wpresidence - en to de_DE translation catalogue (2335 entries)

en: square feet - ft2
de_DE: Quadratfuß - ft2

en: square meters - m2
de_DE: Quadratmeter - m2

en: acres - ac
de_DE: Morgen - ac

en: square yards - yd2
de_DE: Quadratyards - yd2

en: ha
de_DE: Ha

en: hectares - ha
de_DE: Hektar - ha

en: General
de_DE: Allgemeines

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Country
de_DE: Land

en: Select default country
de_DE: Wählen Sie das Standardland aus

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten

en: Measurement Unit for Property Size
de_DE: Maßeinheit für die Grundstücksgröße

en: Select the measurement unit you will use on the website for Properties Size.
de_DE: Wählen Sie die Maßeinheit, die Sie auf der Website für Eigenschaften Größe verwenden wollen.

en: Measurement Unit for Lot Size
de_DE: Maßeinheit für die Losgröße

en: Properties Size & Lot Size - no of decimals
de_DE: Immobilien Grundstück & Wohnraumgrösse - dezimalstellen

en: Properties Size & Lot Size - decimal separator
de_DE: Grundstücksgröße & Losgröße - Dezimaltrennzeichen

en: Properties Size & Lot Size - thousand separator
de_DE: Immobilien Grundstück & Wohnraumgrösse - Tausender Trennzeichen

en: Language for datepicker
de_DE: Sprache für Datumsauswahl

en: This applies for the calendar field type available for properties.
de_DE: Dies gilt für den Kalenderfeldtyp, der für Liegenschaft verfügbar ist.

en: Google Analytics Tracking id
de_DE: Google Analytics-Tracking-ID

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
de_DE: Google Analytics-Tracking-ID (z. B. UA-41924406-1)

en: Property List
de_DE: Angebot liste

en: Dashboard Overview
de_DE: Dashboard - Übersicht

en: Add New Property
de_DE: Neues Angebot hinzufügen

en: Favorite Properties
de_DE: Favorisierte Angebote

en: Inbox
de_DE: Posteingang

en: Invoices
de_DE: Rechnungen

en: Property Search Results Page
de_DE: Angebots Suchresultate Seite

en: Saved Searches
de_DE: Gespeicherte Suche

en: Property Analytics
de_DE: Eigenschaftenanalyse

en: Crm List
de_DE: Crm-Liste

en: Crm Contacts
de_DE: Crm-Kontakte

en: Crm Leads
de_DE: Crm-Leads

en: User Role Settings
de_DE: Benutzer Rolleneinstellungen

en: Display user types dropdown in register forms
de_DE: Dropdown-Menü für Benutzertypen in Registrierungsformularen anzeigen

en: This applies for for all register forms.
de_DE: Dies gilt für alle Registerformulare.

en: Select user types to display in register forms.
de_DE: Wählen Sie die Benutzertypen aus, die in Registerformularen angezeigt werden sollen.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
de_DE: Dies gilt für alle Registerformen. * Halten Sie STRG für Mehrfachauswahl.

en: Select wich user role admin should approve manually
de_DE: Wählen Sie aus, welche Benutzerrolle der Administrator manuell genehmigen soll

en: The other users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
de_DE: Die anderen Benutzer werden automatisch zugelassen. *Halten Sie die STRG-Taste für die Mehrfachauswahl gedrückt.

en: Agent
de_DE: Anbieter

en: Agency
de_DE: Agentur

en: Developer
de_DE: Unternehmen

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
de_DE: Wählen Sie Taxonomien, in denen Sie den Überprüfungsblock anzeigen möchten

en: *Hold CTRL for multiple selection.
de_DE: * Halten Sie STRG für Mehrfachauswahl.

en: Select the pages that regular user can see in dashboard.
de_DE: Wähle die sichtbaren Seite für Free-User

en: Admin Should approve the reviews
de_DE: Admin Sollte die Bewertungen genehmigen

en: If yes, the reviews can be found in the comments section
de_DE: Wenn ja, finden Sie die Bewertungen im Kommentarbereich

en: Users can type the password on registration form?
de_DE: Können Benutzer das Passwort in das Registrierungsformular eingeben?

en: If no, users will get the auto generated password via email
de_DE: Wenn nicht, erhalten Benutzer das automatisch generierte Passwort per E-Mail

en: Login is mandatory to save favorite properties?
de_DE: Ist eine Anmeldung erforderlich, um bevorzugte Immobilien zu speichern?

en: If yes, users must login to save and view favorite properties
de_DE: Wenn ja, müssen sich die Benutzer anmelden, um bevorzugte Immobilien zu speichern und anzuzeigen

en: Default
de_DE: Standard

en: Price High to Low
de_DE: Preis + zu -

en: Price Low to High
de_DE: Preis - bis +

en: Newest first
de_DE: Das neuste zuerst

en: Oldest first
de_DE: Die ältesten zu erst

en: Newest Edited
de_DE: Neueste bearbeitet

en: Oldest Edited
de_DE: Älteste bearbeitete

en: Bedrooms High to Low
de_DE: Schlafzimmer + zu -

en: Bedrooms Low to high
de_DE: Schlafzimmer - bis +

en: Bathrooms High to Low
de_DE: Badezimmer + zu -

en: Bathrooms Low to high
de_DE: Badezimmer - bis +

en: Appearance
de_DE: Aussehen

en: Wide or Boxed?
de_DE: Breit oder verpackt?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
de_DE: Wählen Sie das Motivlayout: breit oder umrandet.

en: wide
de_DE: breit

en: boxed
de_DE: verpackt

en: Properties number per page in property list pages
de_DE: Anzahl der Immobilien pro Seite auf Immobilienseiten.

en: Set how many properties to show per page.
de_DE: Legen Sie fest, wie viele Immobilien pro Seite angezeigt werden sollen.

en: Properties number per page in advanced search results page
de_DE: Anzahl der Immobilien pro Seite auf der Seite mit den erweiterten Suchergebnissen

en: Set how many properties properties to show per page in advanced search results page
de_DE: Festlegen, wie viele Immobilien pro Seite auf der Seite mit den erweiterten Suchergebnissen angezeigt werden sollen

en: Property list layout type for taxonomy pages
de_DE: Layout-Typ für die Eigenschaftsliste auf Taxonomie-Seiten

en: Select between standard or half map style for property taxonomies pages.
de_DE: Wählen Sie zwischen dem Standard- oder dem Halbkarten-Stil für Seiten mit Immobilien-Taxonomien aus.

en: half map
de_DE: halbe Karte

en: Properties default order in taxonomy pages
de_DE: Immobilien Standardreihenfolge in Taxonomie Seiten

en: Select the default order for properties in taxonomy pages
de_DE: Wählen Sie die Standardreihenfolge für Immobilien auf Taxonomie Seiten

en: Properties list layout type for advanced search results page
de_DE: Eigenschaftslisten-Layouttyp für die Seite mit den erweiterten Suchergebnissen

en: Select between standard or half map layout style for advanced search results page.
de_DE: Wählen Sie zwischen Standard- und Halbkarten-Layout für die erweiterte Suchergebnisseite.

en: Properties default order in advanced search results page
de_DE: Standardreihenfolge der Immobilien auf der Seite mit den erweiterten Suchergebnissen

en: Select the default order for properties in advanced search results page
de_DE: Wählen Sie die Standardreihenfolge für Immobilien auf der Seite mit den erweiterten Suchergebnissen

en: Half map layout - Select map position
de_DE: Halbkarten-Layout – Position der Karte auswählen

en: Select the map position for all pages with half map layout enabled.
de_DE: Wählen Sie die Kartenposition für alle Seiten mit aktiviertem halben Kartenlayout.

en: left
de_DE: links

en: right
de_DE: rechts

en: Agent Page - Select Sidebar Position
de_DE: Agentenseite - Position der Seitenleiste auswählen

en: Where to show the sidebar on the agent page.
de_DE: Seitenleiste auf der Agentenseite anzeigen.

en: no sidebar
de_DE: keine Seitenleiste

en: Agent Page - Select the Sidebar
de_DE: Agentenseite - Wählen Sie die Seitenleiste

en: Which sidebar to show in agent page? Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
de_DE: Welche Seitenleiste in der Maklerseite anzeigen? Erstellen Sie neue Seitenleisten unter "Design" -> "Seitenleisten".

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select Sidebar Position
de_DE: Eigenschaft Taxonomie und Blog-Kategorie/Archiv - Position der Seitenleiste auswählen

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
de_DE: Wo soll die Sidebar für die Blogkategorie/Archivliste angezeigt werden?

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select the Sidebar
de_DE: Eigenschaft Taxonomie und Blog-Kategorie/Archiv - Wählen Sie die Seitenleiste

en: Which sidebar to show for blog category/archive list. Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
de_DE: Welche Seitenleiste für die Blog-Kategorie-/Archivliste anzeigen? Erstellen Sie neue Seitenleisten unter "Design" -> "Seitenleisten".

en: Logos & Favicon
de_DE: Logo & Favicon

en: Your Favicon
de_DE: Dein Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
de_DE: Laden Sie das Site-Favicon im .ico, .png, .jpg oder .gif Format hoch

en: Upload logos with RETINA version. For RETINA version create first retina logo. Add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg for retina and logo.jpg for non retina). Upload the retina logos from Media - Add New. Help -
de_DE: Laden Sie Logos mit RETINA-Version hoch. Erstellen Sie zuerst ein Retina-Logo, indem Sie dem Namen der Originaldatei "_2x" am Ende hinzufügen (z. B. logo_2x.jpg für Retina und logo.jpg für Non-Retina). Laden Sie die Retina-Logos über "Medien" -> "Neu hinzufügen" hoch. Hilfe -

en: Your Logo
de_DE: Dein Logo

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window.
de_DE: Klicken Sie im Popup-Fenster auf die Schaltflächen "Hochladen" und "In Post einfügen".

en: Your Sticky Header Logo
de_DE: Ihr Logo für das fixierte (statische) Header-Menü

en: Your Transparent Header Logo
de_DE: Ihr transparentes Header-Logo

en: Mobile/Tablets Logo
de_DE: Mobil/Tablets Logo

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
de_DE: Laden Sie das mobile Logo im JPG- oder PNG-Format hoch.

en: Print Page Logo
de_DE: Druckseitenlogo

en: Upload a different logo in jpg or png format for the Print PDF template.
de_DE: Laden Sie ein anderes Logo im jpg- oder png-Format für die PDF-Druckvorlage hoch.

en: Maximum height for the logo in px
de_DE: Maximale Höhe für das Logo in px

en: Change the maximum height of the logo. Add only a number (ex: 60). Change Header height and sticky header height in Design -> Header Design.
de_DE: Ändern Sie die maximale Höhe des Logos. Fügen Sie nur eine Zahl hinzu (z. B. 60). Ändern Sie die Kopfzeilenhöhe und die Höhe der Sticky-Kopfzeile unter Design -> Kopfzeilendesign.

en: Maximum width for the logo in px
de_DE: Maximale Breite für das Logo in px

en: Change the maximum width of the logo. Add only a number (ex: 200).
de_DE: Ändern Sie die maximale Breite des Logos. Fügen Sie nur eine Zahl hinzu (z. B.: 200).

en: Margin top for logo in px
de_DE: Rand oben für Logo in px

en: Add logo top margin top as a number (ex: 10)
de_DE: Hinzufügen des Logos am oberen Rand als Zahl (z. B. 10)

en: Show top bar widgets menu?
de_DE: Menü Widgets in der oberen Leiste anzeigen?

en: Enable or disable the top bar widgets area. If enabled, see this help article to add widgets:
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie den Bereich für Widgets in der oberen Leiste. Falls aktiviert, lesen Sie diesen Hilfeartikel, um Widgets hinzuzufügen:

en: Show top bar on mobile devices?
de_DE: Zeige Top-Leiste auf mobilen Geräten?

en: Top Bar will not display on Mobile devices when Sticky mobile header is set YES!
de_DE: Die obere Leiste wird auf mobilen Geräten nicht angezeigt, wenn "Sticky mobile header" auf "YES" eingestellt ist!

en: Use Sticky mobile header?
de_DE: Sticky Mobile-Header verwenden?

en: If yes the top bar will be hidden on moble devices
de_DE: Wenn ja, wird die obere Leiste auf mobilen Geräten ausgeblendet

en: Show user login menu in header?
de_DE: Nutzer Login Menü im Header anzeigen?

en: Enable or disable user login menu in header.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie das Benutzeranmeldemenü im Header.

en: Show submit property button in header?
de_DE: Submit-Liegenschaft-Schaltfläche in der Kopfzeile anzeigen?

en: Submit property will show only with theme register/login for header enabled.
de_DE: Die 'Immobilie eintragen'-Schaltfläche wird nur angezeigt, wenn die Registrierung/Anmeldungsfunktion für den Header aktiviert ist.

en: Header Phone Number. Leave blank to show none
de_DE: Kopfzeile Telefonnummer. Leer lassen, um keine anzuzeigen

en: Show your phone number in header next to Login/Register icon.
de_DE: Zeigen Sie Ihre Telefonnummer in der Kopfzeile neben dem Symbol für die Anmeldung/Registrierung an.

en: Url where the user will be redirected after login.
de_DE: URL, unter der der Benutzer nach der Anmeldung umgeleitet wird.

en: If left blank, user redirects to the dashboard profile page .
de_DE: Bleibt dieses Feld leer, wird der Benutzer auf die Dashboard-Profilseite weitergeleitet.

en: Global transparent header?
de_DE: Globaler transparenter Header?

en: Enable or disable the use of transparent header for all pages.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie die Verwendung von transparenten Kopfzeilen für alle Seiten.

en: Global transparent top bar widgets menu?
de_DE: Globales transparentes Menü für Widgets in der oberen Leiste?

en: Enable or disable the use of transparent top bar widgets menu globally.
de_DE: Globales Aktivieren oder Deaktivieren der Verwendung von transparenten Widgets in der oberen Leiste des Menüs.

en: Separation border for top bar widgets?
de_DE: Trennungsrahmen für Widgets in der oberen Leiste?

en: Enable or disable the use of borders for top bar widgets globally.
de_DE: Globales Aktivieren oder Deaktivieren der Verwendung von Rahmen für Widgets in der oberen Leiste.

en: Header Design Type?
de_DE: Kopfzeile Design Typ?

en: Select header type. Header type 4 will NOT work with half map property list template.
de_DE: Wählen Sie den Kopftyp. Der Kopftyp 4 funktioniert NICHT mit der Vorlage für die halbe Karteneigenschaftsliste.

en: Select logo position. Please note that there is no "center" align for type 1, 5 and 6.
de_DE: Wählen Sie die Position des Logos. Bitte beachten Sie, dass es für die Typen 1, 5 und 6 keine "mittige" Ausrichtung gibt.

en: Main menu alignnment for Header Type 1?
de_DE: Ausrichtung des Hauptmenüs für Kopfzeile Typ 1?

en: Select menu align position for Header Type 1.
de_DE: Wählen Sie die Position des Menüs für die Kopfzeile Typ 1.

en: Header type 3&4 text alignment?
de_DE: Kopfzeile Typ 3&4 Textausrichtung?

en: Select text alignment for header types 3 and 4.
de_DE: Wählen Sie die Textausrichtung für die Kopfzeile Typen 3 und 4.

en: Wide Header?
de_DE: Breite Kopfzeile?

en: Makes the header width 100%.
de_DE: Erhöht die Breite der Kopfzeile auf 100%.

en: Media Header Type?
de_DE: Medienkopftyp?

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally.
de_DE: Der Medien Kopfzeile ist der erste Abschnitt unter dem Header. Wählen Sie aus, welcher Medien Kopfzeile global verwendet werden soll.

en: Media Header - Revolution Slider
de_DE: Medien-Kopfzeile - Revolution Slider

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
de_DE: Wenn der Medienkopf auf &quot;Revolution Slider&quot; eingestellt ist, geben Sie den Namen des Sliders ein und speichern Sie ihn.

en: Media Header - Static Image
de_DE: Medienkopfzeile - Statisches Bild

en: If media header is set to image, add the image below.
de_DE: Wenn der Medienheader auf Bild festgelegt ist, fügen Sie das Bild unten hinzu.

en: Media Header Type for taxonomy pages?
de_DE: Medien Kopfzeile Type für Taxonomie Seiten?

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally for taxonomies/categories. Map is mandatory for Half Map layout.
de_DE: Der Medienkopfzeile ist der erste Abschnitt unterhalb der Kopfzeile. Wählen Sie, welche Medienkopfzeile global für Taxonomien/Kategorien verwendet werden soll. Karte ist obligatorisch für das Layout Halbkarte.

en: Taxonomy Header -  Revolution Slider
de_DE: Globaler Revolution Slider - Taxonomy Header

en: Taxonomy Header Static Image
de_DE: Taxonomy Header-statisches Bild

en: If media header is set to image, and no image is added we will use the taxonomy featured image
de_DE: Wenn Medienkopf auf Bild gesetzt ist, fügen Sie das Bild unten hinzu

en: Media Header Type for Blog Posts?
de_DE: Medien-Kopfzeile -Typ für Blog-Beiträge?

en: Select what media header to use for blog posts.
de_DE: Wählen Sie aus, welche Medienkopfzeile für Blogbeiträge verwendet werden soll.

en: Blog Post Header -  Revolution Slider
de_DE: Blog Post Kopfzeile -  evolution Slider

en: Blog Post Header Static Image
de_DE: Blog Post Kopfzeile Statisches Bild

en: Blog Post header image
de_DE: Bild für den Kopfzeile von Blog-Beiträgen

en: Header 5 - Info widget 1 - icon
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 1 - Symbol

en: Header 5 - Info widget 1 - icon. Ex: fa fa-phone
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 1 - Symbol. Beispiel: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 1 - Erste Textzeile

en: Header 5 - Info widget 1 - Second line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 1 - Zweite Textzeile

en: Header 5 - Info widget 2 - icon
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 2 - Symbol

en: Header 5 - Info widget 2 - icon. Ex: fa fa-phone
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 2 - Symbol. Beispiel: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 2 - First line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 2 - Erste Textzeile

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 2 - Zweite Textzeile

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 3 - Symbol

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 3 - Symbol. Beispiel: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 3 - Erste Textzeile

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
de_DE: Kopfzeile 5 - Info-Widget 3 - Zweite Textzeile

en: Parallax efect for image/video header media?
de_DE: Parallaxen-Effekt für Bild/Video-Header-Medien?

en: Enable parallax efect for image/video media header globally.
de_DE: Aktivieren Sie den Parallaxen-Effekt für Bild-/Video-Medienheader global.

en: Change text over header with user location?
de_DE: Text über Kopfzeile mit Benutzerposition ändern?

en: Works only for Header Image!
de_DE: Funktioniert nur für Header Image!

en: Heading with user location
de_DE: Überschrift mit Benutzerstandort

en: %city% will be replaced by user city
de_DE: %city% wird durch Benutzerstadt ersetzt

en: Footer
de_DE: Fußzeile

en: Show Footer ?
de_DE: Fußzeile anzeigen?

en: Show Footer Copyright Area?
de_DE: Fußzeile Copyright Bereich anzeigen?

en: Show Back to Top Button ?
de_DE: Schaltfläche "Zurück zum Anfang" anzeigen ?

en: Show Footer Contact button?
de_DE: Fußzeile anzeigen Schaltfläche Kontakt?

en: Copyright Message
de_DE: Copyright-Nachricht

en: Type here the copyright message that will appear in footer. Add only text.
de_DE: Geben Sie hier die Copyright Meldung ein die in der Fußzeile angezeigt wird. Nur Text hinzufügen.

en: Use Sticky Footer?
de_DE: Sticky Footer verwenden?

en: Background for Footer
de_DE: Hintergrund für Fußzeile

en: Insert background footer image.
de_DE: Hintergrundbild der Fußzeile einfügen

en: Repeat Footer background ?
de_DE: Footer Hintergrund wiederholen?

en: Set repeat options for background footer image.
de_DE: Legen Sie Wiederholungsoptionen für das Hintergrundfußbild fest.

en: Wide Footer?
de_DE: Breite Fußzeile?

en: Makes the footer width 100%.
de_DE: Erhöht die Breite der Fußzeile auf 100%.

en: Footer Type
de_DE: Fußzeilen-Typ

en: 4 equal columns
de_DE: 4 gleiche Spalten

en: 3 equal columns
de_DE: 3 gleiche Spalten

en: 2 equal columns
de_DE: 2 gleiche Spalten

en: 100% width column
de_DE: 100% breite Spalte

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
de_DE: 3 Spalten: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
de_DE: 3 Spalten: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
de_DE: 3 Spalten: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
de_DE: 2 Spalten: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
de_DE: 2 Spalten: 1/3 + 2/3

en: Price & Currency
de_DE: Preis und Währung

en: Display short style price ?
de_DE: Kurze Preisgestaltung anzeigen?

en: Show prices in this format : 5,23m or 6.83k. Price Style for maps pins are controlled in Map > Pin management
de_DE: Preise in diesem Format anzeigen: 5,23 Mio. oder 6,83 Tsd. Der Preisstil für Kartenmarkierungen wird in 'Karte' > 'Pin-Verwaltung' gesteuert.

en: Price - thousands separator
de_DE: Preis - Tausender Trennzeichen

en: Set the thousand separator for price numbers.
de_DE: Setzen Sie das Tausendertrennzeichen für Preisnummern.

en: Number of decimal points
de_DE: Anzahl der Dezimalstellen

en: Number of decimal points.
de_DE: Anzahl der Dezimalstellen.

en: Decimal points separator
de_DE: Dezimaltrennzeichen

en: Decimal points separator.
de_DE: Dezimaltrennzeichen.

en: Currency symbol
de_DE: Währungszeichen

en: Set currency symbol for property price.
de_DE: Legen Sie das Währungssymbol für den Immobilienpreis fest.

en: Currency label - will appear on front end
de_DE: Währungsbezeichnung - erscheint am vorderen Ende

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
de_DE: Legen Sie die Währungsbeschriftung für das Dropdown-Widget für mehrere Währungen fest.

en: Where to show the currency symbol?
de_DE: Wo soll das Währungssymbol angezeigt werden?

en: Set the position for the currency symbol.
de_DE: Legen Sie die Position für das Währungssymbol fest.

en: Use indian format for price?
de_DE: Indisches Format für den Preis verwenden?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
de_DE: Automatisches Laden der Wechselkurse von free.currencyconverterapi.com (1 Mal pro Tag) aktivieren?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
de_DE: Das Symbol muss nach internationalen Standards festgelegt werden. Die vollständige Liste finden Sie hier http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Use the free or the prepaid version of the currencyconverterapi.com ?
de_DE: Benutzen Sie die kostenlose oder die vorausbezahlte Version von currencyconverterapi.com ?

en: Currencyconverterapi.com Api Key
de_DE: Currencyconverterapi.com-API-Schlüssel

en: Get the free api key from here https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key
de_DE: Den kostenlosen API-Schlüssel erhalten Sie unter https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
de_DE: Fügen Sie Währungen für das Multi-Währungs-Widget hinzu.

en: Custom Fields
de_DE: Benutzerdefinierte Felder

en: Add, edit or delete property custom fields.
de_DE: Hinzufügen, Bearbeiten oder Löschen von benutzerdefinierten Feldern.

en: Theme Slider
de_DE: Thema Slider

en: Select Properties
de_DE: Wählen Sie Eigenschaften

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
    Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
de_DE: Wählen Sie die Liegenschaft für den Schieberegler - * halten Sie die STRG-Taste für die Mehrfachauswahl gedrückt
    Aus Geschwindigkeitsgründen zeigen wir hier nur die ersten 50 Einträge. Wenn Sie weitere Einträge in den Design-Slider einfügen möchten, bearbeiten Sie die Liegenschaft (in WordPress-Admin) und wählen Sie "Property im Theme-Slider" auf der Registerkarte "Property Details".

en: Add Properties in theme slider by ID. Place here the Listings Id separated by comma.
de_DE: Füge dem Themenschieberegler Eigenschaften nach ID hinzu. Trage hier die durch Komma getrennte Listings Id ein.

en: Place here the Listings Id separated by comma. Will Overwrite the above selection!
de_DE: Tragen Sie hier die durch Komma getrennte Listings Id ein. Überschreibt die obige Auswahl!

en: Number of milisecons before auto cycling an item
de_DE: Anzahl der Milisecons vor dem automatischen loop eines Artikels

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
de_DE: Anzahl der Millisekunden vor dem automatischen Zyklisieren eines Objekts (5000 = 5 Sekunden). Geben Sie 0 ein, wenn Sie nicht automatisch rutschen möchten.

en: Design Type?
de_DE: Designtyp?

en: Select the design type.
de_DE: Wählen Sie den Entwurfstyp.

en: Height in px (put 0 for full screen)
de_DE: Höhe in px (0 für Vollbild setzen)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
de_DE: Höhe in px (0 für Vollbild, Standard: 580px)

en: Property and Agent Links
de_DE: Liegenschaft- & Maklerlinks

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
de_DE: Sie können keine Sonderzeichen wie &quot;&amp;&quot; verwenden. Nach dem Ändern der URL müssen Sie möglicherweise einige Minuten warten, bis WordPress alle URLs ändert. Falls Ihre neuen Namen nicht automatisch aktualisiert werden, gehen Sie zu Einstellungen - Permalinks und speichern Sie erneut die &quot;Permalinks Einstellungen&quot; - Option &quot;Post name&quot;

en:  DO NOT USE "type" as this name is reserved by WordPress
de_DE: VERWENDEN SIE NICHT "type", da dieser Name von WordPress reserviert wird

en: Splash Page
de_DE: Splash-Seite

en: Select the splash page type.
de_DE: Wählen Sie den Startseitentyp aus.

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
de_DE: Wichtig: Erstellen Sie auch eine Seite mit der Vorlage "Splash Page", um zu sehen, wie Ihre Splash-Einstellungen angewendet werden

en: Slider Images
de_DE: Slider-Bilder

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
de_DE: Slider Images, .png, .jpg oder .gif Format

en: Slider Transition
de_DE: Schieberegler-Übergang

en: Splash Image
de_DE: Splash Bild

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
de_DE: Splash-Bild, .png, .jpg oder .gif-Format

en: Splash Video in mp4 format
de_DE: Splash Video im mp4 Format

en: Splash Video in webm format
de_DE: Splash Video im Webm Format

en: Splash Video in ogv format
de_DE: Splash Video im ogv-Format

en: Cover Image for video
de_DE: Titelbild für Video

en: Cover Image for videot
de_DE: Titelbild für Video

en: Overlay Image
de_DE: Bild überlagern

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
de_DE: Overlay-Bild, .png, .jpg oder .gif-Format

en: Overlay Color
de_DE: Überlagerungsfarbe

en: Overlay Opacity
de_DE: Overlay-Deckkraft

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
de_DE: Overlay Opacity - Werte von 0 bis 1, Beispiel: 0,4

en: Splash Page Title
de_DE: Splash-Seitentitel

en: Splash Page Subtitle
de_DE: Splash-Page-Untertitel

en: In case you want to send users to another page
de_DE: Falls Sie Benutzer auf eine andere Seite senden möchten

en: Social & Contact
de_DE: Sozial & Kontakt

en: Contact Page Details
de_DE: Kontakt Seite Details

en: Image for Contact Page
de_DE: Bild für Kontaktseite

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
de_DE: Fügen Sie das Bild für den Kontaktbereich der Kontaktseite hinzu. Minimale Breite von 350 Pixeln für ein schönes Design.

en: Company Name
de_DE: Name der Firma

en: Company name for contact page
de_DE: Firmenname für die Kontaktseite

en: Company email
de_DE: E-Mail des Unternehmens

en: Duplicate Email
de_DE: Doppelte E-Mail

en: Send all contact emails to
de_DE: Senden Sie alle Kontakt-E-Mails an

en: Telephone
de_DE: Telefon

en: Company phone number.
de_DE: Telefonnummer des Unternehmens.

en: Mobile
de_DE: Smartphone

en: Company mobile
de_DE: Firma mobile

en: Company fax
de_DE: Firmenfax

en: Company skype
de_DE: Unternehmens-Skype

en: Company Address
de_DE: Firmenanschrift

en: Type company address
de_DE: Geben Sie die Firmenadresse ein

en: Opening Hours 1
de_DE: Öffnungszeiten 1

en: Opening Hours
de_DE: Öffnungszeiten

en: Opening Hours Value 1
de_DE: Öffnungszeiten Wert 1

en: Opening Hours 3
de_DE: Öffnungszeiten 3

en: Opening Hours Value 3
de_DE: Öffnungszeiten Wert 3

en: Contact Page - Company HQ Latitude
de_DE: Kontakt Seite - Firma HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
de_DE: Legen Sie den Firmenstift für die Kontaktseitenvorlage fest. Breitengrad muss eine Zahl sein (Beispiel: 40.577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
de_DE: Kontakt Seite - Firma HQ Länge

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
de_DE: Legen Sie den Firmenstift für die Kontaktseitenvorlage fest. Der Längengrad muss eine Zahl sein (Beispiel: -74.155058).

en: Social Accounts
de_DE: Soziale Accounts

en: Facebook page url, with https://
de_DE: Facebook-Seiten-URL, mit https: //

en: X - Twitter page link
de_DE: X - Link zur Twitter-Seite

en: X - Twitter page link, with https://
de_DE: X - Link zur Twitter-Seite, mit https://

en: Google+ page link, with https://
de_DE: Google+ Seitenlink mit https: //

en: Linkedin Link
de_DE: Verknüpfter Link

en: Pinterest page link, with https://
de_DE: Pinterest-Seitenlink mit https: //

en: Instagram Link
de_DE: Instagram-Link

en: Instagram page link, with https://
de_DE: Instagram-Seitenlink mit https: //

en: WhatsApp Link
de_DE: WhatsApp-Link

en: WhatsApp page link, with https://
de_DE: Link zur WhatsApp-Seite, mit https://

en: Tiktok page link, with https://
de_DE: Link zur Tiktok-Seite, mit https://

en: Line Link
de_DE: Linienverbindung

en: Line page link, with https://
de_DE: Seitenlink mit https://

en: Telegram Link
de_DE: Telegramm-Link

en: Telegram page link, with https://
de_DE: Link zur Telegrammseite, mit https://

en: Wechat Link
de_DE: WeChat-Link

en: Wechat page link, with https://
de_DE: Link zur Wechat-Seite, mit https://

en: Foursquare page link, with https://
de_DE: Link zur Foursquare-Seite, mit https://

en: Vimeo page link, with https://
de_DE: Link zur Vimeo-Seite, mit https://

en: Youtube Link
de_DE: YouTube Link

en: Youtube page link, with https://
de_DE: Link zur Youtube-Seite, mit https://

en: Dribbble Link
de_DE: Dribble Link

en: Dribbble page link, with https://
de_DE: Link zur Dribbble-Seite, mit https://

en: Zillow api key
de_DE: Zillow API-Schlüssel

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
de_DE: Der Zillow API Schlüssel wird für Zillow Widget benötigt.

en: Social Login
de_DE: Sozialanmeldung

en: Allow login via Facebook?
de_DE: Anmeldung über Facebook zulassen?

en: Facebook Api key
de_DE: Facebook API-Schlüssel

en: Facebook Api key is required for Facebook login. See this help article before:
de_DE: Für die Facebook-Anmeldung ist ein Facebook-API-Schlüssel erforderlich. Lesen Sie diesen Hilfeartikel vorher:

en: Facebook Secret
de_DE: Facebook Geheimnis

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
de_DE: Facebook Secret ist für die Facebook-Anmeldung erforderlich.

en: Allow login via Google?
de_DE: Anmeldung über Google zulassen?

en: Enable or disable Google login.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie die Google-Anmeldung.

en: Google Oauth Api
de_DE: Google OAuth Api

en: Google Oauth Api is required for Google Login. See this help article before:
de_DE: Google Oauth Api ist für die Google-Anmeldung erforderlich. Lesen Sie diesen Hilfeartikel vorher:

en: Google Oauth Client Secret
de_DE: Google Oauth-Clientgeheimnis

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
de_DE: Google Oauth Client Secret ist für die Google-Anmeldung erforderlich.

en: Google api key
de_DE: Google API-Schlüssel

en: Google api key is required for Google Login.
de_DE: Der Google API-Schlüssel ist für die Google-Anmeldung erforderlich.

en: Contact Form Settings
de_DE: Kontaktformulareinstellungen

en: Use GDPR Checkbox ?
de_DE: GDPR Checkbox verwenden?

en: Help:
de_DE: Hilfe:

en: Contact 7 Settings
de_DE: Contakt 7 Einstellungen

en: Contact form 7 code for agent
de_DE: Contakt formular 7 Code für Agent

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
de_DE: Kontaktformular 7 Code für Agent (zB: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;kontaktieren Sie mich&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
de_DE: Kontaktformular 7 Code für Kontaktseite

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
de_DE: Kontaktformular 7 Code für Kontaktseitenvorlage (zB: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: X - Twitter Login & Widget
de_DE: X - Twitter Anmeldung & Widget

en: Allow login via X - Twitter?
de_DE: Anmeldung über X - Twitter zulassen?

en: Allow login via X - Twitter? (works only over https)
de_DE: Anmeldung über X - Twitter zulassen? (funktioniert nur über https)

en: X - Twitter consumer_key.
de_DE: X - Twitter Verbraucher_Schlüssel.

en: X - Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget. See this help article before:
de_DE: X - Twitter consumer_key wird für das Thema Twitter-Widget benötigt. Siehe diesen Hilfeartikel vorher:

en: X - Twitter Consumer Secret
de_DE: X - Twitter-Verbrauchergeheimnis

en: X - Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
de_DE: X - Twitter Consumer Secret ist für das Thema Twitter-Widget erforderlich.

en: X - Twitter Access Token
de_DE: X - Twitter Zugangstoken

en: X - Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
de_DE: X - Twitter Access Token ist für das Twitter-Widget des Themas erforderlich.

en: X - Twitter Access Token Secret
de_DE: X - Twitter-Zugangs-Token Geheimnis

en: X - Twitter Access Token Secret is required for theme Twitter widget.
de_DE: X - Twitter Access Token Secret ist für das Thema Twitter-Widget erforderlich.

en: X- Twitter Cache Time
de_DE: X- Twitter Cache-Zeit

en: X - Twitter Cache Time
de_DE: X - Twitter Cache-Zeit

en: Map
de_DE: Karte

en: Map Settings
de_DE: Karteneinstellungen

en: What Map System you want to use?
de_DE: Welches Kartensystem möchten Sie anzeigen?

en: What map system you want to use
de_DE: Welches Karten System wollen Sie benutzen

en: Use file reading for pins?
de_DE: Dateilesen für Pins verwenden?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for differences between file and mysql reading)
de_DE: Dateilesen für Pins verwenden? (*empfohlen für über 200 Angebote. Lesen Sie das Handbuch für Unterschiede zwischen dem Lesen aus Dateien und aus MySQL)

en: Maximum number of pins to show on the map.
de_DE: Maximale Anzahl der Pins, die auf der Karte angezeigt werden sollen.

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
de_DE: Eine hohe Anzahl erhöht die Antwortzeit und die Serverlast. Verwenden Sie eine Nummer, die für Ihre aktuelle Hosting-Situation geeignet ist. Setzen Sie -1 für alle Pins.

en: Google Maps API KEY
de_DE: Google Maps API SCHLÜSSEL

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to work. Login in your Google Account, and follow Google Instructions to get the API key from this url: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key
de_DE: Die Google Maps JavaScript API v3 ERFORDERT einen API-Schlüssel, um zu funktionieren. Melden Sie sich in Ihrem Google-Konto an und befolgen Sie die Anweisungen von Google, um den API-Schlüssel hiervon zu erhalten url: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key

en: MapBox API KEY -  used for tile (maps images) serveronly
de_DE: MapBox API KEY - wird nur für Kacheln (Kartenbilder) auf dem Server verwendet

en: You can get it from here: https://www.mapbox.com/. If you leave it blank we will use the default openstreet server which can be slow
de_DE: Sie können es hier herunterladen: https://www.mapbox.com/. Wenn Sie dieses Feld leer lassen, wird der Standard-Openstreet-Server verwendet, der langsam sein kann

en: Starting Point Latitude
de_DE: Ausgangspunkt Latitude

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
de_DE: Gilt für globale Header-Medien mit Google Maps. Fügen Sie nur Zahlen hinzu (zB 40.577906).

en: Starting Point Longitude
de_DE: Startpunkt Longitude

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
de_DE: Gilt für globale Header-Medien mit Google Maps. Fügen Sie nur Zahlen hinzu (zB: -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
de_DE: Standard kartenzoom (1 bis 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
de_DE: Gilt für globale Header-Medien mit Google Maps, ausgenommen erweiterte Suchergebnisse, Eigenschaftenlisten und Taxonomieseiten.

en: Map Type
de_DE: Kartentyp

en: The type selected applies for Google Maps header.
de_DE: Der Typ ausgewählt gilt für Google Maps-Header.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
de_DE: Cache für Google Maps verwenden (* Cache aktualisiert sich alle 3 Stunden)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
de_DE: Wenn diese Option auf ja gesetzt ist, werden die neuen Eigenschaftspins alle 3 Stunden auf der Karte aktualisiert.

en: Use Pin Cluster on map
de_DE: Verwenden Sie Pin-Cluster in der Karte

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
de_DE: Wenn ja, gruppiert es benachbarte Pins im Cluster.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
de_DE: Maximale Zoomstufe für Cloud Cluster

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
de_DE: Der Pin-Cluster verschwindet, wenn der Karten-Zoom unter dem hier eingestellten Wert liegt.

en: Geolocation Circle over map (in meters)
de_DE: Geolocation Circle über Karte (in Metern)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
de_DE: Steuert den Kreisradiuswert für den Benutzer-Geolocation-Pin. Geben Sie nur Zahlen ein (zB 400).

en: Height of the Google Map when closed
de_DE: Höhe der Google Map beim Schließen

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
de_DE: Gilt für den Header Google Maps, wenn als globaler Header-Medientyp festgelegt.

en: Height of Google Map when open
de_DE: Höhe der Google Map beim Öffnen

en: Force Google Map at the "closed" size?
de_DE: Google Map in der "geschlossenen" Größe erzwingen?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
de_DE: Gilt für Header-Google-Maps, wenn als globaler Header-Medientyp außer der Eigenschaftenseite festgelegt.

en: Force Google Map at the full screen size?
de_DE: Google Map in voller Bildschirmgröße erzwingen?

en: Show Google Search over Map?
de_DE: Google-Suche über Karte anzeigen?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie die Google Maps-Suchleiste.

en: Style for Google Map. Use <strong> https://snazzymaps.com/ </strong> to create styles
de_DE: Stil für Google Map. Verwenden Sie <strong> https://snazzymaps.com/ </strong>, um Styles zu erstellen

en: Copy/paste below the custom map style code.
de_DE: Kopieren / Einfügen unter dem benutzerdefinierten Kartenstil-Code.

en: Use price Pins?
de_DE: Benutze Preis Pins?

en: Use price Pins?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
de_DE: Nutze Preis-Pins? (Die css-Klasse für Preis-Pins ist &quot;wpestate_marker&quot;. Jeder Pin hat auch eine Klasse mit dem Namen der Kategorie oder Aktion erhalten: Zum Beispiel &quot;wpestate_marker apartments sales&quot;)

en: Use Full Price Pins?
de_DE: Vollen Preis verwenden?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
de_DE: Wenn nicht, zeigen wir die Preise ohne Vorher-Nachher-Label und in diesem Format: 5,23 m oder 6,83 k

en: Use single Image Pin?
de_DE: Verwenden Sie Single Image Pin?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
de_DE: Wir werden 1 einzelne Pins für alle Marker verwenden. Diese Option verringert die Ladezeit für Ihre Karten.

en: Single Pin Marker / Contact marker / Agency or Developer marker image
de_DE: Einzelstiftmarker / Kontakt marker / Agentur- oder Unternehmen marker bild

en: Image size must be 44px x 50px.
de_DE: Bildgröße muss 44px x 50px sein.

en: Cloud Marker Image
de_DE: Cloud Marker Bild

en: Image must be 70px x 70px
de_DE: Das Bild muss 70 x 70 Pixel groß sein

en: Pin Management
de_DE: Pin verwaltung

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.</br>For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names. </br>The Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin, and with the same name and an additional _2x at the end. Help here:
de_DE: Fügen Sie neue Google Maps-Pins für einzelne Aktionen / einzelne Kategorien hinzu. </br> Aus Gründen der Geschwindigkeit MÜSSEN Sie Pins hinzufügen, wenn Sie Kategorien- und Aktionsnamen ändern. </br> Die Retina-Version von Pins muss zur selben Zeit (im selben Ordner) wie die ursprüngliche Pin hochgeladen werden und denselben Namen und ein zusätzliches _2x am Ende haben. Helfen Sie hier:

en: Generate Data & Pins
de_DE: Daten & Pins generieren

en: Generate Pins and Autocomplete data
de_DE: Erzeugen Sie Pins und Autocomplete-Daten

en: Property Page
de_DE: Angebots Seite

en: Property Page Design
de_DE: Design der Immobilienseite

en: Property Page Layout
de_DE: Layout der Immobilienseite

en: Pick your Property Page Layout
de_DE: Wählen Sie Ihr Layout für die Immobilienseite

en: Content Columns width
de_DE: Breite der Inhaltsspalten

en: Layouts 6 & 7 have two content columns and no sidebar. Choose the columns width here. Manage the sections for each column in "Selection for Accordion - Layouts 6 & 7"
de_DE: Die Layouts 6 und 7 haben zwei Inhaltsspalten und keine Seitenleiste. Wählen Sie hier die Spaltenbreite. Verwalten Sie die Abschnitte für jede Spalte unter "Auswahl für Akkordeon - Layouts 6 & 7"

en: "Media Header" type for Property Page?
de_DE: Medienkopftyp für Angebotsseite?

en: Media Header is the first section below header. The option you select will be visible on all property pages.
de_DE: Die Medien-Kopfzeile ist der erste Abschnitt unterhalb der Kopfzeile. Die von Ihnen gewählte Option wird auf allen Eigenschaftsseiten sichtbar sein.

en: Property Media Header -  Revolution Slider
de_DE: Medien- Header für Immobilien - Revolution Slider

en: Property Media Header - Static Image
de_DE: Medien-Header für Immobilien - Statisches Bild

en: "Media Section" Type (images & video)
de_DE: Typ "Medienbereich" (Bilder & Video)

en: Choose how to display the listing images or video
de_DE: Wählen Sie, wie die Bilder oder das Video angezeigt werden sollen

en: Media Section Order - Buttons Selection
de_DE: Reihenfolge der Medienbereiche - Auswahl der Schaltflächen

en: Select the media types buttons for media section
de_DE: Wählen Sie die Schaltflächen der Medientypen für den Medienbereich

en: Image Gallery
de_DE: Bildergalerie

en: Map View
de_DE: Kartenansicht

en: Street View
de_DE: Straßenansicht

en: Virtual Tour
de_DE: Virtuelle Tour

en: Show Content as
de_DE: Inhalt anzeigen als

en: Tabs does not apply to Property Layouts 6 & 7. Select the sections you wish to show in each layout from "Selection for Accordion Layout" or "Selection for Tab Layout"
de_DE: Registerkarten gelten nicht für die Immobilienlayouts 6 und 7. Wählen Sie die Abschnitte aus, die Sie in jedem Layout aus 'Auswahl für Akkordeon-Layout' oder 'Auswahl für Tab-Layout' anzeigen möchten.

en: Property Navigation Sticky Bar (works only for accordion content)
de_DE: Sticky-Navigationsleiste für Immobilien (funktioniert nur für Akkordeon-Inhalte).

en: Show property details on 1,2 or 3 columns
de_DE: Immobilienangaben auf 1, 2 oder 3 Spalten anzeigen

en: Property details will display on 1, 2 or 3 columns
de_DE: Die Objektdetails werden in 1, 2 oder 3 Spalten angezeigt

en: Show property address on 1,2 or 3 columns
de_DE: Immobilienadresse auf 1, 2 oder 3 Spalten anzeigen

en: Address will display on 1,2 or 3 columns
de_DE: Die Adresse wird in 1, 2 oder 3 Spalten angezeigt

en: Show property Features & Amenities on 1,2 or 3 columns
de_DE: Immobilienmerkmale und Annehmlichkeiten auf 1, 2 oder 3 Spalten anzeigen

en: Features & Amenities will display on 1, 2 or 3 columns
de_DE: Merkmale und Annehmlichkeiten werden in 1, 2 oder 3 Spalten angezeigt

en: Property - Select Sidebar Position
de_DE: Immobilie - Seitenleistenposition auswählen

en: Where to show the sidebar in property page.
de_DE: Wo wir die Sidebar in den Immobilienseiten angezeigt.

en: Use Sticky Sidebar on Property page
de_DE: Sticky Sidebar auf der Eigenschaftenseite verwenden

en: *Sticky sidebar will go over sticky footer, if enabled.
de_DE: *Die klebrige Seitenleiste wird über die klebrige Fußzeile gelegt, wenn sie aktiviert ist.

en: Property page - Select what Sidebar
de_DE: Immobilien-Seite - Wählen Sie die Seitenleiste aus

en: Select which sidebar to show in property page. Create new Sidebars from Appearance -> Sidebars
de_DE: Wählen Sie, welche Seitenleiste auf der Immobilienseite angezeigt werden soll. Erstellen Sie neue Seitenleisten unter 'Design' -> Seitenleisten

en: Show Prev/Next butons on property page ?
de_DE: Vor/Nächste Schaltflächen auf der Immobilienseite anzeigen?

en: This option will show or hide the prev/next buttons on property page
de_DE: Diese Option wird die 'Vor/Nächste'-Schaltflächen auf der Immobilienseite ein- oder ausblenden

en: Custom Template (for Advanced Users)
de_DE: Benutzerdefinierte Vorlage (für fortgeschrittene Benutzer)

en: Custom Templates lets you create your personalized design with pre-made templates for various sections.</br> Before starting, it is a good idea to look over our documentation located
de_DE: Benutzerdefinierte Vorlagen ermöglichen es Ihnen, Ihr persönliches Design mit vorgefertigten Vorlagen für verschiedene Abschnitte zu erstellen.</br> Bevor Sie beginnen, ist es eine gute Idee, unsere Dokumentation zu lesen, die sich befindet...

en: Use a custom property page template
de_DE: Verwenden Sie eine benutzerdefinierte Angebotsseite Vorlage

en: Pick a custom property page template you made.
de_DE: Wählen Sie eine benutzerdefinierte Angebots seitenvorlage aus, die Sie erstellt haben.

en: Elementor Only -  ID for sample property
de_DE: Nur Elementor - ID für die Beispiel Angebot

en: We will use this property data as sample info for Elementor Preview for all properties. If blank we will use the data from the last property published.
de_DE: Wir werden diese Angebotsdaten als Beispielinfo für die Elementor -Vorschau für alle Eigenschaften verwenden. Wenn leer, werden die Daten aus der letzten veröffentlichten Eigenschaft verwendet.

en: Selection for Accordion Layout
de_DE: Auswahl für Akkordeon-Layout

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Documents
de_DE: Unterlagen

en: Multi Units
de_DE: Mehrere Einheiten

en: Energy Savings
de_DE: Energieeinsparung

en: Address
de_DE: Adresse

en: Listing Details
de_DE: Inserat Details

en: Amenities and Features
de_DE: Ausstattung & Funktionen

en: What's Nearby
de_DE: Was gibt es in der Umgebung

en: Payment Calculator
de_DE: Zahlungs-Rechner

en: Floor Plans
de_DE: Grundrisse

en: Page Views
de_DE: Seitenaufrufe

en: Schedule Tour
de_DE: Besichtigung Anfragen

en: Other Agents
de_DE: Andere Agenten

en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: Similar Listings
de_DE: Ähnliche Unterkünfte

en: Selection for Tab Layout
de_DE: Auswahl für Tab-Layout

en: Selection for Accordion - Layouts 6 & 7
de_DE: Auswahl für Akkordeon - Layouts 6 & 7

en: Overview section
de_DE: Abschnitt Übersicht

en: Updated On
de_DE: Aktualisiert am

en: Bedrooms
de_DE: Schlafzimmer

en: Bathrooms
de_DE: Badezimmer

en: Garages
de_DE: Garagen

en: Property Size
de_DE: Wohnfläche

en: Year Buit
de_DE: Baujahr

en: Property Category
de_DE: Angebot Kategorie

en: Property Id
de_DE: Objekt ID

en: Rooms
de_DE: Zimmer

en: Lot Size
de_DE: Grundstücksgröße

en: Map section
de_DE: Karten Abschnittt

en: Show Map on Property Page?
de_DE: Karte auf der Immobilienseite anzeigen?

en: Obsolete option. Will be removed in the next theme update. The section is now managed from "Selection for Layouts" settings.
de_DE: Veraltete Option. Wird mit dem nächsten Theme-Update entfernt. Der Abschnitt wird jetzt über die Einstellungen "Auswahl für Layouts" verwaltet.

en: Hide map location?
de_DE: Standort auf der Karte ausblenden?

en: if "yes" we will not show the address or exact location on property page map.
de_DE: Wenn 'Ja', werden wir die Adresse oder genaue Lage auf der Kartenansicht der Immobilienseite nicht anzeigen.

en: Energy Efficiency section
de_DE: Abschnitt Energieeffizienz

en: Energy Classes separated by comma
de_DE: Energieklassen durch Komma getrennt

en: Energy Classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
de_DE: Durch Komma getrennte Energieklassen: Bsp.:A+,A,B,C

en: Energy Class 1 Background Color
de_DE: Energieklasse 1 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 2 Background Color
de_DE: Energieklasse 2 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 3 Background Color
de_DE: Energieklasse 3 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 4 Background Color
de_DE: Energieklasse 4 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 5 Background Color
de_DE: Energieklasse 5 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 6 Background Color
de_DE: Energieklasse 6 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 7 Background Color
de_DE: Energieklasse 7 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 8 Background Color
de_DE: Energieklasse 8 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 9 Background Color
de_DE: Energieklasse 9 Hintergrundfarbe

en: Energy Class 10 Background Color
de_DE: Energieklasse 10 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma
de_DE: Treibhausgasemissionsklassen durch Komma getrennt

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
de_DE: Treibhausgasemissionsklassen durch Komma getrennt: Bsp:A+,A,B,c

en: Greenhouse Gas Emissions Class 1 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 1 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 2 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 2 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 3 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 3 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 4 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 4 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 5 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 5 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 6 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 6 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 7 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 7 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 8 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 8 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 9 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 9 Hintergrundfarbe

en: Greenhouse Gas Emissions Class 10 Background Color
de_DE: Treibhausgasemissionen Klasse 10 Hintergrundfarbe

en: Mortgage Calculator
de_DE: Hypothekenrechner

en: Show mortgage calculator?
de_DE: Hypothekenrechner anzeigen?

en: Exclude  mortgage calculator from categories
de_DE: Miet

en: Default down payment in percent
de_DE: Anzahlung in Prozent

en: Default Mortgage interest in percent
de_DE: Standard Darlehenszins in Prozent

en: Default Mortgage term in years
de_DE: Standard Darlehenslaufzeit in Jahren

en: Default property tax in percent
de_DE: Standard Objekt Steuer in Prozent

en: Contact & Schedule Tour
de_DE: Kontakt & Besichtigungstermin

en: Show Agent Contact form on Sidebar
de_DE: Agentenkontaktformular in der Seitenleiste anzeigen

en: Show agent contact form on sidebar.
de_DE: Kontaktformulare für Agenten in der Seitenleiste anzeigen.

en: Enable Direct Message?
de_DE: Direktnachricht aktivieren?

en: If set to no, you will need to delete Inbox page template.
de_DE: Wenn diese Option auf nein gesetzt ist, müssen Sie die Vorlage für die Posteingangsseite löschen.

en: Use Classic tour schedule?
de_DE: Classic Tourplan verwenden?

en: Display Schedule tour section
de_DE: Zeigt den Abschnitt „Tour planen“ an

en: Select yes if you want to display schedule tour section.
de_DE: Wählen Sie "Ja", wenn Sie den Abschnitt über die Tour anzeigen möchten.

en: Schedule Tour design type
de_DE: Designtyp für die Tour planen

en: Select the design version for  schedule tour section.
de_DE: Wählen Sie die Designversion für  en Abschnitt „Tour planen“ aus.

en: On sidebar - Display Contact Form and Schedule a tour sections as tabs ?
de_DE: In der Seitenleiste – Abschnitte „Kontaktformular“ und „Tour planen“ als Registerkarten anzeigen?

en: Time Slots for Scheduled Tour
de_DE: Zeitfenster für geplante Touren

en: Use a comma to separate the time slots(Ex : 12:00 am, 12:30am)
de_DE: Verwenden Sie ein Komma, um die Zeitfenster zu trennen (Beispiel: 12:00 Uhr, 12:30 Uhr).

en: Exclude  Schedule tour from categories
de_DE: Tour planen von den Kategorien ausschließen

en: Show/Hide Details
de_DE: Details anzeigen / ausblenden

en: Show/Hide "Print" Button
de_DE: Schaltfläche "Drucken" ein-/ausblenden

en: Show/Hide "Add to Favorite" Button
de_DE: Schaltfläche "Zu Favoriten hinzufügen" anzeigen/ausblenden

en: Show/Hide "Share" Button
de_DE: Schaltfläche "Teilen" ein-/ausblenden

en: Show/Hide "Address Details " under title
de_DE: Anzeigen/Verbergen von "Adressdetails" unter dem Titel

en: Listings Labels
de_DE: Auflistungen Etiketten

en: Custom title instead of Overview label.
de_DE: Benutzerdefinierter Titel anstelle des Labels Übersicht.

en: Multi Unit Label
de_DE: Etikett für mehrere Einheiten

en: Custom title instead of Multi Unit label.
de_DE: Angepasster Titel statt Multi-Unit-Label.

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
de_DE: Multi-Unit-Label (* für Untereinheit)

en: Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
de_DE: Angepasster Titel statt Multi-Unit-Label (* für Untereinheit).

en: Property Address Label
de_DE: Liegenschaft Adressetikett

en: Custom title instead of Property Address label.
de_DE: Benutzerdefinierter Titel statt Beschriftung der Liegenschaft adresse.

en: Property Features Label
de_DE: Angebot Features Beschriftung

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
de_DE: Aktualisieren; Benutzerdefinierter Titel anstelle des Features & Annehmlichkeiten.

en: Property Description Label
de_DE: Angenot Beschreibung Label

en: Custom title instead of Description label.
de_DE: Benutzerdefinierte Titel statt Beschreibungslabel

en: Property Documents Label
de_DE: Etikett für Immobiliendokumente

en: Custom title instead of Documents label.
de_DE: Benutzerdefinierter Titel anstelle des Labels Dokumente.

en: Property Energy Savings Label
de_DE: Energiesparlabel für Immobilien

en: Custom title instead of Energy Savings label.
de_DE: Benutzerdefinierter Titel anstelle des Energieeinsparungsetiketts.

en: Property Details Label
de_DE: Angebotsdetails

en: Custom title instead of Property Details label.
de_DE: Angepasster Titel anstelle der Angebotsdetails.

en: Property Map Label
de_DE: Bezeichnung für die Immobilienkarte

en: The label for map section.
de_DE: Die Bezeichnung für den Kartenausschnitt.

en: Property Video Label
de_DE: Angebot Video Etikette

en: The label for video section.
de_DE: Etikette für Videobereich.

en: Property Virtual Tour Label
de_DE: Etikett für virtuellen Rundgang

en: The label for Virtual Tour section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt Virtuelle Tour.

en: Property Walkscore Label
de_DE: Walkscore-Label für Immobilien

en: The label for Walkscore section.
de_DE: Die Bezeichnung für den Abschnitt Walkscore.

en: Property What's Nearby Label
de_DE: Eigenschaft, was ist in der Nähe Etikett

en: The label for What's Nearby section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt "Was ist in der Nähe".

en: Property Payment Calculator Label
de_DE: Etikett für den Zahlungsrechner für Immobilien

en: The label for Payment Calculator section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt Zahlungsrechner.

en: Property Page Views Label
de_DE: Bezeichnung für die Anzahl der Aufrufe auf der Immobilienseite

en: The label for Page Views section.
de_DE: Die Bezeichnung für den Abschnitt „Seitenaufrufe“.

en: Property Floor Plans Label
de_DE: Grundstücksgrundrisse Etikett

en: The label for Floor Plans section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt Grundrisse.

en: Property Reviews Label
de_DE: Eigenschaft Bewertungen Label

en: The label for reviews section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt "Bewertungen".

en: Property Schedule Tour Label
de_DE: Bezeichnung für die Immobilien-Tourplanung

en: The label for schedule tour section.
de_DE: Das Etikett für den Abschnitt "Tour".

en: Property Similar Listings Label
de_DE: Label für ähnliche Immobilieneinträge

en: The label for similar listings section.
de_DE: Das Etikett für ähnliche Angebote Abschnitt.

en: Property "Other Agents" Label
de_DE: Eigenschaftsbezeichnung „Andere Agenten“

en: The label for Other Agents section.
de_DE: Die Bezeichnung für den Abschnitt „Andere Agenten“.

en: Property Agent Label - only navigation bar
de_DE: Property Agent Label – nur Navigationsleiste

en: The label for Agents section.
de_DE: Die Bezeichnung für den Abschnitt „Agenten“.

en: LightBox
de_DE: Lightbox

en: Show Contact Form on lightbox
de_DE: Kontaktformular im Leuchtkasten anzeigen

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie das Kontaktformular in der Lightbox.

en: Crop Images on lightbox
de_DE: Bilder auf dem Leuchtkasten zuschneiden

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
de_DE: Bilder haben die gleiche Größe. Wenn Sie &quot;Nein&quot; wählen, müssen Sie sicherstellen, dass die Bilder ungefähr gleich groß sind

en: Slider for lightbox
de_DE: Schieberegler für Leuchtkästen

en: what kind of slider to use on property page lightbox
de_DE: welche Art von Schieberegler auf der Eigenschaftsseite lightbox zu verwenden

en: Features & Amenities
de_DE: Funktionen & Annehmlichkeiten

en: Starting with v1.81.0 all Features & Amenities are converted to property taxonomy (category) terms. Manage Features & Amenities from the left sidebar, Properties -> Features & Amenities menu or from wp-admin -> Edit Property.
de_DE: Ab Version 1.81.0 werden alle Funktionen und Ausstattungsmerkmale in die Begriffe der Eigentums-Taxonomie (Kategorie) konvertiert. Verwalten Sie Funktionen und Ausstattungen in der linken Seitenleiste, im Menü Eigenschaften -> Funktionen und Ausstattungen oder in wp-admin -> Eigenschaft bearbeiten.

en: Show the Features and Amenities that are not available
de_DE: Zeigen Sie die Funktionen und Annehmlichkeiten an, die nicht verfügbar sind

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
de_DE: Auf der Angebotsseite die Funktionen und Annehmlichkeiten anzeigen, die nicht ausgewählt sind?

en: Print Page Design
de_DE: Druckseite Layout

en: Show subunits section
de_DE: Untereinheiten anzeigen

en: Show subunits section in print page?
de_DE: Untereinheiten in der Druckseite anzeigen?

en: Show agent details section
de_DE: Makler Details Anzeigen

en: Show agent details section in print page?
de_DE: Zeigen Sie den Makler Details auf der Druckseite an?

en: Show description section
de_DE: Abschnitt Beschreibung anzeigen

en: Show description section in print page?
de_DE: Zeige den Beschreibungsteil auf der Druckseite?

en: Show address section
de_DE: Adressbereich anzeigen

en: Show address section in print page?
de_DE: Adressbereich in Druckseite anzeigen?

en: Show details section
de_DE: Details anzeigen

en: Show details section in print page?
de_DE: Details anzeigen auf der Druckseite?

en: Show features & amenities section
de_DE: Zeige Funktionen & Annehmlichkeiten

en: Show features & amenities section in print page?
de_DE: Erweiterungen & Annehmlichkeiten auf der Druckseite anzeigen?

en: Show floor plans section
de_DE: Grundrisse anzeigen

en: Show floor plans section in print page?
de_DE: Grundrissbereich in der Druckseite anzeigen?

en: Show gallery section
de_DE: Galeriebereich anzeigen

en: Show gallery section in print page?
de_DE: Galeriebereich in Druckseite anzeigen?

en: Yelp settings
de_DE: Yelp Einstellungen

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here https://www.yelp.com/factsheet the list of countries where Yelp is available.
de_DE: Bitte beachten Sie, dass Yelp nicht in allen Ländern funktioniert. Sehen Sie hier https://www.yelp.com/factsheet die Liste der Länder, in denen Yelp verfügbar ist.

en: Get this detail after you signup here:
de_DE: Holen Sie sich dieses Detail, nachdem Sie sich hier angemeldet haben:

en: Yelp Categories
de_DE: Yelp-Kategorien

en: Yelp Categories to show on front page
de_DE: Yelp-Kategorien auf der Vorderseite anzeigen

en: Yelp - no of results
de_DE: Yelp - Anzahl der Ergebnisse

en: *Numeric field. Type no of results wish to show on listing page for each category.
de_DE: * Numerisches Feld Geben Sie die Anzahl der Ergebnisse ein, die für jede Kategorie auf der Listing-Seite angezeigt werden soll.

en: Yelp Distance Measurement Unit
de_DE: Yelp Distanzmaßeinheit

en: Walkscore section
de_DE: Walkscore-Abschnitt

en: Walkscore APi Key
de_DE: Walkscore APi Schlüssel

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API. Score is available for any address in the United States, Canada, and Australia. Register for an API (free) here https://www.walkscore.com/professional/api-sign-up.php
de_DE: Walkscore-Informationen werden nicht angezeigt, wenn Sie die API nicht hinzufügen. Der Score ist für jede Adresse in den Vereinigten Staaten, Kanada und Australien verfügbar. Registrieren Sie sich hier für eine API (kostenlos) https://www.walkscore.com/professional/api-sign-up.php

en: BreadCrumbs
de_DE: Semmelbrösel

en: Select taxonomies that will appear in the breadcrumbs
de_DE: Wählen Sie Taxonomien aus, die in den Breadcrumbs angezeigt werden

en: Disclaimer
de_DE: Haftungsausschluss

en: Disclaimer Text
de_DE: Gewährleistungsausschlusstext

en: Disclaimer Text. You can use the strings %property_address and %propery_id and the theme will replace those with the property address and id.
de_DE: Haftungsausschluss Text. Sie können die Zeichenketten %property_address und %propery_id verwenden und das Thema wird diese durch die Adresse und die ID der Immobilie ersetzen.

en: Display only the first X reviews.
de_DE: Nur die ersten X Bewertungen anzeigen.

en: Add a number or leave blank to show all reviews
de_DE: Fügen Sie eine Zahl hinzu oder lassen Sie sie leer, um alle Bewertungen anzuzeigen

en: No of similar properties in property page
de_DE: Nr. von gleichen Angebote auf Angebotsseite

en: Similar listings show when there are other properties from the same area, city, type and category.
de_DE: Ähnliche Angebote werden angezeigt, wenn es andere Immobilien aus der gleichen Gegend, Stadt, Art und Kategorie gibt.

en: No of similar property listings per row when the page is without sidebar
de_DE: Anzahl der ähnlichen Immobilienangebote pro Zeile, wenn die Seite ohne Seitenleiste ist

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
de_DE: Wenn die Seite mit Seitenleiste ist, ist die Anzahl der Einträge pro Zeile 2 oder 3 - abhängig von Ihrer Auswahl

en: Select taxonomies for similar listings
de_DE: Taxonomien für ähnliche Angebote auswählen

en: Select taxonomies for similar listings( if none is selected we will use property category, property action category and property city)
de_DE: Taxonomie für ähnliche Angebote auswählen (wenn keine selektiert wird, wird Objekt Kategorie, Objekt Aktion und Objekt Stadt genutzt)

en: Select Similar Listings Order
de_DE: Wählen Sie die Reihenfolge ähnlicher Einträge aus

en: Similar listing display format
de_DE: Anzeigeformat für ähnliche Angebote

en: Chose the similar listing display format - grid or list
de_DE: Wählen Sie das Anzeigeformat für ähnliche Listen - Gitter oder Liste

en: Property Card Design (used in lists)
de_DE: Eigenschaftskarten-Design (in Listen verwendet)

en: Property Card General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen für die Immobilienkarte

en: Unit Card Type
de_DE: Einheitenkartenart

en: Property List display (*global option)
de_DE: Anzeige der Angebotsliste (*globale Option)

en: Select grid or list style for properties list pages.
de_DE: Wählen Sie den Raster- oder Listenstil für Seiten der Angebotsliste aus.

en: grid
de_DE: gitter

en: list
de_DE: liste

en: No of chars to show in Property Title
de_DE: Anzahl der im Immobilientitel anzuzeigenden Zeichen

en: Set how many characters to display from the property title - leave blank for full title
de_DE: Legen Sie fest, wie viele Zeichen des Eigenschaftstitels angezeigt werden sollen. Für den vollständigen Titel lassen Sie das Feld leer

en: No of chars to show in Property card excerpt - grid style
de_DE: Anzahl der Zeichen, die im Auszug der Immobilienkarte im Rasterstil angezeigt werden sollen

en: Set how many characters to display from property excerpt for grid style.
de_DE: Festlegen, wie viele Zeichen aus dem Auszug der Immobilienanzeige im Rasterstil angezeigt werden sollen.

en: No of chars to show in Property card excerpt - list style
de_DE: Anzahl der Zeichen, die im Auszug der Immobilienkarte im Listenstil angezeigt werden sollen

en: Set how many characters to display from property excerpt for list style.
de_DE: Festlegen, wie viele Zeichen aus dem Auszug der Immobilienanzeige im Listenstil angezeigt werden sollen.

en: Click and open Property Modal Window - Zillow style
de_DE: Objektfenster modal öffnen nach klick - Zillow Style

en: Open title link to property page in new window
de_DE: Titellink zur Immobilienseite in neuem Fenster öffnen

en: Open tile link to property page in new window
de_DE: Link zum Angebot in neuem Fenster / Tab öffnen

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
de_DE: Nein der Immobilienauflistungen pro Zeile, wenn die Seite ohne Seitenleiste ist

en: Property Unit/Card min height
de_DE: Liegenschaft Einheit / Karte Mindesthöhe

en: Show modal for the "Call" action in card type 7
de_DE: Modal für die Aktion "Anrufen" im Kartentyp 7 anzeigen

en: Text for the "Call" modal in card type 7
de_DE: Text für das Modal "Anruf" im Kartentyp 7

en: %property_id as  property ID, %title as property title, %realtor_name as realtor name, %realtor_phone as realtor phone,, %realtor_mobile as realtor mobile,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
de_DE: %property_id als Immobilien-ID, %title als Immobilientitel, %realtor_name als Name des Immobilienmaklers, %realtor_phone als Telefonnummer des Immobilienmaklers, %realtor_mobile als Mobiltelefon des Immobilienmaklers, Textmodus und <br class=""> Tag für neue Zeile, <p class=""> für einen neuen Absatz verwenden,
    <span class=""> für Styling.

en: Property Card Image Settings
de_DE: Einstellungen für Eigenschaftskartenbilder

en: Use Slider in Property Unit
de_DE: Verwenden Sie Slider in der Immobilieneinheit

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
de_DE: Aktivieren / Deaktivieren des Bildschiebers in der Eigenschafteneinheit (wird in Listen verwendet).

en: yes
de_DE: ja

en: no
de_DE: nein

en: No of images in slider in property card
de_DE: Keine Bilder in Slider in Objektkarte

en: More images means longer load time
de_DE: Mehr Bilder bedeuten längere Ladezeit

en: Add placeholder image
de_DE: Platzhalterbild hinzufügen

en: Replace the theme default property card unit placeholder image with a custom one.
de_DE: Ersetzen Sie die Standard-Eigenschaftskarteneinheit des Themas durch ein benutzerdefiniertes Platzhalterbild.

en: Property Card Content Composer
de_DE: Verfasser von Immobilienkarteninhalten

en: Use Composer Settings
de_DE: Composer-Einstellungen verwenden

en: Note: Composer does not apply to card type 5.
de_DE: Hinweis: Composer gilt nicht für den Kartentyp 5.

en: Property Card - rows order
de_DE: Eigenschaftskarte – Reihenreihenfolge

en: Order for the content rows in card
de_DE: Reihenfolge der Inhaltszeilen in der Karte

en: Title row
de_DE: Titelzeile

en: Price row
de_DE: Preiszeile

en: Excerpt row
de_DE: Auszugszeile

en: Details row
de_DE: Detailzeile

en: Address row
de_DE: Adresszeile

en: Categories row
de_DE: Kategoriezeile

en: Contact row
de_DE: Kontaktzeile

en: Property Card Details Row
de_DE: Details Zeile der Immobilienkarte

en: Choose what fields to show in the details row
de_DE: Wählen Sie, welche Felder in der Detailzeile angezeigt werden sollen

en: Property Card Adress Row
de_DE: Eigenschaft Karte Adresse Zeile

en: Compose the address row in the card unit
de_DE: Zusammenstellung der Adresszeile in der Karteneinheit

en: Adress
de_DE: Adresse

en: Zip
de_DE: Postleitzahl

en: County/State
de_DE: Bundesland

en: City
de_DE: Stadt

en: Area
de_DE: Bezirk

en: Property Card Categories Row
de_DE: Zeile „Eigenschaftskartenkategorien“

en: Compose the categories row in the card unit
de_DE: Zusammenstellung der Kategoriezeile in der Karteneinheit

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Type
de_DE: Typ

en: Property Card Agent Section Settings
de_DE: Einstellungen im Bereich „Agent für Immobilienkarten“

en: Display the agent row?
de_DE: Die Agentenzeile anzeigen?

en: Enable or disable the full agent row.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie die vollständige Agentenzeile.

en: Show Agent Image
de_DE: Agentenbild anzeigen

en: Enable or disable agent image.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie das Agentenbild.

en: Show agent name
de_DE: Agentenname anzeigen

en: Enable or disable the agent name.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie den Agentennamen.

en: Property Card Composer - Extra Settings
de_DE: Property Card Composer – Zusätzliche Einstellungen

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size
de_DE: Details Row - Schriftart Awsesome Icons Größe

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size in px
de_DE: Details Row - Schriftart Awsesome Icons Größe in px

en: Details Row - Image Icons Size
de_DE: Zeile Details - Größe der Bildsymbole

en: Details Row - Image Icons Size max-height in px
de_DE: Details Zeile - Bildsymbole Größe max-height in px

en: Details Row - Font Control
de_DE: Details Zeile - Schriftsteuerung

en: Details Row - select field value text font size,weight or color
de_DE: Detailzeile - Wählen Sie die Schriftgröße, -stärke oder -farbe für den Feldwert aus

en: Details Row Align options
de_DE: Details Optionen zum Ausrichten von Zeilen

en: Manage how to align the fields in the details row.
de_DE: Legen Sie fest, wie die Felder in der Detailzeile ausgerichtet werden sollen.

en: Details Image/Icon position
de_DE: Details Bild/Icon Position

en: Manage how to align the icon in the details row
de_DE: Verwalten der Ausrichtung des Symbols in der Detailzeile

en: Details Font Awesome Icon Color- (it is not applicable to images)
de_DE: Details Font Awesome Icon Farbe- (gilt nicht für Bilder)

en: For Images, upload the image in the color you wish
de_DE: Für Bilder, laden Sie das Bild in der gewünschten Farbe hoch

en: Gap between details in px
de_DE: Abstand zwischen den Details in px

en: Space between details
de_DE: Abstand zwischen den Details

en: Show compare button
de_DE: Schaltfläche "Vergleichen" anzeigen

en: Show compare button
de_DE: Vergleichen Button anzeigen

en: Show share button
de_DE: Schaltfläche "Teilen" anzeigen

en: Show share button
de_DE: "Teilen" Button anzeigen

en: Show favorite button
de_DE: Schaltfläche Favoriten anzeigen

en: Show favorite button
de_DE: Schaltfläche Favoriten anzeigen

en: Show property status labels
de_DE: Statusbeschriftungen für Immobilien anzeigen

en: Show property status labels
de_DE: Statusbeschriftungen für Immobilien anzeigen

en: Show property featured labels
de_DE: Zeigen Sie die hervorgehobenen Immobilien der Immobilie an

en: Show property featured labels
de_DE: Zeigen Sie die Labels der vorgestellten Immobilien an

en: Property Card Design - Beta
de_DE: Eigentumskarten-Design - Beta

en: Please use the "Save Design" button in order to save your design
de_DE: Bitte verwenden Sie die Schaltfläche "Entwurf speichern", um Ihren Entwurf zu speichern

en: Use this unit/card?
de_DE: Verwenden Sie dieses einheit/karte?

en: Card Designer
de_DE: Card Gestaltung

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
de_DE: Dieser Builder für Eigenschafteneinheiten ist ein sehr komplexes Feature mit vielen Optionen. Aus diesem Grund funktioniert es möglicherweise nicht für alle Design-Ideen. Wir werden es weiter verbessern, aber bitte beachten Sie, dass CSS-Probleme auftreten können und diese gelöst werden müssen, indem CSS-Regeln manuell in den Code eingefügt werden.

en: General Design Settings
de_DE: Allgemeine Designeinstellungen

en: Main Grid Width in px
de_DE: Hauptgitterbreite in px

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
de_DE: Diese Option definiert die Hauptinhaltsbreite. Der Standardwert ist 1200px

en: Content Width (In Percent)
de_DE: Inhaltsbreite (in Prozent)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
de_DE: Mit dieser Option können Sie die Breite des Inhalts in Prozent definieren. Die Seitenleiste belegt den Rest des Hauptinhaltsraums.

en: Content Area Internal Padding Top
de_DE: Inhaltsbereich Interne Auffüllung Oben

en: Content Area Internal Padding Left
de_DE: Inhaltsbereich Interne Auffüllung links

en: Content Area Internal Padding Bottom
de_DE: Inhaltsbereich Interne Polsterung unten

en: Content Area Internal Padding Right
de_DE: Inhaltsbereich Internes Auffüllrecht

en: Content Area Background Color
de_DE: Inhaltsbereich Hintergrundfarbe

en: Show Breadcrumbs
de_DE: Brotkrumen anzeigen

en: Border Corner Radius
de_DE: Rand Eckenradius

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
de_DE: Border Corner Radius für Unit-Elemente wie Property Unit, Agent Unit oder Blog Unit etc

en: Box Shadow on elements like property unit
de_DE: Box-Schatten auf Elementen wie der Eigenschaftseinheit

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).
de_DE: Box-Schatten auf Elementen wie der Angebots einheit. Geben Sie none für keinen Schatten ein oder geben Sie die CSS-Werte wie 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1) ein.

en: Custom Colors Settings
de_DE: Benutzerdefinierte Farbeinstellungen

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
de_DE: *** Bitte haben Sie Verständnis dafür, dass hier keine Farbsteuerelemente für alle Designelemente und Details hinzugefügt werden können. Dies führt zu einer überfüllten und nutzlosen Schnittstelle. Diese kleinen Details müssen über benutzerdefinierten CSS-Code angesprochen werden

en: Main Color
de_DE: Hauptfarbe

en: Second Color
de_DE: Zweite Farbe

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Content Background Color
de_DE: Inhalt Hintergrundfarbe

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
de_DE: Breadcrumbs, Meta und Second Line Schriftfarbe

en: Font Color
de_DE: Schriftfarbe

en: Link Color
de_DE: Verknüpfungsfarbe

en: Headings Color
de_DE: Überschriften Farbe

en: Footer Background Color
de_DE: Footer Hintergrundfarbe

en: Footer Font Color
de_DE: Footer Schriftfarbe

en: Footer Heading Font Color
de_DE: Footer Titel Schriftfarbe

en: Footer Copyright Font Color
de_DE: Fußzeile Copyright Schriftfarbe

en: Footer Copyright Area Background Font Color
de_DE: Footer Copyright Bereich Hintergrund Schriftfarbe

en: Footer Social Widget Icon Background Color
de_DE: Footer Social Widget Icon Hintergrundfarbe

en: Footer Social Widget Icon Color
de_DE: Farbe des Social Widget-Symbols in der Fußzeile

en: Boxed Content Background Color
de_DE: Boxed Inhalt Hintergrundfarbe

en: Border Color
de_DE: Randfarbe

en: Hover Button Color
de_DE: Hover-Schaltflächenfarbe

en: Map Controls Background Color
de_DE: Map Steuert die Hintergrundfarbe

en: Map Controls Font Color
de_DE: Map Steuert die Schriftfarbe

en: Header Design & Colors
de_DE: Header Design & Farben

en: Login/Register Modal Image
de_DE: Anmeldung/Registrierungsfenster Bild

en: Login/Register Modal Message
de_DE: Anmeldung/Rewgistrierungsfenster Nachricht

en: Header Height
de_DE: Header höhe

en: Header Height in px
de_DE: Header höhe in px

en: Sticky Header Height
de_DE: Sticky Header höhe

en: Sticky Header Height in px
de_DE: Sticky Header Höhe in px

en: Top Menu Font Size
de_DE: Top-Menü Schriftgröße

en: Menu Item Font Size
de_DE: Menü Schriftgröße

en: Border Bottom Header Height
de_DE: Grenze HEader höhe

en: Border Bottom Header Height in px
de_DE: Grenze Header höhe in px

en: Border Bottom Sticky Header Height
de_DE: Rand unten Sticky Header Höhe

en: Border Bottom Sticky Header Height in px
de_DE: Sticky Header-Höhe des unteren Randes in px

en: Header Border Bottom Color
de_DE: Header Border Bottom Farbe

en: Sticky Header Border Bottom Color
de_DE: Sticky Header Border Bottom Farbe

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
de_DE: Top Bar Hintergrundfarbe (Header Widget Menu)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
de_DE: Obere Schriftfarbe (Menü &quot;Kopfzeilen-Widget&quot;)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
de_DE: Top Menu &amp; Sticky Menü Hintergrundfarbe

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
de_DE: Für den Menübereich, wenn Kopfzeilentyp 5 die Hauptfarbe verwendet

en: Sticky Menu Font Color
de_DE: Sticky Menu Schriftfarbe

en: Top Menu Font Color
de_DE: Top Menu Schriftfarbe

en: Top Menu Hover Font Color
de_DE: Top-Menü Hover Schriftfarbe

en: Active Menu Font Color
de_DE: Active Menu-Schriftfarbe

en: Top Menu Hover Background Color
de_DE: Top-Menü Hover Hintergrundfarbe

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
de_DE: Top-Menü Hover-Hintergrundfarbe (* gilt für einige Hover-Typen)

en: Top Menu Hover Type
de_DE: Top-Menü-Hover-Typ

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
de_DE: Für Hover-Typ 1, 2, 5, 6 - Setup Top-Menü Hover Schriftfarbe Option

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
de_DE: Für Schwebetyp 3, 4 - Setup Top-Menü Hover Hintergrundfarbe Option

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
de_DE: Transparenter Header - Top Menu Schriftfarbe

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
de_DE: Transparente Kopfzeile - Obere Menü-Hover-Schriftfarbe

en: Menu Item Color
de_DE: Menüpunkt Farbe

en: Menu Item hover font color
de_DE: Menüpunkt Schriftfarbe schweben

en: Menu Item Back Color
de_DE: Menüelement Zurück Farbe

en: Menu Item Hover Back Color
de_DE: Menüelement Hover Zurück Farbe

en: Menu border color
de_DE: Menürahmenfarbe

en: Mobile Menu Colors
de_DE: Mobile Menüfarben

en: Mobile header background color
de_DE: Mobile Header Hintergrundfarbe

en: Mobile header icon color
de_DE: Mobile Header Icon Farbe

en: Mobile menu font color
de_DE: Mobile Menüschriftfarbe

en: Mobile menu hover font color
de_DE: Mobile-Menü-Hover-Schriftfarbe

en: Mobile menu item hover background color
de_DE: Hintergrundfarbe des mobilen Menüelements schweben

en: Mobile menu background color
de_DE: Mobile Menühintergrundfarbe

en: Mobile menu item border color
de_DE: Rahmenfarbe des mobilen Menüelements

en: Agent Card & Blog Card Design
de_DE: Agentenkarte & Blogkarten-Design

en: Agent Unit card
de_DE: Karte der Agenteneinheit

en: Agent Unit Card.
de_DE: Karte der Agenteneinheit.

en: Type 1
de_DE: Typ 1

en: Type 2
de_DE: Typ 2

en: Type 3
de_DE: Typ 3

en: Type 4
de_DE: Typ 4

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
de_DE: Anzahl der Agentenlisten pro Zeile, wenn die Seite ohne Seitenleiste ist

en: Blog List and Category/Archive - Select Card Design Type
de_DE: Blog-Liste und Kategorie/Archiv - Kartendesign-Typ auswählen

en: The selection applies also to Recent Articles Slider and Recent Articles shortcodes!
de_DE: Die Auswahl gilt auch für Recent Articles Slider und Recent Articles Shortcodes!

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
de_DE: Anzahl der Blog-Einträge pro Zeile, wenn die Seite ohne Seitenleiste ist

en: Agent Unit/Card min height
de_DE: Mindesthöhe der Agenteneinheit / Karte

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
de_DE: Agenteneinheit / Karten-Mindesthöhe (arbeitet mit Agentenlisten und Agententaxonomie)

en: Blog Unit/Card min height
de_DE: Mindestgröße für Blog-Einheit / Karte

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Top
de_DE: Interne Polsterung für Angebot, Makler und Blog / Karte / Karte

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Left
de_DE: Interne Polsterung von Angebot, Makler und Blog-Einheiten / Karten

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Bottom
de_DE: Interne Polsterung der Angebote, Makler und Blog-Einheiten / -Karten

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Right
de_DE: Liegenschaft, Agenten und Blog-Einheit / Karte

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
de_DE: Angebot, Makler und Blog Unit / Card Hintergrundfarbe

en: Unit border size
de_DE: Einheitsrahmengröße

en: Unit/Card border color
de_DE: Einheit / Kartenrandfarbe

en: Sidebar Widget Design
de_DE: Seitenleiste Widget Design

en: Widget Internal Padding - Top
de_DE: Widget Interne Polsterung - Oben

en: Widget Internal Padding - Left
de_DE: Widget Interne Polsterung - Links

en: Widget Internal Padding - Bottom
de_DE: Widget Interne Polsterung - Unten

en: Widget Internal Padding - Right
de_DE: Widget Interne Polsterung - Rechts

en: Sidebar Widget Background Color
de_DE: Sidebar Widget Hintergrundfarbe

en: Sidebar Heading Color
de_DE: Seitenleiste Überschrift Farbe

en: Sidebar Heading Background Color
de_DE: Seitenleiste Überschrift Hintergrundfarbe

en: Widget Font color
de_DE: Widget Schriftfarbe

en: Widget Border Size
de_DE: Widget Rahmengröße

en: Widget Border Color
de_DE: Widget Rahmenfarbe

en: User Dashboard Design
de_DE: Benutzer Dashboard Design

en: Show Header in Dashboard ?
de_DE: Header im Dashboard anzeigen?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie den Header im Dashboard. Der Header wird immer wide &amp; type1 sein!

en: User Dashboard Menu Color
de_DE: Benutzer Dashboard Menü Farbe

en: User Dashboard Menu Hover Color
de_DE: Benutzer-Dashboard-Menü Hover-Farbe

en: User Dashboard Menu Item Background Color
de_DE: Benutzer Dashboard Menüelement Hintergrundfarbe

en: User Dashboard Menu Background
de_DE: Benutzer Dashboard Menü Hintergrund

en: User Dashboard Package Background
de_DE: Benutzer-Dashboard-Pakethintergrund

en: User Dashboard Package Color
de_DE: Benutzer-Dashboard-Paketfarbe

en: Dashboard Buy Package Select Background
de_DE: Dashboard Kaufen Paket Wählen Sie Hintergrund

en: Dashboard Package Selected
de_DE: Dashboard-Paket ausgewählt

en: Dashboard Package Select
de_DE: Dashboard-Paket auswählen

en: Content Button Background
de_DE: Inhalt Schaltflächenhintergrund

en: Content Text Color
de_DE: Inhalt Textfarbe

en: Fonts
de_DE: Schriftarten

en: H1 Font
de_DE: H1 Schriftart

en: Select your custom font options.
de_DE: Wählen Sie Ihre benutzerdefinierten Schriftartoptionen aus.

en: H2 Font
de_DE: H2 Schriftart

en: H3 Font
de_DE: H3 Schriftart

en: H4 Font
de_DE: H4 Schriftart

en: H5 Font
de_DE: H5 Schriftart

en: H6 Font
de_DE: H6 Schriftart

en: Paragraph Font
de_DE: Absatzschriftart

en: Menu Font
de_DE: Menüschriftart

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefinierte CSS

en: Custom Css
de_DE: Benutzerdefinierte CSS

en: Overwrite theme css using custom css.
de_DE: Überschreiben Sie das Thema CSS mit benutzerdefinierten CSS.

en: Email Management
de_DE: E-Mail-Verwaltung

en: Emails Settings
de_DE: E-Mail Einstellungen

en: Send emails as Html or text
de_DE: Senden Sie E-Mails als HTML oder Text

en: Emails will be sent from name?
de_DE: E-Mails werden vom Namen gesendet?

en: Emails will use the from name set here
de_DE: E-Mails werden den hier eingestellten Absendernamen verwenden

en: Emails will be sent from email
de_DE: Die E-Mails werden von einer E-Mail gesendet

en: Display Email Header ?
de_DE: E-Mail-Kopfzeile anzeigen ?

en: Display email header - the default header contains only the logo
de_DE: E-Mail-Kopfzeile anzeigen - die Standardkopfzeile enthält nur das Logo

en: Email Logo
de_DE: E-Mail Logo

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window. Add a small logo.
de_DE: Verwenden Sie die Schaltflächen "Hochladen" und "In Beitrag einfügen" im Pop-up-Fenster. Fügen Sie ein kleines Logo hinzu.

en: Display Email footer?
de_DE: E-Mail-Fußzeile anzeigen?

en: Display email footer
de_DE: E-Mail-Fußzeile anzeigen

en: Show Address in  email footer?
de_DE: Adresse in E-Mail-  Fußzeile anzeigen?

en: Footer Content
de_DE: Footer Inhalt

en: Footer Content for email
de_DE: Fußzeile Inhalt für E-Mail

en: Please do not reply directly to this email. If you believe this is an error or require further assistance, please contact us
de_DE: Bitte antworten Sie nicht direkt auf diese E-Mail. Wenn Sie glauben, dass dies ein Fehler ist oder Sie weitere Hilfe benötigen, kontaktieren Sie uns bitte

en: Social icon no 1
de_DE: Soziales Symbol Nr. 1

en: Upload social icon image
de_DE: Bild des sozialen Symbols hochladen

en: Link social accont no 1 ?
de_DE: Link Sozialkonto Nr. 1 ?

en: Link for social accont no 1
de_DE: Link zum Sozialkonto Nr. 1

en: Social icon no 2
de_DE: Soziales Symbol Nr. 2

en: Link social accont no 2 ?
de_DE: Link Sozialkonto Nr. 2 ?

en: Link for social accont no 2
de_DE: Link zum Sozialkonto Nr. 2

en: Social icon no 3
de_DE: Soziales Symbol Nr. 3

en: Link social accont no 3 ?
de_DE: Link Sozialkonto Nr. 3 ?

en: Link for social accont no 3
de_DE: Link zum Sozialkonto Nr. 3

en: Email Background Color
de_DE: E-Mail-Hintergrundfarbe

en: Email Content Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des E-Mail-Inhalts

en: Emails Content
de_DE: Emails Inhalt

en: Leave "Subject" blank for the email notifications you don't wish to send. Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
de_DE: Lassen Sie "Betreff" leer für die E-Mail-Benachrichtigungen, die Sie nicht senden möchten. Globale Variablen: %website_url als Website-URL,%website_name als Website-Name, %user_email als user_email, %username als Benutzername

en: Subject for New user notification
de_DE: Betreff für Benachrichtigung neuer Benutzer

en: Email subject for New user notification
de_DE: E-Mail-Betreff für Benachrichtigung neuer Benutzer

en: Your username and password on %website_url
de_DE: Ihr Benutzername und Passwort auf %website_url

en: Content for New user notification
de_DE: Inhalt für Benachrichtigung neuer Benutzer

en: Email content for New user notification
de_DE: E-Mail-Inhalt für Benachrichtigung neuer Benutzer

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
de_DE: Hallo,
     Willkommen bei %website_url! Sie können sich jetzt mit den folgenden Zugangsdaten einloggen: 
    Benutzername: %user_login_register 
    Passwort: %user_pass_register 
    Wenn Sie irgendwelche Probleme haben, kontaktieren Sie uns bitte. 
    Vielen Dank!

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
de_DE: % user_login_register als neuer Benutzername,% user_pass_register als Benutzerkennwort,% user_email_register als neue Benutzer-E-Mail,  verwenden Sie den Textmodus und <br class=""> Tag für neue Zeile, <p class=""> für einen neuen Absatz, <span class="">für das Styling.

en: Subject for New user admin notification
de_DE: Betreff für Admin für neue Benutzer

en: Email subject for New user admin notification
de_DE: E-Mail-Betreff für Admin für neue Benutzer

en: New User Registration
de_DE: Neue Benutzerregistrierung

en: Content for New user admin notification
de_DE: Inhalt für Administratorbenachrichtigung für neue Benutzer

en: Email content for New user admin notification
de_DE: E-Mail-Inhalt für Benachrichtigung des neuen Benutzers

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
de_DE: Neue Benutzer-Registrierung auf %website_url.
    Benutzername: %user_login_register, 
    eMail: %user_email_register

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: %user_login_register als neuer Benutzername und %user_email_register als neue Benutzer-E-Mail, verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und ein neues Styling.

en: Subject for Purchase Activated
de_DE: Betreff für Kauf aktiviert

en: Email subject for Purchase Activated
de_DE: E-Mail-Betreff für Kauf aktiviert

en: Your purchase was activated
de_DE: Ihr Kauf wurde aktiviert

en: Content for Purchase Activated
de_DE: Inhalt zum Kauf aktiviert

en: Email content for Purchase Activated
de_DE: E-Mail-Inhalt für Kauf aktiviert

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
de_DE: Hallo, Ihr Einkauf bei %website_url ist aktiviert! Sie sollten es überprüfen.

en: Subject for Password Reset Request
de_DE: Betreff für Passwort-Reset-Anfrage

en: Email subject for Password Reset Request
de_DE: E-Mail-Thema für Passwort-Reset-Anfrage

en: Password Reset Request
de_DE: Passwort zurücksetzen Anfrage

en: Content for Password Reset Request
de_DE: Inhalt für Passwort-Reset-Anfrage

en: Email content for Password Reset Request
de_DE: E-Mail-Inhalte für Passwort-Reset-Anfrage

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
de_DE: Jemand hat angefordert, dass das Passwort für das folgende Konto zurückgesetzt wird:% website_url Benutzername:% username. Wenn dies ein Fehler war, ignorieren Sie einfach diese E-Mail und es wird nichts passieren. Um Ihr Passwort zurückzusetzen, besuchen Sie die folgende Adresse: %reset_link, Thank You!

en: %reset_link as reset link, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: %reset_link als Link zurücksetzen, Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und eine neue Formatierung verwenden.

en: Subject for Password Reseted
de_DE: Betreff für Passwort gesetzt

en: Your Password was Reset
de_DE: Dein Passwort wurde zurückgesetzt

en: Content for Password Reseted
de_DE: Inhalt für Passwort zurückgesetzt

en: Email content for Password Reseted
de_DE: E-Mail-Inhalte für Passwort zurückgeschaltet

en: Your new password for the account at: %website_url:
    Username:%username,
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
de_DE: Ihr neues Passwort für das Konto unter: % website_url:
    Benutzername:% username,
     Passwort:% user_pass.
    Sie können sich jetzt mit Ihrem neuen Passwort anmelden unter: % website_url

en: %user_pass as user password, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: %user_pass als Benutzerkennwort, verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und die Formatierung.

en: Subject for Agent Review
de_DE: Betreff für Anbieter Bewertung

en: Email subject for Agent Review Posted
de_DE: E-Mail-Betreff für neuer Anbieter Bewertung Post

en: A new agent review was received.
de_DE: Eine neue Anbieter Bewertung in eingegangen

en: Content for Agent Review Received
de_DE: Inhalt zur Überprüfung von Anbieter Bewertung erhalten

en: Email content for Agent Review Received
de_DE: E-Mail-Inhalt zur Überprüfung des Anbieters erhalten

en: You received a new agent review on : %website_url:
    The review is for agent %agent_name and was posted by %user_post.
de_DE: Sie haben eine neue Anbieterbewertung auf %website_url: 
    Die Überprüfung bezieht sich auf den Anbieter %agent_name und wurde von %user_post veröffentlicht.

en: %agent_name as agent name,%user_post for the username (the one who post), use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: %agent_name als Agentenname,%user_post für den Benutzernamen (derjenige, der gepostet hat), verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling.

en: use text mode and <p style=""> or <span class=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span class=""> für einen neuen Absatz und die Formatierung.

en: Subject for Approved Listings
de_DE: Genehmigte Auflistungen

en: Email subject for Approved Listings
de_DE: E-Mail-Betreff für genehmigte Einträge

en: Your listing was approved
de_DE: Ihr Eintrag wurde genehmigt

en: Content for Approved Listings
de_DE: Inhalt für genehmigte Einträge

en: Email content for Approved Listings
de_DE: E-Mail-Inhalt für genehmigte Einträge

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
de_DE: Hallo, Ihr Eintrag, 
    %property_title wurde auf  %website_url genehmigt! 
    Die Auflistung lautet: %property_url. 
    Sie sollten es überprüfen.

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * Se können %post_id als Eintrags-ID, %property_url als Eigenschafts-URL und %property_title als Eigenschaftsname verwenden, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling nutzen.

en: Subject for New wire Transfer
de_DE: Betreff für neue Überweisung

en: Email subject for New wire Transfer
de_DE: E-Mail-Betreff für Neue Überweisung

en: You ordered a new Wire Transfer
de_DE: Sie haben eine neue Überweisung bestellt

en: Content for New wire Transfer
de_DE: Inhalt für neue Überweisung

en: Email content for New wire Transfer
de_DE: E-Mail-Inhalt für neue Überweisung

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
de_DE: Wir haben Deine Überweisungsanforderung auf %website_url erhalten!
    Befolge die nachstehenden Anweisungen, um die Übermittlung der Eigenschaften so bald wie möglich zu starten.
    Die Rechnungsnummer lautet: %invoice_no, Betrag: %total_price.
    Anleitung: %payment_details.

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as $payment_details, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * Se können %invoice_no als Rechnungsnummer, %total_price als $totalprice und %payment_details als $payment_details verwenden, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling verwenden.

en: Subject for Admin - New wire Transfer
de_DE: Betreff für Admin - Neue Überweisung

en: Email subject for Admin - New wire Transfer
de_DE: E-Mail-Betreff für Admin - Neue Überweisung

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
de_DE: Jemand hat eine neue Überweisung bestellt

en: Content for Admin - New wire Transfer
de_DE: Inhalt für Admin - Neue Überweisung

en: Email content for Admin - New wire Transfer
de_DE: E-Mail-Inhalt für Admin - Neue Überweisung

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
de_DE: Hallo, Sie haben auf %website_url eine neue Überweisungsanforderung für Überweisungen erhalten. Die Rechnungsnummer lautet: %invoice_no, Betrag: %total_price. Bitte warten Sie, bis die Zahlung erfolgt ist, um den Nutzerkauf zu aktivieren.

en: Subject for Admin - Expired Listing
de_DE: Betreff für Admin - Abgelaufene Liste

en: Email subject for Admin - Expired Listing
de_DE: E-Mail-Betreff für Admin - Abgelaufene Liste

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
de_DE: Abgelaufener Eintrag zur Genehmigung gesendet auf %website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
de_DE: Inhalt für Admin - Abgelaufene Liste

en: Email content for Admin - Expired Listing
de_DE: E-Mail-Inhalt für Admin - Abgelaufene Liste

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
de_DE: Hallo, Ein Benutzer hat eine neue Property auf %website_url erneut eingereicht! Sie sollten es überprüfen. Dies ist der Eigentumstitel: %submission_title.

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %submission_title als Eigenschaft title number, %submission_url als Eigenschaft submission url, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und die Formatierung verwenden.

en: Subject for Matching Submissions
de_DE: Betreff für übereinstimmende Einreichungen

en: Email subject for Matching Submissions
de_DE: E-Mail-Betreff für übereinstimmende Einsendungen

en: Matching Submissions on %website_url
de_DE: Passende Einsendungen auf  %website_url

en: Content for Matching Submissions
de_DE: Inhalt für übereinstimmende Einsendungen

en: Email content for Matching Submissions
de_DE: E-Mail-Inhalt für übereinstimmende Einsendungen

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
    If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
de_DE: Hallo,
     Ein neuer Beitrag, der den von Ihnen gewählten Kriterien entspricht, wurde unter %website_url veröffentlicht.
     Dies sind die neuen Beiträge:
     %match_submissions 
     Wenn Sie nicht mehr benachrichtigt werden möchten, geben Sie bitte Ihr Konto ein und löschen Sie die gespeicherte Suche. Vielen Dank!

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %matching_submissions als Liste der passenden Einreichungen verwenden, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und die Formatierung verwenden.

en: Subject for Paid Submission
de_DE: Betreff der bezahlten Einreichung

en: Email subject for Paid Submission
de_DE: E-Mail-Betreff für bezahlte Einreichung

en: New Paid Submission on %website_url
de_DE: Neu bezahlte Einreichung auf %website_url

en: Content for Paid Submission
de_DE: Inhalt zur kostenpflichtigen Einreichung

en: Email content for Paid Submission
de_DE: E-Mail-Inhalt für bezahlte Einreichung

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
de_DE: Hallo, Sie haben eine neue bezahlte Einreichung auf %website_url! Sie sollten es überprüfen.

en: Subject for Featured Submission
de_DE: Betreff für vorgestellte Vorlage

en: Email subject for Featured Submission
de_DE: E-Mail-Betreff für Featured Submission

en: New Feature Upgrade on  %website_url
de_DE: Neues Feature Upgrade auf% website_url

en: Content for Featured Submission
de_DE: Inhalt für vorgestellte Vorlage

en: Email content for Featured Submission
de_DE: E-Mail-Inhalt für Featured Submission

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
de_DE: Hallo, Sie haben eine neue vorgestellte Einreichung auf %website_url! Sie sollten es überprüfen.

en: Subject for Account Downgraded
de_DE: Betreff für Konto zurückgestuft

en: Email subject for Account Downgraded
de_DE: E-Mail-Betreff für Konto-Downgrade

en: Account Downgraded on %website_url
de_DE: Konto wurde auf %website_url herabgestuft

en: Content for Account Downgraded
de_DE: Inhalt für Konto wurde zurückgestuft

en: Email content for Account Downgraded
de_DE: E-Mail-Inhalt für Konto wurde zurückgestuft

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
de_DE: Hallo,
    Sie haben Ihr Abonnement auf %website_url herabgestuft. Da Ihre Listennummer größer als das tatsächliche Paket ist, legen wir den Status aller Ihrer Einträge auf "abgelaufen" fest. Sie müssen auswählen, welche Angebote Sie veröffentlichen & senden Sie sie erneut zur Genehmigung.
    Vielen Dank!

en: Subject for Membership Cancelled
de_DE: Betreff für Mitgliedschaft gekündigt

en: Email subject for Membership Cancelled
de_DE: E-Mail-Betreff für Mitgliedschaft abgebrochen

en: Membership Cancelled on %website_url
de_DE: Mitgliedschaft abgebrochen auf %website_url

en: Content for Membership Cancelled
de_DE: Inhalt für Mitgliedschaft abgebrochen

en: Email content for Membership Cancelled
de_DE: E-Mail-Inhalt für Mitgliedschaft abgebrochen

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
de_DE: Hallo, Ihr Abonnement auf %website_url wurde storniert, weil es abgelaufen ist oder die wiederkehrende Zahlung vom Händler nicht verarbeitet wurde. Alle Ihre Einträge sind für unsere Besucher nicht mehr sichtbar, verbleiben jedoch in Ihrem Konto. Vielen Dank.

en: Subject for Membership Expiration Warning
de_DE: Betreff der Warnung zum Ablauf der Mitgliedschaft

en: Email subject for Membership Expiration Warning
de_DE: E-Mail-Betreff der Warnung zum Ablauf der Mitgliedschaft

en: Membership Expiration Warning on %website_url
de_DE: Warnung zum Ablauf der Mitgliedschaft bei %website_url

en: Content for Membership Expiration Warning
de_DE: Inhalt für die Warnung zum Ablauf der Mitgliedschaft

en: Email content for Membership Expiration Warning
de_DE: E-Mail-Inhalt für Warnung zum Ablauf der Mitgliedschaft

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
de_DE: Hallo, Ihr Abonnement auf %website_url läuft in 3 Tagen ab. Stellen Sie sicher, dass Sie Ihr Abonnement verlängern oder genügend Geld für eine automatische Verlängerung haben.

en: Subject for Free Listing Expired
de_DE: Betreff für kostenlose Eintrag abgelaufen

en: Email subject for Free Listing Expired
de_DE: E-Mail-Betreff für kostenlose Eintrag abgelaufen

en: Free Listing expired on %website_url
de_DE: Kostenloses Angebot ist auf %website_url abgelaufen

en: Content for Free Listing Expired
de_DE: Inhalt für kostenlose Eintrag abgelaufen

en: Email content for Free Listing Expired
de_DE: E-Mail-Inhalt für kostenlose Auflistung abgelaufen

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
de_DE: Hallo, Eines deiner kostenlosen Angebote auf %website_url ist "abgelaufen";. Die Auflistung ist %expired_listing_url. Vielen Dank!

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %expired_listing_url als URL für abgelaufene Angebote und %expired_listing_name als Name für abgelaufene Angebote verwenden. Verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling.

en: Subject for New Listing Submission
de_DE: Betreff für die Einreichung eines neuen Eintrags

en: Email subject for New Listing Submission
de_DE: E-Mail-Betreff für die New Listing-Einreichung

en: New Listing Submission on %website_url
de_DE: Neue Einträge eingaben %website_url

en: Content for New Listing Submission
de_DE: Inhalt für die Einreichung eines neuen Angebots

en: Email content for New Listing Submission
de_DE: E-Mail-Inhalt für die Übermittlung neuer Angebote

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
de_DE: Hallo, Ein Benutzer hat eine neue Liegenschaft auf% website_url eingereicht! Sie sollten es überprüfen. Dies ist die Liegenschaft Titel% new_listing_title!

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %new_listing_title als neuen Listungstitel und %new_listing_url als neue Listungs-URL verwenden, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling.

en: Subject for Listing Edit
de_DE: Betreff für Listing bearbeiten

en: Email subject for Listing Edit
de_DE: E-Mail-Betreff für Listing Edit

en: Listing Edited on %website_url
de_DE: Auflistung bearbeitet auf %website_url

en: Content for Listing Edit
de_DE: Inhalt für die Auflistung bearbeiten

en: Email content for Listing Edit
de_DE: E-Mail-Inhalt für Eintrag bearbeitung

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
de_DE: Hallo, Ein Benutzer hat eines seiner Angebote auf %website_url bearbeitet! Sie sollten es überprüfen. Der Name der Liegenschaft lautet: %editing_listing_title!

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %editing_listing_title für die Bearbeitung des Listingtitels und %editing_listing_url für die Bearbeitung der Listing-URL verwenden. Verwenden Sie den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling.

en: Subject for Recurring Payment
de_DE: Betreff für wiederkehrende Zahlung

en: Email subject for Recurring Payment
de_DE: E-Mail-Betreff für wiederkehrende Zahlung

en: Recurring Payment on %website_url
de_DE: Wiederkehrende Zahlung auf %website_url

en: Content for Recurring Payment
de_DE: Inhalt für wiederkehrende Zahlungen

en: Email content for Recurring Payment
de_DE: E-Mail-Inhalt für wiederkehrende Zahlungen

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
de_DE: Hallo, wir haben Ihr Konto bei %Merchant für ein Abonnement au f%website_url belastet! Sie sollten es überprüfen.

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
de_DE: * sie können %recurring_pack_name als Name des wiederkehrenden Pakets und %merchant als Händlernamen verwenden, den Textmodus und <p style=""> oder <span style=""> für einen neuen Absatz und das Styling verwenden.

en: Subject for Membership Activated
de_DE: Betreff für Mitgliedschaft aktiviert

en: Email subject for Membership Activated
de_DE: E-Mail-Betreff für Mitgliedschaft aktiviert

en: Membership Activated on %website_url
de_DE: Mitgliedschaft aktiviert auf %website_url

en: Content for Membership Activated
de_DE: Inhalt für die Mitgliedschaft aktiviert

en: Email content for Membership Activated
de_DE: E-Mail-Inhalt für Mitgliedschaft aktiviert

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
de_DE: Hallo, Deine neue Mitgliedschaft bei %website_url ist aktiviert! Sie sollten es überprüfen.

en: Subject for Update Profil
de_DE: Betreff für Update-Profil

en: Email subject for Update Profile
de_DE: Betreff der E-Mail für das Update-Profil

en: Profile Update
de_DE: Profilaktualisierung

en: Content for Update Profile
de_DE: Inhalt für das Update-Profil

en: Email content for Update Profile
de_DE: E-Mail-Inhalt für das Update-Profil

en: A user updated his profile on %website_url.Username: %user_profile
de_DE: Ein Benutzer hat sein Profil auf %website_url.Username aktualisiert: %user_profile

en: Subject for New Agent
de_DE: Betreff für neuen Anbieter

en: Email subject for New Agent
de_DE: E-Mail-Betreff für neuer Anbieter

en: New Agent Added
de_DE: Neuer Anbieter hinzugefügt

en: Content for New Agent
de_DE: Inhalt für neuen Anbieter

en: Email content for New Agent
de_DE: E-Mail-Inhalt für neuen Anbieter

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
de_DE: Ein neuer Anbieter wurde auf %website_url hinzugefügt. Benutzername: %user_profile

en: Subject for Payment Action Required
de_DE: Gegenstand der Zahlung Erforderliche Maßnahmen

en: Email subject for  Payment Action Required (on 3ds recurring payments via Stripe)
de_DE: E-Mail-Betreff für Zahlungsaktion erforderlich (bei wiederkehrenden 3ds-Zahlungen über Stripe)

en: Payment Action Required on %website_url
de_DE: Zahlungsvorgang erforderlich auf %website_url

en: Content for Payment Action Required
de_DE: Inhalt für die Zahlung Erforderliche Maßnahmen

en: Email content for  Payment Action Required (on 3ds recurring payments via Stripe)
de_DE: E-Mail-Inhalt für Zahlungsaktion erforderlich (bei wiederkehrenden 3ds-Zahlungen über Stripe)

en: Hi there,
                                    One of your subscription payments on %website_url  requires manual confirmation. Please go to your dashboard and approve the payment.
de_DE: Hallo zusammen,
                                    Eine Ihrer Abonnementzahlungen auf %website_url muss manuell bestätigt werden. Bitte gehen Sie zu Ihrem Dashboard und bestätigen Sie die Zahlung.

en: Advanced
de_DE: Fortgeschritten

en: Site Speed
de_DE: Website-Geschwindigkeit

en: Speed Advice</strong></br>1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!.</br>2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.</br>3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.</br>4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
de_DE: Geschwindigkeitshinweis</strong></br>1. Wenn Sie "Ultimate Addons for Visual Composer" NICHT verwenden, deaktivieren Sie es bitte oder deaktivieren Sie einfach die Module, die Sie nicht verwenden. Dies wird die Größe der zu ladenden Javascript-Dateien reduzieren und die Geschwindigkeit der Website erhöhen!</br>2. Verwenden Sie das Plugin EWWW Image Optimizer (oder WP Smush IT), um Bilder zu optimieren - optimierte Bilder erhöhen die Geschwindigkeit der Website.</br>3. Erstellen Sie ein kostenloses Konto bei Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) und verwenden Sie dieses CDN.</br>4. Wenn Sie benutzerdefinierte Kategorien verwenden, stellen Sie sicher, dass Sie die Bilder der benutzerdefinierten Pins unter Theme Options -&gt; Map -&gt; Pin Management hinzufügen. Die Seite wird langsam, wenn sie nach Bildern suchen muss, die nicht vorhanden sind.

en: Disable Theme Cache (Keep theme cache on when your site is in production)
de_DE: Themen-Cache deaktivieren (Themen-Cache aktiviert lassen, wenn Ihre Site in Produktion ist)

en: Theme Cache will cache only the heavy database queries. Use this feature along classic cache plugins like WpRocket!
de_DE: Der Themen-Cache speichert nur die umfangreichen Datenbankabfragen. Verwenden Sie diese Funktion zusammen mit klassischen Cache-Plugins wie WpRocket!

en: Minify css and js files
de_DE: Reduzieren Sie CSS- und JS-Dateien

en: The system will use the minified versions of the css and js files
de_DE: Das System verwendet die verkleinerten Versionen der CSS- und JS-Dateien

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
de_DE: Skriptversion entfernen - Nach den Richtlinien von Envato wurde diese Funktion entfernt. Verwenden Sie ein Cache-Plug-in, um die Skriptversion zu entfernen.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
de_DE: Das System wird die Skriptversion entfernen, wenn sie enthalten ist. Dies verbessert zwar nicht die Geschwindigkeit, verbessert aber die Testergebnisse auf den Seiten mit den Geschwindigkeitstools.

en: Enable Browser Cache
de_DE: Browser-Cache aktivieren

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
de_DE: Fügen Sie diesen Code in Ihre .httaces-Datei ein (Kopieren Sie ihn am Ende). Es aktiviert den Browser-Cache und beschleunigt Ihre Website.

en: Import & Export
de_DE: Import&Export

en: reCaptcha settings
de_DE: reCaptcha Einstellungen

en: Add reCaptcha to register form?
de_DE: ReCaptcha zum Registrierungsformular hinzufügen?

en: This helps preventing registration spam with ReCaptcha system. All theme forms are already secured. ReCaptcha is Optional.
de_DE: Dies hilft, Registrierungsspam mit dem ReCaptcha-System zu verhindern. Alle Themenformulare sind bereits gesichert. ReCaptcha ist optional.

en: reCaptha site key
de_DE: reCaptha Site Schlüssel

en: reCaptha secret key
de_DE: reCaptha geheimer Schlüssel

en: Image settings
de_DE: Bild Einstellungen

en: VERY IMPORTANT!</strong></br>- Make a backup of your site before modifying thumbs. You can revert the backup if you do not like how your changes influence your site design.</br>- Your changes will influence design (thumbs height / width could look different than in default design) and speed (the bigger width and height values are, the slower the site could be)</br>- Learn about WordPress thumbs and how they work before making changes -  https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/
de_DE: SEHR WICHTIG!</strong></br>- Erstellen Sie eine Sicherungskopie Ihrer Website, bevor Sie die Thumbs ändern. Sie können das Backup rückgängig machen, wenn Ihnen nicht gefällt, wie sich Ihre Änderungen auf das Design Ihrer Website auswirken.</br>- Ihre Änderungen haben Einfluss auf das Design (die Höhe/Breite der Thumbs könnte anders aussehen als im Standarddesign) und die Geschwindigkeit (je größer die Werte für Breite und Höhe sind, desto langsamer könnte die Website sein)</br>- Informieren Sie sich über WordPress-Thumbs und wie sie funktionieren, bevor Sie Änderungen vornehmen - https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/

en: Membership
de_DE: Mitgliedschaft

en: Membership Settings
de_DE: Mitgliedschaftseinstellungen

en: Enable Paid Submission?
de_DE: Kostenpflichtiges Einstellen aktivieren?

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
de_DE: Nein = Einreichung ist kostenlos. Paid Listing = Einreichung verlangt, dass der Nutzer für jedes Listing eine Gebühr bezahlt. Mitgliedschaft = Einreichung basiert auf dem Benutzermitgliedschaftspaket.

en:  Free Membership - no of free listings for new users
de_DE: Kostenlose Mitgliedschaft - keine kostenlosen Angebote für neue Benutzer

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
de_DE: Wenn Sie diesen Wert ändern, gilt der neue Wert für neue registrierte Benutzer. Alter Wert gilt für ältere registrierte Konten.

en: Free Membership - Offer unlimited listings for new users
de_DE: Kostenlose Mitgliedschaft - Bieten Sie unbegrenzten Einträgen für neue Benutzer

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
de_DE: Kostenlose Mitgliedschaft - keine der vorgestellten Angebote (für \Mitgliedschaft\ -Modus)

en: Free Days for Each Free Listing - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the listing is published on the website. (for "membership" mode only)
de_DE: Freie Tage für jeden kostenlosen Eintrag - keine Tage, bis ein freier Eintrag verfällt. * Beginnt ab dem Moment, an dem der Eintrag auf der Website veröffentlicht wird. (nur für den Modus "Mitgliedschaft")

en: Option applies for each free published listing.
de_DE: Option gilt für jeden frei veröffentlichten Eintrag.

en: Free Membership Images - no of images per listing
de_DE: Kostenlose Mitgliedschaftsbilder - anzahl Bilder pro Eintrag

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
de_DE: Preis pro Einreichung (für den Modus "pro Angebot")

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
de_DE: Verwenden Sie das .00-Format für Dezimalstellen (Beispiel: 5.50). Setzen Sie den Preis nicht auf 0!

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
de_DE: Preis, um den Eintrag anzuzeigen (für den Modus \pro Eintrag\)

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
de_DE: Verwenden Sie für Dezimalstellen das Format .00 (Beispiel: 1.50). Setzen Sie den Preis nicht auf 0!

en: Submited Listings should be approved by admin?
de_DE: Sollen die freigegebenen Anzeigen vom Admin genehmigt werden?

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
de_DE: Wenn ja, veröffentlicht der Administrator jede im Frontend übergebene Property manuell.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
de_DE: Maximale Anzahl von Bildern pro Property (nur Frontend-Upload). Funktioniert, wenn die Einreichung kostenlos ist oder der Benutzer eine Gebühr für jeden Eintrag zahlen muss

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
de_DE: Die maximale Anzahl von Bildern, die ein Nutzer mit dem Formular zum Senden am Frontend hochladen kann. Verwenden Sie 0 für unbegrenzt. Dieser Wert wird NICHT im Falle eines Mitgliedschaftsmodus verwendet (jedes Paket hat sein eigenes max image no set)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
de_DE: Sandbox = Test API. LIVE = API für echte Zahlungen. Aktualisieren Sie die Einstellungen für PayPal und Stripe gemäß der Auswahl des API-Typs.

en: Currency For Paid Submission
de_DE: Währung für bezahlte Einreichung

en: The currency in which payments are processed.
de_DE: Die Währung, in der Zahlungen verarbeitet werden.

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
de_DE: Direkte Zahlung / Überweisung aktivieren?

en: Enable or disable the wire payment option.
de_DE: Aktivieren oder deaktivieren Sie die Option für die Zahlung per Kabel.

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
de_DE: Benutzerdefiniertes Währungssymbol - * wähle es aus der obigen Liste, nachdem du es hinzugefügt hast.

en: Add your own currency for Wire payments.
de_DE: Fügen Sie Ihre eigene Währung für Überweisungen hinzu.

en: Wire instructions for direct payment
de_DE: Anleitung zur direkten Bezahlung

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
de_DE: Wenn die Zahlung per Kabel aktiviert ist, geben Sie die folgenden Anweisungen ein.

en: Property Submission Page
de_DE: Angebot Inserierungsseite

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
de_DE: Aktivieren Sie die automatische Vervollständigung im Front-End-Formular

en: If yes, the address field in front end submission form uses Google Places or Open Street autocomplete, a choice you make in Map Settings.
de_DE: Wenn ja, verwendet das Adressfeld im Front-End-Formular die automatische Vervollständigung von Karteneinstellungen.

en: Select the Fields for listing submission.
de_DE: Wählen Sie die Felder für die Angebotsabgabe aus.

en: Use CTRL to select multiple fields for listing submission page.
de_DE: Verwenden Sie die STRG-Taste, um mehrere Felder für die Einreichungsseite auszuwählen.

en: Select the Mandatory Fields for listing submission.
de_DE: Wählen Sie die Pflichtfelder für die Übermittlung der Auflistung aus.

en: Make sure the mandatory fields for listing submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die Pflichtfelder für die Übermittlungsseite des Angebots Teil des Übermittlungsformulars sind (aus der obigen Einstellung verwaltet). Verwenden Sie die STRG-Taste, um mehrere Felder auszuwählen.

en: PayPal Settings
de_DE: PayPal-Einstellungen

en: Enable Paypal
de_DE: Paypal aktivieren

en: You can enable or disable PayPal buttons.
de_DE: Sie können PayPal-Schaltflächen aktivieren oder deaktivieren.

en: Paypal Client id
de_DE: Paypal Kundennummer

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help:
de_DE: PayPal Geschäftskonto ist erforderlich. Die Informationen stammen von https://developer.paypal.com/. Hilfe anzeigen:

en: Paypal Client Secret Key
de_DE: Paypal Client geheimer Schlüssel

en: Paypal receiving email
de_DE: Paypal Empfangen von E-Mail

en: WooCommerce Settings
de_DE: WooCommerce Einstellungen

en: You need WooCommerce Plugin Installed and Active & and a WooCommerce Merchant Enabled. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">See help page</a>.
    Payments are considerd complete once the Order for a particular items has the status "Processing or Complete " .</br>
    WooCommerce does not suport recurring payments for Membership Submission.
de_DE: Sie benötigen WooCommerce Plugin installiert und Active & und ein WooCommerce Merchant Enabled. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">Siehe Hilfeseite</a>.
    Zahlungen gelten als abgeschlossen, sobald der Auftrag für einen bestimmten Artikel den Status "Verarbeitung oder Vollständigkeit " hat.</br>WooCommerce bietet keine wiederkehrenden Zahlungen für die Mitgliedschaftseinreichung an.

en: Enable WooCommerce payments?
de_DE: WooCommerce-Zahlungen aktivieren?

en: Stripe Settings
de_DE: Stripe Einstellungen

en: Enable Stripe
de_DE: Stripe aktivieren

en: You can enable or disable Stripe button.
de_DE: Sie können die Schaltfläche Stripe aktivieren oder deaktivieren.

en: Stripe Secret Key
de_DE: Streifen geheimer Schlüssel

en: Stripe Publishable Key
de_DE: Stripe Public Key

en: Stripe Webhook Secret Key
de_DE: Stripe geheimer Webhook Schlüssel

en: Search
de_DE: Suche

en: Advanced Search Display
de_DE: Erweiterte Suchanzeige

en: Show Advanced Search?
de_DE: Erweiterte Suche anzeigen?

en: Disables or enables the display of advanced search globally.
de_DE: Deaktiviert oder aktiviert die Anzeige der erweiterten Suche global.

en: Show Advanced Search in Property Page?
de_DE: Erweiterte Suche auf der Immobilienseite anzeigen?

en: Disables or enables the display of advanced search in property pages.
de_DE: Deaktiviert oder aktiviert die Anzeige erweiterter Suchvorgänge in Eigenschaftenseiten.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives?
de_DE: Erweiterte Suche in Taxonomien, Kategorien oder Archiven anzeigen?

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and blog archives
de_DE: Deaktiviert oder aktiviert die Anzeige der erweiterten Suche in Taxonomien, Kategorien und Blog-Archiven

en: Show Preview results box?
de_DE: Ergebnisvorschau anzeigen?

en: This will enable the search preview on theme search form
de_DE: Damit wird die Suchvorschau im Suchformular des Themas aktiviert

en: Use sticky search?
de_DE: Sticky Suche verwenden?

en: This will replace the sticky header. Doesn't apply to search type 3
de_DE: Dadurch wird der Sticky-Header ersetzt. Gilt nicht für Suchtyp 3

en: Put Search form before the header media?
de_DE: Suchformular vor das Header-Medium stellen?

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no! Doesn't apply to search type 3.
de_DE: Funktioniert mit &quot;Use FLoat Form&quot; -Optionen auf Nein! Gilt nicht für Suchtyp 3.

en: Use Float Search Form?
de_DE: Float Suchformular verwenden?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
de_DE: Das Suchformular &quot;schwebt&quot; über dem Medienkopf und Sie legen die Position fest.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
de_DE: Abstand zwischen Suchmaske und dem oberen Rand des Browsers: Ex 200px oder 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
de_DE: Abstand zwischen dem Suchformular und dem oberen Rand des Browsers: Ex 200px oder 20%.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
de_DE: Abstand zwischen dem Suchformular und dem oberen Rand des Browsers in px Ex 200px oder 20% - für Taxonomie-, Kategorie- und Archivseiten

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
de_DE: Abstand zwischen dem Suchformular und dem oberen Rand des Browsers in px Ex 200px oder 20% - für Taxonomie-, Kategorie- und Archivseiten.

en: Show Property Categories with 0 properties in advanced search and properties list filters.
de_DE: Zeigen Sie Angebotskategorien mit 0 Angebote in erweiterten Such- und Immobilienlistenfiltern an.

en: Applies for Categories, Types, States, Cities and Areas dropdowns.
de_DE: Gilt für Dropdown-Listen für Kategorien, Typen, Kantone, Städte und Bezirke.

en: none
de_DE: keine

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Action Categories
de_DE: Aktionskategorien

en: County State
de_DE: Kanton

en: Advanced Search Form
de_DE: Erweiterte Suchmaske

en: Advanced Search Type?
de_DE: Erweiterte Suche Typ?

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
de_DE: Dies gilt für die Suche über den Header-Typ. WICHTIG! Aktivieren Sie Erweiterte Suche Benutzerdefinierte Felder - JA, für Typ 5, Typ 6, Typ 8, Typ 10 und Typ 11. Die Looks 7 und 9 können mit Typ 6 und 8 mit Float-Formular auf Ja gesetzt werden.

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
de_DE: Erweiterte Suche sichtbar machen? (* nur für Typ 1,3 und 4)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
de_DE: Wenn nein, wird die erweiterte Suche über den Header standardmäßig geschlossen angezeigt.

en: Show Slider for Price?
de_DE: Slider für Preis anzeigen?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
de_DE: Wenn nein, kann das Preisfeld weiterhin in der Suche verwendet werden und es wird ein Eingabetyp sein.

en: Minimum value for Price Slider
de_DE: Mindestwert für den Preisschieberegler

en: Type only numbers!
de_DE: Geben Sie nur Zahlen ein!

en: Maximum value for Price Slider
de_DE: Maximalwert für den Preisschieberegler

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms? (*only works with the options for Custom Fields -> YES)
de_DE: Dropdowns für Betten, Bäder oder Zimmer anzeigen? (*funktioniert nur mit den Optionen für Benutzerdefinierte Felder -> YES)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
de_DE: Benutzerdefinierte Felder werden über das erweiterte Suchformular aktiviert und festgelegt.

en: Show Amenities and Features fields?
de_DE: Felder für Ausstattung und Funktionen anzeigen?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
de_DE: Wählen Sie die Funktionen aus dem Formular für erweiterte Suche aus. * Aus Geschwindigkeitsgründen werden die &quot;features checkboxes&quot; die Pins auf der Karte nicht filtern

en: Amenities and Features for Advanced Search
de_DE: Ausstattung und Funktionen für die erweiterte Suche

en: Select which features and amenities show in search.
de_DE: Wählen Sie aus, welche Funktionen und Funktionen bei der Suche angezeigt werden.

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
de_DE: Wählen Sie Taxonomie für Registerkartenoptionen in Erweiterte Suche Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
de_DE: Anzahl der Suchfelder pro Zeile (Mögliche Werte: 1,2,3,4).

en: Tabs alignment
de_DE: Ausrichtung

en: Select Taxonomy Terms for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
de_DE: Wählen Sie für die Registerkartenoptionen unter Erweiterte Suche Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9 aus

en: This applies for  the search over media header
de_DE: Dies gilt für die Suche über den Medienheader

en: Price Slider Minimum values for advanced search with tabs
de_DE: Preisregler Mindestwerte für die erweiterte Suche mit Registerkarten

en: Price Slider Maximum values for advanced search with tabs
de_DE: Preisschieberegler Maximalwerte für die erweiterte Suche mit Registerkarten

en: Use Custom Fields For Advanced Search?
de_DE: Benutzerdefinierte Felder für die erweiterte Suche verwenden?

en: If yes, you can set your own custom fields in the spots available. See this help for correct setup:
de_DE: Wenn ja, können Sie in den verfügbaren Spots eigene benutzerdefinierte Felder festlegen. Sehen Sie sich diese Hilfe für das korrekte Setup an:

en: On Home page - Show only location field?
de_DE: Auf der Startseite - Nur das Ortsfeld anzeigen?

en: On Home page - Show only location field - To be used on sites similar with trulia.com pr zillow.com
de_DE: Auf der Startseite - Nur das Ortsfeld anzeigen - Zu verwenden auf ähnlichen Websites wie trulia.com pr zillow.com

en: No of Search fields
de_DE: Nein von Suchfeldern

en: No of Search fields. Save and refres to see the fields.
de_DE: Anzahl der Suchfelder. Speichern und aktualisieren, um die Felder zu sehen.

en: No of Search fields per row
de_DE: Anzahl der Suchfelder pro Zeile

en: Search Custom Fields Setup
de_DE: Suche nach benutzerdefinierten Feldern

en: Geo Location Search
de_DE: Geografische Suche

en: Use Geo Location Search
de_DE: Verwenden Sie die Geolokalisierungssuche

en: If YES, the geo location search will appear above half map search fields
de_DE: Bei JA erscheint die Geo-Ortssuche über den halben Suchfeldern der Karte

en: Initial area radius
de_DE: Anfangsbereichsradius

en: Initial area radius. Use only numbers.
de_DE: Anfangsbereichsradius. Verwenden Sie nur Zahlen.

en: Minimum radius value
de_DE: Mindestradiuswert

en: Minimum radius value. Use only numbers.
de_DE: Minimaler Radiuswert Verwenden Sie nur Zahlen.

en: Maximum radius value
de_DE: Maximaler Radiuswert

en: Maximum radius value. Use only numbers.
de_DE: Maximaler Radiuswert Verwenden Sie nur Zahlen.

en: Show Geo Location Search in:
de_DE: Geo-Standort anzeigen Suchen in:

en: Select between miles and kilometers.
de_DE: Wählen Sie zwischen Meilen und Kilometern.

en: miles
de_DE: Meilen

en: Limit to a specific country?
de_DE: Beschränkung auf ein bestimmtes Land?

en: If YES, the geo location search will be limited to a specific country
de_DE: Wenn JA, wird die Suche nach dem Geostandort auf ein bestimmtes Land beschränkt

en: Select the country
de_DE: Wählen Sie das Land aus

en: Save Search Settings
de_DE: Sucheinstellungen speichern

en: Use Saved Search Feature?
de_DE: Gespeicherte Suchfunktion verwenden?

en: If YES, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
de_DE: Wenn JA, kann der Benutzer seine Suchabfragen unter Erweiterte Suchergebnisse speichern, wenn er mit einem registrierten Konto angemeldet ist.

en: Send emails
de_DE: E-Mails senden

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved search
de_DE: Senden Sie wöchentlich oder täglich eine E-Mail-Benachrichtigung mit neuen veröffentlichten Eigenschaften, die der vom Benutzer gespeicherten Suche entsprechen

en: Advanced Search Colors
de_DE: Erweiterte Suche Farben

en: Advanced Search Background Color
de_DE: Erweiterte Suche Hintergrundfarbe

en: Advanced Search Background color Opacity
de_DE: Erweiterte Suche Hintergrundfarbe Deckkraft

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
de_DE: Werte zwischen 0 -invisible und 1 - vollständig sichtbar

en: Advanced Search Font Color
de_DE: Erweiterte Suche Schriftfarbe

en: Map Advanced Search Button Background Color
de_DE: Schaltfläche Hintergrundfarbe für erweiterte Suche zuordnen

en: Advanced Search Fields Font Color
de_DE: Erweiterte Suchfelder Schriftfarbe

en: Advanced Search Fields Tab Font Color
de_DE: Registerkarte Erweiterte Suchfelder Schriftfarbe

en: Advanced Search Fields Tab Font Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
de_DE: Erweiterte Suchfelder Registerkarte Schriftfarbe. Gilt für nicht aktive Registerkarten mit Suchtyp 6 und 8.

en: Advanced Search Fields Tab Background Color
de_DE: Registerkarte "Erweiterte Suchfelder" Hintergrundfarbe

en: Advanced Search Fields Tab Background Color. Applies for non active tabs with Search type 6 and 8.
de_DE: Erweiterte Suchfelder Registerkarte Hintergrundfarbe. Gilt für nicht aktive Registerkarten mit Suchtyp 6 und 8.

en: Sold Listings
de_DE: Verkaufte Angebote

en: Show Sold Items
de_DE: Verkaufte Artikel anzeigen

en: If No listings marked as Sold will not be displayed in search results.
de_DE: Wenn Nein, werden die als verkauft markierten Angebote nicht in den Suchergebnissen angezeigt.

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
de_DE: Verwenden Sie das Optima Express Plugin (idx plugin von ihomefinder) - Sie müssen das Plugin aktivieren?

en: Enable dsIDXpress to use the map
de_DE: Aktivieren Sie dsIDXpress, um die Karte zu verwenden

en: Enable only if you activate the dsIDXpres optional plugin. Works ONLY with Google Maps enabled (not Open Street Map)
de_DE: Aktivieren Sie nur, wenn Sie das optionale Plugin dsIDXpres aktivieren. Siehe Hilfe für Details. Nur mit GoogleMaps

en: Help & Custom
de_DE: Hilfe & Definiert

en: For support please go to
de_DE: Für Unterstützung gehen Sie bitte zu

en: create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you post we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer much faster. Thank you!
de_DE: Erstelle ein Konto und poste ein Ticket. Die Registrierung ist einfach und sobald Sie posten, werden wir benachrichtigt. Wir antworten normalerweise in den nächsten 24 Stunden (außer am Wochenende). Bitte benutzen Sie dieses System und nicht die E-Mail. Es wird uns helfen, viel schneller zu antworten. Vielen Dank!

en: For custom work on this theme please go to
de_DE: Für benutzerdefinierte Arbeiten zu diesem Thema gehen Sie bitte zu

en: , create a ticket with your request and we will offer a free quote.
de_DE: Erstellen Sie ein Ticket mit Ihrer Anfrage und wir bieten Ihnen ein kostenloses Angebot.

en: For help files please go to
de_DE: Für Unterstützung gehen Sie bitte zu

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades
de_DE: Abonnieren Sie unsere Mailingliste, um Neuigkeiten über neue Funktionen und Themen-Upgrades zu erhalten

en: Currency Code
de_DE: Währungscode

en: Currency Label
de_DE: Währungsbezeichnung

en: Currency Value
de_DE: Wert der Währung

en: Currency Position
de_DE: Währungsposition

en: delete
de_DE: löschen

en: Currency label - appears in front end in multi currency dropdown
de_DE: Währungsbezeichnung - erscheint in einer Dropdown-Liste mit mehreren Währungen im vorderen Bereich

en: Currency Value compared with the base currency
de_DE: Währung Wert im Vergleich zur Basiswährung

en: Show currency before or after price - in front pages
de_DE: Währung vor oder nach Preis anzeigen - auf den Titelseiten

en:  click to add currency
de_DE:  Klicken Sie hier, um eine Währung hinzuzufügen

en: Field
de_DE: Feld

en: Field Name
de_DE: Feldname

en: Field Label
de_DE: Feldbezeichnung

en: Field Order
de_DE: Feldreihenfolge

en: Field Type
de_DE: Feldtyp

en: Dropdown values
de_DE: Dropdown-Werte

en: Field name
de_DE: Feldname

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
de_DE: Dropdown-Werte getrennt durch \,\  (nur für Dropdown-Feldtyp)

en:  Order in listing page
de_DE: Auf der Listingseite bestellen

en:  click to add field
de_DE: Klicke, um ein Feld hinzuzufügen

en: Label(*if filled will not use icon)
de_DE: Beschriftung (* wenn gefüllt wird das Symbol nicht verwendet)

en: Save Design
de_DE: Design speichern

en: Property Categories Page
de_DE: Angebots Kategorien

en: Property Action Category Page
de_DE: Angebot Aktion Kategorie

en: Property City Page
de_DE: Angebot Stadt Seite

en: Property Area Page
de_DE: Angebot Bezirk Seite

en: Property County/State Page
de_DE: Angebot Kanton

en: Agent Page
de_DE: Makler Seite

en: Agent Categories Page
de_DE: Makler Kategorie Seite

en: Agent Action Category Page
de_DE: Makler-Kategorie

en: Agent City Page
de_DE: Makler Stadt Seite

en: Agent Area Page
de_DE: Makler Bezirk Seite

en: Agent County/State Page
de_DE: Makler Kanton Seite

en: Agency Category Page
de_DE: Agenturkategorie Seite

en: Agency Action Category Page
de_DE: Aktionskategorie Agentur

en: Agency City Page
de_DE: Agentur Stadt Seite

en: Agency Area Page
de_DE: Agentur Bezirk Seite

en: Agency County/State Page
de_DE: Agentur Kanton Seite

en: Developer Cateogory Page
de_DE: Unternehmen Kategorie Seite

en: Developer Action Category  Page
de_DE: Unternehmen Aktionkategorie Seite

en: Developer City Page
de_DE: Unternehmen Stadt Seite

en: Developer Area Page
de_DE: Unternehmen Bezirk Seite

en: Developer County/State Page
de_DE: Unternehmen Kanton Seite

en: Agency Page
de_DE: Agentur Seite

en: Developer Page
de_DE: Unternehmen-Seite

en: Property Features
de_DE: Angebot Eigenschaften

en: Property Status
de_DE: Angebots Status

en: Custom link for
de_DE: Benutzerdefinierter Link

en: type here feature name..
de_DE: Geben Sie hier den Funktionsnamen ein.

en: Click "Save Changes" to generate file with map pins for the read from file map option set to YES.
de_DE: Klicken Sie auf "Änderungen speichern", um eine Datei mit Map-Pins für die Option "Read from file map" auf "YES" zu generieren.

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
de_DE: Die Datei Google Map existiert NICHT oder ist NICHT schreibbar

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
de_DE: Die Stifterzeugung funktioniert nur, wenn die Option zum Lesen von Dateien in der Google Map-Einstellung auf Ja gesetzt ist

en: Width
de_DE: Breite

en: Height
de_DE: Höhe

en: Crop
de_DE: Kulturpflanzen

en: Icon (ex: "fa-solid fa-timer" )
de_DE: Symbol (z.B.: "fa-solid fa-timer" )

en: Image
de_DE: Bild

en: Place in advanced search form
de_DE: Platz in der erweiterten Suchmaske

en: Search field
de_DE: Suchfeld

en: How it will compare
de_DE: Wie wird es vergleichen

en: Label on Front end
de_DE: Etikett am vorderen Ende

en: Search form for
de_DE: Suchformular für

en: Spot no
de_DE: Platz Nr.

en: First Column
de_DE: Erste Spalte

en: Second Column
de_DE: Zweite Spalte

en: After Columns - Full row
de_DE: Nach Spalten - Ganze Zeile

en: Not Visible
de_DE: Nicht sichtbar

en: In Tab
de_DE: In der Registerkarte

en: After Tab
de_DE: Nach Tab

en: type here the new status...
de_DE: Geben Sie hier den neuen Status ein...

en: click to add new status
de_DE: Klicken Sie, um einen neuen Status hinzuzufügen

en: Price Slider Values for
de_DE: Preisschieberegler für

en: Check this help
de_DE: Prüfen Sie diese Hilfe

en: ThemeForest Username
de_DE: ThemeForest Benutzername

en: Privacy policy
de_DE: Datenschutzerklärung

en: Terms of use
de_DE: Nutzungsbedingungen

en: I consent to Wpestate.org collecting my personal information according to its %1$s and %2$s.
de_DE: Ich bin damit einverstanden, dass Wpestate.org meine persönlichen Daten gemäß %1$s und %2$s sammelt.

en: Action is not allowed.
de_DE: Aktion ist nicht erlaubt.

en: You have successfully registered.
de_DE: Sie haben sich erfolgreich registriert.

en: Purchase code is invalid.
de_DE: Der Einkaufscode ist ungültig.

en: Your license has been successfully revoked.
de_DE: Ihr Führerschein wurde erfolgreich entzogen.

en: Return to Dashboard
de_DE: Zurück zum Dashboard

en: Price
de_DE: Preis

en: View Cart
de_DE: Warenkorb

en: Checkout
de_DE: Bezahlung

en: Buy Package
de_DE: Paket kaufen

en: Pay Now
de_DE: Jetzt Bezahlen

en: Upgrade to Featured
de_DE: Auf Featured upgraden

en: Upgrade to "Featured" for Listing "%s" with id %s
de_DE: Aktualisieren Sie auf "Empfohlen", um " %s" mit der ID %s aufzulisten

en: Payment for Listing "%s" with id %s
de_DE: Zahlung für Listing " %s" mit ID %s

en: Payment for Package "%s" with id %s
de_DE: Zahlung für Paket "%s" mit ID %s

en: Payment for Invoice %s , Booking %s
de_DE: Zahlung für Rechnung %s, Buchung %s

en: Property Name
de_DE: Angebots Name

en: Period
de_DE: Zeitraum

en: from
de_DE: ab

en: to
de_DE: bis

en: Invoice no
de_DE: Rechnung Nr

en: Booking no
de_DE: Buchung Nr

en: Total
de_DE: Total gebühr

en: Login with Facebook
de_DE: Mit Facebook einloggen

en: Login with Google
de_DE: Melde dich mit Google an

en: Login with Twitter
de_DE: Twitter Ameldung

en: Pay with Stripe
de_DE: Mit Stripe bezahlen

en: Jane Doe
de_DE: Michael Jackson

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Payment for package Basic
de_DE: Bezahlung für Basis Abonnament

en: Pay
de_DE: Bezahlen

en: Please wait while we confirm your payment!
de_DE: Bitte warten Sie, während wir Ihre Zahlung bestätigen!

en: Agent custom data
de_DE: Agent benutzerdefinierte Daten

en: Add Custom Field
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld hinzufügen

en: Parameters list
de_DE: Parameterliste

en: Field Label:
de_DE: Feldbezeichnung:

en: Field Value:
de_DE: Feldwert:

en: Remove
de_DE: Löschen

en: New Message on
de_DE: Neue Nachricht am

en: Your Name
de_DE: Dein Name

en: The name field is empty !
de_DE: Das Namensfeld ist leer!

en: Your Email
de_DE: Deine E-Mail

en: The email field is empty
de_DE: Das E-Mail-Feld ist leer

en: The email doesn't look right !
de_DE: Die E-Mail sieht nicht richtig aus!

en: Your Message
de_DE: Deine Nachricht

en: Your message is empty !
de_DE: Deine Nachricht ist leer !

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
de_DE: Ich möchte einen Besichtigungstermin für %s bei %s . Bitte bestätigen Sie das Treffen per E-Mail oder privater Nachricht.

en: footer form
de_DE: fußzeilenformular

en: Schedule Tour request from
de_DE: Tour Anfrage von

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Client Name
de_DE: Kundenname

en: Tour Schedule on
de_DE: Tour Planung aktiviert

en: Tour Mode
de_DE: Tour-Modus

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Message sent from
de_DE: Nachricht gesendet von

en: Message was also sent to
de_DE: Die Nachricht wurde auch an gesendet

en: The message was sent!
de_DE: Nachricht wurde gesendet!

en: Your request will be confirmed via email or private message.
de_DE: Ihre Anfrage wird per E-Mail oder privater Nachricht bestätigt.

en: Enquiry from
de_DE: Anfrage von

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. The meeting will be %s . Please confirm the meeting via email or private message.
de_DE: Ich möchte einen Besichtigungstermin am %s um %s vereinbaren. Das Treffen findet am %s statt. Bitte bestätigen Sie den Termin per E-Mail oder privater Nachricht.

en: help
de_DE: Hilfe

en: New user  notification
de_DE: Neue Benutzerbenachrichtigung

en: New user admin notification
de_DE: Neue Benutzer-Admin-Benachrichtigung

en: Purchase Activated
de_DE: Kauf aktiviert

en: Password Reseted
de_DE: Passwort wurde zurückgesetzt

en: Agent Review Posted
de_DE: Agenten Bewertungen gesendet

en: Approved Listings
de_DE: Genehmigte Einträge

en: New wire Transfer
de_DE: Neue Überweisung

en: Admin - New wire Transfer
de_DE: Admin - Neue Überweisung

en: Admin - Expired Listing
de_DE: Admin - abgelaufene Auflistung

en: Matching Submissions
de_DE: Passende Einsendungen

en: Paid Submission
de_DE: Bezahlte Einreichung

en: Featured Submission
de_DE: Empfohlene Einreichung

en: Account Downgraded
de_DE: Konto herabgestuft

en: Membership Cancelled
de_DE: Mitgliedschaft abgebrochen

en: Downgrade Warning
de_DE: Downgrade-Warnung

en: Free Listing Expired
de_DE: Kostenlose Auflistung abgelaufen

en: New Listing Submission
de_DE: Neue Listing-Einreichung

en: Listing Edit
de_DE: Einttrag Bearbeiten

en: Recurring Payment
de_DE: Wiederkehrende Zahlung

en: Membership Activated
de_DE: Mitgliedschaft aktiviert

en: Update Profile
de_DE: Profil aktualisieren

en: New Agent
de_DE: Neuer Makler

en: Payment Action Required
de_DE: Zahlungsaktion erforderlich

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
de_DE: Globale Variablen: %website_url als Website-URL,%website_name als Website-Name,%user_email als user_email,%username als Benutzername

en: Subject for
de_DE: Thema für

en: Content for
de_DE: Inhalt für

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
de_DE: %user_login_register als neuer Benutzername,%user_pass_register als Benutzerpasswort,%user_email_register als neue Benutzer-E-Mail

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
de_DE: %user_login_register als neuer Benutzername und %user_email_register als neue Benutzer-E-Mail

en: %reset_link as reset link
de_DE: %reset_link als Reset-Link

en: %user_pass as user password
de_DE: %user_pass als Benutzerpasswort

en: %agent_name as agent name, %user_post as username(the one who posted)
de_DE: %agent_name als Agentenname,%user_post als Benutzername (derjenige, der gepostet hat)

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
de_DE: * Sie können %post_id als Listing-ID verwenden, %property_url als Liegenschaft-URL und %property_title als Liegenschaftname

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
de_DE: * Sie können %invoice_no als Rechnungsnummer, % otal_price als $totalprice und %payment_details als $payment_details verwenden

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
de_DE: * Sie können %submission_title als Liegenschaft titel nummer verwenden,%submission_url als Liegenschaft-Übergabe-URL

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
de_DE: * Sie können %matching_submissions als übereinstimmende Submissionsliste verwenden

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
de_DE: * Sie können %expired_listing_url als abgelaufene Auflistungs-URL und %expired_listing_name als abgelaufenen Auflistungsnamen verwenden

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
de_DE: * Sie können %new_listing_title als neuen Auflistungstitel und %new_listing_url als neue Auflistungs-URL verwenden

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
de_DE: * Sie können %editing_listing_title als Titel für die Bearbeitung des Eintrags und %editing_listing_url als URL für die Bearbeitung des Eintrags verwenden

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
de_DE: * Sie können %recurring_pack_name als wiederkehrenden Paketnamen und %merchant als Händlernamen verwenden

en: Sidebar Settings
de_DE: Seitenleisteneinstellungen

en: Post Settings
de_DE: Post-Einstellungen

en: Page Settings
de_DE: Seiteneinstellungen

en: Property List Advanced Options
de_DE: Angebots Liste Erweiterte Optionen

en: Property List Directory Filter Settings
de_DE: Einstellungen für den Angebotsliste-Verzeichnisfilter

en: Appearance Options
de_DE: Darstellungsoptionen

en: Title & Stars
de_DE: Titel & Sterne

en: Show Title:
de_DE: Titel anzeigen:

en: default
de_DE: Standard

en: Transparent Header & Top Bar
de_DE: Transparente Kopfzeile & Top Bar

en: Use transparent header
de_DE: Verwenden transparente Header

en: Use transparent top bar
de_DE: Verwenden sie transparente obere Leiste

en: Use borders on transparent top bar
de_DE: Verwenden von Rändern auf transparenter obere Leiste

en: Advanced Search
de_DE: Erweiterte Suche

en: Distance between search form and the top margin. Type for ex: 90% or 90px.
de_DE: Abstand zwischen Suchformular und oberem Rand. Typ für ex: 90% or 90px.

en: Select header type
de_DE: Wählen Sie den HEader Typ

en: Content options
de_DE: Inhaltsoptionen

en: Show Agent on Sidebar ?
de_DE: Anbieter in der Seitenleiste anzeigen?

en: Slider Type ?
de_DE: Schiebertyp?

en: Show Content as
de_DE: Inhalt anzeigen als

en: Only for "Properties List Directory" page template !
de_DE: Nur für die Seitenvorlage "Angebote List Directory"!

en: Min Size Value
de_DE: Minimaler Größenwert

en: Max Size Value
de_DE: Maximaler Größenwert

en: Min Lot Size Value
de_DE: Minimaler Lotgrößenwert

en: Max Lot Size Value
de_DE: Maximaler Lotgrößenwert

en: Min Rooms Value
de_DE: Min. Zimmerwert

en: Max Rooms Value
de_DE: Max. Zimmerwert

en: Min Bedrooms Value
de_DE: Min. Schlafzimmer Wert

en: Max Bedrooms Value
de_DE: Max. Schlafzimmer Wert

en: Min Bathrooms Value
de_DE: Min. Badezimmerwert

en: Max Bathrooms Value
de_DE: Max. Badezimmerwert

en: Only for "Properties List" page template !
de_DE: Nur für \ "Angebotsliste" Seitenvorlage!

en: all
de_DE: alles

en: Action category
de_DE: Aktionskategorie

en: All Listings
de_DE: Alle Einträge

en: Pick Category
de_DE: Kategorie auswählen

en: All Types
de_DE: Alle Arten

en: Pick City
de_DE: Stadt auswählen

en: Cities
de_DE: Städte

en: Pick Area
de_DE: Bezirk auswählen

en: Areas
de_DE: Bereiche

en: These Options are available for "Property list" page template only!
de_DE: Diese Optionen sind nur für die Seitenvorlage "Angebotsliste" verfügbar!

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
de_DE: Optionen für den Revolutionsregler (wenn der Kopftyp "Revolutionsregler" ausgewählt ist)

en: Revolution Slider Name
de_DE: Name des Revolution-Schiebereglers

en: Options for Video Header
de_DE: Optionen für den Videokopf

en: Video MP4 version
de_DE: Video MP4-Version

en: Upload Video
de_DE: Video hochladen

en: Video WEBM version
de_DE: Video WEBM Version

en: Video OGV version
de_DE: Video OGV-Version

en: Cover Image
de_DE: Titelbild

en: Upload Image
de_DE: Bild hochladen

en: Full Screen?
de_DE: Vollbildschirm?

en: Title Over Image
de_DE: Titel über Bild

en: SubTitle Over Image
de_DE: Untertitel über Bild

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
de_DE: Videohöhe (Beispiel: 700, Standard: 580 Pixel)

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
de_DE: Überlagerungstrübung (zwischen 0 und 1, Beispiel: 0,5, Standard: 0,6)

en: Options for Theme Slider
de_DE: Optionen für den Theme Slider

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
de_DE: Optionen für Google Maps (wenn der Headertyp "google map" ausgewählt ist)

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
de_DE:   Lassen Sie diese Felder leer, um die allgemeinen Karteneinstellungen zu erhalten.

en: Map - Center point  Latitudine:
de_DE: Karte - Mittelpunkt Breitengrad:

en: Map - Center point  Longitudine:
de_DE: Karte - Mittelpunkt Längengrad:

en: Zoom Level for map (1-20)
de_DE: Zoomstufe für Karte (1-20)

en: Height of the map when closed
de_DE: Höhe der Karte im geschlossenen Zustand

en: Height of map when open
de_DE: Höhe der Karte im geöffneten Zustand

en: Force map at the "closed" size ?
de_DE: Karte in der "geschlossenen" Größe erzwingen?

en: Force Google Map at the full screen size ?
de_DE: Google Map auf die volle Bildschirmgröße erzwingen?

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
de_DE: Optionen für statisches Bild (wenn der Headertyp "Bild" ausgewählt ist)

en: Full Screen Background Type?
de_DE: Vollbild-Hintergrundtyp?

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
de_DE: Bildhöhe (Beispiel: 700, Standard: 580px)

en: Replace Map with this image
de_DE: Ersetzen Sie die Karte durch dieses Bild

en: Show Title:
de_DE: Titel anzeigen:

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
de_DE: Gruppenbilder im Slider? (* Nur für Blogposts)

en: Embed Video id:
de_DE: Video ID einfügen:

en: Video from
de_DE: Video von

en: Where to show the sidebar:
de_DE: Wo die Seitenleiste angezeigt werden soll:

en: Select the sidebar:
de_DE: Wählen Sie die Seitenleiste:

en: Stars
de_DE: Sterne

en: Review Title
de_DE: Titel der Bewertung

en: For action
de_DE: Für Arten

en: Image size must be 44px x 50px.
de_DE: Die Bildgröße muss 44px x 50px Pixel betragen.

en: For category
de_DE: Für die Kategorie

en: For action
de_DE: Für Aktion

en: category
de_DE: Kategorie

en: Userpin in geolocation
de_DE: Userpin in Geolocation

en: For IDX (if plugin is enabled)
de_DE: Für IDX (wenn das Plugin aktiviert ist)

en: User
de_DE: Benutzer

en: Albania
de_DE: Albanien

en: Algeria
de_DE: Algerien

en: American Samoa
de_DE: Amerikanischen Samoa-Inseln

en: Antarctica
de_DE: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
de_DE: Antigua und Barbuda

en: Argentina
de_DE: Argentinien

en: Armenia
de_DE: Armenien

en: Australia
de_DE: Australien

en: Austria
de_DE: Österreich

en: Azerbaijan
de_DE: Aserbaidschan

en: Bangladesh
de_DE: Bangladesch

en: Belarus
de_DE: Weißrussland

en: Belgium
de_DE: Belgien

en: Bermuda
de_DE: Bermudas

en: Bolivia
de_DE: Bolivien

en: Bosnia and Herzegowina
de_DE: Bosnien und Herzegowina

en: Bouvet Island
de_DE: Bouvetinsel

en: Brazil
de_DE: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
de_DE: Britisches Territorium des Indischen Ozeans

en: Bulgaria
de_DE: Bulgarien

en: Cambodia
de_DE: Kambodscha

en: Cameroon
de_DE: Kamerun

en: Canada
de_DE: Kanada

en: Cape Verde
de_DE: Kap Verde

en: Cayman Islands
de_DE: Cayman Inseln

en: Central African Republic
de_DE: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de_DE: Tschad

en: Christmas Island
de_DE: Weihnachtsinsel

en: Cocos (Keeling) Islands
de_DE: Cocos (Keeling) Inseln

en: Colombia
de_DE: Kolumbien

en: Comoros
de_DE: Komoren

en: Congo
de_DE: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
de_DE: Kongo, die Demokratische Republik

en: Cook Islands
de_DE: Cookinseln

en: Cote d'Ivoire
de_DE: Elfenbeinküste

en: Croatia (Hrvatska)
de_DE: Kroatien (Hrvatska)

en: Cuba
de_DE: Kuba

en: Cyprus
de_DE: Zypern

en: Czech Republic
de_DE: Tschechien

en: Denmark
de_DE: Dänemark

en: Djibouti
de_DE: Dschibuti

en: Dominican Republic
de_DE: Dominikanische Republik

en: East Timor
de_DE: Osttimor

en: Egypt
de_DE: Ägypten

en: Equatorial Guinea
de_DE: Äquatorialguinea

en: Estonia
de_DE: Estland

en: Ethiopia
de_DE: Äthiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
de_DE: Falklandinseln (Malvinas)

en: Faroe Islands
de_DE: Färöer Inseln

en: Fiji
de_DE: Fidschi

en: Finland
de_DE: Finnland

en: France
de_DE: Frankreich

en: France Metropolitan
de_DE: Frankreich Metropolitan

en: French Guiana
de_DE: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de_DE: Französisch Polynesien

en: French Southern Territories
de_DE: Südfranzösische Territorien

en: Gabon
de_DE: Gabun

en: Germany
de_DE: Deutschland

en: Greece
de_DE: Griechenland

en: Greenland
de_DE: Grönland

en: Heard and Mc Donald Islands
de_DE: Heard und Mc Donald Islands

en: Holy See (Vatican City State)
de_DE: Heiliger Stuhl (Vatikanstadt)

en: Hong Kong
de_DE: Hongkong

en: Hungary
de_DE: Ungarn

en: Iceland
de_DE: Island

en: India
de_DE: Indien

en: Indonesia
de_DE: Indonesien

en: Iran (Islamic Republic of)
de_DE: Iran (Islamische Republik)

en: Iraq
de_DE: Irak

en: Ireland
de_DE: Irland

en: Italy
de_DE: Italien

en: Jamaica
de_DE: Jamaika

en: Jordan
de_DE: Jordanien

en: Kazakhstan
de_DE: Kasachstan

en: Kenya
de_DE: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
de_DE: Korea, Demokratische Volksrepublik

en: Korea, Republic of
de_DE: Korea, Republik von

en: Kyrgyzstan
de_DE: Kirgisistan

en: Lao, People's Democratic Republic
de_DE: Lao, Demokratische Volksrepublik

en: Latvia
de_DE: Lettland

en: Lebanon
de_DE: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
de_DE: Libyscher arabischer Jamahiriya

en: Lithuania
de_DE: Litauen

en: Luxembourg
de_DE: Luxemburg

en: Macau
de_DE: Macao

en: Macedonia (FYROM)
de_DE: Mazedonien (EJRM)

en: Madagascar
de_DE: Madagaskar

en: Maldives
de_DE: Malediven

en: Marshall Islands
de_DE: Marshallinseln

en: Mauritania
de_DE: Mauretanien

en: Mexico
de_DE: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
de_DE: Mikronesien, Föderierte Staaten von

en: Moldova, Republic of
de_DE: Moldawien, Republik

en: Mongolia
de_DE: Mongolei

en: Morocco
de_DE: Marokko

en: Mozambique
de_DE: Mosambik

en: Netherlands
de_DE: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de_DE: Niederländische Antillen

en: New Caledonia
de_DE: Neu-Kaledonien

en: New Zealand
de_DE: Neuseeland

en: Norfolk Island
de_DE: Norfolkinsel

en: Northern Mariana Islands
de_DE: Nördliche Marianneninseln

en: Norway
de_DE: Norwegen

en: Papua New Guinea
de_DE: Papua Neu-Guinea

en: Philippines
de_DE: Philippinen

en: Poland
de_DE: Polen

en: Qatar
de_DE: Katar

en: Reunion
de_DE: Wiedervereinigung

en: Romania
de_DE: Rumänien

en: Russian Federation
de_DE: Russische Föderation

en: Rwanda
de_DE: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
de_DE: St. Kitts und Nevis

en: Saint Martin
de_DE: Sankt Martin

en: Saint Lucia
de_DE: St. Lucia

en: Saint Helena
de_DE: St. Helena

en: Saint Vincent and the Grenadines
de_DE: St. Vincent und die Grenadinen

en: Sao Tome and Principe
de_DE: Sao Tome und Principe

en: Saudi Arabia
de_DE: Saudi Arabien

en: Seychelles
de_DE: Seychellen

en: Serbia
de_DE: Serbien

en: Singapore
de_DE: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
de_DE: Slovakei (Slovakische Republik)

en: Slovenia
de_DE: Slowenien

en: Solomon Islands
de_DE: Salomon-Inseln

en: South Africa
de_DE: Südafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
de_DE: Süd-Georgien und die südlichen Sandwich-Inseln

en: Spain
de_DE: Spanien

en: St. Pierre and Miquelon
de_DE: St. Pierre und Miquelon

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
de_DE: Svalbard und Jan Mayen Inseln

en: Swaziland
de_DE: Swasiland

en: Sweden
de_DE: Schweden

en: Switzerland
de_DE: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de_DE: Syrische Arabische Republik

en: Taiwan, Province of China
de_DE: Taiwan, Provinz Chinas

en: Tajikistan
de_DE: Tadschikistan

en: Tanzania, United Republic of
de_DE: Tansania, Vereinigte Republik

en: Togo
de_DE: Gehen

en: Trinidad and Tobago
de_DE: Trinidad und Tobago

en: Tunisia
de_DE: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
de_DE: Turks- und Caicosinseln

en: United Arab Emirates
de_DE: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de_DE: Großbritannien

en: United States Minor Outlying Islands
de_DE: Kleine untergeordnete Inseln der Vereinigten Staaten

en: Uzbekistan
de_DE: Usbekistan

en: Virgin Islands (British)
de_DE: Virgin Inseln, Britisch)

en: Virgin Islands (U.S.)
de_DE: Amerikanische Jungferninseln

en: Wallis and Futuna Islands
de_DE: Wallis und Futuna Inseln

en: Western Sahara
de_DE: Westsahara

en: Yemen
de_DE: Jemen

en: Zambia
de_DE: Sambia

en: Clear WpResidence Cache
de_DE: Leeren Sie den Viveras-Cache

en: Available Units
de_DE: Verfügbare Einheiten

en: Property Description
de_DE: Angebot Beschreibung

en: Property Address
de_DE: Angebnots-Adresse

en: Property Details
de_DE: Details des Angebotes

en: Features and Amenities
de_DE: Merkmale & Ausstattung

en: Images
de_DE: Bilder

en: Paypal Recuring Profile- rest api
de_DE: Paypal Recuring Profile- Rest api

en: Active Life
de_DE: Aktives Leben

en: Arts & Entertainment
de_DE: Kunst und Unterhaltung

en: Automotive
de_DE: Automobil

en: Beauty & Spas
de_DE: Schönheit &amp; Wellness

en: Education
de_DE: Bildung

en: Event Planning & Services
de_DE: Veranstaltungsservice

en: Financial Services
de_DE: Finanzdienstleistungen

en: Food
de_DE: Essen

en: Health & Medical
de_DE: Gesundheit und Medizin

en: Home Services
de_DE: Service

en: Hotels & Travel
de_DE: Hotels &amp; Reisen

en: Local Flavor
de_DE: Lokaler Geschmack

en: Local Services
de_DE: Lokale Dienste

en: Mass Media
de_DE: Massenmedien

en: Nightlife
de_DE: Nachtleben

en: Pets
de_DE: Haustiere

en: Professional Services
de_DE: Professionelle Dienste

en: Public Services & Government
de_DE: Öffentliche Dienste &amp; Regierung

en: Real Estate
de_DE: Grundeigentum

en: Religious Organizations
de_DE: Religiöse Organisationen

en: Shopping
de_DE: Einkaufen

en: Transportation
de_DE: Transport

en: Add New Agency
de_DE: Neue Agentur hinzufügen

en: Add Agency
de_DE: Agentur hinzufügen

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Agency
de_DE: Agentur bearbeiten

en: New Agency
de_DE: Neue Agentur

en: View
de_DE: Ansehen

en: View Agency
de_DE: Agentur anzeigen

en: Search Agency
de_DE: Agentur suchen

en: No Agency found
de_DE: Keine Agentur gefunden

en: Parent Agency
de_DE: Elternagentur

en: Featured Image
de_DE: Empfohlenes Bild

en: Set Featured Image
de_DE: Beitragsbild festlegen

en: Remove Featured Image
de_DE: Entferne das Beitragsbild

en: Use Featured Image
de_DE: Beitragsbild verwenden

en: Agency Categories
de_DE: Agentur Kategorien

en: Add New Agency Category
de_DE: Neue Agentur Kategorie hinzufügen

en: New Agency Category
de_DE: Neue Agentur Kategorie

en: Agency Action Categories
de_DE: Agentur-Aktions Kategorien

en: Add New Agency Action
de_DE: Neue Agentur Aktion hinzufügen

en: New Agency Action
de_DE: Neue Agentur Aktion

en: Agency City
de_DE: Agentur Stadt

en: Add New Agency City
de_DE: Neue Agentur Stadt hinzufügen

en: New Agency City
de_DE: Neue Agentur Stadt

en: Agency Neighborhood
de_DE: Agentur Bezirk

en: Add New Agency Neighborhood
de_DE: Neue Agentur Bezirk hinzufügen

en: New Agency Neighborhood
de_DE: Neue Agentur Bezirk

en: Agency County / State
de_DE: Agentur Kanton

en: Add New Agency County / State
de_DE: Neuen Agentur Kanton hinzufügen

en: New Agency County / State
de_DE: New Agentur Kanton

en: Agency Settings
de_DE: Agentur einstellungen

en: Address:
de_DE: Adresse:

en: Email:
de_DE: E-Mail

en: Phone:
de_DE: Telefon:

en: Mobile:
de_DE: Handy, Mobiltelefon:

en: Website (without http):
de_DE: Website (ohne http):

en: Languages:
de_DE: Sprachen:

en: License:
de_DE: Lizenz:

en: Agency opening hours:
de_DE: Öffnungszeiten der Agentur:

en: Taxes:
de_DE: Steuern:

en: The user id for this profile:
de_DE: Die Benutzer-ID für dieses Profil:

en: Location on Map:
de_DE: Lage auf der Karte:

en: Place Pin with Property Address
de_DE: Platziere den Pin mit der Angebots Adresse

en: Action
de_DE: Aktion

en: Agents
de_DE: Makler

en: Add New Agent
de_DE: Fügen Sie einen neuen Makler hinzu

en: Add Agent
de_DE: Makler hinzufügen

en: Edit Agent
de_DE: Bearbeite Makler

en: View Agent
de_DE: Makler anzeigen

en: Search Agent
de_DE: Makler suchen

en: No Agents found
de_DE: Keine Makler gefunden

en: Parent Agent
de_DE: Übergeordneter Makler

en: Agent Categories
de_DE: Makler Kategorien

en: Add New Agent Category
de_DE: Neue Maklerkategorie hinzufügen

en: New Agent Category
de_DE: Neue Makler Kategorie

en: Agent Action Categories
de_DE: Kategorien für Makleraktionen

en: Add New Agent Action
de_DE: Neue Makleraktion hinzufügen

en: New Agent Action
de_DE: Neue Makler Aktion

en: Agent City
de_DE: Makler Stadt

en: Add New Agent City
de_DE: Neue Makler Stadt hinzufügen

en: New Agent City
de_DE: Neue Makler Stadt

en: Agent Neighborhood
de_DE: Makler Bezirk

en: Add New Agent Neighborhood
de_DE: Neue Makler Bezirk hinzufügen

en: New Agent Neighborhood
de_DE: Neue Makler Bezirk

en: Agent County / State
de_DE: Makler Kanton

en: Add New Agent County / State
de_DE: Neuen Makler Kanton hinzufügen

en: New Agent County / State
de_DE: Neuer Makler Kanton

en: Agent Settings
de_DE: Makler Einstellungen

en: Agent First Name:
de_DE: Vorname des MaklerIn:

en: Agent Last Name:
de_DE: Name des MaklerIn:

en: Member of:
de_DE: Mitglied von:

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
de_DE: Die Agentur-ID / Unternehmens-ID mit diesem Agenten:

en: Current Agency/Developer
de_DE: Aktuelle Agentur / Unternehmen

en: Agent Custom fields
de_DE: Benutzerdefinierte Felder des Maklers

en: Field Label:
de_DE: Feldbezeichnung:

en: Add New Developer
de_DE: Neues Unternehmen hinzufügen

en: Add Developer
de_DE: Unternehmen hinzufügen

en: Edit Developer
de_DE: Entwickler bearbeiten

en: New Developer
de_DE: Neues Unternehmen

en: View Developer
de_DE: Unternehmen anzeigen

en: Search Developer
de_DE: Unternehmen suchen

en: No Developer found
de_DE: Kein Unternehmen gefunden

en: Parent Developer
de_DE: Übergeordnetes Unternehmen

en: Developer Categories
de_DE: Unternehmen Kategorien

en: Add New Developer Category
de_DE: Neue Unternehmnkategorie hinzufügen

en: New Developer Category
de_DE: Neue Unternehmens Kategorie

en: Developer Action Categories
de_DE: Unternehmen Aktionkategorien

en: Add New Developer Action
de_DE: Neue Unternehmensaktion hinzufügen

en: New Developer Action
de_DE: Neue Unternehmensaktion

en: Developer City
de_DE: Unternehmen Stadt

en: Add New Developer City
de_DE: Neue Unternehmen Stadt hinzufügen

en: New Developer City
de_DE: Neue Unternehmen Stadt

en: Developer Neighborhood
de_DE: Unternehmen Bezirk

en: Add New Developer Neighborhood
de_DE: Neue Unternehmen Bezirk hinzufügen

en: New Developer Neighborhood
de_DE: Neue Unternehmen Bezirk

en: Developer County / State
de_DE: Unternehmen Kanton

en: Add New Developer County / State
de_DE: Neuen Unternehmen Kanton hinzufügen

en: New Developer County / State
de_DE: Neuer Unternehmen Kanton hinzufügen

en: Developer Settings
de_DE: Unternehmen einstellungen

en: Add New Invoice
de_DE: Neue Rechnung hinzufügen

en: Add Invoice
de_DE: Rechnung hinzufügen

en: Edit Invoice
de_DE: Rechnung bearbeiten

en: New Invoice
de_DE: Neue Rechnung

en: View Invoices
de_DE: Rechnungen anzeigen

en: Search Invoices
de_DE: Rechnungen durchsuchen

en: No Invoices found
de_DE: Keine Rechnungen gefunden

en: Parent Invoice
de_DE: Übergeordnete Rechnung

en: Invoice Details
de_DE: Rechnungs-Details

en: Invoice Id:
de_DE: Rechnungs-ID:

en: Invoice NOT paid
de_DE: Rechnung NICHT bezahlt

en: Invoice PAID
de_DE: Rechnung bezahlt

en: Billing For :
de_DE: Abrechnung für:

en: Billing Type :
de_DE: Abrechnungsart:

en: Item Id (Listing or Package id)
de_DE: Artikel-ID (Angebots- oder Paket-ID)

en: Item Price
de_DE: Stückpreis

en: Purchase Date
de_DE: Kaufdatum

en: User Id
de_DE: Benutzeridentifikation

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
de_DE: Paypal - Rückbuchung der Zahlungsnummer:

en: Billing For
de_DE: Abrechnung für

en: Invoice Type
de_DE: Rechnungsart

en: Purchased by User
de_DE: Vom Benutzer gekauft

en: Not Paid
de_DE: Nicht bezahlt

en: Paid
de_DE: Bezahlt

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: Publish Listing with Featured
de_DE: Anzeige mit Premiumoption veröffentlichen

en: Package
de_DE: Paket

en: Listing
de_DE: Eintrag

en: One Time
de_DE: Einmalig

en: Recurring
de_DE: Wiederkehrend

en: To
de_DE: Zu

en: Billing for
de_DE: Rechnung für

en: Billing type
de_DE: Abrechnungsart

en: Total Price
de_DE: Gesamtpreis

en: Thank you for your business!
de_DE: Danke für Ihr Vertrauen!

en: Membership Packages
de_DE: Mitgliedschaftspakete

en: Add New Membership Package
de_DE: Neues Mitgliedschaftspaket hinzufügen

en: Add Membership Packages
de_DE: Mitgliedschaftspakete hinzufügen

en: Edit Membership Packages
de_DE: Mitgliedspakete bearbeiten

en: Edit Membership Package
de_DE: Mitgliedspaket bearbeiten

en: New Membership Packages
de_DE: Neue Mitgliedschaftspakete

en: View Membership Packages
de_DE: Mitgliedschaftspakete anzeigen

en: Search Membership Packages
de_DE: Suche nach Mitgliedschaftspaketen

en: No Membership Packages found
de_DE: Keine Mitgliedschaftspakete gefunden

en: Parent Membership Package
de_DE: Elternmitgliedschaftspaket

en: Package Details
de_DE: Paketdetails

en: Billing Time Unit :
de_DE: Abrechnungszeiteinheit:

en: Bill every x units
de_DE: Alle x Einheiten abrechnen

en: How many listings are included?
de_DE: Wie viele Einträge sind enthalten?

en: Unlimited listings ?
de_DE: Unbegrenzte Angebote?

en: How many Featured listings are included?
de_DE: Wie viele empfohlene Einträge sind enthalten?

en: How many images are included per listing?
de_DE: Wie viele Bilder sind pro Eintrag enthalten?

en: Package Price in
de_DE: Paketpreis in

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
de_DE: Paket anzeigen für? * Halten Sie die STRG-Taste für die Mehrfachauswahl gedrückt.

en: Is visible?
de_DE: Ist sichtbar?

en: unlimited
de_DE: unbegrenzt

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Your Current Package :
de_DE: Ihr aktuelles Paket:

en:   unlimited
de_DE:   unbegrenzt

en: Listings Included
de_DE: Inserate enthalten

en: Listings Remaining
de_DE: Verbleibende Einträge

en: Featured Included
de_DE: Empfohlene enthalten

en: Featured Remaining
de_DE: Hervorgehobene verbleibende

en: Images / per listing
de_DE: Bilder / pro Angebot

en: Ends On
de_DE: Endet am

en: Your Current Package:
de_DE: Ihr aktuelles Paket:

en: Free Membership
de_DE: Kostenlose Mitgliedschaft

en: Images / listing
de_DE: Bilder / Auflistung

en: Ends On: -
de_DE: Endet am: -

en: Your Current Package:
de_DE: Ihr aktuelles Paket:

en:   Unlimited listings
de_DE:   Unbegrenzte Listings

en:  Listings
de_DE:  Einträge

en:  remaining
de_DE:  verbleibend

en:  Featured listings
de_DE:  Empfohlene Inserate

en:  remaining
de_DE:  verbleibend

en: Unlimited listings
de_DE: Unbegrenzte Listings

en:   remaining
de_DE:   verbleibend

en: Select package
de_DE: Paket auswählen

en: Messages
de_DE: Mitteilungen

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Add New Message
de_DE: Neue Nachricht hinzufügen

en: Add Message
de_DE: Nachricht hinzufügen

en: Edit Message
de_DE: Nachricht bearbeiten

en: New Message
de_DE: Neue Nachricht

en: View Message
de_DE: Nachricht ansehen

en: Search Message
de_DE: Nachricht suchen

en: No Message found
de_DE: Keine Nachricht gefunden

en: Parent Message
de_DE: Übergeordnete Nachricht

en: Message Details
de_DE: Nachrichtendetails

en: From User:
de_DE: Vom Benutzer:

en: To User:
de_DE: An Benutzer:

en: unread
de_DE: ungelesen

en: From
de_DE: Von

en: Message from
de_DE: Nachricht von

en:  Sent for property
de_DE:  Gesendet für Eigentum

en: with the link:
de_DE: mit dem link:

en: Selected dates:
de_DE: Ausgewählte Daten:

en:  to
de_DE:  zu

en:  guests:
de_DE:  Gäste:

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
de_DE: Ihre Nachricht wurde verschickt! Sie werden per E-Mail benachrichtigt, wenn eine Antwort eingeht.

en: Properties
de_DE: Eigenschaften

en: Property
de_DE: Eigentum

en: Add Property
de_DE: Angebot hinzufügen

en: Edit Property
de_DE: Angebot bearbeiten

en: New Property
de_DE: Neues Angebot

en: View Property
de_DE: Angebot ansehen

en: Search Property By Name or ID
de_DE: Immobiliensuche nach Name oder ID

en: No Properties found
de_DE: Keine Angebote gefunden

en: No Properties found in Trash
de_DE: Keine Angeboteim Abfall

en: Parent Property
de_DE: Übergeordnetes Angebot

en: Add New Property Category
de_DE: Neue Angebots Kategorie hinzufügen

en: New Property Category
de_DE: Neue Objekt Kategorie

en: Add New Type
de_DE: Neuen Typ hinzufügen

en: New Type
de_DE: Neue Art

en: Add New City
de_DE: Neue Stadt hinzufügen

en: New City
de_DE: Neue Stadt

en: Neighborhood
de_DE: Bezirk

en: Add New Neighborhood
de_DE: Neue Nachbarschaft hinzufügen

en: New Neighborhood
de_DE: Neuer Bezirk

en: County / State
de_DE: Kanton

en: Add New County / State
de_DE: Neuen Kanton hinzufügen

en: New County / State
de_DE: Neuer Kanton

en: Add New Feature
de_DE: Neue Funktion hinzufügen

en: New Feature
de_DE: Neues Feature

en: Add New Status
de_DE: Neuen Status hinzufügen

en: New Status
de_DE: Neuer Status

en: Property Media & Documents
de_DE: Immobilienmedien und Dokumente

en: Property Custom Fields
de_DE: Benutzerdefinierte Angebotsfelder

en: Address and Map Location
de_DE: Adresse und Lageplan

en: Energy Class
de_DE: Energieklasse

en: Property  Subunits
de_DE: Angebots Untereinheiten

en: Property Custom
de_DE: Angebot Definiert

en: Responsible Agent / User
de_DE: Verantwortlicher Makler/Benutzer

en: Property Subunits
de_DE: Angebots Untereinheiten

en: Use Floor Plans
de_DE: Verwenden Sie Grundrisse

en: Plan Title
de_DE: Titel des Plan

en: Plan Description
de_DE: Planbeschreibung

en: Plan Size
de_DE: Plangröße

en: Plan Rooms
de_DE: Plan Zimmer

en: Plan Bathrooms
de_DE: Plan Badezimmer

en: Plan Price
de_DE: Grundstück Preis

en: Plan Image
de_DE: Plan Bild

en: Add new plan
de_DE: Neuen Plan hinzufügen

en: (*numeric)
de_DE: (*numerisch)

en: (*date)
de_DE: (*datum)

en: Not Available
de_DE: Nicht verfügbar

en: Paid Submission is disabled
de_DE: Bezahlte Übermittlung ist deaktiviert

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
de_DE: Sie befinden sich im Mitgliedschaftsmodus. Für diesen Modus müssen keine Details angezeigt werden.

en: Pay Status:
de_DE: Bezahlstatus:

en: PAID
de_DE: BEZAHLT

en: Address(*only street name and building no):
de_DE: Adresse (* nur Straßenname und Hausnummer):

en: Zip:
de_DE: PLZ:

en: Country:
de_DE: Land:

en: Latitude:
de_DE: Breitegrad:

en: Longitude:
de_DE: Längengrad:

en: Google View Camera Angle
de_DE: Google View-Kamerawinkel

en: Enable Google Street View
de_DE: Aktivieren Sie Google Street View

en: Main Agent:
de_DE: Hauptmakler

en: User:
de_DE: Benutzer:

en: Secondary Agents(*multiple selection):
de_DE: Sekundäragenten (*Mehrfachauswahl):

en: Upload new file(Image or pdf)
de_DE: Neue Datei hochladen (Bild oder PDF)

en: Video From:
de_DE: Video von:

en: Video Placeholder Image
de_DE: Video-Platzhalter-Bild

en: Virtual Tour
de_DE: Virtuelle Tour

en: Price(use only numbers):
de_DE: Preis (nur Zahlen verwenden):

en: After Price Label(*for example "per month"):
de_DE: Nach dem Preis(*zum Beispiel "pro Monat"):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
de_DE: Vor dem Preis(*zum Beispiel "pro Monat"):

en: Additional Price Info (use only numbers):
de_DE: Zusätzliche Preisinformationen (nur Zahlen verwenden):

en: After Label for Additional Price info (*for example "per month"):
de_DE: Nach dem Etikett für zusätzliche Preisangaben (*zum Beispiel "pro Monat"):

en: Before Label for Additional Price Info(*for example "from"):
de_DE: Vor dem Etikett für zusätzliche Preisinformationen (*zum Beispiel "von"):

en: Yearly Tax Rate:
de_DE: Jährlicher Steuersatz

en: Homeowners Association Fee(monthly):
de_DE: Gebühr der Hausbesitzervereinigung (monatlich):

en: Size(*only numbers):
de_DE: Größe (*nur Zahlen):

en: Lot Size(*only numbers):
de_DE: Losgröße (*nur Zahlen):

en: Rooms(*only numbers):
de_DE: Zimmer (*nur Zahlen):

en: Bedrooms(*only numbers):
de_DE: Schlafzimmer (*nur Zahlen):

en: Bathrooms(*only numbers):
de_DE: Badezimmer (* nur Zahlen):

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
de_DE: Besitzer- / Maklernotizen (*im Frontend nicht sichtbar):

en: Make it Featured Property
de_DE: Zum Empfohlenes Angebot mutieren

en: Property in theme Slider
de_DE: Angebote im Thema Slider

en: Energy Index in kWh/m2a:
de_DE: Energieindex in kWh / m2a:

en: Energy Class:
de_DE: Energieklasse:

en: Select Energy Class (EU regulation)
de_DE: Wählen Sie Energieklasse (EU-Verordnung)

en: greenhouse gas emissions kgCO2/m2a:
de_DE: Treibhausgasemissionen kgCO2/m2a:

en: greenhouse gas emissions index class
de_DE: Treibhausgasemissions-Indexklasse

en: Select gas emissions index class
de_DE: Wählen Sie die Indexklasse der Gasemissionen

en: Renewable energy performance index
de_DE: Index für erneuerbare Energieleistung

en: Energy performance of the building
de_DE: Gesamtenergieeffizienz des Gebäudes

en: EPC current rating
de_DE: Aktuelle EPC-Einstufung

en: EPC Potential Rating
de_DE: EPC Spannungsbelastbarkeit

en: Featured
de_DE: Angesagt

en: published
de_DE: veröffentlicht

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: SVG ICON - SVG ONLY!
de_DE: SVG-SYMBOL - NUR SVG!

en: Upload SVG
de_DE: SVG hochladen

en: Slug
de_DE: Schnecke

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Which city has this area
de_DE: Welche Städte hat diesen Stadtteil

en: Page id for this term
de_DE: Seiten-ID für diesen Begriff

en: Category Tagline
de_DE: Kategorie-Slogan

en: City that has this area
de_DE: Stadt, die diesen Bezirk hat

en: expired
de_DE: abgelaufen

en: disabled
de_DE: deaktiviert

en: Disabled by user <span class="count">(%s)</span> | Disabled by user <span class="count">(%s)</span>
de_DE[0]: Deaktiviert von Benutzer <span class="count">(%s)</span>
de_DE[1]: Deaktiviert von Benutzer <span class="count">(%s)</span>

en: Which county / state has this city
de_DE: Welchen Landkreis / welces Bundesland hat diese Stadt?

en: County / State that has this city
de_DE: Landkreis / Bundesland, in dem diese Stadt liegt

en: Already Subunit for
de_DE: Bereits Untereinheit für

en: Enable
de_DE: Google Karte anzeigen

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
de_DE: Aus Gründen der Geschwindigkeit und Benutzerfreundlichkeit werden nur die ersten 50 Objekte angezeigt. Wenn der Eintrag, den Sie als Untereinheit hinzufügen möchten, nicht in dieser Liste enthalten ist, fügen Sie die ID manuell hinzu.

en: Select Subunits From the list:
de_DE: Aus dieser Liste können Sie Objekte zuordnen:

en: Or add the ids separated by comma.
de_DE: Oder fügen Sie die durch Komma getrennten IDs hinzu.

en: Searches
de_DE: Suche

en: Add New Searches
de_DE: Neue Suche hinzufügen

en: Add Searches
de_DE: Suchanfragen hinzufügen

en: Edit Searches
de_DE: Suchen bearbeiten

en: New Searches
de_DE: Neue Suchen

en: View Searches
de_DE: Suchen anzeigen

en: Search Searches
de_DE: Suche durchsuchen

en: No Searches found
de_DE: Keine Suchanfragen gefunden

en: Parent Searches
de_DE: Übergeordnete Suche

en: Search Details
de_DE: Suchdetails

en: Email to
de_DE: E-Mail an

en: Search parameters
de_DE: Suchparameter

en: add to favorites
de_DE: Zu den Favoriten

en: remove from favorites
de_DE: Von Favoriten entfernen

en: share this page
de_DE: Diese Seite teilen

en: Share
de_DE: Teilen

en: Favorite
de_DE: Favorit

en: print page
de_DE: Seite drucken

en: Print
de_DE: Drucken

en: Property Reviews
de_DE: Immobilien-Bewertungen

en: Page Views Statistics
de_DE: Seitenaufrufe Statistiken

en: Please add a Walkscore Api Key
de_DE: Bitte fügen Sie einen Walkscore Api Key hinzu

en: Updated On:
de_DE: Aktualisiert am:

en: Year Built:
de_DE: Baujahr:

en: properties
de_DE: Immobilien

en: load articles
de_DE: Artikel laden

en: load more listings
de_DE: Weitere Inserate laden

en: load agents
de_DE: Agenten laden

en: favorite
de_DE: Favorit

en: Number of Page Views
de_DE: Anzahl der Seitenaufrufe

en: Contact Me
de_DE: Kontaktiere mich

en: Schedule a showing?
de_DE: Planen Sie eine Show?

en: Day
de_DE: Tag

en: Time
de_DE: Zeit

en: Your Phone
de_DE: Dein Telefon

en: I'm interested in
de_DE: Ich bin interessiert an

en: Send Email
de_DE: E-Mail senden

en: Send Private Message
de_DE: Private Nachricht

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
de_DE: Sie können auf private Nachrichten von der Seite \Posteingang\ in Ihrem Benutzerkonto antworten.

en: Yelp Details
de_DE: Yelp-Details

en: all open
de_DE: alles offen

en: all closed
de_DE: alles geschlossen

en: only the first one open
de_DE: nur der erste ist offen

en: Other units in
de_DE: Andere Einheiten in

en: Category:
de_DE: Kategorie

en: Rooms:
de_DE: Zimmer:

en: Bedrooms:
de_DE: Schlafzimmer:

en: Baths:
de_DE: Bad:

en: Size:
de_DE: Größe:

en: Types
de_DE: Typen

en: States
de_DE: Status

en: Type address, state, city or area
de_DE: Geben Sie Adresse, Bundesland, Stadt oder Gebiet ein

en: Type Keyword
de_DE: Stichwort eingeben

en: see more facts
de_DE: mehr fakten

en: see less facts
de_DE: weniger Fakten

en: Type your message...
de_DE: Geben Sie Ihre Nachricht ein ...

en: Send Message
de_DE: Nachricht senden

en: more agents
de_DE: mehr Anbieter

en:  more listings
de_DE:  mehr Inserate

en:  more articles
de_DE:  mehr Artikel

en: Username
de_DE: Nutzername

en: Password
de_DE: Passwort

en: Login
de_DE: Anmeldung

en: Forgot Password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: Enter Your Email Address
de_DE: Geben sie ihre E-Mailadresse ein

en: Reset Password
de_DE: Passwort zurücksetzen

en: Return to Login
de_DE: Zurück zum Login

en: Retype Password
de_DE: Passwort erneut eingeben

en: Select User Type
de_DE: Wählen Sie Benutzertyp

en: I agree with
de_DE: Ich bin einverstanden mit den

en: terms & conditions
de_DE: AGB & Bedingungen

en: A password will be e-mailed to you
de_DE: Ein Passwort wird Ihnen per E-Mail zugeschickt

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Featured Article
de_DE: Empfohlener Artikel

en: read more
de_DE: weiterlesen

en: more listings
de_DE: mehr Inserate

en: more articles
de_DE: mehr Artikel

en: Days
de_DE: Tage

en: Week
de_DE: Woche

en: Weeks
de_DE: Wochen

en: Month
de_DE: Monat

en: Months
de_DE: Monate

en: Year
de_DE: Jahr

en: Years
de_DE: Jahre

en: Listings
de_DE: Einträge

en: <strong> %s</strong> Listing | <strong>%s</strong> Listings
de_DE[0]: <strong> %s</strong> Auflistung

en: <strong> %s</strong> Featured Listing | <strong>%s</strong> Featured Listings
de_DE[0]: <strong> %s</strong> Ausgewählte Auflistung

en: Get started
de_DE: Loslegen

en: View Profile
de_DE: Profil anzeigen

en: Property Page Only - Text with Agent details
de_DE: Immobilienseite mit zuständigem Makler

en: WpResidence - Property Page Design
de_DE: WpResidence - Design der Angebots Seite

en: Css
de_DE: CSS

en: Design options
de_DE: Gestaltungsmöglichkeiten

en: Property Page Only - Property Gallery
de_DE: Nur Angebots Seite- Angebots Gallerie

en: Thumbnail max width in px
de_DE: Max. Breite in px

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
de_DE: Maximale Breite der Miniaturansicht in px (* Höhe wird automatisch basierend auf dem Bildverhältnis berechnet)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
de_DE: Miniaturbild rechts & unterer Rand in px

en: Maximum no of thumbs
de_DE: Maximale Anzahl der Daumen

en: Property Page Only - Related Listings
de_DE: Nur Angebots Seite- Zugehörige Einträge

en: Property Page Only - Contact Form Agent
de_DE: Nur Angebots Seite- Kontaktformular Makler

en: Property Page Only - Agent Card
de_DE: Nur Angebots Seite- Makler Card

en: Colums : 1 or 2
de_DE: Spalte: 1 oder 2

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
de_DE: Eine Spalte bedeutet, dass die Maklerdetails unter das Bild gehen, zwei Spalten bedeuten, dass die Maklerdetails auf der rechten Seite des Bildes angezeigt werden.

en: Property Page Only - Property Images / Video Slider
de_DE: Nur Angebotsseite- Angebots Bild & Video Slider

en: Show map in slider type?
de_DE: Karte im Slider-Typ anzeigen?

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
de_DE: Stellen Sie sicher, dass Sie nur eine Karte pro Seite verwenden, um Konflikte zu vermeiden

en: Property Page Only - Details Section
de_DE: Nur Angebotsseite - Abschnitt Details

en: Select the property section
de_DE: Wählen Sie den Angebots Abschnitt aus

en: Select a property section from the theme default details elements.
de_DE: Wählen Sie einen Angebots Abschnitt aus den Standardelementen des Designs.

en: Columns
de_DE: Säulen

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
de_DE: Spalten (* funktioniert nur für Adresse, Details zur Ausstattung und Merkmale und Annehmlichkeiten)

en: Property Page Only - Single Detail
de_DE: Nur Angebotsseite- Einzeldetail

en: Select single detail
de_DE: Wählen Sie ein einzelnes Detail aus

en: Select one single detail from dropdown
de_DE: Wählen Sie ein einzelnes Detail aus der Dropdown-Liste aus

en: Element Label
de_DE: Elementbeschriftung

en: Property Page Only - Text with Details
de_DE: Immobilienseite - Text und Details

en: Property Page Only - Details as Accordion
de_DE: Nur Angebotsseite- Details als Akkordeon

en: Accordion Open/Close Status
de_DE: Akkordeon öffnen / schließen Status

en: Accordion Open/Close status
de_DE: Akkordeon öffnen / schließen Status

en: Description Label. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Beschreibung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Property Address Label. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Angebot-Adressetikett in der Registerkarte. Lassen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: property_details Label. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: property_details Beschriftung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Amenities and Features Label. Set it blank if you don't want to appear.
de_DE: Ausstattung und Funktionen Beschriftung in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht angezeigt werden möchten.

en: Map label. Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
de_DE: Kartenbeschriftung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird. Denken Sie daran, nur eine Karte pro Angebotsseite zu haben, um Konflikte zu vermeiden.

en: Walkscore Label. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Walkscore-Label in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Floor Plans Label. Set it blank if you don't want to appear.
de_DE: Grundriss beschriftung in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht angezeigt werden möchten.

en: Page Views. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Seiten aufrufe in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Virtual Tour. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Virtuelle Tour in der Registerkarte. Lassen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Yelp Views. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Yelp-Ansichten in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Property Page Only - Details as Tabs
de_DE: Nur Liegenschaftsseite - Details als Registerkarten

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Beschreibung Beschriftung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Eigenschafts-Adressetikett in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Liegenschaftentendetails Beschriftung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Ausstattung und Funktionen Beschriftung in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
de_DE: Kartenbeschriftung auf der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird. Denken Sie daran, nur eine Karte pro Angebots Seitezu haben, um Konflikte zu vermeiden.

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Walkscore-Label in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Grundrissbeschriftung in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Seitenansichten in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Virtuelle Tour in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
de_DE: Yelp-Ansichten in der Registerkarte. Setzen Sie es leer, wenn Sie nicht möchten, dass es angezeigt wird.

en: Type Category names
de_DE: Geben Sie Kategorienamen ein

en: list of category id's sepearated by comma
de_DE: Liste der Kategorie-IDs durch Komma getrennt

en: Type Action names
de_DE: Geben Sie die Aktionsnamen ein

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Kommas getrennten Aktions-IDs (* nur für Eigenschaften)

en: Type City names
de_DE: Geben Sie die Namen der Städte ein

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Kommas getrennten Stadt-IDs (* nur für Eigenschaften)

en: Type Area names
de_DE: Geben Sie den Bezirk ein

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Komma getrennten Bezirk-IDs (*nur für Angebote)

en: No of items
de_DE: Anzahl der Artikel

en: how many items
de_DE: wie viele artikel

en: No of items per row
de_DE: Anzahl der Artikel pro Zeile

en: The number of items per row
de_DE: Die Anzahl der Elemente pro Zeile

en: Vertical or horizontal ?
de_DE: Vertikal oder horizontal?

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
de_DE: Welche Art von Ausrichtung (vertikal oder horizontal)?

en: Show featured listings only?
de_DE: Nur empfohlene Angebote anzeigen?

en: Show featured listings only? (yes/no)
de_DE: Nur empfohlene Angebote anzeigen? (ja/nein)

en: Sort By
de_DE: Sortieren nach

en: Properties Slider
de_DE: Angebote Slider

en: Properties IDs separated by commna
de_DE: Liste der Angebot IDs durch Komma getrennt

en: Design Type
de_DE: Design-Typ

en: type 1 or 2
de_DE: Typ 1 oder 2

en: Google Map with Property Marker
de_DE: Google Map mit Angebots markierung

en: Property ID
de_DE: Angebots ID

en: Add the ID of the property you want to show
de_DE: Fügen Sie die ID der Eigenschaft hinzu, die Sie anzeigen möchten

en: Listings per Agent, Agency or Developer
de_DE: Einträge pro Anbieter, Agentur oder Unternehmen

en: Type Agent, Agency or Developert name
de_DE: Geben Sie den Namen des Anbieter, der Agentur oder des Unternehmens ein

en: Select one Agent, Agency or Developer
de_DE: Wählen Sie einen Anbieter, eine Agentur oder ein Unternehmen aus

en: Number of Listings
de_DE: Anzahl der Einträge

en: Number of Listings to display
de_DE: Anzahl der anzuzeigenden Einträge

en: Display Categories
de_DE: Kategorien anzeigen

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
de_DE: Geben Sie Kategorien, Aktionen, Städte, Bezirke, oder den Namen des Kantons ein, den Sie anzeigen möchten

en: Items per row
de_DE: Artikel pro Zeile

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
de_DE: Wie viele Artikel pro Zeile? Für Typ 2 nur 1 verwenden.

en: Select Item Type 1/2?
de_DE: Objekttyp auswählen 1/2?

en: Item Height
de_DE: Element Höhe

en: Extra Class Name
de_DE: Zusätzlicher Klassenname

en: List Agents
de_DE: Anbieter auflisten

en: Agent Lists
de_DE: Anbieter listen

en: Title
de_DE: Titel

en: Section Title
de_DE: Abschnittsüberschrift

en: list of agent category names
de_DE: Liste der Agentenkategorienamen

en: list of agent action names
de_DE: Liste der Anbieter Aktionen

en: list of agent city names
de_DE: Liste der Namen der Anbieter Stadt

en: list of agent area names
de_DE: Liste der Namen des Anbieter Bezirks

en: Link to global listing
de_DE: Link zur globalen Liste

en: link to global listing
de_DE: Link zur globalen Liste

en: Random Pick (yes/no)
de_DE: Zufallsprinzip (ja/ein)

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
de_DE: Wenn Sie dies wählen wird nach der Aktualisierung ein Makler auf der Seite nach dem Zufallsprinzip angezeigt. )

en: Recent Items Slider
de_DE: Zuletzt verwendete Elemente

en: Recent Items Slider Shortcode
de_DE: Zuletzt verwendete Elemente Slider Shortcode

en: What type of items
de_DE: Welche art von artikeln

en: list properties or articles
de_DE: Angebote oder Artikel auflisten

en: Slider Navigation Arrows Position
de_DE: Schieberegler Navigationspfeile Position

en: Category Id's
de_DE: Kategorie-IDs

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Kommas getrennten Kategorie-IDs (* nur für Eigenschaften)

en: Action Id's
de_DE: Aktions-IDs

en: Area Id's
de_DE: Bezirk Id's

en: County/State Id's
de_DE: Kanton ID

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Kommas getrennten Bezirks- / Kanton (* nur bei Angebote)

en: Type Property Status
de_DE: Typ-Eigenschaftsstatus

en: list of property status ids separated by comma (*only for properties)
de_DE: Liste der durch Komma getrennten Eigenschaftsstatus-IDs (*nur für Eigenschaften)

en: Auto scroll period
de_DE: Auto-Scroll-Zeitraum

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
de_DE: Auto-Scroll-Zeit in Sekunden - 0 für manuelles Scrollen, 1000 für 1 Sekunde, 2000 für 2 Sekunden usw.

en: Icon content box
de_DE: Symbol-Inhaltsfeld

en: Icon Content Box Shortcode
de_DE: Icon-Inhaltsfeld-Kurzcode

en: Box Title
de_DE: Titel der Box

en: Box Title goes here
de_DE: Box-Titel geht hier

en: Image url
de_DE: Bild URL

en: Image or Icon url
de_DE: Bild- oder Symbol-URL

en: Content of the box
de_DE: Inhalt der Box

en: Content of the box goes here
de_DE: Der Inhalt der Box geht hier

en: Image Effect
de_DE: Bildeffekt

en: Use image effect? yes/no
de_DE: Bildeffekt verwenden? ja Nein

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
de_DE: Raumtyp: 1 ohne mittlere Linie, 2 mit mittlerer Linie

en: Space height
de_DE: Raumhöhe

en: Space height in px
de_DE: Raumhöhe in px

en: Membership Package
de_DE: Mitgliedschaftspaket

en: Type Package name
de_DE: Geben Sie den Mitgliedschaftspaket Namen ein

en: Select only one Package
de_DE: Wählen Sie nur ein Paket aus

en: Content of the package box
de_DE: Inhalt der Paketbox

en: Add content for the package
de_DE: Fügen Sie Inhalt für das Paket hinzu

en: Make package featured
de_DE: Paket erstellen

en: Make package featured (no/yes)
de_DE: Paket hervorheben (nein / ja)

en: Featured Agency / Developer shortcode
de_DE: Empfohlene Agentur / Unternehmen Kurzcode

en: Featured Developer / Agency
de_DE: Empfohlene Unternehmen / Agentur

en: Type Agency or Developer name
de_DE: Geben Sie den Namen der Agentur oder des Unternehmens ein

en: Select one Agency or Developer
de_DE: Wählen Sie eine Agentur oder ein Unternehmen aus

en: Status Text Label
de_DE: Status text bezeichnung

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
de_DE: Pfad zum Profilbild, (optimale Größe 120px x 120px)

en: List items by ID
de_DE: Artikel nach ID auflisten

en: List Items by ID Shortcode
de_DE: Listenelemente nach ID-Kurzcode

en: List properties or articles
de_DE: Angebote oder Artikel auflisten

en: Items IDs
de_DE: Artikel IDs

en: List of IDs separated by comma
de_DE: Liste der IDs durch Komma getrennt

en: How many items do you want to show ?
de_DE: Wie viele Gegenstände möchten Sie anzeigen?

en: link to global listing with http
de_DE: Link zum globalen Listing mit http

en: Testimonial
de_DE: Zeugnis

en: Testiomonial Shortcode
de_DE: Kurzcode des Zeugnisses

en: Client name here
de_DE: Kundenname hier

en: Title Client
de_DE: Kunden Titel

en: title or client postion
de_DE: Titel oder Kunde Position

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
de_DE: Pfad zum Profilbild (optimale Größe 120px x 120px)

en: Testimonial Text Here.
de_DE: Testimonial Text hier.

en: Testimonial Text Here.
de_DE: Erfahrungsbericht hier

en: Testimonial Type
de_DE: Testimonial-Typ

en: Select 1,2,3 or 4
de_DE: Wählen Sie 1,2,3 oder 4

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
de_DE: Nur für Typ3: keine Sterne für die Bewertungen (von 1 bis 5, Schritt für 0,5)

en: Only for type3:Testimonial Title
de_DE: nur für Typ 3: Testimonial Title

en: Recent Items
de_DE: Letzte Artikel

en: Recent Items Shortcode
de_DE: Zuletzt verwendete Elemente Shortcode

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
de_DE: Liste der Begriffe für die Filterleiste (* gilt nur für Angebote, nicht für Artikel / Beiträge)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
de_DE: Begriffe sind Elemente in jeder Eigentums-Taxonomie (Kategorie, Aktion, Stadt, Bezirk oder Kanton)

en: Type County/State names
de_DE: Geben Sie die Namen von Kantonen ein

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
de_DE: Deaktiviert den Themen-Cache und erhöht die Ladezeit. (* nur für Eigenschaften)

en: Featured Agent
de_DE: Empfohlener Anbieter

en: Featured Agent Shortcode
de_DE: Empfohlener Anbieter-Kurzcode

en: Type Agent name
de_DE: Geben Sie den Namen des Anbieters ein

en: Select one Agent
de_DE: Wählen Sie einen Anbieter aus

en: Notes
de_DE: Anmerkungen

en: Notes for featured agent
de_DE: Hinweise für Empfohlene Anbieter

en: Featured Article Shortcode
de_DE: Empfohlene Artikel Shortcode

en: Type article name
de_DE: Geben Sie den Artikelnamen ein

en: Select one article
de_DE: Wählen Sie einen Artikel aus

en: Featured text (for type1)
de_DE: Empfohlener Text (für Typ1)

en: featured text
de_DE: Empfohlener Text

en: Featured Property
de_DE: Empfohlenes Angebot

en: Featured Property Shortcode
de_DE: Empfohlene Angebot Shortcode

en: Property id
de_DE: Angebot-ID

en: Second Line
de_DE: Zweite Reihe

en: Second line text
de_DE: Text der zweiten Zeile

en: type 1, 2, 3 or 4
de_DE: Typ 1, 2, 3 oder 4

en: Login Form
de_DE: Login Formular

en: Login Form Shortcode
de_DE: Anmeldeformular Kurzcode

en: Register link text
de_DE: Link-Text registrieren

en: Register page url
de_DE: Registrierungs URL

en: Register Form
de_DE: Registrierungs Formular

en: Register Form Shortcode
de_DE: Registrieren Sie sich für den Formularcode

en: Advanced Search Shortcode
de_DE: Erweiterte Suche Shortcode

en: Contact Us
de_DE: Kontaktiere uns

en: Contact Form Shortcode
de_DE: Kontaktformular Kurzcode

en: Text Align
de_DE: Textausrichtung

en: Input Background Color
de_DE: Eingabe Hintergrundfarbe

en: Input Text Color
de_DE: Textfarbe Eingabe

en: Input text Color
de_DE: Textfarbe Eingabe

en: Button Size
de_DE: Button Größe

en: Visible Items
de_DE: Sichtbare Elemente

en: How many items are visible
de_DE: wie viele Einträge sind Sichtbar

en: What type of slider do you use?
de_DE: Welchen Schieberegler verwenden Sie?

en: Display Places Slider
de_DE: Orte anzeigen Slider

en: Property Page Only - Masonry Gallery
de_DE: Nur Angebots Seite- Angebots Gallerie

en: Property Page Only - Masonry Gallery Type2
de_DE: Nur auf der Immobilienseite - Kachelgalerie Typ 2

en: Property Page Only - Other Agents
de_DE: Nur Angebots Seite- Anbieter Card

en: Category List
de_DE: Kategorie Liste

en: display a list with items in a category
de_DE: eine Liste mit Artikeln einer Kategorie anzeigen

en: Select category
de_DE: Kategorie wählen

en: Show number of listings
de_DE: Anzahl der Einträge

en: Map With Listings or Office location pin?
de_DE: Karte mit Listings oder Bürostandort-Pin?

en: Map with Listings
de_DE: Karte mit Listings

en: Display listings or Office contact location pin ?
de_DE: Anzeigen von Inseraten oder Bürokontakt-Pin ?

en: Show Contact Details over map
de_DE: Google-Suche über Karte anzeigen?

en: Show Contact Details over map
de_DE: Google-Suche über Karte anzeigen?

en: Map Height
de_DE: Kartenhöhe

en: Map Style
de_DE: Karten Stil

en: Map Style from snazy maps
de_DE: Map Style von snazy maps

en: Select City
de_DE: Stadt wählen

en: Select Area
de_DE: Bezirk wählen

en: Select Category
de_DE: Kategorie wählen

en: Select Action Category
de_DE: Aktionskategorie wählen

en: Select Agency Category
de_DE: Agentur Kategorie wählen

en: Need an account? Register here!
de_DE: Brauchen Sie ein Konto? Hier registrieren!

en: Back to Login
de_DE: Zurück zur Anmeldung

en: Hello
de_DE: Hallo

en: Measurement Unit
de_DE: Maßeinheit

en: feet
de_DE: Füße

en: meters
de_DE: Meter

en: acres
de_DE: Morgen

en: yards
de_DE: Yards

en: hectares
de_DE: Hektar

en: square
de_DE: Quadrat

en: Sale Price
de_DE: Verkaufspreis

en: Percent Down
de_DE: Prozent nach unten

en: Term (Years)
de_DE: Laufzeit (Jahre)

en: Interest Rate in %
de_DE: Zinssatz in%

en: Calculate
de_DE: Berechnung

en: Change Your Currency
de_DE: Ändern Sie Ihre Währung

en: Property Action
de_DE: Angebot Aktion

en: Property City
de_DE: Angebot Stadt

en: Property Area
de_DE: Angebot Bezirk

en: Property County/State
de_DE: Angebot Kanton

en: Your Twitter Username
de_DE: Ihr Twitter-Benutzername

en: How many Tweets
de_DE: Wie viele Tweets

en: Please add your Twitter ID!
de_DE: Bitte fügen Sie Ihre Twitter ID hinzu!

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
de_DE: Bitte fügen Sie Twitter-API Zugriff info in Theme-Optionen ein

en: Your Address
de_DE: Deine Adresse

en: Your City
de_DE: Deine Stadt

en: Your State Code (ex CA)
de_DE: Ihr Bundesstaatcode (ex CA)

en: Get Estimation
de_DE: Schätzung abrufen

en: Property Price
de_DE: Immobilienpreis

en: Yearly Tax Rate
de_DE: Jährlicher Steuersatz

en: Homeowners Association Fee(monthly)
de_DE: Wohnungseigentümergemeinschaftsgebühr (monatlich)

en: Homeowners Association Fee
de_DE: Wohnungseigentümergemeinschaft Gebühr

en: Property Price Label
de_DE: Preis der Unterkunft

en: Property Price Label Before
de_DE: Immobilienpreis davor

en: Additional Price Info
de_DE: Zusätzliche Preisinformationen

en: After Label for Additional Price info
de_DE: Nach Etikett für zusätzliche Preisinformationen

en: Before Label for Additional Price Info
de_DE: Vor dem Etikett für zusätzliche Preisinformationen

en: Property Category Submit
de_DE: Immobilienkategorie einreichen

en: Property Action Category
de_DE: Liegenschaft Aktionskategorie

en: Property Media
de_DE: Angebot Medien

en: Property Zip
de_DE: Liegenschaft Zip

en: Property County
de_DE: Liegenschaft Grafschaft

en: Property Country
de_DE: Liegenschaft Land

en: Property Map
de_DE: Immobilienkarte

en: Property Latitude
de_DE: Liegenschaft Breitengrad

en: Property Longitude
de_DE: Liegenschaft Längengrad

en: Google Camera Angle
de_DE: Google Kamerawinkel

en: Property Google View
de_DE: Google-Ansicht

en: Hide Map Marker
de_DE: Kartenmarkierung ausblenden

en: property Size
de_DE: Liegenschaft Größe

en: Property Lot Size
de_DE: Grundstücksgröße

en: Property Rooms
de_DE: Liegenschaft Zimmer

en: Property Bedrooms
de_DE: Liegenschaft Schlafzimmer

en: Property Bathrooms
de_DE: Liegenschaft Badezimmer

en: Owner Notes
de_DE: Besitzer Notizen

en: property status
de_DE: Eigenschaftenstatus

en: Embed Video Id
de_DE: Video-ID einbetten

en: Embed Video Type
de_DE: Videotyp einbetten

en: Embed Virtual Tour
de_DE: Virtuelle Tour einbetten

en: Energy Index
de_DE: Energie-Index

en: Please activate the theme in the next 24h to validate the purchase and continue to have access to all theme options! See this
de_DE: Bitte aktivieren Sie das Thema innerhalb der nächsten 24 Stunden, um den Kauf zu bestätigen und weiterhin Zugriff auf alle Themenoptionen zu haben! Hier sehen Sie

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
de_DE: Wenn Sie nicht wissen, wie Sie Ihren Lizenzschlüssel erhalten. Vielen Dank!
