cs_CZ: Titulní řádek

en: To
cs_CZ: Do

en: To User:
cs_CZ: K uživateli:

en: Togo
cs_CZ: Jít

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
cs_CZ: Barva pozadí předního panelu (nabídka záhlaví widgetů)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
cs_CZ: Barva písma v horní části sloupce (nabídka záhlaví widgetů)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
cs_CZ: Hlavní nabídka a záložka Barva pozadí na pozadí

en: Top Menu Font Color
cs_CZ: Barva písma hlavní nabídky

en: Top Menu Font Size
cs_CZ: Velikost písma hlavní nabídky

en: Top Menu Hover Background Color
cs_CZ: Hlavní nabídka Hover Background Color

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
cs_CZ: Horní nabídka Hover Background Color (* platí pro některé typy vznášení)

en: Top Menu Hover Font Color
cs_CZ: Hlavní nabídka Hover barevné písmo

en: Top Menu Hover Type
cs_CZ: Typ nabídky Hover Top

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total Price
cs_CZ: Celková cena

en: Total:
cs_CZ: Celkem:

en: Tour Mode
cs_CZ: Režim prohlídky

en: Tour Schedule on
cs_CZ: Plán prohlídek na

en: Transparent Header & Top Bar
cs_CZ: Průhledný záhlaví a horní pruh

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
cs_CZ: Průhledná záhlaví - Barva písma nejvyšší nabídky

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
cs_CZ: Průhledná záhlaví - hlavní nabídka Hover barevné písmo

en: Transportation
cs_CZ: Přeprava

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs_CZ: Turks a Caicos

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type 1
cs_CZ: Typ 1

en: Type 2
cs_CZ: Typ 2

en: Type 3
cs_CZ: Typ 3

en: Type 4
cs_CZ: Typ 4

en: Type Action names
cs_CZ: Zadejte názvy akcí

en: Type Agency or Developer name
cs_CZ: Zadejte název agentury nebo název vývojáře

en: Type Agent name
cs_CZ: Zadejte název agenta

en: Type Agent, Agency or Developert name
cs_CZ: Zadejte název agenta, agenturu nebo název vývojáře

en: Type Area names
cs_CZ: Zadejte názvy oblastí

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
cs_CZ: Zadejte kategorie, akce, města, oblasti, sousedství nebo název kraje, který chcete zobrazit

en: Type Category names
cs_CZ: Zadejte názvy kategorií

en: Type City names
cs_CZ: Zadejte názvy měst

en: Type County/State names
cs_CZ: Zadejte názvy krajů / států

en: Type Keyword
cs_CZ: Zadejte klíčové slovo

en: Type Package name
cs_CZ: Zadejte název balíčku

en: Type Property Status
cs_CZ: Typ Stav vlastnosti

en: Type State names
cs_CZ: Typ Názvy států

en: Type address, state, city or area
cs_CZ: Zadejte adresu, stát, město nebo oblast

en: Type article name
cs_CZ: Zadejte název článku

en: Type company address
cs_CZ: Zadejte adresu společnosti

en: Type here the copyright message that will appear in footer. Add only text.
cs_CZ: Zde zadejte zprávu o autorských právech, která se zobrazí v zápatí. Přidejte pouze text.

en: Type only numbers!
cs_CZ: Zadejte pouze čísla!

en: Type your message...
cs_CZ: Zadejte svou zprávu ...

en: Types
cs_CZ: Typy

en: Uganda
cs_CZ: Ugandě

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Unit Card Type
cs_CZ: Typ jednotky karty

en: Unit border size
cs_CZ: Velikost hranice jednotky

en: Unit/Card border color
cs_CZ: Barva okraje jednotky / karty

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs_CZ: Spojené království

en: United States
cs_CZ: Spojené státy

en: United States Minor Outlying Islands
cs_CZ: Malé odlehlé ostrovy Spojených států

en: Unlimited
cs_CZ: Neomezený

en: Unlimited listings
cs_CZ: Neomezené zápisy

en: Unlimited listings ?
cs_CZ: Neomezené zápisy?

en: Update Profile
cs_CZ: Aktualizovat profil

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
cs_CZ: Aktualizace; vlastní název místo popisku Funkce a vybavení.

en: Updated On
cs_CZ: Aktualizováno dne

en: Updated On:
cs_CZ: Aktualizováno dne:

en: Upgrade to "Featured" for Listing "%s" with id %s
cs_CZ: Upgrade na "Doporučené" pro výpis "%s" s id %s

en: Upgrade to Featured
cs_CZ: Upgrade na Doporučené

en: Upload Image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Upload SVG
cs_CZ: Nahrát SVG

en: Upload Video
cs_CZ: Nahrát video

en: Upload a different logo in jpg or png format for the Print PDF template.
cs_CZ: Nahrajte jiné logo ve formátu jpg nebo png pro šablonu PDF pro tisk.

en: Upload logos with RETINA version. For RETINA version create first retina logo. Add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg for retina and logo.jpg for non retina). Upload the retina logos from Media - Add New. Help -
cs_CZ: Nahrát loga s verzí RETINA. Pro verzi RETINA vytvořte první logo retina. Na konec názvu původního souboru přidejte _2x (např. logo_2x.jpg pro verzi retina a logo.jpg pro verzi bez retiny). Nahrajte loga retina z nabídky Média - Přidat nové. Nápověda -

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
cs_CZ: Nahrát logo pro mobilní telefon ve formátu jpg nebo png.

en: Upload new file(Image or pdf)
cs_CZ: Nahrát nový soubor (obrázek nebo pdf)

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
cs_CZ: Nahrání favikony webu ve formátu .ico, .png, .jpg nebo .gif

en: Upload social icon image
cs_CZ: Nahrání obrázku ikony sociální sítě

en: Url where the user will be redirected after login.
cs_CZ: Url, kam bude uživatel po přihlášení přesměrován.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
cs_CZ: Použijte formát .00 pro desítky (např. 1,50). Neurčte cenu za 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
cs_CZ: Použijte formát .00 pro desítky (např. 5,50). Neurčte cenu za 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for listing submission page.
cs_CZ: Pomocí klávesy CTRL můžete vybrat více polí pro stránku pro zadání výpisu.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
cs_CZ: Použít mezipaměť pro mapy Google? (* Mezipaměť se obnoví každé 3 hodiny)

en: Use Composer Settings
cs_CZ: Použití nastavení nástroje Composer

en: Use Custom Fields For Advanced Search?
cs_CZ: Použití vlastních polí pro pokročilé vyhledávání?

en: Use Featured Image
cs_CZ: Použijte doporučený obrázek

en: Use Float Search Form?
cs_CZ: Použít formulář pro vyhledávání ve formátu float?

en: Use Floor Plans
cs_CZ: Použijte půdorysy

en: Use Full Price Pins?
cs_CZ: Používat kolíky s plnou cenou?

en: Use GDPR Checkbox ?
cs_CZ: Použít zaškrtávací políčko GDPR ?

en: Use Geo Location Search
cs_CZ: Použijte Vyhledávání geografického umístění

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
cs_CZ: Použijte plugin Optima Express (idx plugin od ihomefinder) - budete muset plugin povolit?

en: Use Pin Cluster on map
cs_CZ: Použijte Pin Cluster na mapě

en: Use Saved Search Feature?
cs_CZ: Používání funkce uloženého vyhledávání?

en: Use Slider in Property Unit
cs_CZ: Použijte posuvník v jednotce vlastností

en: Use Sticky Footer?
cs_CZ: Používáte Sticky Footer?

en: Use Sticky Sidebar on Property page
cs_CZ: Použití panelu Sticky Sidebar na stránce Vlastnosti

en: Use Sticky mobile header?
cs_CZ: Používáte Sticky mobile header?

en: Use a custom property page template
cs_CZ: Použijte šablonu vlastní stránky vlastností

en: Use borders on transparent top bar
cs_CZ: Použití ohraničení na průhledném horním pruhu

en: Use custom ajax handler for searches?
cs_CZ: Použití vlastní obsluhy ajaxu pro vyhledávání?

en: Use file reading for pins?
cs_CZ: Používání čtení souborů pro kolíky?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for differences between file and mysql reading)
cs_CZ: Použít čtení souborů pro kolíky? (*doporučuje se pro více než 200 výpisů. Rozdíly mezi čtením ze souboru a mysql najdete v příručce)

en: Use image effect? yes/no
cs_CZ: Používat efekt obrazu? Ano ne

en: Use price Pins?
cs_CZ: Použijte cenu Pins?

en: Use price Pins?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
cs_CZ: Použijte cenu Pins? (Třída css pro cenové kolíky je &quot;wpestate_marker&quot;.) Každý pin také obdrží třídu s názvem kategorie nebo akce: Například &quot;prodeje bytů wpestate_marker&quot;)

en: Use single Image Pin?
cs_CZ: Použijte jediný obrázek Pin?

en: Use sticky search?
cs_CZ: Používáte lepkavé vyhledávání?

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window.
cs_CZ: Použijte tlačítko "Nahrát" a tlačítko "Vložit do příspěvku" ve vyskakovacím okně.

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window. Add a small logo.
cs_CZ: Použijte tlačítko "Nahrát" a tlačítko "Vložit do příspěvku" ve vyskakovacím okně. Přidejte malé logo.

en: Use this unit/card?
cs_CZ: Používáte tuto jednotku/kartu?

en: Use transparent header
cs_CZ: Použijte transparentní záhlaví

en: Use transparent top bar
cs_CZ: Použití průhledného horního pruhu

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Dashboard Design
cs_CZ: Návrh palubní desky uživatele

en: User Dashboard Menu Background
cs_CZ: Uživatelské panelové panelové menu

en: User Dashboard Menu Color
cs_CZ: Uživatelská tabulka nabídky panelu uživatelů

en: User Dashboard Menu Hover Color
cs_CZ: Uživatelský panel Dashboard Menu Hover Color

en: User Dashboard Menu Item Background Color
cs_CZ: Položka nabídky Uživatelská příručka uživatele Barva pozadí

en: User Dashboard Package Background
cs_CZ: Uživatelské panelové balíky pozadí

en: User Dashboard Package Color
cs_CZ: Barva balíčku uživatelského panelu

en: User Id
cs_CZ: Uživatelské ID

en: User Role Settings
cs_CZ: Nastavení rolí uživatele

en: User:
cs_CZ: Pro uživatele:

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Userpin in geolocation
cs_CZ: Userpin v geolokaci

en: Users can type the password on registration form?
cs_CZ: Mohou uživatelé zadat heslo do registračního formuláře?

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
cs_CZ: Pomocí této možnosti můžete definovat šířku obsahu v procentech. Sloupec bude obsazovat zbytek hlavního obsahu.

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: VERY IMPORTANT!</strong></br>- Make a backup of your site before modifying thumbs. You can revert the backup if you do not like how your changes influence your site design.</br>- Your changes will influence design (thumbs height / width could look different than in default design) and speed (the bigger width and height values are, the slower the site could be)</br>- Learn about WordPress thumbs and how they work before making changes -  https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/
cs_CZ: VELMI DŮLEŽITÉ!</strong></br>- Před úpravou palců si vytvořte zálohu webu. Zálohu můžete vrátit, pokud se vám nelíbí, jak vaše změny ovlivní design webu.</br>- Vaše změny ovlivní design (výška/šířka palců může vypadat jinak než ve výchozím designu) a rychlost (čím větší hodnoty šířky a výšky, tím pomalejší může být web)</br>- Před provedením změn se informujte o palcích ve WordPressu a jejich fungování - https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
cs_CZ: Hodnoty mezi 0 - neviditelným a 1 - jsou plně viditelné

en: Vertical or horizontal ?
cs_CZ: Vertikální nebo horizontální?

en: Via video chat
cs_CZ: Prostřednictvím videochatu

en: Video From:
cs_CZ: Video z:

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
cs_CZ: Výška videa (např .: 700, výchozí: 580px)

en: Video MP4 version
cs_CZ: Video verze MP4

en: Video OGV version
cs_CZ: Video OGV verze

en: Video Placeholder Image
cs_CZ: Zástupný obrázek videa

en: Video Tutorial
cs_CZ: Video návod

en: Video WEBM version
cs_CZ: Video WEBM verze

en: Video from
cs_CZ: Video od

en: View
cs_CZ: Pohled

en: View Agency
cs_CZ: Zobrazit agendu

en: View Agent
cs_CZ: Zobrazit agenta

en: View Cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: View Developer
cs_CZ: Zobrazit vývojáře

en: View Invoices
cs_CZ: Zobrazení faktur

en: View Membership Packages
cs_CZ: Zobrazit balíčky členství

en: View Message
cs_CZ: Zobrazit zprávu

en: View Profile
cs_CZ: Prohlédnout profil

en: View Property
cs_CZ: Zobrazit vlastnosti

en: View Searches
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání

en: Vimeo Link
cs_CZ: Vimeo odkaz

en: Vimeo page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Vimeo, s https://

en: Virgin Islands (British)
cs_CZ: Panenské ostrovy (Britové)

en: Virgin Islands (U.S.)
cs_CZ: Panenské ostrovy (USA)

en: Virtual Tour
cs_CZ: Virtuální prohlídka

en: Virtual Tour
cs_CZ: Virtuální prohlídka

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Virtuální prohlídka v záložce. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Virtual Tour. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Virtuální prohlídka. Pokud nechcete, aby se zobrazovala, nastavte ji prázdnou.

en: Visible Items
cs_CZ: Viditelné položky

en: Walkscore
cs_CZ: Skóre

en: Walkscore APi Key
cs_CZ: Walkscore APi klíč

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Walkscore Label na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Walkscore Label. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Walkscore Label. Pokud nechcete, aby se zobrazoval, nastavte jej prázdný.

en: Walkscore section
cs_CZ: Sekce Walkscore

en: Wallis and Futuna Islands
cs_CZ: Wallis a Futuna

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
cs_CZ: Obdrželi jsme vaši žádost o platbu bankovním převodem na %website_url !
    Postupujte prosím podle níže uvedených pokynů, abyste mohli co nejdříve začít odesílat nemovitosti.
    Číslo faktury je: %invoice_no, částka: %total_price.
    Pokyny:  %payment_details.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
cs_CZ: Pro všechny značky použijeme 1 jediný kolík. Tato volba zkracuje dobu načítání na mapách.

en: Website (without http):
cs_CZ: Webové stránky (bez http):

en: Wechat Link
cs_CZ: Odkaz na Wechat

en: Wechat page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Wechat, s https://

en: Week
cs_CZ: Týden

en: Weeks
cs_CZ: Týdny

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: What Map System you want to use?
cs_CZ: Jaký mapový systém chcete použít?

en: What map system you want to use
cs_CZ: Jaký mapový systém chcete použít

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
cs_CZ: Jaký typ zarovnání (vertikální nebo horizontální)?

en: What type of items
cs_CZ: Jaký typ položek

en: What type of slider do you use?
cs_CZ: Jaký typ posuvníku používáte?

en: What's Nearby
cs_CZ: Co je v okolí

en: WhatsApp Link
cs_CZ: Odkaz na WhatsApp

en: WhatsApp page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku WhatsApp s https://

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
cs_CZ: Když je stránka s postranním panelem, počet výpisů na řádek bude 2 nebo 3 - v závislosti na vašem výběru

en: Where to show the currency symbol?
cs_CZ: Kde zobrazovat symbol měny?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
cs_CZ: Kde zobrazovat postranní panel pro kategorii / archiv blogu.

en: Where to show the sidebar in property page.
cs_CZ: Kde zobrazovat postranní panel na stránce vlastností.

en: Where to show the sidebar on the agent page.
cs_CZ: Kde zobrazit postranní panel na stránce agenta.

en: Where to show the sidebar:
cs_CZ: Kde zobrazovat postranní panel:

en: Which city has this area
cs_CZ: Které město má tuto oblast

en: Which county / state has this city
cs_CZ: Který stát / stát má toto město

en: Which sidebar to show for blog category/archive list. Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
cs_CZ: Který postranní panel zobrazit pro seznam kategorií blogu/archivu. Nové postranní panely můžete vytvořit v nabídce Vzhled -≥ Postranní panely.

en: Which sidebar to show in agent page? Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
cs_CZ: Který postranní panel zobrazit na stránce agenta? Vytvořte nové postranní panely v nabídce Vzhled -≥ Postranní panely.

en: Wide Footer?
cs_CZ: Široká zápatí?

en: Wide Header?
cs_CZ: Široké záhlaví?

en: Wide or Boxed?
cs_CZ: Široká nebo Boxed?

en: Widget Border Color
cs_CZ: Barva okraje Widget

en: Widget Border Size
cs_CZ: Velikost hranice widgetu

en: Widget Font color
cs_CZ: Barva písma widgetu

en: Widget Internal Padding - Bottom
cs_CZ: Vnitřní výplň widgetu - spodní část

en: Widget Internal Padding - Left
cs_CZ: Vnitřní výplň widgetu - vlevo

en: Widget Internal Padding - Right
cs_CZ: Vnitřní výplň widgetu - pravá

en: Widget Internal Padding - Top
cs_CZ: Vnitřní výplň widgetu - Nahoru

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Width of the logo and user menu area.
cs_CZ: Šířka oblasti loga a uživatelské nabídky.

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
cs_CZ: Deaktivuje mezipaměť témat a prodlužuje dobu načítání. (* pouze pro nemovitosti)

en: Wire instructions for direct payment
cs_CZ: Pokyny pro přímou platbu

en: WooCommerce Settings
cs_CZ: Nastavení e-knihkupectví

en: Works only for Header Image!
cs_CZ: Funguje pouze pro obrázek v záhlaví!

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no! Doesn't apply to search type 3.
cs_CZ: Pracuje s volbou &quot;Použít Formulář FLoat&quot; nastaveno na ne! Neplatí pro vyhledávací typ 3.

en: WpEstate Fan
cs_CZ: Fanoušek WpEstate

en: WpResidence - Property Page Design
cs_CZ: WpResidence - Design stránky vlastnictví

en: X - Twitter Access Token Secret
cs_CZ: X - Přístupový token Twitter Secret

en: X - Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
cs_CZ: X - Twitter Consumer Secret je vyžadován pro téma widgetu Twitter.

en: X - Twitter Login & Widget
cs_CZ: X - Přihlášení do Twitteru a widget

en: X - Twitter page link
cs_CZ: X - Odkaz na stránku Twitter

en: X - Twitter page link, with https://
cs_CZ: X - odkaz na stránku Twitteru s https://

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Year Built:
cs_CZ: Rok výstavby:

en: Yearly Tax Rate
cs_CZ: Roční sazba daně

en: Yearly Tax Rate:
cs_CZ: Roční sazba daně:

en: Years
cs_CZ: Roky

en: Yelp - no of results
cs_CZ: Yelp - žádné výsledky

en: Yelp Details
cs_CZ: Yelp Podrobnosti

en: Yelp Distance Measurement Unit
cs_CZ: Jednotka měření vzdálenosti Yelp

en: Yelp Views
cs_CZ: Yelp pohledy

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Yelp Zobrazení na kartě. Pokud nechcete, aby se zobrazila, nastavte prázdné místo.

en: Yelp Views. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: Zobrazení na Yelp. Pokud nechcete, aby se zobrazoval, nastavte jej prázdný.

en: Yelp settings
cs_CZ: Nastavení Yelp

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
cs_CZ: Jste na režimu členství. Pro tento režim nejsou zobrazeny žádné podrobnosti.

en: You can enable or disable PayPal buttons.
cs_CZ: Můžete povolit nebo zakázat tlačítka PayPal.

en: You can enable or disable Stripe button.
cs_CZ: Tlačítko Stripe můžete povolit nebo zakázat.

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
cs_CZ: Můžete odpovědět na soukromé zprávy ze stránky &quot;Doručená pošta&quot; ve vašem uživatelském účtu.

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
cs_CZ: Nemůžete používat speciální znaky jako &quot;&amp;&quot;. Po změně adresy URL budete pravděpodobně muset počkat několik minut, dokud WordPress nezmění všechny adresy URL. V případě, že se vaše nová jména automaticky neaktualizují, přejděte do nabídky Nastavení - Opakujte a znovu uložte nastavení &quot;Příkazy&quot; - možnost &quot;Post name&quot;

en: You need WooCommerce Plugin Installed and Active & and a WooCommerce Merchant Enabled. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">See help page</a>.
    Payments are considerd complete once the Order for a particular items has the status "Processing or Complete " .</br>
    WooCommerce does not suport recurring payments for Membership Submission.
cs_CZ: Potřebujete nainstalovaný a aktivní plugin WooCommerce a povoleného obchodníka WooCommerce. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">Viz stránka nápovědy</a>.
    Platby jsou považovány za dokončené, jakmile má objednávka pro konkrétní položky stav "Zpracovává se nebo dokončena " .</br>
    WooCommerce nepodporuje opakující se platby pro podání členství.

en: You need to be logged in in order to send a private message!
cs_CZ: Pro odeslání soukromé zprávy musíte být přihlášeni!

en: You ordered a new Wire Transfer
cs_CZ: Objednal jste si nový převod wire

en: You received a new agent review on : %website_url:
    The review is for agent %agent_name and was posted by %user_post.
cs_CZ: Obdrželi jste nové hodnocení agenta na : %website_url:
    Recenze je na agenta %ajméno_genta a byla odeslána %user_post.

en: You will need a hubspot account and an api key.
cs_CZ: Budete potřebovat účet hubspot a klíč api.

en: Your Address
cs_CZ: Vaše adresa

en: Your City
cs_CZ: Tvoje město

en: Your Current Package :
cs_CZ: Váš aktuální balíček:

en: Your Current Package:
cs_CZ: Váš aktuální balíček:

en: Your Current Package:
cs_CZ: Váš současný balíček:

en: Your Email
cs_CZ: Tvůj e-mail

en: Your Favicon
cs_CZ: Váš Favicon

en: Your Logo
cs_CZ: Vaše logo

en: Your Message
cs_CZ: Vaše zpráva

en: Your Name
cs_CZ: Tvé jméno

en: Your Password was Reset
cs_CZ: Vaše heslo bylo resetováno

en: Your Phone
cs_CZ: Tvůj telefon

en: Your State Code (ex CA)
cs_CZ: Váš kód státu (ex CA)

en: Your Sticky Header Logo
cs_CZ: Vaše logo s lepivým záhlavím

en: Your Transparent Header Logo
cs_CZ: Vaše průhledné logo v záhlaví

en: Your Twitter Username
cs_CZ: Vaše uživatelské jméno Twitter

en: Your listing was approved
cs_CZ: Váš záznam byl schválen

en: Your message is empty !
cs_CZ: Vaše zpráva je prázdná!

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
cs_CZ: Vaše zpráva byla odeslána! Pokud dostanete odpověď, budete o tom informováni e-mailem.

en: Your new password for the account at: %website_url:
    Username:%username,
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
cs_CZ: Vaše nové heslo účtu:% website_url: Uživatelské jméno:% username, Password:% user_pass. Nyní se můžete přihlásit pomocí nového hesla na adrese% website_url

en: Your purchase was activated
cs_CZ: Váš nákup byl aktivován

en: Your request will be confirmed via email or private message.
cs_CZ: Vaše žádost bude potvrzena e-mailem nebo soukromou zprávou.

en: Your username and password on %website_url
cs_CZ: Vaše uživatelské jméno a heslo na% website_url

en: Youtube Link
cs_CZ: Odkaz na YouTube

en: Youtube page link, with https://
cs_CZ: Odkaz na stránku Youtube, s https://

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

en: Zillow api key
cs_CZ: Zillow api klíč

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
cs_CZ: Zillow api klíč je vyžadován pro Zillow Widget.

en: Zip:
cs_CZ: PSČ:

en: Zoom Level for map (1-20)
cs_CZ: Úroveň zvětšení pro mapu (1-20)

en: acres
cs_CZ: akrů

en: add to favorites
cs_CZ: přidat k oblíbeným

en: all
cs_CZ: vše

en: all closed
cs_CZ: všechny uzavřené

en: all open
cs_CZ: všechny otevřené

en: category
cs_CZ: kategorie

en: click to add feature
cs_CZ: kliknutím přidáte funkci

en: click to add new status
cs_CZ: klepnutím přidejte nový stav

en: create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you post we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer much faster. Thank you!
cs_CZ: vytvořit účet a odeslat lístek. Registrace je jednoduchá a jakmile příspěvek odešlete, budeme o tom informováni. Obvykle odpovídáme do 24 hodin (kromě víkendů). Používejte prosím tento systém a ne e-mail. Pomůže nám to odpovědět mnohem rychleji. Děkujeme!

en: default
cs_CZ: výchozí

en: delete
cs_CZ: smazat

en: disabled
cs_CZ: zakázáno

en: display a list with items in a category
cs_CZ: zobrazit seznam s položkami v kategorii

en: expired
cs_CZ: vypršela platnost

en: favorite
cs_CZ: oblíbený

en: featured text
cs_CZ: text

en: feet
cs_CZ: nohy

en: footer form
cs_CZ: zápatí formuláře

en: from
cs_CZ: od

en: greenhouse gas emissions index class
cs_CZ: indexová třída emisí skleníkových plynů

en: greenhouse gas emissions kgCO2/m2a:
cs_CZ: emise skleníkových plynů kgCO2/m2a:

en: grid
cs_CZ: mřížka

en: half map
cs_CZ: polovina mapy

en: hectares
cs_CZ: hektarů

en: help
cs_CZ: nápověda

en: how many items
cs_CZ: kolik položek

en: if "yes" we will not show the address or exact location on property page map.
cs_CZ: pokud "ano", nezobrazíme adresu ani přesnou polohu na mapě stránky nemovitosti.

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
cs_CZ: pokud nevíte, jak získat licenční klíč. Děkujeme!

en: left
cs_CZ: vlevo

en: link to global listing
cs_CZ: odkaz na globální zápis

en: link to global listing with http
cs_CZ: odkaz na globální zápis s http

en: list
cs_CZ: seznam

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam identifikačních čísel akcí oddělených čárkou (* pouze pro vlastnosti)

en: list of agent action names
cs_CZ: seznam názvů akcí agenta

en: list of agent area names
cs_CZ: seznam názvů oblastí agentů

en: list of agent category names
cs_CZ: seznam názvů kategorií agentů

en: list of agent city names
cs_CZ: seznam názvů měst agentů

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam identifikátorů oblastí oddělených čárkou (* pouze pro vlastnosti)

en: list of category id's sepearated by comma
cs_CZ: seznam identifikátorů kategorie je začištěn čárkou

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam identifikátorů kategorie sečíslovaný čárkou (* pouze pro vlastnosti)

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam četností měst oddělených čárkou (* pouze pro nemovitosti)

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam krajských / státních IDů oddělených čárkou (* pouze pro nemovitosti)

en: list of property status ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam identifikátorů stavu vlastnosti oddělených čárkou (*pouze pro vlastnosti)

en: list of state ids separated by comma (*only for properties)
cs_CZ: seznam identifikátorů stavu oddělených čárkou (*pouze pro vlastnosti)

en: list properties or articles
cs_CZ: seznam vlastností nebo článků

en: load agents
cs_CZ: agenti pro zatížení

en: load articles
cs_CZ: načíst články

en: load more listings
cs_CZ: načíst další záznamy

en: meters
cs_CZ: metrů

en: miles
cs_CZ: míle

en: more agents
cs_CZ: více agentů

en: more articles
cs_CZ: více článků

en: more listings
cs_CZ: více záznamů

en: no
cs_CZ: ne

en: no sidebar
cs_CZ: žádný postranní panel

en: none
cs_CZ: žádný

en: only the first one open
cs_CZ: jen první otevřený

en: print page
cs_CZ: vytisknout stránku

en: properties
cs_CZ: nemovitosti

en: property Size
cs_CZ: velikost majetku

en: property status
cs_CZ: stav majetku

en: property_details Label. Set it blank if you don't want it to appear.
cs_CZ: property_details Štítek. Pokud jej nechcete zobrazovat, nastavte jej prázdný.

en: published
cs_CZ: publikováno

en: reCaptcha settings
cs_CZ: reCaptcha nastavení

en: reCaptha secret key
cs_CZ: tajný klíč reCaptha

en: reCaptha site key
cs_CZ: klíč k webu reCaptha

en: read more
cs_CZ: pokračovat ve čtení

en: remove from favorites
cs_CZ: odstranit z oblíbených

en: right
cs_CZ: vpravo

en: see less facts
cs_CZ: viz méně faktů

en: see more facts
cs_CZ: viz další fakta

en: share this page
cs_CZ: sdílet tuto stránku

en: sort items by
cs_CZ: Slider nemovitostí

en: square
cs_CZ: náměstí

en: standard
cs_CZ: standartní

en: terms & conditions
cs_CZ: obchodními podmínkami

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
cs_CZ: soubor Google map neexistuje nebo není zapisovatelný

en: title or client postion
cs_CZ: jméno nebo funkce klienta

en: to
cs_CZ: na

en: type 1 or 2
cs_CZ: typ 1 nebo 2

en: type 1, 2, 3 or 4
cs_CZ: typ 1, 2, 3 nebo 4

en: type here feature name..
cs_CZ: zde zadejte název funkce..

en: type here the new status...
cs_CZ: zadejte zde nový stav...

en: unlimited
cs_CZ: neomezený

en: unread
cs_CZ: nepřečtený

en: use text mode and <p style=""> or <span class=""> for a new paragraph and styling.
cs_CZ: použijte textový režim a <p style=""> nebo <span class=""> pro nový odstavec a stylování.

en: what kind of slider to use on property page lightbox
cs_CZ: jaký druh posuvníku použít na stránce nemovitosti lightbox

en: wide
cs_CZ: široký

en: with the link:
cs_CZ: s odkazem:

en: yards
cs_CZ: yardů

en: yes
cs_CZ: ano
