Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to it translation catalogue (2842 entries)

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Learn how to %1$sdisable%2$s it.
it: Impara come %1$sdisabilitarlo%2$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: This email was auto-generated and sent from %1$s.
it: Questa email è stata generata automaticamente e inviata da %1$s.

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: SEO Milestones
it: Pietre miliari della SEO

en: Issues
it: Problemi

en: Content Drop
it: Goccia di contenuto

en: Posts to Optimize
it: Pubblicazioni da ottimizzare

en: Most Recent Published
it: I più recenti pubblicati

en: Content Summary
it: Riassunto del contenuto

en: Top Losing Keywords
it: Parole chiave perdenti top

en: Top Winning Keywords
it: Parole chiave vincenti top

en: Top Losing Posts
it: Pubblicazioni perdenti top

en: Top Winning Posts
it: Pubblicazioni vincenti top

en: SEO Report
it: Report SEO

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening link tag, 3 - HTML arrow, 4 - Closing link tag.
en: An update is available for %1$s. %2$sUpgrade to the latest version%3$s%4$s
it: È disponibile un aggiornamento per %1$s. %2$sAggiorna alla versione più recente%3$s%4$s

en: Hi there!
it: Ciao!

en: See All Resources
it: Vedi tutte le risorse

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this month.
it: Diamo un'occhiata a come si è comportato il tuo sito nei risultati della ricerca questo mese.

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this week.
it: Diamo un'occhiata a come si è comportato il tuo sito nei risultati della ricerca questa settimana.

en: See All SEO Statistics
it: Vedi tutte le statistiche SEO

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this month.
it: Diamo un'occhiata agli aggiornamenti SEO e ai progressi dei contenuti di questo mese.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this week.
it: Diamo un'occhiata agli aggiornamenti SEO e ai progressi dei contenuti di questa settimana.

en: Your Monthly SEO Email Summary
it: Il tuo riepilogo mensile via email sulla SEO

en: Your Weekly SEO Email Summary
it: Il tuo riepilogo settimanale via email sulla SEO

en: Create New Post
it: Crea nuovo articolo

note: Translators: 1 - The number of keywords, 2 - The percentage increase.
en: Your site ranked for %1$s fewer keywords compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
it: Il tuo sito si è classificato per %1$s parole chiave in meno rispetto al periodo precedente, il che rappresenta una diminuzione di %2$s .

note: Translators: 1 - The number of keywords, 2 - The percentage increase.
en: Your site ranked for %1$s more keywords compared to the previous period, which is a %2$s increase.
it: Il tuo sito si è posizionato per %1$s parole chiave in più rispetto al periodo precedente, con un incremento di %2$s.

en: Your site ranked for the same number of keywords compared to the previous period.
it: Il tuo sito si è classificato per lo stesso numero di parole chiave rispetto al periodo precedente.

note: Translators: 1 - The CTR.
en: Your site has a %1$s lower CTR compared to the previous period.
it: Il tuo sito ha un CTR inferiore di %1$s rispetto al periodo precedente.

note: Translators: 1 - The CTR.
en: Your site has a %1$s higher CTR compared to the previous period.
it: Il tuo sito ha un CTR più alto di %1$s rispetto al periodo precedente.

en: Your site has the same CTR compared to the previous period.
it: Il tuo sito ha lo stesso CTR rispetto al periodo precedente.

note: Translators: 1 - The number of clicks, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s fewer clicks compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
it: Il tuo sito ha ricevuto %1$s clic in meno rispetto al periodo precedente, il che rappresenta una diminuzione di %2$s.

note: Translators: 1 - The number of clicks, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s more clicks compared to the previous period, which is a %2$s increase.
it: Il tuo sito ha ricevuto %1$s clic in più rispetto al periodo precedente, il che rappresenta un aumento di %2$s .

en: Your site has received the same number of clicks compared to the previous period.
it: Il tuo sito ha ricevuto lo stesso numero di clic rispetto al periodo precedente.

note: Translators: 1 - The number of impressions, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s fewer impressions compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
it: Il tuo sito ha ricevuto %1$s impressioni in meno rispetto al periodo precedente, il che rappresenta una diminuzione di %2$s .

note: Translators: 1 - The number of impressions, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s more impressions compared to the previous period, which is a %2$s increase.
it: Il tuo sito ha ricevuto %1$s impressioni in più rispetto al periodo precedente, il che rappresenta un aumento di %2$s .

en: Your site has received the same number of impressions compared to the previous period.
it: Il tuo sito ha ricevuto lo stesso numero di impressioni rispetto al periodo precedente.

en: Unknown User Agent
it: User Agent sconosciuto

en: Tracking
it: Tracciamento

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of times your website appeared in search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$snumero totale di volte in cui il tuo sito web è apparso nei risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of keywords that your website ranks for in search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$snumero totale di parole chiave per le quali il tuo sito web si posiziona nei risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of keywords that are being tracked%2$s for your website.
it: Il %1$snumero totale di parole chiave che vengono tracciate%2$s per il tuo sito web.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of impressions your tracked keywords have aggregated in search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il numero totale %1$sdi impressioni che le tue parole chiave monitorate hanno aggregato nei risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of clicks your tracked keywords have aggregated from search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$snumero totale di clic che le tue parole chiave monitorate hanno aggregato dai risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of clicks that your website received from search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$snumero totale di clic che il tuo sito web ha ricevuto dai risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage position of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
it: La %1$sposizione media del tuo contenuto nei risultati della ricerca%2$s nel periodo di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage click-through rate of your tracked keywords in search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$stasso medio di clic delle tue parole chiave monitorate nei risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage click-through rate of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
it: Il %1$stasso medio di clic del tuo contenuto nei risultati della ricerca%2$s nell'arco di tempo selezionato.

en: Position History
it: Storia della posizione

en: Open in Keyword Rank Tracker
it: Apri in Keyword Rank Tracker

en: Edit Group
it: Modifica il gruppo

en: Add to Group
it: Aggiungi al gruppo

en: Sample data is available for you to explore. Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
it: Sono disponibili dati di esempio da esplorare. Collega il tuo sito a Google Search Console per ricevere informazioni su come i contenuti vengono scoperti. Identifica le aree di miglioramento e aumenta il traffico verso il tuo sito web.

en: NEW!
it: NUOVO!

en: Meta Keywords
it: Parole chiave meta

en: Explore Sample Reports
it: Esplora i report di esempio

en: Activate Author SEO
it: Attiva la SEO per gli autori

en: Boost your E-E-A-T with our latest Author SEO addon!
it: Accellera il tuo E-E-A-T con il nostro ultimo add-on della SEO per autori!

en: NEW! Author SEO for E-E-A-T
it: NOVITÀ! La SEO per autori per E-E-A-T

en: View full list
it: Visualizza l'elenco completo

en: Used
it: Usato

en: Rear Wheel Drive
it: Trazione posteriore

en: Pros and cons include
it: I pro e i contro includono

en: Product Review
it: Recensione del prodotto

en: New
it: Nuovo

en: Miles
it: Miglia

en: Kilometers
it: Chilometri

en: Front Wheel Drive
it: Trazione anteriore

en: Four Wheel Drive
it: Quattro ruote motrici

en: Car
it: Auto

en: All Wheel Drive
it: Trazione integrale

en: Unlock AI Generator
it: Sblocca il generatore di IA

en: Neutral Sentiment
it: Sentimento neutrale

en: Goal:
it: Obiettivo:

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML anchor tag, 3 - Closing HTML anchor tag.
en: %1$s has detected that you are blocking access to search engines, which will prevent your site from ranking in search results. You can re-enable indexing under %2$sSettings > Reading →%3$s
it: %1$s ha rilevato che stai bloccando l'accesso ai motori di ricerca, il che impedirà al tuo sito di posizionarsi nei risultati della ricerca. Puoi riattivare l'indicizzazione in %2$sImpostazioni > Lettura →%3$s

en: (discount auto-applied)
it: (sconto applicato automaticamente)

en: save 60% off
it: ottenere uno sconto del 60%

en: You can upgrade to the Pro plan today and
it: Puoi passare al piano Pro oggi stesso e

en: Set custom SEO meta, social meta and more for individual terms.
it: Imposta meta SEO personalizzati, meta social e altro ancora per i singoli termini.

en: Custom Taxonomies are a PRO Feature
it: Le tassonomie personalizzate sono una caratteristica PRO

en: AIOSEO Settings
it: Impostazioni di AIOSEO

en: Search Engines Blocked!
it: Motori di ricerca bloccati!

en: Follow on X (Twitter)
it: Segui su X (Twitter)

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about RSS Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
it: Puoi trovare maggiori informazioni sulle sitemap RSS su %1$ssitemaps.org%2$s.

en: this is an RSS Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
it: si tratta di una Sitemap RSS, destinata ai motori di ricerca come Google o Bing.

en: Yearly
it: Annuale

en: Weekly
it: Settimanale

en: Use Range
it: Gamma di utilizzo

en: To
it: A

en: Subscription
it: Abbonamenti

en: Partially Free
it: Parzialmente gratuito

en: Parsing Block Data...
it: Parsing dei dati dei blocchi...

en: Paid
it: Pagato

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Our Local SEO addon enables you to tell Google about your business (name, address, opening hours, contact info & more) and further enhances your Knowledge Graph schema markup.
it: Il nostro add-on Local SEO ti abilita a fornire a Google informazioni sulla tua attività (nome, indirizza, orari di apertura, maggiori informazioni) e migliora ulteriormente il markup dello schema Knowledge Graph.

en: Organization Description
it: Descrizione dell'organizzazione

en: Onsite
it: In loco

en: Number of Employees
it: Numero di dipendenti

en: Monthly
it: Mensile

en: From
it: Da

en: Founding Date
it: Data di fondazione

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Enter the primary phone number for your business. Don’t have a business phone number? %1$sSee this guide on how to get one.%2$s
it: Inserisci il numero di telefono principale della tua attività. Non hai un numero di telefono aziendale? %1$sConsulta questa guida su come ottenerlo.%2$s

en: Daily
it: Giornaliero

en: Configure Local SEO
it: Configura la SEO locale

en: Blended
it: Miscela

en: Network Activated
it: Rete attivata

en: An error occurred while changing the addon status. Please try again or contact support for more information.
it: Si è verificato un errore durante la modifica dello stato dell'add-on. Prova di nuovo o contatta l'assistenza per maggiori informazioni.

en: Your site is connected directly to Google Search Console and your sitemaps are in sync.
it: Il tuo sito è collegato direttamente a Google Search Console e le tue sitemap sono sincronizzate.

en: Upgrade to Pro to unlock Search Statistics and sync your site with Google Search Console. Get valuable insights right inside your WordPress dashboard, track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
it: Passa a Pro per sbloccare le statistiche di ricerca e sincronizzare il tuo sito con Google Search Console. Ottieni preziose informazioni all'interno della tua bacheca di WordPress, traccia le posizioni delle parole chiave e i risultati della ricerca per i singoli articoli con informazioni utili per aiutarti a posizionarti meglio nei risultati della ricerca!

en: There are sitemaps with errors
it: Ci sono sitemap con errori

en: Sitemap Errors
it: Errori della sitemap

en: SEO Changes Performance Tracking
it: Monitoraggio delle prestazioni delle modifiche SEO

en: Quickly verify ownership in Google Search Console and automatically submit sitemaps with one click. Speed up indexing, increase visibility and optimize your site's performance to effortlessly attract more organic traffic.
it: Verifica rapidamente la proprietà in Google Search Console e invia automaticamente le sitemap con un solo clic. Accelera l'indicizzazione, aumenta la visibilità e ottimizza le prestazioni del tuo sito per attirare senza sforzo più traffico organico.

en: Ignore
it: Ignora

en: Google Search Console Metrics
it: Metriche di Google Search Console

en: Google Search Console is Connected.
it: Google Search Console è collegato.

en: Fix Errors
it: Correggi gli errori

en: Content Decay Tracking
it: Tracciamento del decadimento dei contenuti

en: Connect Your Site to Google Search Console
it: Collega il tuo sito a Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
it: Collegati a Google per aggiungere automaticamente le sitemap e mantenerle sincronizzate.

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
it: Confermi di voler disconnettere Google Search Console?

en: All errors have been resolved
it: Tutti gli errori sono stati corretti

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has found some errors in sitemaps that were previously submitted to Google Search Console. Since %1$s manages your sitemaps, these additional sitemaps can be removed.
it: %1$s ha trovato alcuni errori nelle sitemap precedentemente inviate a Google Search Console. Poiché %1$s gestisce le tue sitemap, queste sitemap aggiuntive possono essere rimosse.

en: Fix Sitemap Errors
it: Correzione degli errori della Sitemap

note: Translators: 1 - Last fetch date.
en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
it: Abbiamo rilevato che la tua sitemap presenta degli errori. L'ultima lettura è stata %1$s. Fai clic qui sotto per risolvere il problema.

en: Your sitemap has errors.
it: La tua sitemap presenta degli errori.

en: Reconnect Google Search Console
it: Ricollega Google Search Console

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
it: Abbiamo rilevato che il tuo sito è stato rimosso da Google Search Console. Se ciò è avvenuto per errore, fai clic qui sotto per risincronizzare e correggere il problema.

en: Your site was removed from Google Search Console.
it: Il tuo sito è stato rimosso da Google Search Console.

note: Translators: 1 - All in One SEO. Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can now verify whether your site is correctly verified with Google Search Console and that your sitemaps have been submitted correctly. Connect with Google Search Console now to ensure your content is being added to Google as soon as possible for increased rankings.
it: %1$s può ora controllare se il tuo sito è stato verificato correttamente con Google Search Console e se le sitemap sono state inviate correttamente. Collegati subito a Google Search Console per assicurarti che i tuoi contenuti vengano aggiunti a Google il prima possibile per migliorare i posizionamenti.

en: Have you connected your site to Google Search Console?
it: Hai collegato il tuo sito a Google Search Console?

en: Awesome! Google Search Console is connected to your site. This will help you monitor and maintain your site's presence in Google Search results.
it: Fantastico! Google Search Console è collegato al tuo sito. Questo ti aiuterà a monitorare e mantenere la presenza del tuo sito nei risultati della ricerca di Google.

en: Google Search Console is Connected
it: Google Search Console è collegato

en: Sync your site with Google Search Console and get valuable insights right inside your WordPress dashboard. Track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
it: Sincronizza il tuo sito con Google Search Console e ottieni informazioni preziose direttamente nella tua bacheca di WordPress. Tieni traccia delle posizioni delle parole chiave e delle prestazioni di ricerca per i singoli post, con informazioni utili per aiutarti a posizionarti meglio nei risultati della ricerca!

en: Connect Your Site with Google Search Console
it: Connetti il tuo sito con Google Search Console

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL di WordPress non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
it: Potenzia la tua SEO con Link Assistant! Ricevi suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni ai contenuti più vecchi e per trovare articoli orfani e privi di link interni. Usa la nostra funzione di report per vedere tutti i suggerimenti di link o aggiungili direttamente da qualsiasi pagina o articolo.

en: Our Redirection Manager allows you to create and manage redirects for 404s or modified posts.
it: Il nostro Gestore di reindirizzamenti ti permette di creare e gestire i reindirizzamenti per i 404 o per gli articoli modificati.

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed. This helps the search engines to prioritize the changes on your website and helps you rank faster.
it: Aggiungi il supporto di IndexNow per notificare istantaneamente ai motori di ricerca le modifiche apportate ai tuoi contenuti. Questo aiuta i motori di ricerca a dare priorità alle modifiche apportate al tuo sito web e ti aiuta a posizionarti più velocemente.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is currently not connected to %1$s. In order to analyze your site, you must first connect to our server. Please connect to %1$s and try again.
it: Il tuo sito non è attualmente connesso a %1$s. Per poter analizzare il tuo sito, devi prima connetterti al nostro server. Connettiti a %1$s e riprova.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: We are unable to retrieve the content for your site. This could be due to a number of reasons, but most likely the connection timed out while our analyzer was trying to access it. Please try again soon.
it: Non siamo in grado di recuperare i contenuti del tuo sito. Questo potrebbe essere dovuto a diversi motivi, ma molto probabilmente la connessione si è interrotta mentre il nostro analizzatore cercava di accedervi. Riprova tra poco.

en: The SEO analysis failed due to an unknown error. Please wait a moment and try again. If the issue continues to occur, then please contact our support team.
it: L'analisi SEO non è riuscita a causa di un errore sconosciuto. Aspetta un momento e riprova. Se il problema persiste, contatta il nostro team di assistenza.

en: It looks like you are accessing our analyzer from a local install. Our SEO analyzer does not work on local installs because we are unable to access it. Please try again once the site has been published.
it: Sembra che tu stia accedendo al nostro analizzatore da una installazione locale. Il nostro analizzatore SEO non funziona sulle installazioni locali perché non possiamo accedervi. Riprova una volta che il sito è stato pubblicato.

en: Connect to AIOSEO
it: Collegati ad AIOSEO

en: Unblock Query Args
it: Sblocca gli argomenti delle query

en: Unblock Query Arg
it: Sblocca Query Arg

en: Unblock
it: Sblocca

note: Translators: 1 - To prevent a greedy regular expression you can use <code>^/</code>, 2 - to anchor it to the start of the Query Arg. For example: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the Query Arg. For example: %2$s
it: Per evitare un'espressione normale avida, puoi usare %1$s per ancorarla all'inizio della Query Arg. Ad esempio: %2$s

en: This feature allows you to log all query arguments that are used on your site and block them. This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with unrecognized query arguments and help save search engine crawl quota.
it: Questa caratteristica ti permette di accedere a tutti gli argomenti della query utilizzati sul tuo sito e di bloccarli. In questo modo eviterai che i motori di ricerca effettuino il crawling di ogni variante delle tue pagine con argomenti di ricerca non riconosciuti e salverai la quota di crawl dei motori di ricerca.

en: This action will unblock this query arg.
it: Questa azione sbloccherà l'argomento della query.

en: This action will unblock the selected query args.
it: Questa azione sblocca gli argomenti della query selezionati.

en: This action will permanently remove this query arg.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente l'argomento della query.

en: This action will permanently remove the selected query args.
it: Questa azione rimuove in modo permanente gli argomenti della query selezionati.

en: This action will block this query arg.
it: Questa azione bloccherà l'argomento della query.

en: This action will block the selected query args.
it: Questa azione bloccherà gli argomenti della query selezionati.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
it: L'argomento della query che hai inserito è già stato bloccato.

en: The query arg has been successfully unblocked.
it: La query arg è stata sbloccata con successo.

en: The query arg has been successfully deleted.
it: La query arg è stata eliminata con successo.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
it: L'argomento della query è stato aggiunto con successo all'elenco di elementi da bloccare.

en: The "Block key" blocks both the key and all of its values, while "Block Key & values" lets you selectively block only certain values, without blocking the entire key.
it: "Blocca chiave" blocca sia la chiave che tutti i suoi valori, mentre "Blocca chiave e valori" ti permette di bloccare selettivamente solo alcuni valori, senza bloccare l'intera chiave.

en: Query Arg Monitoring
it: Monitoraggio query Arg

en: Logs Retention
it: Conservazione dei log

en: Enter one or multiple values
it: Inserisci uno o più valori

en: Delete Query Args
it: Elimina gli argomenti della query

en: Delete Query Arg
it: Elimina l'argomento della query

en: Blocked by regex:
it: Bloccato da regex:

en: Block Query Args
it: Blocco argomenti della query

en: Block Query Arg
it: Blocco Query Arg

en: Block Key & Value
it: Chiave e valore del blocco

en: Block Key
it: Chiave di blocco

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
it: Confermi di voler sbloccare questo argomento della query?

en: Are you sure you want to unblock these query args?
it: Sei sicuro di voler sbloccare gli argomenti della query?

en: Are you sure you want to block this query arg?
it: Sei sicuro di voler bloccare questo argomento della query?

en: Are you sure you want to block these query args?
it: Sei sicuro di voler bloccare gli argomenti della query?

en: An error occurred while trying to remove the query arg from the blocklist. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dell'argomento della query dall'elenco dei blocchi. Riprova più tardi.

en: An error occurred while trying to delete the query arg. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di eliminare l'argomento della query. Riprova più tardi.

en: An error occurred while trying to add the query arg to the blocklist. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di aggiungere l'argomento della query all'elenco dei blocchi. Riprova più tardi.

en: Actions
it: Azioni

en: Blocked
it: Bloccato

en: Unblocked
it: Sbloccato

en: We've made some significant changes to how we monitor Query Args for our Crawl Cleanup feature. Instead of DISABLING all query args and requiring you to add individual exceptions, we've now changed it to ALLOW all query args by default with the option to easily block unrecognized ones through our new log table.
it: Abbiamo apportato alcune modifiche significative al modo in cui monitoriamo gli argomenti delle query per la nostra caratteristica Pulizia Crawl. Invece di DSABILITARE tutti gli argomenti delle query e di richiedere l'aggiunta di singole eccezioni, ora abbiamo modificato il sistema in modo da CONSENTIRE tutti gli argomenti delle query come predefinito, con l'opzione di bloccare facilmente quelli non riconosciuti attraverso la nostra nuova tabella di log.

en: Crawl Cleanup changes you should know about
it: I cambiamenti di Crawl Cleanup che dovresti conoscere

en: Sample featured image
it: Esempio di immagine in evidenza

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (link as anchor text).
it: Pubblica un link (link come testo di ancoraggio).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Post link (name as anchor text).
it: Pubblica un link (il nome come testo di ancoraggio).

en: The featured image of the current page/post.
it: L'immagine in evidenza della pagina/articolo corrente.

en: You can edit the "Focus Keyphrase" and view information about "Page Analysis" on the admin side.
it: Puoi modificare la "Frase chiave di interesse" e visualizzare le informazioni sull'"Analisi della pagina" nel lato amministratore.

en: X Title
it: Titolo X

en: X Image
it: Immagine di X

en: X Description
it: Descrizione di X

en: X cards by default will use the data defined below. If no data is set, X will instead pick up the data set on the Facebook tab.
it: Le card di X utilizzano i dati definiti di seguito come impostazione predefinita. Se non sono stati impostati dati, X prenderà i dati impostati nella scheda Facebook.

en: X Card Type
it: Tipo di card di X

en: X (Twitter) Preview
it: Anteprima di X (Twitter)

en: Widgets
it: Widget

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the reviewer image or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno l'immagine del revisore. Predefinito è %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the popup when someone hovers over the name or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno il popup al passaggio del mouse sul nome. Predefinito a %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the author image or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno l'immagine dell'autore. Predefinito a %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Written By" label or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno l'etichetta "Scritto da". Predefinito è %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Reviewed By" label or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno l'etichetta "Revisionato da". Predefinito è %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the compact author bio should be output or not. Defaults to %1$s.
it: Visualizza o meno la biografia compatta dell'autore. Predefinito è %1$s.

en: vote | votes
it[0]: voto
it[1]: voti

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
it: Usa il seguente shortcode per visualizzare il nome del revisore.

en: Use the following shortcode to display the author name.
it: Usa il seguente shortcode per visualizzare il nome dell'autore.

en: Use the following shortcode to display the author bio.
it: Usa il seguente shortcode per visualizzare la biografia dell'autore.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post reviewer.
it: Utilizza il seguente codice PHP in un punto qualsiasi dei template del tuo tema per visualizzare la biografia del recensore della pubblicazione.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post author.
it: Utilizza il seguente codice PHP in qualsiasi punto dei template del tuo tema per visualizzare la biografia dell'autore della pubblicazione.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates or author archive template to display a bio for the author.
it: Utilizza il seguente codice PHP in un punto qualsiasi dei template delle pubblicazioni o dell'archivio degli autori del tuo tema per visualizzare una biografia dell'autore.

en: The Start Date must be lower than the End Date.
it: La data di inizio deve essere antecedente alla data di fine.

en: The following function arguments can be used to override the default settings:
it: I seguenti argomenti della funzione possono essere utilizzati per ignorare le impostazioni predefinite:

en: Start Date and End Date must be different.
it: La data di inizio e la data di fine devono essere diverse.

en: Show X Author
it: Mostra X Autore

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: SERP: Search Engine Results Page preview. Your site's potential appearance in Google search results. Final display may vary, but this preview closely resembles it.
it: SERP: Anteprima della pagina dei risultati del motore di ricerca. Il potenziale aspetto del tuo sito nei risultati della ricerca di Google. La visualizzazione finale può variare, ma questa anteprima le assomiglia molto.

en: SERP Preview
it: Anteprima della SERP

en: Select the post types for which you want to automatically inject an author bio.
it: Seleziona i post type / tipi di contenuto per i quali vuoi incorporare automaticamente la biografia dell'autore.

en: Schedule
it: Programma

en: Press enter to insert a URL
it: Premi invio per inserire un URL

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Installs AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)
it: Installa AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)

en: Gutenberg Blocks
it: Blocchi Gutenberg

en: Globally control the title, alt text, description and filename for attachment pages & images that are embedded in your content.
it: Controlla a livello globale il titolo, il testo alt, la descrizione e il nome del file delle pagine dell'allegato e delle immagini incorporate nei tuoi contenuti.

en: Generate an XML Sitemap specifically for videos on your site to help search engines find them.
it: Genera una Sitemap XML specifica per i video presenti sul tuo sito per aiutare i motori di ricerca a trovarli.

en: Enable X Card
it: Abilita la X card

en: Edit X Meta Data
it: Modifica i meta dati di X

en: Default Term X Image
it: Immagine predefinita del termine su X

en: Default Post X Image
it: Immagine predefinita del post su X

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: Choose whether %1$s should automatically append a compact author bio at the end of every post. You can also manually insert the author bio using the Author Bio block.
it: Scegli se %1$s deve aggiungere automaticamente una biografia compatta dell'autore alla fine di ogni pubblicazione. È possibile inserire la biografia dell'autore anche manualmente, utilizzando il blocco biografia dell'autore.

en: Boost your SEO performance by highlighting the professional expertise and trustworthiness of your authors, aligning with Google's E-E-A-T standards.
it: Aumenta le prestazioni SEO mettendo in evidenza la professionalità e l'affidabilità dei tuoi autori, in linea con gli standard E-E-A-T di Google.

en: Append Author Bio to Posts
it: Aggiungi la bio dell'autore alle pubblicazioni

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
it: Circa 61.000.000.000 di risultati (0,40 secondi)

en: Installs MonsterInsights Free
it: Installa MonsterInsights Free

en: Installs Broken Link Checker
it: Installa Broken Link Checker

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
it: Installa AIOSEO Video Sitemap

en: Installs AIOSEO REST API
it: Installa AIOSEO REST API

en: Installs AIOSEO Redirects
it: Installa AIOSEO Redirects

en: Installs AIOSEO News Sitemap
it: Installa AIOSEO News Sitemap

en: Installs AIOSEO Local SEO
it: Installa AIOSEO Local SEO

en: Installs AIOSEO Link Assistant
it: Installa AIOSEO Link Assistant

en: Installs AIOSEO Index Now
it: Installa AIOSEO Index Now

en: Installs AIOSEO Image SEO
it: Installa AIOSEO Image SEO

en: Get the best tool to monitor your site for broken links and easily fix them to improve your SEO.
it: Ottieni lo strumento migliore per monitorare il tuo sito alla ricerca di link non funzionanti e correggerli facilmente per migliorare la tua SEO.

note: Translators: 1 - "Title" or "Description".
en: Generate New SEO %1$s
it: Genera nuovo SEO %1$s

en: Broken Link Checker by AIOSEO is an essential tool for ensuring that all internal and external links on your website are functioning correctly. Quickly check your site for broken links and easily fix them to improve SEO.
it: Broken Link Checker di AIOSEO è uno strumento essenziale per garantire che tutti i link interni ed esterni del tuo sito web funzionino correttamente. Controlla in pochi clic la presenza di link non funzionanti sul tuo sito e risolvili per migliorare la SEO.

en: Broken Link Checker
it: Controllo dei link rotti

note: Translators: 1 - A plugin's name (e.g. "OptinMonster", "Broken Link Checker").
en:  and %1$s
it:  e %1$s

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Skip %1$s Deactivate
it: Salta %1$s Disattiva

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Submit %1$s Deactivate
it: Invia %1$s Disattiva

note: Translators: 1 - The plugin name.
en: If you have a moment, please share why you are deactivating %1$s:
it: Se hai un momento, condividi il motivo per cui stai disattivando %1$s:

en: Quick Feedback
it: Feedback rapido

en: Please share the reason
it: Condividi il motivo

en: It's a temporary deactivation
it: Si tratta di una disattivazione temporanea

en: I couldn't get the plugin to work
it: Non sono riuscito a far funzionare il plugin

en: Please share which plugin
it: Condividi quale plugin

en: I'm switching to a different plugin
it: Sto passando a un altro plugin

en: I no longer need the plugin
it: Non ho più bisogno del plugin

en: Please select an option
it: Seleziona una opzione

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
it: Aggiorna il SEO degli autori (E-E-A-T)

en: Unlock Author SEO (E-E-A-T)
it: Sblocca Author SEO (E-E-A-T)

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
it: L'URL della scuola, del college o dell'università in cui l'autore ha studiato.

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
it: L'URL dell'elemento di cui l'autore è a conoscenza (ad esempio "https://amazon.com").

en: The school, college, or university where the author studied.
it: La scuola, il college o l'università in cui l'autore ha studiato.

en: The organization the author works for.
it: L'organizzazione per cui l'autore lavora.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
it: Il nome dell'elemento di cui l'autore è a conoscenza (ad esempio "Amazon").

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: The following settings will be added directly to an author's schema meta data via the %1$sknowsAbout%2$s property. This property helps with the Experience aspect of Google's E-E-A-T guidelines. After setting the global options here, you can add them directly in an authors profile page.
it: Le seguenti impostazioni saranno aggiunte direttamente ai meta dati dello schema di un autore tramite la proprietà %1$sknowsAbout%2$s. Questa proprietà è utile per l'aspetto dell'Esperienza delle linee guida E-E-A-T di Google. Dopo aver impostato le opzioni globali qui, puoi aggiungerle direttamente nella pagina del profilo dell'autore.

en: The fields below provide structured information for search engines about the current author. By filling out these fields, you will enhance your online presence and improve search engine visibility. This increases the chances of your author details appearing prominently in search results, making it easier for readers, publishers, and media representatives to discover and connect with you.
it: I campi sottostanti forniscono ai motori di ricerca informazioni strutturate sul corrente autore. Compilando questi campi, migliorerai la tua presenza online e la visibilità sui motori di ricerca. In questo modo aumenterai le possibilità che i tuoi dati di autore appaiano in primo piano nei risultati della ricerca, rendendo più facile per i lettori, gli editori e i rappresentanti dei media scoprirti e mettersi in contatto con te.

en: School, college, or university URL
it: URL della scuola, del college o dell'università

en: Same As URLs
it: Come gli URL

en: Reviewed By Schema
it: Recensito da Schema

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
it: Ottimizza il tuo sito per il fattore di ranking E-E-A-T di Google dimostrando l'esperienza del tuo autore attraverso lo schema markup e i nuovi elementi dell'interfaccia utente.

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
it: Approfondisci riguardo Author SEO (E-E-A-T)

en: Indexing not allowed, blocking robots.txt rule detected
it: L'indicizzazione non è consentita, è stata rilevata una regola robots.txt bloccante

en: Enter a URL and press enter
it: Inserisci un URL e premi invio

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
it: Abilita Author SEO (E-E-A-T) sul tuo sito

en: Enable Author Info
it: Abilita le informazioni sull'autore

en: Employer
it: Datore di lavoro

en: E-E-A-T for Higher Rankings
it: E-E-A-T per un posizionamento più alto

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
it: Author SEO (E-E-A-T) è una caratteristica di %1$s

en: Author Schema
it: Schema autore

en: Author Info (E-E-A-T)
it: Info sull'autore (E-E-A-T)

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
it: Argomenti dell'esperienza dell'autore (E-E-A-T)

en: Author Bio Block
it: Blocco Bio dell'autore

en: Alumni Of
it: Alumni di

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
it: URL aggiuntivi per identificare l'elemento (ad esempio "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(azienda)").

en: Add Item
it: Aggiungi elemento

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
it: Attiva Author SEO (E-E-A-T)

en: Unlock Network Tools
it: Sblocca Network Tools

en: Unlock Domain Activations
it: Sblocca le attivazioni del dominio

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
it: Il più apprezzato plugin di WordPress per donazioni e raccolte fondi. Oltre 10.000 organizzazioni no-profit e proprietari di siti web usano Charitable per creare campagne di raccolta fondi e raccogliere denaro online.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Network Tools is a %1$s Feature
it: Network Tools è una caratteristica di %1$s

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
it: Plugin di WordPress leader per il backup e la migrazione dei siti. Più di 1.500.000 brillanti proprietari di siti web usano Duplicator per eseguire backup di WordPress affidabili e sicuri e proteggere i loro siti web. In più rende la migrazione dei siti web davvero facile.

en: Install Free Plugin
it: Installa il plugin gratuito

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
it: Importa le impostazioni e le località di Local SEO da altri plugin.

en: Import Local SEO From Other Plugins
it: Importa Local SEO da altri plugin

note: Translators: 1 - "Elite".
en: Domain Activations is an %1$s Feature
it: L'attivazione dei domini è una caratteristica di %1$s

en: Add License Key
it: Aggiungi la chiave di licenza

en: Update (Don't Modify Date)
it: Aggiorna (non modificare la data)

en: Save (Don't Modify Date)
it: Salva (non modificare la data)

en: Unavailable for Legal Reasons
it: Non disponibile per motivi legali

en: Temporary Redirect
it: Reindirizzamento temporaneo

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: See Other
it: Vedi altro

en: Permanent Redirect
it: Reindirizzamento permanente

en: Not Modified
it: Non modificato

en: Not Implemented
it: Non implementato

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Install
it: Installa

en: I'm a Teapot
it: Sono una teiera

en: HTTP Version Not Supported
it: Versione HTTP non supportata

en: Gone
it: Andata

en: Get Started with Google Analytics for Free
it: Inizia a usare Google Analytics gratuitamente

note: Translators: 1 - Line break HTML tags, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), Analytics plugin name (e.g. "MonsterInsights").
en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
it: Hai utilizzato l'integrazione di %2$s con Google Analytics V3 (Universal Analytics) che è stata deprecata da Google e non è più supportata. Questo potrebbe influire sull'accuratezza dei dati e sulle prestazioni del tuo sito web.%1$sPer garantire un'esperienza analitica senza interruzioni, ti consigliamo di migrare a %3$s, una potente soluzione analitica.%1$s%3$s offre caratteristiche avanzate come il monitoraggio in tempo reale, l'analisi dell'e-commerce migliorata e report di facile comprensione, aiutandoti a prendere decisioni informate per far crescere la tua presenza online in modo efficace.%1$sFai clic sul pulsante qui sotto per essere reindirizzato al processo di configurazione di %3$s, dove potrai iniziare a beneficiare immediatamente delle sue solide capacità di analisi.

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
it: Avviso di obsolescenza di Universal Analytics V3

note: Translators: 1 - Type of conflicting plugin (i.e. SEO or Sitemap), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Please keep only one %1$s plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %2$sClick here to Deactivate.%3$s
it: Ti consigliamo di mantenere attivo un solo plugin di %1$s, altrimenti potresti perdere posizioni e traffico. %2$sFai clic qui per disattivarlo.%3$s

en: User-Declared Canonical:
it: Canonico dichiarato dall'utente:

en: Unknown user agent
it: User agent sconosciuto

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn't fetched or found, or because robots.txt itself couldn't be reached
it: Stato sconosciuto di robots.txt, in genere perché la pagina non è stata recuperata o trovata, o perché robots.txt stesso non è raggiungibile

en: Unknown indexing status
it: Stato dell'indicizzazione sconosciuto

en: Unknown fetch state
it: Stato del recupero sconosciuto

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
it: Questo specifica se il file robots.txt del sito web consente a Googlebot di effettuare la scansione della pagina.

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
it: Specifica se il meta tag robots del sito web consente a Googlebot di indicizzare la pagina.

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
it: Mostra la data e l'ora in cui il crawler di Google (Googlebot) ha effettuato l'ultima visita e scansionato la pagina.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: The page is invalid or has errors. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
it: La pagina non è valida o presenta errori. Seleziona %1$sGoogle Search Console%2$s per maggiori dettagli.

en: The page is indexed.
it: La pagina è indicizzata.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: The page has not been indexed. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
it: La pagina non è stata indicizzata. Controlla %1$sGoogle Search Console%2$s per maggiori dettagli.

en: Successful fetch
it: Recupero riuscito

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
it: Mostra l'URL canonico specificato da te (il proprietario del sito web). Gli URL canonici aiutano a indicare la versione preferita di una pagina, soprattutto nel caso di contenuti duplicati.

en: Server error (5xx)
it: Errore del server (5xx)

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
it: Rivela l'URL canonico scelto da Googlebot. A volte Googlebot può selezionare un URL canonico diverso da quello dichiarato dall'utente.

en: Redirection error
it: Errore di reindirizzamento

en: Page Fetch:
it: Recupero della pagina:

en: Not found (404)
it: Non trovato (404)

en: Never
it: Mai

en: Mobile user agent
it: User Agent per mobile

en: Last Crawl:
it: Ultima scansione:

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Internal error
it: Errore interno

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
it: Indica se Google ha recuperato con successo la pagina durante la sua ultima visita.

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
it: Indica se Google ha effettuato la scansione della pagina come user agent mobile o desktop. Questo è importante perché Google utilizza l'indicizzazione mobile-first per la maggior parte dei siti web.

en: Indicates the index status of the page in Search Statistics. This is the verdict result for the analysis.
it: Indica lo stato di indicizzazione della pagina di ricerca nelle Statistiche di ricerca. Questo è il risultato del verdetto per l'analisi.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header
it: L'indicizzazione non consentita, 'noindex' è stato rilevato nell'header http 'X-Robots-Tag

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag
it: Indicizzazione non consentita, 'noindex' rilevato nel meta tag 'robots'

en: Indexing Allowed?
it: Indicizzazione consentita?

en: Indexing allowed
it: Indicizzazione consentita

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Headline Score
it: Punteggio dell'intestazione

en: Google-Selected Canonical:
it: Canonical selezionato da Google:

en: Enter a custom field/taxonomy name...
it: Inserisci il nome di un campo/tassonomia personalizzato...

en: Desktop user agent
it: User agent per il desktop

en: Crawled As:
it: Scansionato come:

en: Crawl blocked by robots.txt
it: Scansione bloccata da robots.txt

en: Crawl Allowed?
it: Scansione consentita?

en: Crawl allowed by robots.txt
it: Scansione consentita da robots.txt

en: Blocked due to unauthorized request (401)
it: Bloccato a causa di una richiesta non autorizzata (401)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
it: Bloccato a causa di un altro problema 4xx (non 403, 404)

en: Blocked due to access forbidden (403)
it: Bloccato a causa di un accesso vietato (403)

en: Blocked by robots.txt
it: Bloccato da robots.txt

en: TruSEO scoring can improve your search engine rankings. To see TruSEO scores for your published posts, enable at least one post type by turning on "Show in Search Results" in the Search Appearance settings.
it: Il punteggio TruSEO può migliorare il posizionamento sui motori di ricerca. Per vedere i punteggi TruSEO dei tuoi contenuti pubblicati, abilita almeno un tipo di contenuto attivando la voce "Mostra nei risultati della ricerca" nelle impostazioni dell'Aspetto della ricerca.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
it: Sembra che tu non abbia ancora selezionato nessun tipo di contenuto!

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
it: Per alcuni crawler, l'incontro con "Crawl-delay" in conflitto potrebbe portare a un comportamento imprevedibile.

en: Enable Post Types
it: Abilita i post type / tipo di contenuto

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
it: Il crawl-delay deve essere un numero a partire da 1.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
it: Sitemap Video è una funzionalità di %1$s

en: Unlock Video Sitemaps
it: Sblocca le Sitemap Video

en: Unlock SEO Revisions
it: Sblocca le revisioni SEO

en: Unlock Search Statistics
it: Sblocca le statistiche di ricerca

en: Unlock Schema Markup Generator
it: Sblocca il generatore di Markup Schema

en: Unlock Schema Generator
it: Sblocca il generatore di Schema

en: Unlock Redirects
it: Sblocca Reindirizzamenti

en: Unlock Post Tracking
it: Sblocca Monitoraggio articoli

en: Unlock News Sitemaps
it: Sblocca Sitemap News

en: Unlock Local SEO
it: Sblocca SEO locale

en: Unlock Link Assistant
it: Sblocca Link Assistant

en: Unlock Keyword Tracking
it: Sblocca Monitoraggio delle parole chiave

en: Unlock Image SEO
it: Sblocca SEO per immagini

en: Unlock Custom Taxonomies
it: Sblocca le tassonomie personalizzate

en: Unlock Custom Fields
it: Sblocca i campi personalizzati

en: Unlock Breadcrumb Templates
it: Sblocca i template di Breadcrumb

en: Unlock All Features
it: Sblocca tutte le funzionalità

en: Unlock Access Control
it: Sblocca il Controllo accessi

note: Translators: 1 - "PRO".
en: This is a %1$s Feature
it: Questa è una funzionalità di %1$s

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
it: La Sitemap Video genera una Sitemap XML per i contenuti video del tuo sito. I motori di ricerca usano queste informazioni per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
it: La Sitemap News di Google ti permette di controllare quali contenuti inviare a Google News e contiene solo articoli pubblicati nelle ultime 48 ore.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
it: Le colonne della tassonomia sono una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: SEO Revisions is a %1$s Feature
it: Le revisioni SEO sono una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Search Statistics is a %1$s Feature
it: Le statistiche di ricerca sono una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
it: Il generatore di Markup Schema è una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Generator is a %1$s Feature
it: Il generatore di Schema è una funzionalità di %1$s

note: Translators: "PRO".
en: Reordering Headings is a %1$s Feature
it: Il riordino dei titoli è una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Redirects is a %1$s Feature
it: I reindirizzamenti sono una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
it: Il punteggio di priorità è una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Post Tracking is a %1$s Feature
it: Il monitoraggio degli articoli è una funzionalità di %1$s

en: Outbound Suggestions
it: Suggerimenti in uscita

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
it: Il nostro Redirection Manager ti permette di creare e gestire facilmente i reindirizzamenti per i link rotti, così motori di ricerca e utenti non si confondono e non perdi backlink.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: OpenAI Integration is a %1$s feature. %2$s
it: L'integrazione OpenAI è una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: News Sitemaps is a %1$s Feature
it: Sitemap News è una funzionalità di %1$s

en: Mark as Cornerstone
it: Contrassegna come Contenuto cornerstone

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Local SEO is a %1$s Feature
it: La SEO locale è una funzionalità di %1$s

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Il Markup Schema Local Business informa Google sui dettagli della tua attività, come nome, indirizzo, numero di telefono, orari e fascia di prezzo. Queste informazioni possono apparire in una scheda del Knowledge Graph o in un carosello business.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Link Assistant is a %1$s Feature
it: Link Assistant è una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
it: Il monitoraggio delle parole chiave è una funzionalità di %1$s

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
it: raccomandazioni per il linking interno in Link Assistant.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
it: IndexNow è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Inbound Suggestions
it: Suggerimenti in entrata

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
it: Per inviare una Sitemap News a Google, devi aver aggiunto il tuo sito al Centro Editori di Google e averlo approvato.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Image SEO is a %1$s Feature
it: La SEO delle immagini è una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
it: Il termine predefinito Sorgente immagine è una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
it: I tipi predefiniti di oggetti della tassonomia sono una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
it: I widget della bacheca sono una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
it: Il supporto alle tassonomie personalizzate è una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Fields is a %1$s Feature
it: I campi personalizzati sono una funzionalità di %1$s

en: Count
it: Conteggio

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
it: I contenuti cornerstone sono gli articoli o le pagine più importanti e informative del tuo sito web, che fungono da base per la tua strategia di contenuti. AIOSEO usa i contenuti cornerstone per

note: Translators: 1 - "PRO", "Learn more".
en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
it: Contenuto cornerstone è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Cornerstone Content
it: Contenuto cornerstone

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
it: Per impostazione predefinita, solo gli Amministratori hanno il permesso di gestire %1$s all'interno di WordPress. Con il Controllo accessi, puoi estendere facilmente i permessi di accesso ad altri ruoli utente.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
it: I template breadcrumb sono una funzionalità di %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
it: Il menu della barra di amministrazione è una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "Pro" string, 2 - "Learn more link".
en: Additional Keyphrases are a %1$s feature. %2$s
it: Le frasi chiave aggiuntive sono una funzionalità di %1$s . %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Access Control is a %1$s Feature
it: Il Controllo accessi è una funzionalità di %1$s

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL TikTok non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Show more
it: Mostra di più

en: Highlighting is disabled for current view
it: L'evidenziazione è disabilitata per la vista corrente

en: Highlight sections in the Editor
it: Evidenzia le sezioni nell'editor

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
it: La tua fonte è un percorso protetto e non può essere reindirizzata.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A link to "Search Appearance > Advanced".
en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
it: Attenzione: Hai disabilitato l'autogenerazione delle descrizioni e stai utilizzando il formato predefinito della descrizione. %1$s non creerà una descrizione se non ne inserisci una personalizzata. Puoi abilitare l'autogenerazione delle descrizioni in %2$s.

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
it: Questo ti permette di nascondere gli annunci dei plugin e i dettagli degli aggiornamenti nel Centro notifiche.

en: Search Appearance > Advanced
it: Aspetto della ricerca > Avanzato

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
it: Ops! Sembra che si sia verificato un errore durante il salvataggio delle modifiche. Prova di nuovo o %1$scontatta il nostro team di assistenza%2$s.

en: Database Version
it: Versione del database

en: Database Powered By
it: Database powered by

en: Database Size
it: Dimensione del database

note: Translators: %1$s is the data size, %2$s is the index size, %3$s is the engine type.
en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
it: Dati: %1$.2f MB / Indice: %2$.2f MB / Motore: %3$s / Fascicolazione: %4$s

en: Update Page
it: Aggiorna la pagina

en: You have 1 more notification
it: Hai un'altra notifica

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
it: Questa funzionalità si basa sul supporto dei widget, che non è disponibile nel tema attuale.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is low at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
it: %1$s La densità è bassa: %2$s, la frase chiave appare %3$s volte. Per ottenere risultati migliori, cerca di puntare a più di %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is high at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
it: %1$s La densità è alta a %2$s, la frase chiave appare %3$s volte. Per ottenere risultati migliori, cerca di puntare a una densità inferiore a %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase, 2 - Keyphrase Density Number, 3 - Keyphrase Matches Number.
en: %1$s Density is %2$s, the Keyphrase appears %3$s times.
it: %1$s La densità è %2$s, la frase chiave appare %3$s volte.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s density
it: %1$s densità

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
it: Attualmente i breadcrumb sono disabilitati, quindi questo blocco verrà reso vuoto. Puoi abilitare la funzionalità breadcrumb di %1$sin %2$sImpostazioni generali > Breadcrumbs%3$s.

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
it: Questo sito si trova in una sotto-directory. Il file robots.txt deve trovarsi nella root del sito web che ospita.

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
it: Questa regola sostituisce la regola predefinita #%1$s%2$s.

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
it: Questa regola è un duplicato della regola #%1$s%2$s.

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - Warn this index is on the network level, 3 - Additional warnings.
en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
it: Questa regola è in conflitto con la regola #%1$s%2$s.%3$s

en: The network rule takes precedence.
it: La regola di rete ha la precedenza.

en: The "Allow" rule takes precedence.
it: La regola "allow" ha la precedenza.

en: Paste Robots.txt text
it: Incolla il testo del robots.txt

en: Or
it: Oppure

en: Invalid robots.txt URL.
it: URL del robots.txt non valido.

en: Import Robots.txt
it: Importa il file robots.txt

en: Import from URL
it: Importa da un URL

en: from the network level
it: a livello di rete

note: Translators: 1 - The table row index, 2 - A message telling this index comes is on the network level.
en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
it: Equivale alla regola #%1$s%2$s. Il carattere jolly finale viene ignorato.

en: Directive
it: Direttiva

en: Custom Robots.txt Preview
it: Anteprima personalizzata del robots.txt

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
it: Clean-param deve iniziare con almeno un parametro che è opzionalmente seguito da un percorso.

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
it: Si è verificato un errore nell'importazione dei contenuti del robots.txt dall'URL.

en: No User-agent found in the content beginning.
it: Non è stato trovato alcun user agent all'inizio del contenuto.

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
it: Con la nostra potente caratteristica di revisione di tutti i tuoi dati SEO, non perdi mai il titolo o la descrizione SEO (né molto altro!) che ti hanno aiutato a posizionarti più in alto nei risultati di ricerca. Li puoi ripristinare in un solo clic.

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Le revisioni SEO forniscono un registro storico degli aggiornamenti SEO, consentendoti di monitorare l'efficacia dei tuoi sforzi SEO e di prendere decisioni informate. (Solo per i piani Plus, Pro ed Elite)

en: SEO Revisions Comparison
it: Confronto di SEO Revisions

en: Previous
it: Precedente

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
it: La nostra potente funzione di revisione fornisce un prezioso registro degli aggiornamenti SEO, consentendoti di monitorare l'efficacia dei tuoi sforzi SEO e di prendere decisioni informate.

en: Open SEO Revisions
it: Revisioni SEO aperte

en: Next
it: Successivo

en: Improved SEO strategy
it: Strategia SEO migliorata

en: Historical record of optimization efforts
it: Registro storico degli sforzi di ottimizzazione

en: Greater transparency and accountability
it: Maggiore trasparenza e responsabilità

en: Go to editor
it: Vai all'editor

en: Easy to manage revisions
it: Facile gestione delle revisioni

en: Compare Revisions of
it: Confronta le revisioni di

en: Compare any two revisions
it: Confronta due revisioni qualsiasi

en: SEO Revisions
it: Revisioni SEO

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
it: Meno del %1$s dei tuoi titoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo testo. È troppo poco.

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
it: Si è verificato un errore nel caricamento degli snippet di codice, riprova più tardi.

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
it: Con WPCode puoi installare i code snippet di AIOSEO con un solo clic direttamente da questa pagina o dalla libreria WPCode nell'amministrazione di WordPress.

en: Use Snippet
it: Usa Snippet

en: Update WPCode
it: Aggiorna WPCode

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Aggiorna WPCode per caricare la libreria di snippet di AIOSEO

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Installa WPCode per caricare la libreria di snippet AIOSEO

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Attiva WPCode per caricare la libreria di snippet AIOSEO

en: Learn More about WPCode Snippets
it: Conosci meglio WPCode Snippets

en: Install WPCode
it: Installa WPCode

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
it: Proteggi le tue personalizzazioni di WordPress con il più popolare plugin di gestione degli snippet di codice per WordPress. Più di 1.500.000 siti web lo hanno già scelto per aggiungere con facilità codice a WordPress direttamente dall'area di amministrazione.

en: Code Snippets
it: Snippet di codice

en: Activate WPCode
it: Attiva WPCode

en: Use the power of ChatGPT to generate engaging SEO titles and meta descriptions for your posts.
it: Sfrutta la potenza di ChatGPT per generare titoli e meta descrizioni SEO coinvolgenti per i tuoi post.

en: Open AI Integration
it: Integrazione di Open AI

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
it: Il report Posizionamento dei contenuti fornisce informazioni preziose sulle prestazioni dei tuoi contenuti nei risultati della ricerca e ti aiuta a ottimizzare i tuoi articoli per ottenere risultati migliori. Questo report viene generato su base mensile e copre gli ultimi 12 mesi fino al mese in corso. Esaminando regolarmente questo report, puoi identificare le tendenze nel posizionamento dei tuoi articoli e prendere decisioni informate per migliorare la visibilità dei tuoi contenuti e, in ultima analisi, migliorare il posizionamento nei risultati di ricerca.

en: Slowly Recovering
it: In lenta ripresa

en: Performance Score
it: Punteggio delle prestazioni

en: Peak
it: Picco

en: Loss
it: Perdita

en: Last Updated On
it: Ultima data di aggiornamento

en: Example
it: Esempio

en: Drop (%)
it: Diminuzione (%)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening strong tag, 3 - Closing strong tag.
en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
it: Sapevi che %1$s nella versione Pro ti permette di scegliere una %2$scategoria primaria%3$s per le tue pubblicazioni? Questa caratteristica va di pari passo con il nostro potente template Breadcrumb per darti il pieno controllo della navigazione e aiutarti a migliorare le tue posizioni nella ricerca!

en: Country code
it: Codice Paese

en: Choose country
it: Scegli il Paese

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s Points
it: %1$s Punti

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %1$s points
it: %1$s punti

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
it: La descrizione del termine primario, del primo termine assegnato o del termine attuale.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
it: Il titolo del termine primario, del primo termine assegnato o del termine attuale.

en: All Content Types
it: Tutti i tipi di contenuto

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
it: Realizzato con ♥ dal team di AIOSEO

en: Free Plugins
it: Plugin gratuiti

en: title
it: titolo

en: The API key you have entered is invalid. Please check your API key and try again.
it: La chiave API che hai inserito non è valida. Controlla la tua chiave API e riprova.

note: Translators: 1 - "titles" or "meta descriptions", 2 - "title" or "meta description".
en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
it: Con la nostra versione Pro, ora hai accesso alla potente funzione che genera %1$s ottimizzato per la SEO con un semplice clic. Dì addio alla creazione manuale di %2$s e dai il benvenuto a una maggiore visibilità online.

en: Use AI Generator
it: Usa il generatore AI

en: Titles
it: Titoli

en: OpenAI API Key
it: Chiave API OpenAI

en: meta descriptions
it: meta descrizioni

en: Learn more about all the features
it: Per saperne di più su tutte le funzionalità

note: Translators: 1 - "Titles" or "Descriptions".
en: Generating SEO %1$s is a Pro Feature
it: Generare SEO %1$s è una caratteristica Pro

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
it: Inserisci una chiave API OpenAI per generare automaticamente titoli e meta descrizioni SEO per le tue pagine. %1$s

en: Descriptions
it: Descrizioni

note: Translators: 1 - The Page Builder name, 2 - HTML code opening tag, 3 - HTML code closing tag.
en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando il Page Builder %1$s . Fai clic %2$squi%3$s per utilizzare l'editor %1$s per ottenere un risultato più accurato.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
it: A seconda del numero di post da scansionare, questo processo può richiedere del tempo. Puoi tranquillamente lasciare questa pagina e tornare a controllarla più tardi.

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
it: La tua connessione con Google Search Console è scaduta o non è valida. Assicurati che il tuo sito sia verificato in Google Search Console e prova a riconnetterti. Se il problema persiste, contatta il nostro team di assistenza.

en: Yes, I want to disconnect
it: Sì, voglio disconnettermi

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
it: Questa azione disconnette %1$s dalla Google Search Console. Se ti disconnetti dalla Google Search Console, non riceverai più informazioni preziose sul modo in cui i tuoi contenuti vengono scoperti.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific keywords and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning keywords may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing keywords may need to be reevaluated and potentially modified or replaced.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts.
it: Questi elenchi possono essere utili per capire il rendimento di specifiche parole chiave e individuare le opportunità di miglioramento. Per esempio, le parole chiave posizionate meglio potrebbero essere buone candidate per un'ulteriore ottimizzazione o promozione, mentre le parole chiave posizionate peggio potrebbero aver bisogno di essere rivalutate, modificate o sostituite.<br /><br />Nota: I dati sono giornalieri e si limitano alle prime 100 parole chiave, così l'elaborazione è più veloce e tu puoi dare priorità alla tua strategia SEO.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.
it: I seguenti grafici delle statistiche SEO sono metriche utili per comprendere la visibilità del tuo sito web o delle tue pagine nei risultati della ricerca e possono aiutarti a identificare tendenze o cambiamenti nel tempo.

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Position
it: Posizione

en: Optimizing individual content for SEO is a low-hanging fruit of opportunity because it can often be done quickly and easily with a relatively small time investment. By making sure that each piece of content on your website is optimized for relevant keywords and follows best practices for on-page SEO, you can improve the visibility and ranking of that content in the search results. This can drive more traffic to your website and help you achieve better overall SEO results.
it: L'ottimizzazione dei singoli contenuti per la SEO è un'opportunità da cogliere al volo perché spesso può essere realizzata in modo semplice e veloce con un investimento di tempo relativamente ridotto. Quando ti assicuri che ogni contenuto del tuo sito web sia ottimizzato per le parole chiave pertinenti e segua le migliori pratiche di SEO on-page, puoi migliorare la visibilità e il posizionamento di quel contenuto nei risultati di ricerca. In questo modo puoi aumentare il traffico verso il tuo sito web e ottenere migliori risultati SEO.

en: Impressions
it: Impressioni

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Content Performance
it: Prestazioni dei contenuti

en: Clicks
it: Clic

en: Avg. CTR
it: CTR medio

en: Your URL is invalid.
it: Il tuo URL non è valido.

en: Your target URL is not valid.
it: L'URL di destinazione non è valido.

en: You don't have any keywords yet.
it: Non hai ancora nessuna parola chiave.

en: Winning / Losing
it: Vincere / Perdere

en: Up
it: Su

en: TruSEO Score
it: Punteggio TruSEO

en: Track page rankings
it: Traccia il posizionamento delle pagine

en: Track keyword rankings
it: Traccia i posizionamenti delle parole chiave

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
it: Tieni traccia dell'andamento del tuo sito nelle classifiche di ricerca e genera report con informazioni utili.

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
it: Tieni traccia del posizionamento delle parole chiave nei risultati di ricerca nel tempo in base alla loro posizione e al CTR medio. Questo può aiutarti a capire le prestazioni delle parole chiave e a identificare eventuali tendenze o fluttuazioni.

en: Total Keywords
it: Totale parole chiave

en: Total Clicks
it: Totale clic

en: Top Winning
it: Guadagnano posizioni

en: Top Pages
it: Pagine principali

en: Top Losing
it: Perdono posizioni

en: Top Keywords
it: Parole chiave principali

en: Top 3 Position
it: Posizione Top 3

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
it: Questa tabella mostra le prestazioni delle parole chiave per le quali il tuo sito si posiziona nel tempo, includendo metriche come le impressioni, il tasso di click-through (CTR) e la posizione media nei risultati di ricerca. In questo modo è possibile analizzare facilmente l'andamento delle parole chiave e individuare quelle meno performanti che potrebbero dover essere ottimizzate o sostituite.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
it: Questo grafico è una rappresentazione visiva di come le <strong>keyword si posizionano nei risultati di ricerca nel tempo</strong> in base alla loro posizione e al CTR medio. Ciò può aiutarti a comprendere le prestazioni delle parole chiave e a identificare eventuali tendenze o fluttuazioni.

en: This feature requires the following plan:
it: Questa funzione richiede il seguente piano:

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
it: Queste liste possono essere utili per comprendere le prestazioni di pagine o articoli specifici e identificare le opportunità di miglioramento. Per esempio, i contenuti più validi potrebbero essere buoni candidati per un'ulteriore ottimizzazione o promozione, mentre quelli che si posizionano peggio potrebbero aver bisogno di essere rivalutati e forse aggiornati.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
it: I seguenti grafici delle statistiche SEO sono utili per comprendere la visibilità del tuo sito web o delle tue pagine nei risultati di ricerca e possono aiutarti a identificare tendenze o cambiamenti nel tempo.<br /><br />Nota: questi dati sono limitati alle prime 100 parole chiave al giorno per velocizzare l'elaborazione e per aiutarti a dare priorità ai tuoi sforzi SEO; pertanto, anche se i dati possono sembrare incoerenti rispetto a Google Search Console, questo è intenzionale.

en: Speed tests for individual pages/posts
it: Test di velocità per singole pagine/articoli

en: SEO Statistics
it: Statistiche SEO

en: Search traffic insights
it: Analisi sul traffico di ricerca

en: Search statistics are being fetched.
it: Acquisizione delle statistiche di ricerca.

en: Search Impressions
it: Impressioni di ricerca

en: Search Clicks
it: Clic di ricerca

en: Refreshing data
it: Aggiornamento dei dati

en: Post Optimizations
it: Ottimizzazione degli articoli

en: Post Detail
it: Dettaglio dell'articolo

note: Translators: 1 - Right arrow.
en: Open Report %1$s
it: Apri il report %1$s

en: News & Video Sitemap
it: Sitemap per News e Video

en: Loading new report data...
it: Caricamento dei dati del nuovo report...

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 6 Months
it: Ultimi 6 mesi

en: Last 3 Months
it: Ultimi 3 mesi

en: Last 28 Days
it: Ultimi 28 giorni

en: Keyword Rankings
it: Posizionamento delle parole chiave

en: Keyword Positions
it: Posizioni delle parole chiave

en: Keyword Performance
it: Prestazioni delle parole chiave

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Included as Pro Feature
it: Incluso come caratteristica Pro

en: in search results
it: nei risultati della ricerca

en: Google Search Console Integration
it: Integrazione di Google Search Console

en: Down
it: Giù

en: Content Rankings
it: Posizionamento dei contenuti

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
it: Collega il tuo sito alla Google Search Console per ricevere informazioni su come le persone trovano i tuoi contenuti. Identifica le aree di miglioramento e aumenta il traffico verso il tuo sito web.

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
it: Connettiti con Google Search Console per monitorare l'andamento del tuo sito nelle classifiche di ricerca e generare report con informazioni utili per ottenere il massimo dai tuoi contenuti. (Solo per il piano Elite)

en: Connect to Google Search Console
it: Collegati alla Google Search Console

en: Avg. Position
it: Posizione media

en: 50-100 Position
it: Posizione 50-100

en: 4-10 Position
it: Posizione 4-10

en: 11-50 Position
it: Posizione 11-50

note: Translators: 1 - The number of spots.
en: %s spot | %s spots
it[0]: %s posizione
it[1]: %s posizioni

note: Translators: 1 - The number of points.
en: %s point | %s points
it[0]: %s punto
it[1]: %s punti

note: Translators: 1 - The number of keywords.
en: %s keyword | %s keywords
it[0]: %s parola chiave
it[1]: %s parole chiave

note: Translators: 1 - The number of impressions.
en: %s impression | %s impressions
it[0]: %s impressione
it[1]: %s impressioni

note: Translators: 1 - The number of clicks.
en: %s click | %s clicks
it[0]: %s clic
it[1]: %s clic

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML link tag.
en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
it: %1$sPassa al piano %2$s %3$s%4$s per vedere le posizioni delle parole chiave

note: Translators: 1 - The direction (up or down), 2 - The difference, 3 - "in search results", 4 - The first date, 5 - The second date.
en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
it: %1$s %2$s %3$s rispetto al periodo precedente (%4$s - %5$s)

en: Search Statistics
it: Statistiche di ricerca

en: source url set once post is published
it: url di origine impostato una volta che l'articolo è stato pubblicato

en: Google Rich Results Test
it: Test sui risultati avanzati di Google

en: SEO Setup Wizard
it: Configurazione guidata della SEO

en: SEO Overview
it: Panoramica SEO

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
it: Seleziona i widget di %1$s da visualizzare nella bacheca.

en: Post Types:
it: Post Type:

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
it: Il nostro widget per la configurazione guidata della SEO ti ricorda di completare la configurazione di alcune impostazioni iniziali cruciali per il tuo sito, così puoi posizionarti meglio nei risultati della ricerca. Una volta completata la configurazione guidata, il widget scompare automaticamente.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
it: Il nostro widget Panoramica SEO ti aiuta a determinare quali sono gli articoli o le pagine con contenuti da aggiornare, così puoi posizionarti meglio nei risultati di ricerca.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
it: Il nostro widget Novità SEO ti mostra link utili per trarre il massimo dalla tua strategia SEO, così puoi posizionarti più in alto rispetto ai tuoi concorrenti nei risultati della ricerca.

en: No keyphrase found
it: Nessuna frase chiave trovata

en: No data yet
it: Non ci sono ancora dati

en: Meta Tags
it: Meta tag

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
it: Elenco di nomi di campi personalizzati da includere come contenuto del post per i tag e l'analisi della pagina SEO. Aggiungine uno per riga.

en: Edit Facebook Meta Data
it: Modifica i meta-dati di Facebook

en: NEW
it: NUOVO

en: SEO Preview
it: Anteprima SEO

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Press enter to create a value
it: Premi inserisci per creare un valore

en: Male
it: Maschile

en: Female
it: Femminile

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
it: Un nome alternativo per il tuo sito. Potrebbe essere un acronimo o una versione più breve del nome del tuo sito web.

en: Alternate Website Name
it: Nome alternativo del sito web

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
it: Un nome che Google può utilizzare per la tua homepage nei risultati della ricerca da mobile. Se lasciato vuoto, questo nome corrisponde al titolo del sito WordPress.

en: Remove Smart Tag
it: Rimuovi smart tag

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensioni minime: 200px x 200px, rapporto ideale 1.91:1, 8MB max. (es. 1640px x 856px o 3280px x 1712px per schermi Retina). Solo formati JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensione minima: 200px x 200px, rapporto ideale 1.91:1, 5MB max. (es. 1640px x 856px o 3280px x 1712px per schermi Retina). Solo formati JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Learn more about Smart Tags
it: Per saperne di più sugli smart tag

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
it: È impossibile coprire tutti gli aspetti di un argomento in una sola pagina, ma alcuni dei punti che citi potrebbero incuriosire chi ti legge. Se aggiungi il link a una risorsa di approfondimento, te ne saranno grati. In più, questo avrà un impatto positivo anche sul tuo posizionamento!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, i SEO Manager hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO nelle sezioni Impostazioni generali, Sitemap, Link Assistant, Reindirizzamenti, SEO locale e nelle singole pagine e articoli.%2$s

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
it: Aggiungi link a risorse interne ed esterne utili per il tuo pubblico. Per quanto riguarda i link interni, assicurati che siano pertinenti all'argomento di cui stai scrivendo. I link esterni, invece, dovrebbero puntare a siti di alta qualità: Google penalizza le pagine che si collegano a siti "spammosi" (che violano le linee guida di Google).

en: Week
it: Settimana

en: Volunteer
it: Volontario

en: Visual Arts Event
it: Evento di arti visive

en: Theater Event
it: Evento teatrale

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Stats
it: Statistiche

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Sports Event
it: Evento sportivo

en: Social Event
it: Evento sociale

en: Search Schema
it: Cerca Schema

en: Screening Event
it: Evento di screening

en: Scheduled
it: Programmato

en: Sale Event
it: Evento di vendita

en: Rescheduled
it: Riprogrammato

en: Publication Event
it: Evento editoriale

en: Professional Certificate
it: Certificato professionale

en: Postponed
it: Rinviata

en: Postgraduate Degree
it: Diploma post-laurea

en: Part Time
it: Part time

en: Other
it: Altro

en: Music Event
it: Evento musicale

en: Moved Online
it: Spostato online

en: Literary Event
it: Evento letterario

en: Intern
it: Stagista

en: Hour
it: Ora

en: High School
it: Scuola superiore

en: Full Time
it: A tempo pieno

en: Food Event
it: Evento gastronomico

en: Exhibition Event
it: Evento espositivo

en: End Date
it: Data finale

en: Education Event
it: Evento educativo

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
it: Genera con facilità un numero illimitato di markup Schema per i tuoi contenuti per aiutarti a posizionarti meglio nei risultati di ricerca. Il nostro tool di convalida assicura che il tuo Schema funzioni subito.

en: Details
it: Dettagli

en: Delivery Event
it: Evento di delivery

en: Day-by-Day Basis
it: Base giornaliera

en: Dance Event
it: Spettacolo di danza

en: Custom Schema
it: Schema personalizzato

en: Contractor
it: Appaltatore

en: Comedy Event
it: Spettacolo comico

en: Childrens Event
it: Evento per bambini

en: Cancelled
it: Annullato

en: Business Event
it: Evento aziendale

en: Bachelor Degree
it: Laurea triennale

en: Associate Degree
it: Laurea associata

en: Are you sure you want to delete this query arg?
it: Confermi di voler davvero eliminare l'argomento di questa query?

en: Annual
it: Annuale

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Templates
it: I tuoi template

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
it: Non hai ancora aggiunto nessuno Schema. Puoi aggiungere tutti gli schema graph che vuoi con il generatore di markup Schema qui sotto.

en: Yes, process this network change
it: Sì, elabora questa modifica della rete

en: Visit Site
it: Visita il sito

en: Validate with Google
it: Convalida con Google

en: Validate Schema
it: Convalida schema

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
it: Usa il nostro potente generatore di markup Schema per configurare il markup Schema per i tuoi contenuti. I motori di ricerca si servono dei dati strutturati per capire meglio l'argomento del tuo sito e per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca. %1$s

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
it: Sblocca gli strumenti a livello di rete per gestire tutti i tuoi siti da un'unica postazione facile da usare. Migra i dati o crea backup senza dover visitare ogni bacheca.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
it: Sblocca gli strumenti a livello di rete per gestire tutti i tuoi siti da un'unica postazione facile da usare. Gestisci le attivazioni delle chiavi di licenza per ogni singolo dominio.

en: Unlimited Schema
it: Generazioni di Schema illimitate

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
it: Questo è il grafico predefinito per questo post type. Tutti i dati di questo grafico saranno generati automaticamente.

en: This is a network-wide change.
it: Si tratta di una modifica a livello di rete.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
it: Queste regole personalizzate del robots.txt saranno applicate a livello globale a tutto il tuo network. Per modificare le regole del robots.txt per un singolo sito, visita direttamente la bacheca di quel sito e aggiorna le impostazioni.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
it: Queste regole personalizzate del robots.txt saranno applicate a livello globale a tutto il tuo network. Per modificare le regole del robots.txt per un singolo sito, selezionalo nella lista qui sopra.

en: Service
it: Servizio

en: Select Site
it: Seleziona il sito

en: Search Results Page
it: Pagina dei risultati della ricerca

en: Schema Validation
it: Schema Validator

en: Schema Templates
it: Template di Schema

en: Schema In Use
it: Schema in uso

en: Schema Generator
it: Generatore di Schema

en: Schema Catalog
it: Schema catalogo

en: Path
it: Percorso

en: Network Admin (no site)
it: Amministratore di rete (senza sito)

en: Music Group
it: Gruppo musicale

en: Music Album
it: Album musicale

en: Music
it: Musica

en: Medical Page
it: Pagina medica

en: Job Posting
it: Annunci di lavoro

en: items per page
it: elementi per pagina

en: Increase Rankings
it: Migliora il posizionamento

en: How To
it: Come fare

en: Generate Schema
it: Genera Schema

en: Fact Check
it: Fact checking

en: Event
it: Evento

en: Domain Activations
it: Attivazioni del dominio

en: Deactivate License
it: Disattiva la licenza

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Dataset
it: Set di dati

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
it: Configura Schema Markup per i tuoi contenuti. I motori di ricerca usano i dati strutturati per visualizzare i risultati avanzati nelle SERP.

en: Checkout Page
it: Pagina di checkout

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
it: Vuoi davvero disattivare questo addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
it: Vuoi davvero disattivare questi addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
it: Vuoi davvero attivare questo addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
it: Vuoi davvero attivare questi addon su tutto il network?

en: All
it: Tutto

en: Alias Of
it: Alias di

en: Additional Schema Types
it: Nuovi tipi di Schema

en: Activate License
it: Attiva la licenza

en: About Page
it: Pagina About

en: The URL of the author page.
it: L'URL della pagina dell'autore.

en: Author URL
it: URL autore

en: Network Tools
it: Strumenti di rete

en: Website Name
it: Nome del sito web

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
it: Il modulo SEO per immagini è una funzione premium che ti permette di controllare globalmente il titolo, il tag alt, la didascalia, la descrizione e il nome del file delle immagini sul tuo sito.

en: description
it: descrizione

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
it: Le tue %1$s non saranno indicizzate e verranno escluse dalla sitemap, così i motori di ricerca le ignoreranno. È comunque possibile controllare l'aspetto del titolo della pagina, come indicato di seguito.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
it: Puoi scegliere di nascondere questo blocco sul frontend del tuo sito in modo che i visitatori non lo vedano ma i motori di ricerca sì.

en: Words to Strip
it: Parole da sfogliare

en: Underscores (_)
it: Trattini bassi (_)

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
it: Questi sono i risultati che il nostro SEO Analzyer ha generato dopo aver analizzato la homepage del tuo sito web.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
it: La prima parola di ogni frase inizia con la maiuscola.

en: Strip Punctuation
it: Punteggiatura a strisce

en: Sentence Case
it: Caso di sentenza

en: Punctuation Characters to Keep:
it: Caratteri di punteggiatura da conservare:

en: Pound (#)
it: Libbra (#)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
it: Tieni presente che se stai importando i meta degli articoli/termini da %1$s v3.7.1 o inferiore, l'operazione avrà successo solo se gli ID degli articoli/termini di questo sito sono identici a quelli del sito di origine.

en: Numbers (0-9)
it: Numeri (0-9)

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
it: Le parole principali sono in maiuscolo mentre quelle secondarie rimangono nella loro forma originale.

en: Lower Case
it: Minuscolo

en: Looking for meta keywords?
it: Stai cercando delle meta-parole chiave?

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
it: Vai alla scheda Avanzate per aggiungere/modificare le meta-parole chiave

en: Filename
it: Nome del file

en: Date Archive Pages
it: Pagine delle date d'archivio

en: Dashes (-)
it: Trattini (-)

en: Custom Role
it: Ruolo personalizzato

en: Convert casing of image attributes
it: Converti le impostazioni maiuscole/minuscole per gli attributi immagine

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Controlla il titolo, il tag alt, la didascalia, la descrizione e il nome del file delle tue immagini (solo piani Plus, Pro ed Elite)

en: Clean uploaded image filenames
it: Pulisci i nomi dei file delle immagini caricate

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
it: Scegli quale impostazione maiuscole/minuscole applicare all'attributo.

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
it: Scegli se %1$s deve comparire nei risultati della ricerca. Se selezioni "No", allora a %1$s non verrà applicata l'indicizzazione né l'inclusione nella sitemap, così i motori di ricerca non ne terranno conto.

en: Casing
it: Maiuscole/minuscole

en: Caption
it: Didascalia

en: Autogenerate image attributes
it: Autogenera gli attributi per le immagini

note: Translators: 1 - The image attribute name ("Caption" or "Description").
en: Autogenerate %1$s on Upload
it: Autogenera una %1$s durante il caricamento

en: Apostrophe (')
it: Apostrofo (')

en: Ampersand (&)
it: E commerciale (&)

en: Alt Tag
it: Tag Alt

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
it: Tutte le lettere vengono convertite in minuscole.

en: Add a Redirect
it: Aggiungi un reindirizzamento

note: Translators: 1 - A internal link for Redirects, 2 - Open strong tag, 3 - Close strong tag.
en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
it: %2$sIl tuo redirect è stato aggiunto e <a href="%1$s" target="_blank">puoi modificarlo qui</a>.%3$s

note: Translators: 1 - The type of format ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: %1$s Format
it: Formato %1$s

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
it: Non siamo riusciti a salvare il file .htaccess a causa di errori di sintassi. Verifica il codice qui sotto e riprova.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
it: Non siamo riusciti a salvare il file .htaccess perché non era scrivibile. Verifica i permessi del file e riprova.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
it: L'ancora HTML consente a %1$s di creare link diretti al tuo header da questo blocco di indice. Puoi modificarlo in qualsiasi momento, ma l'ancoraggio è necessario. %1$s lo genererà automaticamente per i titoli senza ancoraggio.

en: Edit HTML Anchor:
it: Modifica l'ancora HTML:

en: Are you sure you want to delete this link?
it: Confermi di voler eliminare questo link?

en: Are you sure you want to delete these links?
it: Confermi di voler eliminare questi link?

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
it: Aggiungi un blocco di heading in basso per iniziare a generare l'indice dei contenuti.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
it: %1$s è in grado di creare automaticamente un indice dei contenuti in base ai tuoi heading tag. I motori di ricerca a volte usano gli indici nei risultati della ricerca o i rich snippet, che possono aiutarti a migliorare il posizionamento.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
it: La tua headline avrebbe più probabilità di ottenere clic se avesse più parole non comuni.

en: Yes, count me in!
it: Sì, contate su di me!

en: Write an answer...
it: Scrivi una risposta...

en: Write a question...
it: Scrivi una domanda...

en: Word balance
it: Equilibrio delle parole

en: Who should use AIOSEO?
it: Chi dovrebbe usare AIOSEO?

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
it: Vuoi ottenere il massimo da Clarity? Integra Clarity con Google Analytics utilizzando MonsterInsights oggi stesso!

en: VAT ID:
it: ID IVA:

en: Too Many Words
it: Troppe parole

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
it: Fai sapere ai motori di ricerca quali profili sono associati a questo sito, inseriscili qui sotto:

en: Title Wrapper
it: Contenitore del titolo

en: Table of Contents Settings
it: Impostazioni dell'indice

en: Store
it: Negozio

en: Reordering the headings in the Table of Contents block is a feature that can only be used by Pro users. Upgrade to Pro to unlock this advanced functionality.
it: La riorganizzazione dei titoli nel blocco Tavola dei contenuti è una funzione che può essere utilizzata solo dagli utenti Pro. Effettua l'upgrade a Pro per sbloccare questa funzionalità avanzata.

en: Reorder
it: Riordina

en: Reduce Word Count
it: Riduci il numero di parole

en: Open Your RSS Feed
it: Apri il tuo feed RSS

en: Not Enough Words
it: Non ci sono abbastanza parole

en: Needs improvement
it: Da migliorare

en: Meta Description
it: Meta descrizione

en: List Style
it: Stile dell'elenco

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
it: I titoli con il 20-30% di parole comuni hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
it: Ottima scelta! Inizia a lavorare con MonsterInsights oggi stesso per vedere come le persone trovano e poi usano il tuo sito web.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
it: Ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni a tutti i tuoi contenuti e per trovare i post orfani che non hanno link interni.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
it: Ti offriamo migliori funzionalità e correzioni più rapide grazie alla condivisione di dati non sensibili con il tracciamento dell'utilizzo, che ci mostra come le persone usano %1$s. Non tracciamo né memorizziamo nessun dato personale.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
it: Per ottenere risultati ottimali, dovresti puntare a %1$s%3$d o superiore%2$s.

en: FAQ schema is a Pro feature.
it: Lo schema FAQ è una funzionalità Pro.

en: FAQ Options
it: Opzioni FAQ

en: Done
it: Fatto

en: Display Block
it: Blocco di visualizzazione

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
it: Le sitemap HTML dedicate non funzionano quando si usano permalink "semplici". Aggiorna %1$sla struttura dei permalink%2$s per utilizzare questa opzione.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Build a Better %1$s
it: Costruisci un migliore %1$s

en: at least one
it: almeno uno

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
it: All in One SEO è perfetto per chi ha un'azienda, un blog, per chi si occupa di design, sviluppo, fotografia... o di qualsiasi altro settore. Se vuoi ottimizzare la SEO di WordPress, allora devi usare All in One SEO Pack.

note: Translators: 1 - Opening bold HTML tag, 2 - Closing bold HTML tag, 3 - Initial score range, 4 - Final score range.
en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
it: Un punteggio è ottimo quando è compreso tra %1$s%3$d e %4$d%2$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Table of Contents
it: Indice dei contenuti %1$s

en: Sample Parent Term Name
it: Esempio di nome del termine genitore

en: The name of the parent term of the current term.
it: Il nome del termine genitore del termine corrente.

en: Parent Term
it: Termine genitore

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
it: Il permalink di questo articolo è appena stato cambiato! Questo potrebbe causare errori 404 per chi visita il sito.

en: Zip Code
it: C.A.P.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
it: Il tuo feed RSS è stato disabilitato. La disabilitazione del feed RSS globale NON è consigliata. Questo impedisce agli utenti di iscriversi ai tuoi contenuti e può danneggiare i tuoi posizionamenti SEO. Puoi riattivare il feed RSS globale nelle impostazioni di %1$scrawl content%2$s.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
it: Ci sei quasi! Una volta completata la configurazione SEO, il tuo sito sarà ottimizzato per posizionarsi nei risultati dei motori di ricerca!

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
it: Puoi importare ulteriori URL di pagine nella tua sitemap utilizzando un file CSV. Sono necessarie le seguenti 4 colonne: %1$sURL della pagina, Priorità, Frequenza e Data di modifica.%2$s

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
it: Qui puoi aggiungere altri URL di profili social, separati da una nuova riga.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
it: Stai usando una pagina iniziale statica che si trova nella sezione Pagine. Puoi %1$smodificare direttamente le impostazioni della tua homepage%2$s per cambiare il titolo, la meta descrizione e l'immagine.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
it: Stai usando una homepage statica che si trova sotto la sezione Pagine. Puoi %1$smodificare direttamente le impostazioni della tua homepage%2$s per cambiare il titolo e la descrizione.

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
it: Scrivi il titolo del tuo articolo per vedere i dati dell'analizzatore. Questo strumento Headline Analyzer ti permette di scrivere titoli SEO irresistibili, che portano traffico, condivisioni e si posizionano meglio nei risultati di ricerca.

en: Without a Focus Keyphrase
it: Senza frase chiave di riferimento

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
it: Visualizza %1$s

en: URL already exists.
it: L'URL esiste già.

en: Upgrade to Pro Today!
it: Passa a Pro oggi stesso!

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
it: Impossibile leggere il file CSV. Controlla se il file è valido e riprova.

en: Try New Headline
it: Prova un nuovo titolo

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
it: Totale %1$s

en: Too Short 🙃
it: Troppo breve 🙃

en: Too Long 😑
it: Troppo lungo 😑

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
it: Questo rimuoverà in modo permanente la pagina dalla sitemap delle pagine aggiuntive.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
it: Questo rimuoverà in modo permanente le pagine selezionate dalla sitemap delle pagine aggiuntive.

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
it: Questa opzione ti permette di controllare se %1$s deve analizzare gli shortcode quando genera dati come il titolo SEO e la descrizione meta. L'attivazione di questa impostazione può causare conflitti con plugin/temi di terze parti. %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
it: Si tratta di un feed globale del tuo sito nel formato RDF/RSS 1.0. %1$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
it: Si tratta di un feed globale del tuo sito in formato Atom. %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML link/span tag, 3 - Closing HTML span tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
it: Questo Headline Analyzer fa parte di %1$s e ti aiuta ad aumentare il traffico. %2$sAnalizza ulteriormente il tuo sito qui%3$s →%4$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
it: Il feed della pagina dei post statici permette agli utenti di iscriversi a qualsiasi nuovo contenuto aggiunto alla pagina del tuo blog.

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
it: Il feed di ricerca permette a chi visita il tuo sito di iscriversi ai contenuti in base a un termine di ricerca specifico.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
it: Il feed dei commenti dell'articolo permette ai tuoi utenti di iscriversi ai nuovi commenti su una pagina o un articolo specifico.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
it: I feed RSS paginati si applicano a tutti gli articoli o alle pagine paginate.

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
it: Il feed RSS globale è il modo in cui gli utenti si iscrivono ai nuovi contenuti creati sul tuo sito.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
it: Il feed globale dei commenti consente agli utenti di iscriversi a qualsiasi nuovo commento aggiunto al tuo sito.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
it: Il file attualmente selezionato non è un file CSV.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
it: Il feed degli autori permette ai tuoi utenti di iscriversi a tutti i nuovi contenuti scritti da un determinato autore.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
it: Il feed degli allegati consente agli utenti di iscriversi a tutte le modifiche apportate sul tuo sito alle categorie di file multimediali.

en: Taxonomy Feeds
it: Feed della tassonomia

en: Static Posts Page Feed
it: Feed di pagina dei post statici

en: SEO Setup
it: Impostazione SEO

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
it: Seleziona quali tassonomie devono includere un feed RSS.

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
it: Seleziona gli archivi dei post type che devono includere un feed RSS. Questo vale solo per i post type che includono una pagina di archivio.

en: Search Preview
it: Anteprima di ricerca

en: Search Feed
it: Feed di ricerca

en: Run Shortcodes
it: Esegui gli shortcode

en: REST API support
it: Supporto API REST

en: REST API
it: API REST

en: Disabling unnecessary RSS feeds can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites. If you choose to disable any feeds, those feed links will automatically redirect to your homepage or applicable archive page.
it: Disabilitare i feed RSS non necessari può aiutare a salvare la quota di crawl dei motori di ricerca e a velocizzare l'indicizzazione dei contenuti per i siti più grandi. Se decidi di disabilitare i feed, i link verranno automaticamente reindirizzati alla tua homepage o alla pagina di archivio applicabile.

en: RDF/RSS 1.0 Feed
it: Feed RDF/RSS 1.0

en: Previous Scores
it: Punteggi precedenti

en: Post Type Archive Feeds
it: Feed degli archivi dei post type

en: Post Comment Feeds
it: Feed dei commenti degli articoli

en: Personal Options
it: Opzioni personali

en: Paginated RSS Feeds
it: Feed RSS paginati

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
it: Apri il feed RSS della tua pagina dei post statici

en: Open Your Comments RSS Feed
it: Apri il feed RSS dei tuoi commenti

en: Open Your Atom Feed
it: Apri il tuo feed Atom

en: Okay
it: Ok

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
it: NOTA: l'attivazione di questa impostazione può causare conflitti con plugin/temi di terze parti. %1$s

en: Not Looking Great
it: Non sembra un granché

en: New Score
it: Nuovo punteggio

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
it: La maggior parte delle persone legge solo le prime e le ultime 3 parole di un titolo prima di decidere se fare clic.

en: Missing social markup!
it: Manca il markup social!

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Gestisci la meta SEO dei tuoi termini e dei tuoi post tramite l'API REST di WordPress. Questo add-on funziona perfettamente anche con le installazioni di WordPress headless. (Solo per i piani Plus, Pro ed Elite)

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
it: Gestisci i meta SEO di articoli e termini tramite l'API REST di WordPress. Questo add-on funziona perfettamente anche con le installazioni headless di WordPress.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
it: Gestisci i link esistenti, ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni ai contenuti più vecchi, scopri se ci sono articoli orfani e molto altro.

en: Looks Good! 👍👍
it: Niente male! 👍

en: Include All Post Type Archives
it: Includi tutti gli archivi dei post type

en: Improve SEO Rankings
it: Migliora il posizionamento SEO

en: Import from CSV
it: Importa da CSV

en: Import Additional Pages
it: Importa pagine aggiuntive

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
it: Se non hai ancora un progetto su %1$s, %2$screa un progetto qui%3$s.

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
it: Ecco come apparirà il tuo titolo nella pagina dei risultati della ricerca di Google.

en: Good 🙂
it: Ottimo 🙂

en: Global RSS Feed
it: Feed RSS globale

en: Global Comments RSS Feed
it: Feed RSS commenti globali

en: Getting There
it: Ci siamo quasi

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
it: Ottieni il plugin di ottimizzazione delle conversioni numero uno sul mercato per trasformare il traffico crescente del tuo sito web in iscritti, contatti e vendite.

note: Translators: 1 - The upgrade call to action.
en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive e molti altri moduli! %1$s

en: Follow on YouTube
it: Seguici su YouTube

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
it: Inserisci i codici di verifica qui sotto per attivare gli strumenti per webmaster.

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
it: Inserisci un titolo diverso da quello del tuo articolo per vedere il confronto.

en: Ending Words
it: Parole alla fine

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
it: Modifica %1$s

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
it: Crea e gestisci facilmente i reindirizzamenti per i tuoi link non funzionanti, così eviti di confondere i motori di ricerca e gli utenti, oltre che di perdere preziosi backlink.

en: Download Sample CSV File
it: Scarica il file CSV di esempio

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
it: NON ti consigliamo di disattivare il feed RSS globale. La disattivazione impedisce agli utenti di iscriversi ai tuoi contenuti e potrebbe danneggiare il tuo posizionamento SEO.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
it: Sapevi che puoi aggiungere automaticamente i link interni con Link Assistant? %1$s

en: Delete Selected Pages
it: Elimina le pagine selezionate

en: Delete Page
it: Elimina la pagina

en: Customer Data
it: Dati del cliente

en: Current Score
it: Punteggio attuale

en: CSV example file
it: File CSV di esempio

en: Crawl Cleanup
it: Ottimizzazione crawl

en: Could Be Better
it: Potrebbe andare meglio

en: Conversion Tools
it: Strumenti di conversione

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
it: Supporto completo per il markup Schema che ti fa ottenere più clic e traffico grazie ai rich snippet.

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
it: Confronta le percentuali dei tuoi risultati con l'obiettivo per ogni categoria e fai gli aggiustamenti necessari.

en: Choose a Post Type
it: Scegli un tipo di post

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
it: Di seguito ti indichiamo i punteggi TruSEO dei tuoi articoli pubblicati. Dedica un po' di tempo a perfezionare il tuo punteggio TruSEO per migliorare il posizionamento del tuo sito.

en: Beginning Words
it: Parole iniziali

en: Beginning & Ending Words
it: Parole iniziali e finali

en: Author Feeds
it: Feed degli autori

en: Attachments Feed
it: Feed degli allegati

en: Atom Feed
it: Feed Atom

en: Analyze Headline
it: Analizza il titolo

en: AIOSEO Local - Opening Hours
it: AIOSEO Local - Orari di apertura

en: AIOSEO Local - Map
it: AIOSEO Local - Mappa

en: AIOSEO Local - Locations
it: AIOSEO locale - Località

en: AIOSEO Local - Business Info
it: AIOSEO Local - Informazioni commerciali

en: AIOSEO - HTML Sitemap
it: AIOSEO - Sitemap HTML

en: Additional Profiles
it: Altri profili

en: Add Page
it: Aggiungi pagina

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
it: Aggiungi il supporto di IndexNow per notificare istantaneamente ai motori di ricerca le modifiche ai tuoi contenuti.

note: Translators: 1 - "Clarity".
en: %1$s Project ID
it: ID progetto %1$s

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
it: Panoramica di %1$s

note: Translators: 1 - "Clarity", 2 - Learn more link.
en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
it: %1$s ti aiuta a capire come le persone interagiscono con il tuo sito web attraverso le heatmap e le registrazioni delle sessioni. %2$s

en: Sample description for media.
it: Esempio di descrizione per i media.

en: Description for the current media file.
it: Descrizione del file media attuale.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Hey, we noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Ehi, abbiamo notato che usi %1$s da un po' di tempo - è fantastico! Potresti farci un GRANDE favore e dare una valutazione a 5 stelle su WordPress per aiutarci a diffondere la notizia e aumentare la nostra motivazione?

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post type name.
en: %1$s %2$s %3$s Feed
it: %1$s %2$s Feed per %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Search query.
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
it: %1$s %2$s Feed dei risultati della ricerca per &#8220;%3$s&#8221;

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
it: %1$s %2$s Feed degli articoli scritti da %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Term name, 4: Taxonomy singular name.
en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
it: %1$s %2$s Feed %3$s %4$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Tag name.
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
it: Feed dei tag per %3$s %2$s %1$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
it: Feed della categoria per %3$s %2$s %1$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
it: Feed dei commenti per %3$s %2$s %1$s

en: Installs OptinMonster
it: Installa OptinMonster

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
it: Panoramica di %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
it: Configurazione di %s

en: View supported browsers
it: Visualizza i browser supportati

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
it: Stai usando un browser non più supportato da %1$s. Ti invitiamo ad aggiornare o a usare un altro browser per accedere alle impostazioni del plugin.

en: Your browser version is not supported
it: La versione del tuo browser non è supportata

en: Resolve This Issue
it: Risolvi questo problema

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
it: Copia il messaggio di errore qui sopra e incollalo nel messaggio che invierai al team di assistenza di %1$s.

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
it: Sembra che ci sia un problema nell'esecuzione di JavaScript sul tuo sito web. %1$s%2$s è costruito con JavaScript per offrirti la migliore esperienza possibile.

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
it: Ooops! Sembra che JavaScript non si sia caricato

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
it: Sitemap %1$s %2$s

en: Don't update the modified date
it: Non aggiornare la data di modifica

en: Open Redirects
it: Apri i reindirizzamenti

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
it: Qui puoi aggiungere un reindirizzamento o visualizzare i reindirizzamenti esistenti da questa pagina. Fai clic sul pulsante qui sotto per visualizzare il pannello dei reindirizzamenti.

en: Go to Social Networks
it: Vai alla scheda Social network

note: Translators: 1 - "Open Graph", 2 - "Go to Social Networks ->".
en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
it: Il markup di %1$s non verrà generato per il tuo articolo perché attualmente è disabilitato. Puoi attivare il markup %1$s nelle impostazioni dei Social Network. %2$s

en: Link selected.
it: Link selezionato.

en: Insert/edit link
it: Inserisci/modifica il link

en: Got It!
it: Ricevuto!

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
it: Ora puoi gestire le impostazioni SEO all'interno di %1$s tramite %2$s prima della pubblicazione!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The Elementor plugin name ("Elementor").
en: New: %1$s %2$s integration
it: Novità: integrazione di %1$s %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
it: Le opzioni sottostanti sono disattivate perché stai utilizzando %1$s per gestire la tua SEO. Possono essere modificate nel %2$smenu Aspetto della ricerca%3$s.

en: IndexNow API Key
it: Chiave API di IndexNow

en: Index Now
it: Indicizza ora

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
it: Puoi impostare manualmente una chiave API in questo punto, ma se viene lasciata vuota ne verrà generata una nuova. %1$s

en: Regenerate API Key
it: Rigenerare la chiave API

en: Update IndexNow
it: Aggiorna IndexNow

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number ("1.0.0"), 4 - Addon name ("Redirects"), 5 - Version Number ("1.0.0").
en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
it: L'add-on IndexNow richiede un aggiornamento. %1$s %2$s richiede una versione minima di %3$s per l'add-on %4$s. Attualmente hai installato %5$s.

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzione è necessario l'add-on IndexNow.

en: Activate IndexNow
it: Attiva IndexNow

note: Translators: 1 - The post title.
en: Links & Suggestions for "%1$s"
it: Link e suggerimenti per "%1$s"

en: Are you sure you want to delete all links?
it: Confermi di voler eliminare tutti i link?

en: Are you sure you want to delete these pages?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste pagine?

en: Are you sure you want to delete this page?
it: Vuoi davvero eliminare questa pagina?

en: Delete Link
it: Elimina il link

en: See a Full Domains Report
it: Guarda il report completo sui domini

en: Total External Links
it: Totale link esterni

en: # of Links
it: # Numero di Link

en: other domains
it: altri domini

en: See a Full Links Report
it: Guarda il report completo sui link

en: Total Links
it: Totale link

en: Orphaned Posts
it: Articoli orfani

en: Affiliate Links
it: Link affiliati

en: External Links
it: Link esterni

en: Posts Crawled
it: Articoli scansionati

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
it: Gli articoli orfani sono articoli che non hanno ancora link interni in entrata e potrebbero essere più difficili da trovare per i motori di ricerca.

en: See All Linking Opportunities
it: Vedi tutte le opportunità di link

en: Linking Opportunities
it: Opportunità di collegamento

en: Link Suggestions
it: Suggerimenti per i link

en: External
it: Esterno

en: Affiliate
it: Affiliato

en: Outbound Internal
it: Interni in uscita

en: Domain
it: Dominio

en: Yes, I want to delete all links
it: Sì, voglio eliminare tutti i link

en: Yes, I want to delete these links
it: Sì, voglio eliminare questi link

en: Yes, I want to delete this link
it: Sì, voglio eliminare questo link

en: Most Linked to Domains
it: I domini più linkati

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato.

en: Internal vs External vs Affiliate Links
it: Link interni vs link esterni vs link affiliati

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
it: Visualizza report dettagliati sui link e sui domini, gestisci i link esistenti e scopri nuove opportunità di link interni grazie a suggerimenti intelligenti (solo piani Pro ed Elite)

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
it: Un semplice e potente plugin WordPress per il calendario degli eventi: è dotato di tutte le funzionalità di gestione degli eventi, tra cui pagamenti, programmazione, fasce orarie, biglietteria, eventi ricorrenti e molto altro.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
it: Il miglior plugin WordPress di eCommerce per la vendita di prodotti digitali. Vendi eBook, software, musica, arte digitale e molto altro in pochi minuti. Accetta i pagamenti, gestisci le iscrizioni, controlla in modo avanzato gli accessi e molto altro.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
it: Il plugin WordPress numero 1 per i pagamenti Stripe. Accetta pagamenti sia una tantum che ricorrenti sul tuo sito WordPress senza dover configurare un carrello della spesa. E tutto senza mai toccare il codice.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
it: Il plugin WordPress numero 1 per la gestione delle affiliazioni. Crea in pochi minuti un programma di affiliazione per il tuo negozio eCommerce o sito di membership e fai crescere le tue vendite con la potenza del referral marketing.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
it: Il più avanzato plugin di ricerca per WordPress. Personalizza l'algoritmo di ricerca di WordPress, riordina i risultati di ricerca, traccia le metriche e tutto ciò che serve per sfruttare la ricerca e far crescere il tuo business.

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 15 billion notifications each month.
it: Rimani in contatto con chi ha visitato il tuo sito web: usa il software leader per le notifiche push. Oltre 10.000 aziende in tutto il mondo usano PushEngage per inviare 15 miliardi di notifiche al mese.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
it: Visualizza con facilità i video di YouTube sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi layout, capacità di incorporare i live stream, filtrare i video, combinare più canali video e molto altro.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Twitter in WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi layout, capacità di combinare più feed di Twitter, supporto per le schede di Twitter, moderazione dei tweet e altro ancora.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Instagram sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi template, capacità di mostrare contenuti da più account, hashtag e altro ancora. 1 milione di siti web gli hanno dato fiducia.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Facebook sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi template, capacità di incorporare album, contenuti di gruppo, recensioni, video live, commenti e reazioni.

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
it: Trasforma le persone che visitano il tuo sito in brand ambassador! Fai crescere in fretta la tua lista di email, il traffico del sito web e i follower dei social media grazie al più potente plugin WordPress per giveaway e concorsi.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
it: Aumenta vendite e conversioni fino al 15% con le notifiche di riprova sociale in tempo reale. TrustPulse ti permette di mostrare in diretta l'attività degli utenti e i loro acquisti per convincere altre persone ad acquistare.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
it: Il più veloce costruttore di landing page drag & drop per WordPress. Crea landing page personalizzate senza bisogno di scrivere codice, connettile al tuo CRM, raccogli gli indirizzi degli abbonati e fai crescere il tuo pubblico. 1 milione di siti gli ha dato fiducia.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 3 million websites use it to fix WordPress email issues.
it: Migliora la deliverability delle tue email su WordPress e assicurati che le email del tuo sito web raggiungano la casella di posta degli utenti con il plugin SMTP numero uno per WordPress. Oltre 3 milioni di siti web lo usano per correggere i problemi delle email di WordPress.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
it: Il principale plugin di analisi per WordPress che ti mostra come le persone trovano e usano il tuo sito: così potrai prendere decisioni guidate dai dati per far crescere il tuo business. Imposta correttamente Google Analytics senza bisogno di scrivere codice.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
it: Il miglior builder di moduli WordPress trascina e rilascia. Crea facilmente bellissimi moduli di contatto, sondaggi, moduli di pagamento e molto altro ancora con i nostri oltre 1000 template. Considerato da oltre 6 milioni di siti web come il miglior plugin per moduli.

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
it: Ottieni subito più abbonati, contatti e vendite con il toolkit n. 1 per l'ottimizzazione delle conversioni. Crea pop-up ad alta conversione, banner di annunci e molto altro con la personalizzazione e l'ottimizzazione intelligenti.

en: User Access Control
it: Controllo dell'accesso degli utenti

en: Custom Breadcrumb Templates
it: Template breadcrumb personalizzati

en: Post Report
it: Report dell'articolo

en: Domains Report
it: Report sui domini

en: Links Report
it: Report sui link

en: Overview
it: Panoramica

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
it: Non siamo riusciti ad analizzare il tuo titolo, riprova più tardi.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Pro.
en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
it: È necessario un aggiornamento affinché questo addon continui a funzionare con %1$s %2$s.

en: Update Addon
it: Aggiornamento Ad-don

en: Update to version
it: Aggiornamento alla versione

en: Inbound Internal
it: Interno in entrata

note: Translators: 1 - The amount of links, 2 - The type of link.
en: See All %1$s %2$s Links
it: Visualizza tutti i link di %1$s %2$s

en: Phrase
it: Frase

en: Post Title
it: Titolo articolo

en: Inbound
it: In entrata

note: Translators: 1 - The type of link.
en: %1$s Link Suggestions
it: Suggerimenti per i link %1$s

note: Translators: 1 - The type of link.
en: Delete All %1$s Links
it: Elimina tutti i link %1$s

en: Overall Score
it: Punteggio complessivo

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
it: A seconda della quantità di contenuti del tuo sito, questo processo può richiedere del tempo. Puoi tranquillamente lasciare questa pagina e tornare a controllarla più tardi.

en: Link suggestions are being processed.
it: I suggerimenti per i link sono in fase di elaborazione.

en: Open Link Assistant
it: Apri l'assistente Link

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
it: Qui puoi vedere una panoramica dei tuoi link esistenti e trovare suggerimenti per nuovi link interni. Fai clic sul pulsante qui sotto per visualizzare il pannello Link Assistant.

en: Top Domain Reports
it: Report sui domini più importanti

en: See Affiliate Links
it: Visualizza i link di affiliazione

en: See Orphaned Posts
it: Visualizza i post orfani

en: Actionable Link Suggestions
it: Suggerimenti di link utili

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
it: Ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni ai contenuti più vecchi e per trovare i post orfani che non hanno link interni.

note: Translators: 1 - Link to learn more.
en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
it: Per continuare a cercare altre frasi chiave, dovrai fare un aggiornamento. %1$s

note: Translators: 1 - Semrush.
en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
it: Hai superato il numero di richieste consentite dal tuo piano %1$s.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
it: Al momento non hai il permesso di aggiornare questo add-on. Chiedi a un amministratore del sito di effettuare l'aggiornamento.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
it: Un contenuto di questa lunghezza apparirà troncato nella schermata dei risultati di ricerca. Prova a ridurlo a circa 55 caratteri.

en: Too Long
it: Troppo lungo

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
it: I titoli lunghi circa 55 caratteri vengono visualizzati per intero nei risultati di ricerca e tendono a ricevere più clic.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
it: Hai spazio per aggiungere altre parole chiave e parole chiave per aumentare le classifiche e il tasso di click-through (CTR).

en: Too Short
it: Troppo breve

en: Headline Type
it: Tipologia di titolo

en: Word Count
it: Conteggio delle parole

en: Sentiment
it: Tendenza

en: Needs Improvement
it: Da migliorare

en: All good
it: Tutto ok

en: Character Count
it: Numero di caratteri

en: At least one
it: Almeno uno

en: Word Balance
it: Equilibrio delle parole

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
it: I titoli con parole potenti (power words) hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Power Words
it: Parole forti

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
it: Di solito i titoli che richiamano emozioni ricevono più clic.

en: Emotional Words
it: Parole emozionali

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
it: Il tuo titolo avrebbe più probabilità di ottenere clic se contenesse parole più comuni.

en: Uncommon Words
it: Parole non comuni

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
it: I titoli con parole poco comuni hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Common Words
it: Parole comuni

note: Translators: 1 - HTML line break tag, 2 - Opening HTML link tag, 3 - Closing HTML link tag.
en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
it: I titoli in formato elenco e tutorial ottengono in media un miglior engagement rispetto ad altri tipi di titoli. %1$s%2$sPer saperne di più%3$s→

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
it: I titoli negativi attirano l'attenzione e tendono a dare risultati migliori di quelli neutri.

en: Your headline has a negative sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione negativa.

en: Negative
it: Negativo

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
it: Le intestazioni positive tendono a ottenere un maggiore coinvolgimento rispetto a quelle neutre o negative.

en: Your headline has a positive sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione positiva.

en: Positive
it: Positivo

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
it: I titoli fortemente positivi o negativi tendono a ottenere un miglior engagement rispetto a quelli neutri.

en: Your headline has a neutral sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione neutra.

en: Neutral
it: Neutrale

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
it: Il tuo titolo ha troppe parole. I titoli lunghi vengono tagliati fuori dai risultati di ricerca e non ottengono molti clic.

en: Too Many Words 😑
it: Troppe parole 😑

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
it: I titoli hanno maggiori probabilità di essere cliccati nei risultati di ricerca se contengono circa 6 parole.

en: Reduce Word Count 🙂
it: Riduci il numero di parole 🙂

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
it: Il tuo titolo ha il giusto numero di parole. I titoli hanno maggiori probabilità di essere cliccati nei risultati di ricerca se contengono circa 6 parole.

en: Good
it: Ottimo

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
it: Il tuo titolo non usa abbastanza parole. Hai più spazio per aggiungere parole chiave e parole chiave per migliorare la SEO e ottenere più coinvolgimento.

en: Not Enough Words 🙃
it: Non ci sono abbastanza parole 🙃

en: Goal:
it: Obiettivo:

en: Important Issues
it: Problemi importanti

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO"), 2 - Pro, 3 - Version Number (e.g. "1.0.0"), 4 - Addon name (e.g. "Redirection Manager"), 5 - Version Number (e.g. "1.0.0").
en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
it: Questo addon richiede un aggiornamento. %1$s %2$s richiede almeno la versione %3$s per l'addon %4$s. Al momento hai installato %5$s.

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
it: Il nostro strumento Headline Analyzer ti permette di scrivere titoli SEO irresistibili%1$sche portano traffico, condivisioni e migliorano il posizionamento nei risultati di ricerca.

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
it: I 10 modi migliori per incrementare il traffico

en: Enter Your Headline
it: Inserisci il tuo titolo

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
it: Scegli se vuoi utilizzare i dati Open Graph della scheda Facebook nelle tue singole pagine/articoli per impostazione predefinita.

en: No content yet
it: Non ci sono ancora contenuti

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
it: Aggiornamento del plugin non riuscito. Controlla i permessi e riprova.

en: Please enter a valid headline.
it: Inserisci un titolo valido.

en: Phone
it: Telefono

en: Tax ID
it: Codice fiscale

en: Vat ID
it: Partita Iva

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
it[0]: %1$s errore
it[1]: %1$s errori

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
it: Passa a %1$s %2$s

en: Join Our Community
it: Unisciti alla nostra community

en: Quick Links
it: Collegamenti rapidi

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
it: Al momento non hai il permesso di attivare questo addon. Chiedi a un amministratore del sito di attivarlo.

en: Our Opening Hours:
it: I nostri orari di apertura:

en: Phone:
it: Telefono:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Our location:
it: La nostra sede:

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
it: ed è stata generata il %1$s alle %2$s

en: High
it: Alta

en: Medium
it: Medio

en: Low
it: Bassa

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
it: Non ti aspettavi di vedere questo? Verifica che la sitemap sia abilitata e che i tuoi contenuti siano indicizzati. %1$sPer saperne di più →%2$s

en: Configure Sitemap
it: Configura la sitemap

en: Back to Homepage
it: Torna alla homepage

en: There are no posts here
it: Non ci sono articoli qui

en: Whoops!
it: Oops!

en: Back
it: Indietro

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
it: Mostra %1$s di %2$s

en: Images
it: Immagini

en: URL Count
it: Conteggio URL

en: Sitemap Index
it: Indice della sitemap

en: Post Archive
it: Archivio degli articoli

en: 404 - Page Not Found
it: 404 - Pagina non trovata

en: Search Results for
it: Risultati della ricerca per

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
it: Porzione di breadcrumb

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante la ricerca delle frasi chiave. Riprova più tardi.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
it: Hai superato il limite di richieste. Riprova più tardi.

en: Custom Marker
it: Indicatore personalizzato

en: Map Display
it: Visualizzazione della mappa

en: Show icon
it: Mostra icona

en: Show label
it: Mostra l'etichetta

note: Translators: 1 - Strong tag, 2 - Close strong tag.
en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
it: %1$sIl marcatore personalizzato deve essere 100x100 px.%2$s Se l'immagine supera queste dimensioni potrebbe coprire (parzialmente) il popup informativo.

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
it: Mostra la tua posizione ai visitatori con una mappa interattiva di Google. Crea più mappe da utilizzare per più sedi.

en: Driving Directions
it: Indicazioni stradali

en: Google Reviews
it: Recensioni Google

en: Google Places Support
it: Supporto per Google Places

en: Map Preview
it: Anteprima della mappa

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - Widget name
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
it: Per aggiungere questo widget, visita la pagina %1$swidget%2$s e cerca il widget "%3$s".

en: API Key
it: Chiave API

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
it: L'integrazione con Google Maps permetterà ai tuoi utenti di trovare esattamente la posizione della tua attività. Le nostre mappe interattive consentono loro di vedere le tue recensioni su Google e di ottenere indicazioni stradali direttamente dal tuo sito. Crea più mappe per usare più sedi.

en: Google Maps API Key
it: Chiave API di Google Maps

en: Map
it: Mappa

en: Maps
it: Mappe

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Map
it: %1$s Local - Mappa

note: Translators: 1 - The title of the location.
en: Please configure the map for this location: %1$s
it: Configura la mappa per questa posizione: %1$s

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
it: Condividi i tuoi contenuti sulle tue piattaforme di social media preferite per aumentare il coinvolgimento e la SEO.

en: Get out the word!
it: Spargi la voce!

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
it: Questo reindirizzamento è supportato dalla funzione Relocate Site nella scheda Full Site Redirect.

en: The regex syntax is invalid.
it: La sintassi regex non è valida.

en: Visibility
it: Visibilità

en: You're good to go!
it: Sei pronto a partire!

en: Your post needs improvement!
it: Il tuo articolo deve essere migliorato!

en: No focus keyphrase!
it: Non c'è una frase chiave di riferimento!

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
it[0]: Abbiamo trovato %1$s errore!
it[1]: Abbiamo trovato %1$s errori!

en: Good!
it: Ottimo!

en: Blocked!
it: Bloccato!

en: .htaccess file is empty.
it: Il file .htaccess è vuoto.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
it: Per impostazione predefinita, le persone con ruolo di Collaboratore hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli per cui hanno già i permessi di modifica.%2$s

en: Contributor
it: Collaboratore

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
it: Per impostazione predefinita, le persone con il ruolo di %1$s %2$snon hanno accesso alle impostazioni di %4$s%3$s.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
it: %1$s si basa sull'API Rest di WordPress e il tuo sito potrebbe averla disabilitata. %2$s.

en: Click here to learn more
it: Fai clic qui per saperne di più

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Addons Not Configured Properly
it: %1$s Addon non configurati correttamente

en: No results found for your search. Try again!
it: Non sono stati trovati risultati per la tua ricerca. Riprova!

en: Begin typing a term ID or name to search...
it: Inizia a digitare l'ID o il nome del termine da cercare...

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
it: Inizia a digitare l'ID, il titolo o lo slug di un articolo per cercare...

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
it: L'ordine di ordinamento. I valori supportati sono %1$s, %2$s, %3$s e %4$s.

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
it: La direzione di ordinamento. I valori supportati sono %1$s e %2$s.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
it: Se viene emessa la sitemap normale o la sitemap compatta dell'archivio delle date.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
it: Indica se la data di pubblicazione degli articoli deve essere mostrata.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
it: Indica se le etichette devono essere mostrate o meno. Predefinito su %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
it: Il tag HTML utilizzato per l'etichetta di ogni sezione. Il valore predefinito è %1$s.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
it: Le tassonomie (per slug, separate da virgole) che sono incluse nella sitemap.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
it: I post type (per slug, separati da virgole) che sono inclusi nella sitemap.

en: To view the new sitemap, first save changes.
it: Per visualizzare la nuova sitemap, salva prima le modifiche.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
it: Per visualizzare la sitemap, inserisci un URL e salva le modifiche.

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
it: La funzione accetta un array associativo con i seguenti argomenti che possono essere utilizzati per sovrascrivere le impostazioni predefinite:

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
it: I seguenti attributi dello shortcode possono essere utilizzati per sovrascrivere le impostazioni predefinite:

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
it: La pagina che hai inserito non è valida o esiste già. Inserisci una pagina con uno slug unico.

en: Open HTML Sitemap
it: Apri la Sitemap HTML

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
it: per esempio: %1$s

en: Dedicated Page
it: Pagina dedicata

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
it: Questa impostazione ti permette di passare dalla sitemap normale alla sitemap compatta dell'archivio delle date. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
it: Questa impostazione si applica solo agli articoli e alle pagine.

en: Publication Date
it: Data di pubblicazione

en: Display HTML Sitemap
it: Visualizza la sitemap HTML

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
it: Con gli strumenti personalizzati qui sotto, puoi aggiungere una sitemap HTML al tuo sito web e aiutare le persone a scoprire tutti i tuoi contenuti. L'aggiunta di una sitemap HTML al tuo sito web può anche aiutare i motori di ricerca a trovare più facilmente i tuoi contenuti.

en: HTML Sitemap Settings
it: Impostazioni della sitemap HTML

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
it: Utilizza il seguente codice PHP in qualsiasi punto del tuo tema per visualizzare la sitemap. %1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Closing HTML strong tag.
en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
it: Per aggiungere questo blocco, modifica una pagina o un articolo e cerca il blocco %1$s"%2$s - Sitemap HTML"%3$s.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
it: Usa il seguente shortcode per visualizzare la Sitemap HTML. %1$s

en: Display the sitemap on a dedicated page:
it: Visualizza la sitemap in una pagina dedicata:

en: Post/Term ID
it: ID articolo/termine

en: Last Updated Date
it: Data dell'ultimo aggiornamento

en: Yes, I want to restore this backup
it: Sì, voglio ripristinare questo backup

en: Yes, I want to delete this backup
it: Sì, voglio eliminare questo backup

en: Are you sure you want to restore this backup?
it: Vuoi ripristinare questo backup?

en: Are you sure you want to delete this backup?
it: Vuoi davvero eliminare questo backup?

en: Home Page Meta Description
it: Meta descrizione della homepage

en: You have new notifications!
it: Hai nuove notifiche!

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
it: Inserisci un elenco separato da virgole degli ID dei termini.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
it: Inserisci un elenco di ID dei post separati da virgole.

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Sort Direction
it: Ordinamento

en: Alphabetical
it: Ordine alfabetico

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Sort Order
it: Ordina per

en: Show Publication Date
it: Mostra la data di pubblicazione

en: Show Labels
it: Mostra etichette

en: Compact Archives
it: Archivi compatti

en: No date archives could be found.
it: Non è stato possibile trovare archivi di date.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
it: I seguenti addon non si possono usare perché per funzionare hanno bisogno di %1$s%2$s %3$s%4$s:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
it: %1$s - Sitemap HTML

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
it: Widget della sitemap HTML di %1$s.

en: No posts/terms could be found.
it: Non è stato trovato nessun articolo/termine.

en: Select Rule
it: Seleziona la regola

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
it: Inserisci un codice di localizzazione, ad esempio: en_GB, es_ES

en: Enter a WordPress Filter Name
it: Inserisci il nome di un filtro WordPress

en: Enter the Server Name
it: Inserisci il nome del server

en: Enter an IP Address
it: Inserisci un indirizzo IP

en: Select Roles
it: Seleziona i ruoli

en: Select Status
it: Seleziona lo stato

en: Key
it: Chiave

en: Select a Value or Add a New One
it: Seleziona un valore o aggiungine uno nuovo

en: Add Custom Rule
it: Aggiungi una regola personalizzata

note: Translators: 1 - The dollar symbol, 2 - Dollar symbol example.
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
it: Il simbolo del dollaro %1$s deve essere alla fine. Ad esempio: %2$s

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Potresti farci un GRANDE favore e dare una valutazione a 5 stelle su WordPress per aiutarci a diffondere la notizia e aumentare la nostra motivazione?

en: Help us improve
it: Aiutaci a migliorare

en: That's Awesome!
it: È fantastico!

en: Yes, I love it!
it: Sì, lo adoro!

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
it: Attiva il nostro Headline Analyzer per scrivere titoli irresistibili che ti aiutano a posizionarti meglio nei risultati di ricerca.

en: Value
it: Valore

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
it: Crea, gestisci e monitora i reindirizzamenti per i 404 o le pubblicazioni modificate + reindirizzamenti al server, reindirizzamenti al sito completo e alias del sito (solo piani Pro ed Elite)

en: Full Site Redirects
it: Reindirizzamenti completi del sito

en: Custom Rules
it: Regole personalizzate

en: Site Aliases
it: Alias del sito

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Logged In
it: Connesso

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Feeds
it: Feed

en: WordPress Filter
it: Filtro WordPress

en: HTTP Header
it: Header HTTP

en: WordPress User Roles
it: Ruoli utente di WordPress

en: Login Status
it: Stato dell'accesso

en: Full Site Redirect
it: Reindirizzamento completo del sito

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione non sicura%2$s di WordPress che non è più supportata. Ti invitiamo ad aggiornare il tuo sito alla versione più recente di WordPress per poter continuare a usare %3$s.

en: Content
it: Contenuto

en: Unauthorized
it: Non autorizzato

en: Forbidden
it: Vietato

en: Found
it: Trovato

en: List
it: Lista

en: How-To
it: Come fare

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
it: %1$sNota:%2$s %3$s interromperà il supporto per le versioni di WordPress precedenti alla 5.3 entro la fine del %4$s. %5$sLeggi il resto per avere ulteriori informazioni.%6$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
it: Il tuo sito sta usando %1$suna versione obsoleta%2$s di WordPress. Ti consigliamo di passare alla versione più recente di WordPress per mantenere il tuo sito sicuro.

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
it[0]: Aggiungi un reindirizzamento per migliorare la SEO
it[1]: Aggiungi i reindirizzamenti per migliorare la SEO

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
it: Migliora il tuo posizionamento SEO con frasi chiave aggiuntive.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
it: AIOSEO - Breadcrumb

en: Display the current page breadcrumb.
it: Visualizza i breadcrumb della pagina corrente.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
it: Il brand di %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
it: Brand di %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
it: Il codice SKU di %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s SKU
it: Codice SKU di %1$s

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
it: Il prezzo di %1$s .

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
it: Prezzo di %1$s

en: The archive post type name.
it: Il nome del tipo di post archivio.

en: Post Type Name
it: Nome del post type

en: The archive format.
it: Il formato dell'archivio.

en: Archive format
it: Formato dell'archivio

en: The search string.
it: La stringa di ricerca.

en: Search String
it: Stringa di ricerca

en: The day.
it: Il giorno.

en: The month.
it: Il mese.

en: The year.
it: L'anno.

en: The 404 error format.
it: Il formato dell'errore 404.

en: The search result format.
it: Il formato dei risultati della ricerca.

en: Search result format
it: Formato dei risultati della ricerca

en: The author's last name.
it: Il cognome dell'autore.

en: The author's first name.
it: Il nome dell'autore.

en: The author's display name.
it: Il nome visualizzato dell'autore.

en: Author Display Name
it: Nome visualizzato dell'autore

en: The blog page title.
it: Il titolo della pagina del blog.

en: The crumb separator.
it: Il separatore dei breadcrumb.

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
it: Titolo %1$s.

en: The label.
it: L'etichetta.

en: Label
it: Etichetta

en: The permalink.
it: Il permalink.

en: Show Blog Home
it: Mostra il blog nella homepage

en: Blog Page Title
it: Titolo della pagina del blog

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
it: Visualizza la gerarchia completa delle categorie anche se non è selezionata su ogni singolo articolo.

en: Category Hierarchy
it: Gerarchia delle categorie

en: Link current item
it: Link all'elemento corrente

en: Show current item
it: Mostra l'elemento corrente

en: Format the label used for the 404 error page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina di errore 404.

en: Format the label used for the search results page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina dei risultati della ricerca.

en: Format the label used for archives page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina degli archivi.

en: Prefix for breadcrumb path.
it: Prefisso per il percorso dei breadcrumb.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
it: Etichetta usata per il link alla homepage (primo elemento) nei breadcrumb.

en: Homepage label
it: Etichetta homepage

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
it: Queste impostazioni hanno effetto su tutti i breadcrumb visualizzati da %1$s nel tuo sito.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
it: Lo scopo della navigazione con breadcrumb è quello di aiutare gli utenti a navigare all'interno del tuo sito web. Inoltre, aiuta i motori di ricerca a capire la struttura e la gerarchia dei link di una pagina web.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
it: I breadcrumb sono un elemento essenziale della SEO. Per impostazione predefinita, %1$s aggiungerà automaticamente i breadcrumb al markup Schema che aggiungiamo al tuo sito e non dovrai apportare alcuna modifica affinché funzioni. I breadcrumb si possono usare anche come sistema di navigazione secondario che indica alle persone in che area del sito web si trovano rispetto alla homepage.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
it: Utilizza il seguente codice PHP in qualsiasi punto del tuo tema (nel ciclo) per visualizzare i breadcrumb. %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
it: Per aggiungere questo blocco, modifica una pagina o un articolo e cerca il blocco "%1$s - Breadcrumb". %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
it: Utilizza il seguente shortcode per visualizzare i breadcrumb attuali. %1$s

en: Custom HTML templates
it: Template HTML personalizzati

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
it: Il nostro editor di template ti permetterà di personalizzare con facilità la visualizzazione dei breadcrumb sul tuo sito in base a ogni post type o tassonomia.

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
it: Sovrascrivi il template predefinito per i breadcrumb sul tuo sito utilizzando il nostro editor di template facile da usare.

en: Day
it: Giorno

en: Year
it: Anno

en: Use a default template
it: Usa un template predefinito

en: Opening Hours block, widget and shortcode
it: Blocco Orario di apertura, widget e shortcode

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
it: Indirizzo dettagliato, contatti e informazioni sul pagamento

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
it: Blocchi, widget e shortcode per le informazioni commerciali e le sedi aziendali

en: AIOSEO Local - Location Categories
it: AIOSEO Local - Categorie di località

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - Breadcrumbs
it: %1$s - Breadcrumb

en: Include
it: Includi

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
it: Controllo granulare del template per ogni post type, tassonomia e archivio.

en: Default template for all pages.
it: Il template predefinito per tutte le pagine.

en: Visual Breadcrumb Trails
it: Percorsi Breadcrumb visuali

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
it: Sia che la tua attività abbia più sedi, sia che ne abbia solo una, %1$s ti permette di configurare e visualizzare facilmente le informazioni rilevanti sulla tua attività locale. Puoi utilizzare gli strumenti personalizzati qui sotto o il post type personalizzato Sedi (solo per sedi multiple) per generare informazioni rilevanti e necessarie per i motori di ricerca o per i tuoi clienti.

en: Professional Service
it: Servizio professionale

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
it: Le dimensioni del registro possono variare e non essere sempre precise al 100% perché i risultati possono essere memorizzati nella cache. Inoltre, dopo aver cancellato un registro, potrebbe non essere visualizzato come "0" perché le tabelle del database includono anche informazioni aggiuntive che non cancelliamo, come gli indici.

en: Clear Redirect Logs
it: Cancella i registri dei reindirizzamenti

en: Clear 404 Logs
it: Cancella i registri 404

en: Last Accessed
it: Ultimo accesso

en: at
it: alle

en: Show Icons
it: Mostra le icone

en: Show Title
it: Mostra titolo

en: Available as Addon Plugin
it: Disponibile come add-on plugin

en: Redirection Manager
it: Gestione dei reindirizzamenti

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Schema Business Locale (supporto per più sedi) + blocchi Informazioni & Sedi dell'attività, widget e shortcode (solo piani Plus, Pro ed Elite)

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
it: Invia le tue ultime notizie a Google News (solo per i piani Pro ed Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
it: Invia i tuoi video ai motori di ricerca (solo per i piani Pro ed Elite)

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
it: Controlla la priorità e la frequenza di ogni articolo, pagina, categoria, tag, ecc.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
it: Controlla la priorità e la frequenza per Post Type/Tassonomia

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
it: Articoli, Pagine, Categorie, Tag + Navigazione Breadcrumb + grafici avanzati (Prodotto, Pagina FAQ, Descrizione, ecc.)

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
it: Prodotti WooCommerce, Categorie di prodotti, Tag di prodotti, Attributi di prodotti + Tag intelligenti WooCommerce (prezzo, brand, ecc.)

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
it: Alcuni server possono essere configurati per servire direttamente le risorse dei file, impedendo il reindirizzamento.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
it: Il trattino %1$s deve essere all'inizio. Ad esempio: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
it: Per evitare un'espressione regolare troppo generica, si può usare %1$s per ancorarla all'inizio dell'URL. Ad esempio: %2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
it: Ricorda di attivare l'opzione %1$s se si tratta di un'espressione regolare.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
it: I valori di ancoraggio non vengono inviati al server e non possono essere reindirizzati.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
it: L'URL di origine dovrebbe probabilmente iniziare con un %1$s

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
it: La tua sorgente è uguale a una destinazione e questo creerà un ciclo.

en: Permalinks are not currently supported.
it: I permalink non sono attualmente supportati.

en: Please enter a valid relative source URL.
it: Inserisci un URL sorgente relativo valido.

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
it: Si tratta di un duplicato di un URL che stai già aggiungendo. Puoi aggiungere solo URL sorgente unici.

en: Add Redirects
it: Aggiungi i reindirizzamenti

en: Source URLs
it: URL di origine

en: Query Parameters:
it: Parametri della query:

en: what's this?
it: cos'è questo?

note: Translators: 1 - Oening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
it: Inserisci un URL relativo da cui reindirizzare o digita il titolo, lo slug o l'ID della pagina o dell'articolo. Puoi anche usare una regex (%1$s)

en: FUTURE
it: IN FUTURO

en: PENDING
it: IN ATTESA

en: DRAFT
it: BOZZA

en: Filter
it: Filtro

en: Moved Permanently
it: Spostato in modo permanente

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
it: Esiste già un redirect per questo URL di origine. Per apportare modifiche, modifica l'originale.

note: Translators: 1 - Domain URL, 2 - Domain URL.
en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
it: Il tuo URL sembra contenere un dominio all'interno del percorso: %1$s. Intendevi forse utilizzare %2$s?

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
it: L'URL di destinazione contiene uno o più caratteri non validi %1$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
it: L'URL di destinazione deve essere un URL assoluto come %1$s o iniziare con uno slash %2$s.

en: Add Redirect
it: Aggiungi reindirizzamento

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta dei reindirizzamenti. Riprova più tardi.

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
it: Inserisci un URL o inizia a digitare il titolo, lo slug o l'ID di una pagina o di un articolo.

en: Redirect Type:
it: Tipo di reindirizzamento:

en: Display Info
it: Visualizza le informazioni

en: 404 Redirects
it: Reindirizzamenti 404

en: Modified Posts
it: Articoli modificati

en: Manual Redirects
it: Reindirizzamenti manuali

en: Ignore all parameters except UTM
it: Ignora tutti i parametri tranne UTM

en: Ignore & pass parameters to the target
it: Ignora e passa i parametri al target

en: Exact match all parameters in any order
it: Corrispondenza esatta di tutti i parametri in qualsiasi ordine

en: Ignore all parameters
it: Ignora tutti i parametri

en: Create and manage redirects for your broken links.
it: Crea e gestisci i reindirizzamenti per i tuoi link non funzionanti.

en: Forever
it: Per sempre

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: Ignore Slash
it: Ignora slash

en: Ignore Case
it: Ignora maiuscole/minuscole

en: Redirect Logs
it: Log dei reindirizzamenti

en: No, I changed my mind
it: No, ho cambiato idea

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to delete these query args?
it: Sei sicuro di voler davvero eliminare gli argomenti della query?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import Local SEO directly into %1$s.
it: Scegli un plugin per importare Local SEO direttamente in %1$s.

en: Import from CSV file...
it: Importa da file CSV...

en: Payment Methods Accepted
it: Metodi di pagamento accettati

en: Currencies Accepted
it: Valute accettate

en: Address Line 2
it: Indirizzo (riga 2)

en: Address Line 1
it: Indirizzo (linea 1)

en: Hours
it: Ore

en: I have two sets of opening hours per day
it: Ho due fasce orarie di apertura al giorno

en: Displayed when the business is open all day long.
it: Visualizzato quando l'attività è aperta tutto il giorno.

en: Displayed when the business is closed.
it: Visualizzato quando l'attività è chiusa.

en: Will default opening hours set globally
it: Gli orari di apertura predefiniti saranno impostati a livello globale

en: Use Defaults
it: Utilizza i valori predefiniti

en: IDs
it: ID

en: Contact Info
it: Informazioni di contatto

en: Contact Page URL
it: URL della pagina di contatto

en: About Page URL
it: URL della pagina About

en: Website URL
it: URL del sito web

en: Show icons
it: Mostra icone

en: Show labels
it: Mostra le etichette

en: Phone/Fax Country Code
it: Codice telefono/fax del Paese

en: Show Tax ID
it: Mostra codice fiscale

en: Show VAT ID
it: Mostra l'ID IVA

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Fax Number
it: Numero di fax

en: Address
it: Indirizzo

en: Hits
it: Hit

en: Target URL
it: URL di destinazione

en: Source URL
it: Fonte URL

en: 404 Monitoring
it: Monitoraggio errori 404

en: Redirect Monitoring
it: Monitoraggio del reindirizzamento

en: Automatic Redirects
it: Reindirizzamenti automatici

en: Fast Server Redirects
it: Reindirizzamenti veloci del server

en: Search URLs
it: URL di ricerca

en: Add New Redirection
it: Aggiungi un nuovo reindirizzamento

en: Pass through
it: Passante

en: All Groups
it: Tutti i gruppi

en: Filter by Group
it: Filtra per gruppo

en: Group
it: Gruppo

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Business Info
it: %1$s Local - Informazioni attività

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Opening Hours
it: %1$s Local - Orari di apertura

note: Translators: 1 - The singular label of the custom post type.
en: Select a %1$s
it: Seleziona un %1$s

note: Translators: 1 - The plural label of the custom post type.
en: No %1$s found
it: Non abbiamo trovato %1$s

en: Loading...
it: In caricamento ...

en: Please enable multiple locations before using this block.
it: Abilita più posizioni prima di utilizzare questo blocco.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Import / Export
it: Importa/esporta

en: 404 Logs
it: Registri 404

en: No Index RSS Feeds
it: Feed RSS No Index

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Setup %1$s
it: Configura %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Activate %1$s
it: Attiva %1$s

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s is Installed & Active
it: %1$s è installato e attivo

en: items
it: elementi

en: of
it: di

en: Apply
it: Applica

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins.
en: Google Analytics is now handled by %1$s.
it: Google Analytics è ora gestito da %1$s.

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: Install %1$s
it: Installa %1$s

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag, 3 - Semrush.
en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
it: Per connettersi a %3$s %1$sè necessaria una chiave di licenza valida%2$s.

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive con %1$s!

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
it: Per usare questa funzione, aggiungi prima una frase chiave di riferimento.

note: Translators: 1 - Plugin short name "AIOSEO", 2 - Semrush.
en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
it: %1$s si integra direttamente con %2$s per suggerirti frasi chiave utilizzabili che ti aiuteranno a scrivere contenuti migliori.

note: Translators: 1 - Plugin short name + Pro "AIOSEO Pro", 2 - Semrush, 3 - Link to learn more.
en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
it: L'analisi dei contenuti con le parole chiave di %1$s è disponibile solo per chi ha una licenza di %2$s. %3$s

en: No results
it: Nessun risultato

en: Remove Keyphrase
it: Rimuovi la frase chiave

en: Add Keyphrase
it: Aggiungi una frase chiave

en: Trend
it: Tendenza

en: Show Results For:
it: Risultati degli spettacoli per:

en: Get Additional Keyphrases
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive

note: Translators: 1 - Semrush.
en: Additional Keyphrases by %1$s
it: Altre frasi chiave da %1$s

en: Not Found
it: Non trovato

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Opening link tag, 4 - Closing link tag.
en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
it: %1$s ha migrato tutti i formati dei titoli, alcuni dei quali erano vuoti. Se nella versione precedente di %2$s usavi di proposito dei formati vuoti e vuoi che sia WordPress a gestire i tuoi titoli, puoi ignorare questo messaggio. Per maggiori informazioni, %3$sconsulta la nostra documentazione sui formati dei titoli vuoti%4$s.

en: review | reviews
it[0]: recensione
it[1]: recensioni

en: Rating
it: Valutazione

en: Question
it: Domanda

en: (Default)
it: (Predefinito)

en: Recipe
it: Ricetta

en: Course
it: Corso

en: The first name of the post author.
it: Il nome dell'autore dell'articolo.

en: The display name of the post author.
it: Il nome visualizzato dell'autore dell'articolo.

note: Translators: 1 - "AIOSEO Pro", 2 - "AIOSEO Lite".
en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
it: %1$s è già attivo sul tuo sito. Se vuoi passare a %2$s, vai prima su Plugin > Plugin installati e disattiva %1$s. Dopo potrai attivare %2$s.

en: Heads up!
it: Occhio!

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The PHP version, 4 - The current year, 5 - The short plugin name ("AIOSEO"), 6 - Opening HTML link tag, 7 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
it: %1$sNota:%2$s Il supporto per PHP %3$s sarà interrotto nel %4$s. Se dopo questa data non verranno intraprese ulteriori azioni, la funzionalità di %5$s sarà disabilitata. %6$sLeggi di più per ulteriori informazioni.%7$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione obsoleta%2$s di PHP che non è più supportata e può causare problemi con %3$s. Contatta il tuo provider di web hosting per aggiornare la versione di PHP o passa a una delle %4$ssocietà di hosting WordPress raccomandate%5$s.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - Opening HTML link tag, 5 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
it: %1$sNota:%2$s Il plugin %3$s rimarrà disabilitato sul tuo sito finché non risolvi il problema. %4$sLeggi di più per ulteriori informazioni.%5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - Opening HTML link tag, 4 - Closing HTML link tag.
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione non sicura%2$s di PHP che non è più supportata. Contatta il tuo provider di web hosting per aggiornare la versione di PHP o passa a una delle %3$ssocietà di hosting WordPress raccomandate%4$s.

en: Sample Taxonomy Name Value
it: Esempio di valore del nome tassonomia

en: Sample Custom Field Value
it: Esempio di valore di un campo personalizzato

en: Example search string
it: Esempio di stringa di ricerca

en: Sample author biography
it: Esempio di biografia dell'autore

en: Sample Archive Title
it: Titolo dell'archivio di esempio

en: Sample taxonomy description
it: Descrizione della tassonomia di esempio

en: Sample Category 1, Sample Category 2
it: Categoria esempio 1, Categoria esempio 2

en: Sample Taxonomy Title
it: Esempio di titolo di tassonomia

en: An example of content from your page/post.
it: Un esempio di contenuto della tua pagina/articolo.

en: Sample excerpt from a page/post.
it: Esempio di riassunto da una pagina/articolo.

en: Sample Parent
it: Esempio genitore

en: Sample Post
it: Articolo di esempio

en: Sample caption for media.
it: Esempio di didascalia per i media.

en: A sample alt tag for your image
it: Un esempio di tag alt per la tua immagine

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
it: Tutte le categorie assegnate al post corrente, separate da virgole.

en: The title of the parent post of the current page/post.
it: Il titolo del post genitore della pagina/articolo corrente.

en: Parent Title
it: Titolo genitore

en: The meta description for the current page/post.
it: La meta descrizione della pagina/articolo attuale.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
it: Il nome del primo termine di una determinata tassonomia assegnato alla pagina/articolo attuale.

en: Taxonomy Name
it: Nome della tassonomia

en: The term the user is searching for.
it: Il termine che l'utente sta cercando.

en: Search Term
it: Termine di ricerca

en: A custom field from the current page/post.
it: Un campo personalizzato della pagina/articolo attuale.

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: The tagline for your site, set in the general settings.
it: Il motto del tuo sito, impostato nelle impostazioni generali.

en: Tagline
it: Motto

en: The description for your site.
it: La descrizione del tuo sito.

en: Site link (link as text).
it: Link al sito (link come testo).

en: Site Link (Alt)
it: Link al sito (Alt)

en: Site link (name as text).
it: Link al sito (nome come testo).

en: Site Link
it: Link al sito

en: The separator defined in the search appearance settings.
it: Il separatore definito nelle impostazioni dell'aspetto della ricerca.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: The original title of the current post.
it: Il titolo originale dell'articolo attuale.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The year when the page/post was published, localized.
it: L'anno di pubblicazione della pagina/articolo, localizzato.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
it: Anno %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The month when the page/post was published, localized.
it: Il mese in cui la pagina/articolo è stato pubblicato, localizzato.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Month
it: Mese %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The day of the month when the page/post was published, localized.
it: Il giorno del mese in cui la pagina/articolo è stato pubblicato, localizzato.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Day
it: %1$s Giorno

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The date when the page/post was published, localized.
it: La data di pubblicazione della pagina/articolo, localizzata.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Date
it: Data %1$s

en: The date of the current archive, localized.
it: La data dell'archivio attuale, localizzata.

en: Archive Date
it: Data dell'archivio

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The content of your page/post.
it: Il contenuto della tua pagina/articolo.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
it: Contenuto %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
it: Il riassunto definito nella tua pagina/articolo. Non ritornerà al contenuto dell'articolo.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
it: Solo riassunto di %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: The excerpt defined on your page/post.
it: Il riassunto definito nella tua pagina/articolo.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
it: Riassunto %1$s

en: The current year, localized.
it: L'anno corrente, localizzato.

en: Current Year
it: Anno corrente

en: The current month, localized.
it: Il mese corrente, localizzato.

en: Current Month
it: Mese corrente

en: The current day of the month, localized.
it: Il giorno del mese corrente, localizzato.

en: Current Day
it: Giorno corrente

en: The current date, localized.
it: La data attuale, localizzata.

en: Current Date
it: Data attuale

en: The page number for the current paginated page.
it: Il numero di pagina della paginazione attuale.

en: Page Number
it: Numero della pagina

en: The permalink for the current page/post.
it: Il permalink della pagina/articolo attuale.

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (link as text).
it: Link attuale o del primo termine (link come testo).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link (Alt)
it: Link (Alt) %1$s

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Current or first term link (name as text).
it: Link attuale o del primo termine (nome come testo).

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Link
it: Link %1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
it: Descrizione di %1$s

en: Current or first category title.
it: Titolo della categoria attuale o della prima categoria.

en: The title of the current archive.
it: Il titolo dell'archivio attuale.

en: Archive Title
it: Titolo dell'archivio

en: Author Last Name
it: Cognome dell'autore

en: Author First Name
it: Nome dell'autore

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: The biography of the author.
it: La biografia dell'autore.

en: Author Biography
it: Biografia dell'autore

en: Author archive link (link as text).
it: Link all'archivio dell'autore (link come testo).

en: Author Link (Alt)
it: Link autore (Alt)

en: Author archive link (name as text).
it: Link all'archivio dell'autore (nome come testo).

en: Author Link
it: Link autore

en: Caption for the current media file.
it: Didascalia del file media attuale.

en: Media Caption
it: Didascalia dei media

en: Image Alt Tag
it: Tag Alt dell'immagine

en: Archives for
it: Archivi per

en: Attachments
it: Allegati

note: Translators: 1 - "statically" or "dynamically", 2 - The date, 3 - The time, 4 - The plugin name ("All in One SEO"), 5 - Currently installed version.
en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
it: Questa sitemap è stata generata %1$s il %2$s alle %3$s da %4$s %5$s - il primo plugin SEO di WordPress.

en: statically
it: staticamente

en: Delete Static Files
it: Elimina i file statici

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
it: %1$s ha rilevato dei file statici di sitemap nella cartella principale della tua installazione di WordPress.
    				Finché questi file sono presenti, %2$s non può generare dinamicamente la tua sitemap.

en: Static sitemap files detected
it: Rilevati file statici della sitemap

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
it: Non siamo riusciti a importare il numero di telefono che hai inserito in precedenza per il tuo markup Schema Knowledge Graph.
    					Il numero deve avere formato internazionale, per cui inseriscilo (%1$s) con il codice del Paese, ad esempio +1 (555) 555-1234.

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: You selected to install the free %1$s plugin during the setup of %2$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
it: Hai selezionato di installare il plugin gratuito %1$s durante la configurazione di %2$s, ma si è verificato un problema durante l'installazione. Fai clic qui sotto per effettuare l'installazione manuale.

en: Try Again
it: Riprova

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
it: Purtroppo si è verificato un errore nell'importazione delle impostazioni del tuo plugin di SEO. Questo potrebbe essere dovuto a un'incompatibilità con la versione installata. Verifica di aver installato l'ultima versione del plugin e riprova.

en: SEO Plugin Import Failed
it: Importazione del plugin SEO fallita

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di scrittura del file .htaccess. Riprova più tardi.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
it: Informazioni di debug di %1$s da %2$s

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
it: Si è verificato un errore nell'eliminazione del file robots.txt fisico.

en: There was an error importing the static robots.txt file.
it: Si è verificato un errore nell'importazione del file statico Robots.txt.

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
it: Disattivazione non riuscita. Controlla i permessi e riprova.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
it: L'installazione non è riuscita. Controlla i permessi e riprova.

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
it: Rivedi i titoli e le descrizioni del tuo Open Graph Facebook

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
it: A causa di alcuni cambiamenti nel funzionamento della nostra integrazione Open Graph, i titoli e le descrizioni di Facebook potrebbero essere cambiati. Stavi usando le seguenti opzioni che ora sono state rimosse:

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
it: Il numero di telefono che hai inserito in precedenza per il tuo markup Schema Knowledge Graph non è valido. Il numero deve avere formato internazionale, per cui inseriscilo di nuovo (%1$s) con il codice del Paese, ad esempio +1 (555) 555-1234.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
it: Numero di telefono non valido per il Knowledge Graph

en: Blank Title Formats Detected
it: Rilevati formati di titoli vuoti

en: Review Now
it: Recensisci ora

note: Translators: 1 - All in One SEO.
en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
it: A causa di un bug nella versione precedente di %1$s, il titolo e la descrizione della tua homepage potrebbero essere cambiati. Ti invitiamo a verificare che le impostazioni della tua homepage siano corrette.

en: Review Your Homepage Title & Description
it: Rivedi il titolo e la descrizione della tua homepage

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Same as previous.
en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
it: %1$s ha rilevato che hai uno o più campi personalizzati il cui nome contiene degli spazi.
    								Affinché %2$s analizzi correttamente questi campi personalizzati, i loro nomi non possono contenere spazi.

en: Custom field names with spaces detected
it: Rilevati nomi di campi personalizzati con spazi

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
it: Trovi maggiori informazioni sulle sitemap XML su %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Physical Robots.txt File Detected
it: Rilevato il file Robots.txt fisico

en: needs update
it: necessita di un aggiornamento

en: Not Set
it: Non impostato

en: unknown
it: sconosciuto

en: Web Server
it: Server web

en: Constants
it: Costanti

en: Base URL:
it: URL di base:

en: Base Directory:
it: Directory di base:

en: Path:
it: Percorso:

en: Upload Directory Info
it: Carica le info sulla directory

en: Hidden
it: Nascosto

en: Visible
it: Visibile

en: Front Page Info
it: Info della homepage

en: User Count
it: Numero utenti

en: Permalink Structure
it: Struttura dei permalink

en: User Language
it: Lingua dell'utente

en: Latest version:
it: Ultima versione:

en: (Invalid IP)
it: (IP non valido)

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
it[0]: %1$s minuto
it[1]: %1$s minuti

en: Est. reading time
it: Tempo di lettura stimato

en: Written by
it: Scritto da

note: Translators: 1 - A data (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
it: Pubblicato su %1$s.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
it: Impostazioni di %1$s

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
it: Il tuo sito è impostato sul nofollow per tutti i suoi contenuti.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
it: L'intero sito è impostato sul noindex globale dei contenuti.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is updated to the latest version
it: %1$s è aggiornato all'ultima versione

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
it: %1$s deve essere aggiornato

en: Go to Schema Settings
it: Vai alle Impostazioni di Schema

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
it: %1$s &rsaquo; Procedura guidata di onboarding

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
it: Punteggio %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
it: Dettagli %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), - 2 - This placeholder will be replaced with star icons, - 3 - "WordPress.org" - 4 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
it: Dai %2$s a %1$s su %3$s per aiutarci a farlo conoscere. Grazie!

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="UGC"%3$s al link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="sponsored"%3$s al link

note: Translators: 1 - HTML whitespace character, 2 - Opening HTML code tag, 3 - Closing HTML code tag.
en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="nofollow"%3$s al link

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
it: Questa notifica scomparirà automaticamente non appena la migrazione sarà completata. Nel frattempo, tutto dovrebbe continuare a funzionare come previsto.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
it: %1$s sta aggiornando il tuo database e migrando i tuoi dati SEO in background.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO).
en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
it: Migrazione di %1$s V3->V4 in corso

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
it: Questa notifica scomparirà automaticamente non appena l'importazione sarà completata. Nel frattempo, tutto dovrebbe continuare a funzionare come previsto.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
it: %1$s sta importando i dati SEO esistenti in background.

en: SEO Meta Import In Progress
it: Importazione Meta SEO in corso

en: Conflicting Plugins Detected
it: Rilevato un conflitto tra plugin

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
it: Attenzione: %1$s ha rilevato un formato di descrizione non valido. Questo potrebbe far sì che le descrizioni non vengano applicate correttamente ai tuoi contenuti.

en: Invalid Description Format
it: Formato della descrizione non valido

en: Fix Now
it: Correggi ora

en: Search Engines Blocked
it: Motori di ricerca bloccati

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
it: Il plugin non ha le dipendenze necessarie. Contatta l'assistenza per ulteriori informazioni.

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
it: Supporto avanzato per %1$s

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
it: La versione Pro è stata installata correttamente, ma deve essere attivata dalla pagina dei plugin nella bacheca di amministrazione di WordPress.

en: You are not licensed.
it: Non hai la licenza.

note: Translators: 1 - The marketing site domain ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
it: Impossibile installare l'aggiornamento. Scaricalo da %1$s e installalo manualmente.

en: Pro version is already installed.
it: La versione Pro è già installata.

en: Please enter your license key to connect.
it: Inserisci la tua chiave di licenza per connetterti.

en: You are not allowed to install plugins.
it: Non hai i permessi per installare i plugin.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
it: %1$s &rsaquo; Connettiti

note: Translators: 1 - "Learn more link".
en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
it: Non sai a cosa servono le frasi chiave? Consulta la nostra documentazione per maggiori informazioni. %1$s

en: Add Focus Keyphrase
it: Aggiungi una frase chiave principale

en: Add Additional Keyphrases
it: Aggiungi altre frasi chiave

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
it: Il testo contiene un numero di parole inferiore al minimo consigliato, allungalo.

en: Content length
it: Lunghezza del contenuto

en: This is far below the recommended minimum of words.
it: È molto al di sotto del numero minimo di parole raccomandato.

en: The content length is ok. Good job!
it: La lunghezza del contenuto è ok. Ottimo lavoro!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
it: %1$s è troppo lunga. Prova ad accorciala.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
it: %1$s è un po' lunga. Prova ad accorciarla.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
it: Non hai indicato nessuna %1$s. Indica una %1$s per calcolare il tuo punteggio SEO.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s length
it: Lunghezza della %1$s

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
it: La frase chiave non compare nel titolo SEO.

en: Focus keyphrase in SEO title
it: Frase chiave nel titolo SEO

en: Focus keyphrase found in SEO title.
it: La frase chiave compare nel titolo SEO.

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
it: La frase chiave non compare all'inizio del titolo SEO.

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
it: Frase chiave all'inizio del titolo SEO

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
it: Frase chiave usata all'inizio del titolo SEO.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in meta description.
it: Non abbiamo trovato la %1$s nella meta descrizione.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in meta description.
it: Trovata %1$s nella meta descrizione.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in meta description
it: %1$s nella meta descrizione

en: Focus keyphrase not found in the URL.
it: La frase chiave non compare nell'URL.

en: Focus keyphrase in URL
it: Frase chiave nell'URL

en: Focus keyphrase used in the URL.
it: Frase chiave usata nell'URL.

en: Readability
it: Leggibilità

en: Additional Keyphrases
it: Altre frasi chiave

en: Focus Keyphrase
it: Frase chiave

en: Edit Snippet
it: Modifica Snippet

en: General
it: Generale

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
it: Inserisci un URL per modificare l'URL canonico predefinito

en: Robots Setting
it: Impostazione dei robot

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
it: La tua %1$s non compare nel primo paragrafo. Assicurati che l'argomento sia chiaro da subito.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
it: Il tuo %1$s appare nel primo paragrafo. Ben fatto!

en: No content added yet.
it: Non è stato ancora aggiunto del contenuto.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in introduction
it: %1$s nell'introduzione

en: Focus keyphrase not found in content.
it: La frase chiave non compare nel contenuto.

en: Focus keyphrase in content
it: Frase chiave nel contenuto

en: Focus keyphrase found in content.
it: La frase chiave compare nel contenuto.

en: Preview & Edit
it: Anteprima e modifica

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
it: Qui puoi vedere e modificare l'anteprima, il titolo e la descrizione che verranno visualizzati quando il tuo sito viene condiviso sui social media. Fai clic sul pulsante qui sotto per vedere e modificare l'anteprima.

en: Default (Set under Social Networks)
it: Predefinito (impostato in Social network)

en: Use Data from Facebook Tab
it: Usa i dati della scheda di Facebook

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
it: Tipo di oggetto predefinito (impostato in Social network)

en: Press enter to create an article tag
it: Premi invio per creare un tag per l'articolo

en: Facebook Description
it: Descrizione Facebook

en: Facebook Title
it: Titolo Facebook

en: Facebook Image
it: Immagine Facebook

en: Video URL
it: URL video

en: Custom Field Name
it: Nome campo personalizzato

en: Image Source
it: Sorgente immagine

en: Facebook Preview
it: Anteprima di Facebook

en: Keyphrase
it: Frase chiave

en: Focus keyphrase
it: Frase chiave

en: Modal Content
it: Contenuto modale

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
it: Usa di più la frase chiave di riferimento nei sottotitoli H2 e H3.

en: Focus keyphrase in Subheadings
it: Frase chiave nei sottotitoli

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
it: I sottotitoli H2 e H3 rispecchiano l'argomento del tuo testo. Ottimo lavoro!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
it: Il tuo sottotitolo H2 o H3 riflette l'argomento del tuo testo. Ottimo lavoro!

note: Translators: 1 - The percentage of headings.
en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
it: Più del %1$s dei tuoi titoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo testo. È un po' troppo, ricorda di non sovraottimizzare!

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
it: Non abbiamo trovato %1$s negli attributi alt dell'immagine. Aggiungi un'immagine con la tua %1$s come testo alt.

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s in image alt attributes
it: %1$s negli attributi alt delle immagini

note: Translators: 1 - Focus Keyphrase or Keyphrase.
en: %1$s found in image alt attribute(s).
it: Trovata %1$s negli attributi alt dell'immagine.

en: The title is over 60 characters.
it: Il titolo supera i 60 caratteri.

en: SEO Title length
it: Lunghezza del titolo SEO

en: The title is too short.
it: Il titolo è troppo corto.

en: No title has been specified. Make sure to write one!
it: Non è stato specificato nessun titolo. Scrivine uno!

en: Please add a title first.
it: Aggiungi prima un titolo.

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences, 2 - Expected maximum percentage of sentences.
en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
it: Il %1$s delle frasi è scritto in forma passiva, e superano il numero massimo consigliato di %2$s. Cerca di usare la forma attiva.

en: Passive voice
it: Voce passiva

en: You're using enough active voice. That's great!
it: Stai usando abbastanza la voce attiva. Ottimo!

en: You are using short paragraphs.
it: Stai usando paragrafi brevi.

en: Paragraphs length
it: Lunghezza dei paragrafi

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
it: Almeno un paragrafo è troppo lungo. Ricorda che è meglio scrivere paragrafi brevi.

en: You are not using rich media like images or videos.
it: Non stai usando rich media come immagini o video.

en: Images/videos in content
it: Immagini/video nei contenuti

en: Your content contains images and/or video(s).
it: Il tuo contenuto contiene immagini e/o video.

en: Please add some content first.
it: Aggiungi prima qualche contenuto.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
it: %1$s frasi contengono più di %2$s parole, che è superiore al massimo consigliato di %3$s parole. Cerca di accorciare le frasi.

en: Sentences length
it: Lunghezza delle frasi

en: Sentence length is looking great!
it: La lunghezza della frase è ottima!

en: The meta description is over 160 characters.
it: La meta descrizione è di oltre 160 caratteri.

en: Meta description length
it: Lunghezza della meta descrizione

en: The meta description is too short.
it: La meta descrizione è troppo corta.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
it: Non è stata specificata nessuna meta descrizione, per cui motori di ricerca mostreranno una porzione di testo presa direttamente dalla pagina. Scrivi una meta descrizione!

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
it: C'è abbastanza varietà nelle tue frasi. È fantastico!

en: Consecutive sentences
it: Frasi consecutive

note: Translators: 1 - Number of sentences.
en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
it: Il testo contiene almeno %1$d frasi consecutive che iniziano con la stessa parola. Cerca di variare un po'!

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Transition words
it: Parole di transizione

note: Translators: 1 - Percentage of the sentences.
en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
it: Solo %1$s delle frasi contiene parole di transizione, il che non è sufficiente. Utilizzane di più.

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
it: Nessuna delle frasi contiene parole di transizione. Utilizzane alcune.

en: Flesch reading ease N/A
it: Punteggio di leggibilità di Flesch N/A

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string, 3 - Note string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
it: La copia ottiene il punteggio di %1$s nel test, che è considerato %2$s da leggere. %3$s

en: Flesch reading ease
it: Punteggio di leggibilità di Flesch

note: Translators: 1 - Flesch Reading Result Number, 2 - Read difficulty string.
en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
it: La copia ottiene il punteggio di %1$s nel test, che è considerato %2$s da leggere.

en: very easy
it: molto facile

en: Good job!
it: Ottimo lavoro!

en: Preview Snippet Editor
it: Anteprima dell'editor degli snippet

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
it: Non stai utilizzando alcun sottotitolo, ma il tuo testo è abbastanza breve e probabilmente non ne ha bisogno.

en: Subheading distribution
it: Distribuzione dei sottotitoli

en: Great job!
it: Ottimo lavoro!

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
it: Non stai usando nessun sottotitolo anche se il tuo testo è piuttosto lungo. Prova ad aggiungere dei sottotitoli.

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
it[0]: %1$d sezione del tuo testo contiene più di %2$d parole e non è separata da alcun sottotitolo. Aggiungi dei sottotitoli per migliorare la leggibilità.
it[1]: %1$d sezioni del tuo testo contengono più di %2$d parole e non sono separate da alcun sottotitolo. Aggiungi dei sottotitoli per migliorare la leggibilità.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
it: Non abbiamo trovato alcun link interno nel tuo contenuto. Aggiungi i link interni al tuo contenuto.

en: Internal links
it: Link interni

en: You are linking to other resources on your website which is great.
it: Il tuo sito web contiene link ad altre risorse, il che è fantastico.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
it: Non sono stati trovati link in uscita. Aggiungi link a risorse esterne.

en: External links
it: Link esterni

en: Great! You are linking to external resources.
it: Ottimo! Stai aggiungendo link a risorse esterne.

note: Translators: 1 - "Google Tag Manager account".
en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
it: Ottieni l'ID di Google Tag Manager dal tuo %1$s.

en: Google Tag Manager Container ID
it: ID container di Google Tag Manager

en: Pinterest account
it: Account Pinterest

note: Translators: 1 - "Pinterest account".
en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
it: Ottieni il codice di verifica di Pinterest dal tuo %1$s.

note: Translators: 1 - "Baidu Webmaster Tools".
en: Get your Baidu verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Baidu su %1$s.

en: Baidu Verification Code
it: Codice di verifica Baidu

note: Translators: 1 - "Yandex Webmaster Tools".
en: Get your Yandex verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Yandex su %1$s.

en: Yandex Verification Code
it: Codice di verifica Yandex

note: Translators: 1 - "Bing Webmaster Tools".
en: Get your Bing verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Bing su %1$s.

en: Bing Verification Code
it: Codice di verifica Bing

note: Translators: 1 - "Google Search Console".
en: Get your Google verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Google dalla %1$s.

en: Google Verification Code
it: Codice di verifica Google

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
it: Ti consigliamo di utilizzare il plugin gratuito %1$sExactMetrics%2$s per ottenere il massimo da Google Analytics.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
it: Ti consigliamo di utilizzare il plugin %1$sFree MonsterInsights%2$s per ottenere il massimo da Google Analytics.

en: Success!
it: Successo!

en: Webmaster Tools Verification
it: Verifica degli strumenti per webmaster

note: Translators: 1 - "<head></head>".
en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
it: Il codice qui sopra verrà aggiunto tra i tag %1$s in ogni pagina del tuo sito web.

en: Miscellaneous Verification
it: Altre verifiche

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
it: Il ruolo del tuo account utente non ha accesso alla modifica di questo campo. %1$s

en: Add content after each post in your site feed.
it: Aggiungi contenuti dopo ogni articolo nel feed del tuo sito.

en: Add content before each post in your site feed.
it: Aggiungi contenuti prima di ogni post nel feed del tuo sito.

en: RSS After Content
it: RSS dopo il contenuto

en: RSS Before Content
it: RSS prima del contenuto

en: Open Your RDF Feed
it: Apri il tuo feed RDF

en: Learn more
it: Ulteriori informazioni

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
it: Questa funzione viene utilizzata per aggiungere automaticamente contenuti al feed RSS del tuo sito. In particolare, ti permette di aggiungere link al tuo blog e agli articoli del tuo blog, in modo che gli scraper aggiungano automaticamente anche questi link. Questo aiuta i motori di ricerca a identificarti come fonte originale dei contenuti.

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
it: Aggiungi automaticamente i contenuti al feed RSS del tuo sito.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
it: Seleziona questa opzione se vuoi eliminare TUTTI i dati di %1$s al momento della disinstallazione del plugin. Non potrai più recuperare le impostazioni e i dati SEO.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
it: Disinstalla %1$s

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
it: Seleziona le tassonomie con cui vuoi usare le colonne di %1$s .

en: Taxonomy Columns
it: Colonne della tassonomia

en: You will need to manually update everything.
it: Dovrai aggiornare manualmente tutto.

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
it: Riceverai correzioni di bug e aggiornamenti di sicurezza, ma non le funzioni principali.

en: Minor Only
it: Solo minori

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
it: Ricevi le ultime funzionalità, le correzioni di bug e gli aggiornamenti di sicurezza non appena vengono rilasciati.

en: All (recommended)
it: Tutti (consigliato)

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Announcements
it: Comunicazioni

en: Dashboard Widgets
it: Widget in bacheca

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
it: Aggiunge %1$s alla barra degli strumenti di amministrazione, così puoi accedere facilmente alle impostazioni SEO.

en: Admin Bar Menu
it: Menu della barra di admin

en: Usage Tracking
it: Tracciamento dell'utilizzo

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
it: Seleziona i post type con cui vuoi usare le colonne di %1$s .

en: Post Type Columns
it: Colonne del post type

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
it: Attiva il nostro punteggio TruSEO che ti aiuta a ottimizzare i contenuti per ottenere il massimo del traffico.

en: TruSEO Score & Content
it: Punteggio e contenuto TruSEO

en: Breadcrumb Templates
it: Template per i breadcrumb

en: Category Name
it: Nome categoria

en: search key word goes here
it: qui compare la parola chiave di ricerca

en: Article Title
it: Titolo dell'articolo

en: Subcategory
it: Sottocategoria

en: Current Item
it: Elemento attuale

en: 404 Error Format
it: Formato dell'errore 404

en: Search Result Format
it: Formato dei risultati della ricerca

en: Archive Format
it: Formato archivio

en: Breadcrumb Prefix
it: Prefisso dei breadcrumb

en: Homepage Link
it: Link della homepage

en: Separator
it: Separatore

en: Breadcrumb Settings
it: Impostazioni breadcrumb

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Gutenberg Block
it: Blocco Gutenberg

en: Show Breadcrumbs on Your Website
it: Mostra i breadcrumb sul tuo sito web

en: Enable Breadcrumbs
it: Abilita i breadcrumb

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
it: Utilizza la nostra configurazione guidata per impostare correttamente %1$s con il tuo sito web WordPress.

en: Setup Wizard
it: Installazione guidata

en: License
it: Licenza

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
it: Non siamo riusciti a connetterci al sito, riprova più tardi.

en: Preview
it: Anteprima

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Websites
it: Siti web

en: Products & Entertainment
it: Prodotti e intrattenimento

en: Places
it: Luoghi

en: People
it: Persone

en: Organizations
it: Organizzazioni

en: Groups
it: Gruppi

en: Businesses
it: Aziende

en: Activities
it: Attività

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
it: Rich Snippet avanzati + Markup Schema

en: Smart Redirects + 404 Detection
it: Reindirizzamenti smart + rilevamento 404

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
it: Invia a Google News gli articoli pubblicati nelle ultime 48 ore.

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Descrivi a Google la tua attività per farla comparire come scheda del Knowledge Graph o carosello aziendale.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
it: Ottieni il plugin di statistiche numero uno sul mercato per capire come le persone trovano e poi usano il tuo sito web. Analizza le statistiche che contano davvero.

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
it: Ottieni tutti gli strumenti giusti per far sì che il tuo sito web compaia nei risultati della ricerca di Google.

en: Optimized Search Appearance
it: Aspetto di ricerca ottimizzato

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
it: Le sitemap sono un elenco di tutti i tuoi contenuti che i motori di ricerca utilizzano quando effettuano il crawling del tuo sito.

en: Manually Enter Type
it: Inserisci manualmente il tipo

en: archive
it: archivia

en: Sample short description for your product.
it: Esempio di descrizione breve del tuo prodotto.

en: A short description for your product.
it: Una breve descrizione del tuo prodotto.

en: Product Short Description
it: Descrizione breve del prodotto

en: Search for an item...
it: Cerca un elemento...

note: Translators: 1 - An example URL (e.g. https://aioseo.com/example).
en: Enter a page URL, e.g. %1$s
it: Inserisci l'URL di una pagina, ad es. %1$s

en: Type
it: Tipo

en: Click to Copy
it: Fai clic per copiare

en: Upgrade Your Plan
it: Aggiorna il tuo piano

en: Edit Your Meta Description
it: Modifica la tua meta descrizione

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
it: La descrizione deve stimolare l'interesse di chi legge e invogliare a fare clic sull'articolo. Considerala come una mini-pubblicità per il tuo contenuto.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
it: Scrivi una meta descrizione per la tua pagina. Usa le tue parole chiave (in modo naturale) e scrivi tenendo a mente le persone che leggeranno. Riassumi il contenuto e descrivi brevemente gli argomenti trattati nel tuo articolo.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is set and is %1$d characters long.
it: La meta descrizione è impostata e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
it: La tua meta descrizione è impostata e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
it: La meta descrizione è lunga %1$d caratteri, quindi troppo lunga.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
it: La tua meta descrizione è lunga %1$d caratteri, quindi troppo lunga.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
it: La meta descrizione è lunga solo %1$d caratteri, quindi troppo corta.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
it: La tua meta descrizione è lunga solo %1$d caratteri, quindi troppo corta.

en: No meta description was found for the page.
it: Non è stata trovata alcuna meta descrizione per la pagina.

en: No meta description was found for your page.
it: Non è stata trovata alcuna meta descrizione per la tua pagina.

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
it: Se non stai usando un certificato SSL per il tuo sito, significa che stai perdendo molto traffico potenziale. Ti consigliamo di installare immediatamente un certificato SSL.

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
it: Il sito usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
it: Il tuo sito usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
it: Il sito non usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
it: Il tuo sito non usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
it: Google Safe Browsing mostra avvisi e segnalazioni agli utenti che visitano un sito web sospetto. Se Google Safe Browsing ha segnalato il tuo sito, devi prendere immediatamente provvedimenti per risolvere il problema.

en: Google has not flagged this site for malware.
it: Google non ha segnalato questo sito come malware.

en: Google has not flagged your site for malware!
it: Google non ha segnalato il tuo sito come malware!

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
it: Sembra che questo sito sia stato aggiunto a una delle liste di malware di Google.

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
it: Sembra che il tuo sito sia stato aggiunto a una delle liste di malware di Google.

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
it: In alternativa, puoi creare un file index.php vuoto e salvarlo in ogni directory del tuo sito. Questo è un approccio utilizzato da WordPress e funziona bene.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
it: Tutti i server web più popolari includono opzioni per impedire l'elenco di directory. Al suo posto mostreranno invece un messaggio "403 forbidden".

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
it: L'elenco di directory sembra essere disabilitato sul server.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
it: L'elenco di directory sembra essere disabilitato sul tuo server.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
it: L'elenco di directory sembra essere abilitato sul server.

en: Edit Your Page Title
it: Modifica il titolo della pagina

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
it: L'elenco di directory sembra essere abilitato sul tuo server.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
it: Nascondere il tema visibile sul tuo sito è un'ottima idea Di tanto in tanto vengono scoperte vulnerabilità nei temi e se il tuo sito non viene aggiornato tempestivamente, i plugin e i temi obsoleti possono diventare un canale di accesso per gli hacker.

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
it: Scrivere titoli convincenti è sia una scienza che un'arte. Esistono strumenti automatizzati in grado di analizzare il tuo titolo in base a parametri noti di leggibilità e di clic. Devi anche comprendere la psicologia del tuo pubblico di riferimento.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
it: Assicurati che il titolo della tua pagina includa le parole chiave che ti interessano e progettalo in modo da incoraggiare gli utenti a fare clic.

en: The theme is not visible.
it: Il tema non è visibile.

en: Your theme is not visible!
it: Il tuo tema non è visibile!

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
it: Chiunque può vedere che stanno usando il tema %1$s.

note: Translators: 1 - The name of the theme.
en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
it: Chiunque può vedere che stai usando il tema %1$s.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
it: Nascondere i plugin visibili sul tuo sito è un'ottima idea. Di tanto in tanto vengono scoperte vulnerabilità nei plugin e se il tuo sito non viene aggiornato tempestivamente, i plugin e i temi obsoleti possono diventare un canale di accesso per gli hacker.

en: There are no visible plugins.
it: Non ci sono plugin visibili.

en: You have no visible plugins!
it: Non hai plugin visibili!

en: Plugins from the website are publicly visible.
it: I plugin del sito web sono visibili pubblicamente.

en: Plugins from your website are publicly visible.
it: I plugin del tuo sito web sono visibili pubblicamente.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
it: Puoi ottenere una velocità ancora maggiore con un servizio di Content Delivery Network (CDN). Questi servizi ospitano una copia dei tuoi contenuti su più server sparsi in tutto il mondo. La richiesta di un utente viene gestita dall'edge server più vicino alla sua posizione fisica, in modo che il contenuto arrivi in modo molto veloce.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
it: Se vuoi continuare a migliorare i tempi di risposta, la soluzione più semplice e veloce è un plugin di caching. I plugin di caching mantengono una versione in cache di ogni pagina del tuo sito. Invece di creare la pagina da zero, il server invia la copia in cache.

en: The response time is under 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta è inferiore a 0,2 secondi.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta è inferiore a 0,2 secondi.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta della pagina è %1$f secondi. Si consiglia di mantenerlo uguale o inferiore a 0,2 secondi.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta della tua pagina è %1$f secondi. Si consiglia di mantenerlo uguale o inferiore a 0,2 secondi.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
it: Il titolo SEO è impostato e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
it: Anche la rimozione degli spazi vuoti può avere un impatto sulle dimensioni della pagina HTML. Gli spazi vuoti, come gli a capo e le tabulazioni, vengono ignorati dal browser, ma rendono il markup più facile da leggere per chi sviluppa. Per questo motivo dovresti sempre rimuoverli dai tuoi template o temi prima di usarli in un ambiente di produzione.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
it: Puoi ridurre la ripetizione dei CSS con gli attributi classe e ID HTML. Spesso le stesse regole vengono ripetute in molti elementi della pagina, incorporate nell'attributo "style" di ogni tag. Puoi estrarre le regole in un unico tag "style" e usare le classi e gli ID per indirizzare ogni elemento.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
it: A volte il CSS inline è un colpevole. Un po' di CSS inline può aiutare la tua pagina a renderizzare più velocemente. Troppo codice aumenterà le dimensioni del file HTML e aumenterà il tempo di caricamento della pagina.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
it: Per ridurre le dimensioni della pagina, rimuovi tutti i tag non necessari dal tuo markup tra cui anche i commenti di sviluppo, che sono invisibili agli utenti. Anche i motori di ricerca ignorano il testo dei commenti.

en: This is under the average of 33 KB.
it: Si tratta di un valore inferiore alla media di 33 KB.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
it: Questo supera la nostra raccomandazione di 50 KB.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The size of the HTML document is %1$d KB.
it: La dimensione del documento HTML è di %1$d KB.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
it: Il tuo titolo SEO è impostato e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
it: Cerca di sostituire gli oggetti incorporati con alternative in HTML5.

en: Images:
it: Immagini:

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
it: Più di 20 richieste possono rallentare il caricamento della pagina.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: The page makes %1$d requests.
it: La pagina invia %1$d richieste.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
it: La tua pagina sta inviando %1$d richieste.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
it: Esistono strumenti lato server (compresi i plugin di WordPress) per minificare automaticamente i file CSS.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
it: Ti consigliamo di scoprire da dove vengono i file CSS non minificati.

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
it: I file CSS si trovano da molte parti, tra cui framework (come Bootstrap), temi, template e plugin di terze parti.

en: All CSS files appear to be minified.
it: Tutti i file CSS sembrano essere minificati.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
it: Alcuni file CSS non sembrano essere minificati.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
it: Esistono strumenti lato server (compresi i plugin di WordPress) per minificare automaticamente i file JavaScript.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
it: Ti consigliamo di scoprire da dove provengono i file JavaScript non minificati.

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
it: I file JavaScript compaiono in molti posti, tra cui framework (come Bootstrap), temi, template e plugin di terze parti.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
it: Il titolo SEO è lungo %1$d caratteri, quindi troppo lungo.

en: All Javascript files appear to be minified.
it: Tutti i file Javascript sembrano essere minificati.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
it: Alcuni file Javascript non sembrano essere minificati.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
it: In alternativa, puoi usare un plugin CMS per semplificare il processo: è un'opzione più facile da usare. WordPress dispone di una serie di plugin per il caching e la maggior parte di essi offre la possibilità di controllare gli header di caching.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
it: Se usi i server web Apache o NGINX, puoi modificare i file di configurazione per impostare l'header "expires" per tutti i file immagine. Su Apache, puoi anche usare un file ".htaccess" per modificare le impostazioni di ogni cartella.

en: The server is using "expires" headers for the images.
it: Il server usa gli header "expires" per le immagini.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
it: Il tuo server usa gli header "expires" per le tue immagini.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
it: Il tuo titolo SEO è lungo %1$d caratteri, quindi troppo lungo.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
it: Il server non usa gli header "expires" per le immagini.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
it: Il tuo server non usa gli header "expires" per le tue immagini.

en: Edit Your Page
it: Modifica la tua pagina

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
it: %1$s facilita l'aggiunta dei markup Schema.org più rilevanti per il tuo sito. Ha un'interfaccia grafica semplice, quindi non dovrai arrovellarti sul complesso markup HTML.

en: We found Schema.org data on the page.
it: Abbiamo trovato i dati di Schema.org nella pagina.

en: We found Schema.org data on your page.
it: Abbiamo trovato dati Schema.org nella tua pagina.

en: No Schema.org data was found on the page.
it: Non sono stati trovati dati Schema.org nella pagina.

en: No Schema.org data was found on your page.
it: Non sono stati trovati dati Schema.org nella tua pagina.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
it: %1$s offre un'interfaccia semplice ma potente per creare i tuoi dati Open Graph. Trovi riscontro immediato grazie all'anteprima interattiva e non devi smanettare con il markup HTML grezzo.

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
it: Inserisci un meta tag Open Graph personalizzato per ogni pagina importante del tuo sito. Lo standard è molto ben documentato: puoi trovare maggiori informazioni sulle pagine di Facebook for Developers.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
it: Il titolo SEO è lungo solo %1$d caratteri, quindi troppo corto.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
it: Sono stati trovati tutti i meta tag Open Graph richiesti.

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
it: Alcuni meta tag Open Graph sono duplicati.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
it: Mancano alcuni meta tag Open Graph.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
it: %1$s include una suite completa di strumenti per gestire il file robots.txt e altre tecnologie correlate, come le sitemap XML.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
it: Puoi creare manualmente un file robots.txt e caricarlo nella root del tuo sito. Un'opzione più semplice è quella di utilizzare un plugin per la tua piattaforma CMS.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
it: Assicurati di bloccare solo le parti che non vuoi che vengano indicizzate.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
it: Il tuo titolo SEO è lungo solo %1$d caratteri, quindi troppo corto.

en: The site has a robots.txt file.
it: Il sito ha un file robots.txt.

en: Your site has a robots.txt file.
it: Il tuo sito ha un file robots.txt.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
it: Il sito ha un file robots.txt che include una o più direttive "disallow".

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
it: Il tuo sito ha un file robots.txt che include una o più direttive "disallow".

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
it: Il file robots.txt è mancante o non disponibile.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
it: Il tuo file robots.txt è mancante o non disponibile.

en: We couldn't find an SEO Title.
it: Non siamo riusciti a trovare un titolo SEO.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
it: Dovresti utilizzare i reindirizzamenti HTTP (reindirizzamenti permanenti 301) per passare il PageRank dagli URL "sbagliati" a quelli standard (canonici). In questo modo, il tuo contenuto continuerà a beneficiare dei backlink se qualcuno sbaglia e usa l'URL sbagliato.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
it: Decidi se vuoi che gli URL del tuo sito includano un "www" o se preferisci indicare solo il nome di dominio. Ci sono pro e contro in entrambe le opzioni, ma nessuna delle due è migliore o peggiore ai fini della SEO, a patto che porti avanti la scelta in modo coerente.

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
it: Sia la versione www che quella non www dell'URL vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
it: Sia la versione www che quella non www del tuo URL vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
it: Le versioni www e non www dell'URL non vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
it: Le versioni www e non www del tuo URL non vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
it: Usa il meta tag o l'header noindex solo per le pagine che vuoi tenere fuori dalla portata dei motori di ricerca!

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
it: La pagina non contiene alcun header o meta tag noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
it: La tua pagina non contiene alcun header o meta tag noindex.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
it: La pagina contiene un header o un meta tag noindex.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
it: La tua pagina contiene un'intestazione o un meta tag noindex.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
it: Se hai ripubblicato un articolo da un'altra fonte (come un altro sito o una sezione diversa del tuo sito), allora devi scegliere l'URL "corretto" e usare quello!

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
it: Ogni pagina del tuo sito dovrebbe avere un tag <link> con l'attributo "rel="canonical"". Il tag link deve trovarsi all'interno del tag head della pagina e deve contenere l'URL "corretto" della pagina.

en: The page is using the canonical link tag.
it: La pagina sta utilizzando il tag link canonico.

en: Your page is using the canonical link tag.
it: La tua pagina usa il tag di link canonico.

en: No canonical link tag found on the page.
it: Non è stato trovato alcun tag di collegamento canonico nella pagina.

en: No canonical link tag found on your page.
it: Non è stato trovato alcun tag di collegamento canonico nella tua pagina.

en: External:
it: Esterno:

en: Internal:
it: Interni:

en: The page has a correct number of internal and external links.
it: La pagina ha un numero corretto di link interni ed esterni.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
it: La tua pagina ha un numero corretto di link interni ed esterni.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
it: Il rapporto tra i link interni ed esterni non è equilibrato.

en: Too few internal links on the page.
it: Troppi pochi link interni nella pagina.

en: Too few internal links on your page.
it: Troppi pochi link interni nella pagina.

en: No internal links were found on the page.
it: Non sono stati trovati collegamenti interni alla pagina.

en: No internal links were found on your page.
it: Non sono stati trovati collegamenti interni alla tua pagina.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
it: Assicurati che ogni immagine abbia un tag alt e una descrizione utile. Aggiungi nella descrizione le tue parole chiave o dei sinonimi, ma fallo in modo che suoni naturale.

en: All images on the page have alt attributes.
it: Tutte le immagini della pagina hanno attributi alt.

en: All images on your page have alt attributes.
it: Tutte le immagini della tua pagina hanno attributi alt.

en: Some images on the page have no alt attribute.
it: Alcune immagini della pagina non hanno l'attributo alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
it: Alcune immagini della tua pagina non hanno l'attributo alt.

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
it: Non cercare di forzare le parole chiave nei sottotitoli se non suonano naturali in quel contesto. Se lo fai, mandi un messaggio sbagliato a chi ti legge e potresti allontanarli.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
it: Includere le parole chiave principali e di supporto nei tag H2 dovrebbe essere un compito facile. Dopo tutto, queste parole chiave sono proprio quelle che descrivono il tuo contenuto! Se stai avendo problemi a inserire le parole chiave nei sottotitoli, forse quelle che hai scelto non sono strettamente correlate al tuo contenuto.

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
it: Inoltre, cerca di includere sinonimi e terminologia pertinente nel testo del tag H2. I motori di ricerca sono piuttosto intelligenti: sanno quali parole si presentano più frequentemente insieme in ogni nicchia tematica.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
it: Assicurati di avere un buon equilibrio tra tag H2 e testo semplice nei tuoi contenuti. Suddividi il contenuto in sezioni logiche e usa i titoli per introdurre ogni nuovo argomento.

en: H2 tags were found on the page.
it: Sono stati trovati tag H2 nella pagina.

en: H2 tags were found on your page.
it: Sono stati trovati dei tag H2 nella tua pagina.

en: No H2 tags were found on the page.
it: Non sono stati trovati tag H2 nella pagina.

en: No H2 tags were found on your page.
it: Non sono stati trovati tag H2 nella tua pagina.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
it: Dovresti scrivere pensando che ti leggono persone distratte con tempi di attenzione ridotti (cosa che descrive una grande percentuale della popolazione mondiale). Le persone arrivano sui siti web per motivi egoistici, non per far felice te.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
it: Un buon titolo stimola l'interesse del pubblico e lo convince a leggere il resto del tuo contenuto. Promette un vantaggio reale.

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
it: Poiché il titolo gioca un ruolo importante nel coinvolgimento del tuo pubblico, vale la pena dedicare del tempo a perfezionarlo. Molti copywriter esperti passano ore a perfezionare i loro titoli: a volte dedicano più tempo al titolo che al resto dell'articolo!

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
it: Assicurati che le tue parole chiave più importanti compaiano nel tag H1: non forzarle, fai in modo che suonino naturali per chi ti legge.

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
it: I siti WordPress solitamente inseriscono il titolo della pagina o dell'articolo come tag H1 (anche se i temi personalizzati possono modificare questo comportamento).

en: One H1 tag was found on the page.
it: È stato trovato un tag H1 nella pagina.

en: One H1 tag was found on your page.
it: È stato trovato un tag H1 nella tua pagina.

note: Translators: 1 - The number of H1 tags found.
en: %1$d H1 tags were found.
it: Sono stati trovati %1$d tag H1.

en: For the best user experience there should be exactly one H1 tag on each page.
it: Per una migliore esperienza utente dovrebbe esserci esattamente un tag H1 su ogni pagina.

en: No H1 tag was found.
it: Non è stato trovato alcun tag H1.

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: View all tags
it: Visualizza tutti i tag

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel tuo template.

en: Submit a Support Ticket
it: Invia un ticket di supporto

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
it: Invia un ticket e il nostro eccezionale team di supporto si metterà presto in contatto con te.

en: Get Support
it: Ottieni supporto

en: View All Documentation
it: Visualizza tutta la documentazione

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOEO").
en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
it: Sfoglia la documentazione, il materiale di riferimento e i tutorial di %1$s.

en: View Documentation
it: Vedi la documentazione

en: View All
it: Visualizza tutto

en: Search
it: Cerca

en: Close
it: Chiudi

en: Read the Setup Guide
it: Leggi la guida all'installazione

en: Launch the Setup Wizard
it: Avvia la configurazione guidata

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
it: Grazie per aver scelto il miglior plugin SEO per WordPress. %1$s funziona alla perfezione già con le impostazioni predefinite. La nostra procedura guidata ti mostra alcune importanti impostazioni di configurazione e le personalizzazioni SEO su misura che aiutano il tuo sito a ottenere un miglior posizionamento.

en: How to Get Started
it: Come iniziare

en: Mobile Snapshot
it: Istantanea mobile

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
it: Leggi la Guida definitiva alla SEO di WordPress

note: Translators: 1 - Score.
en: For best results, you should strive for %1$d and above.
it: Per ottenere risultati ottimali, dovresti puntare a %1$d o superiore.

note: Translators: 1 - Initial score range, 2 - Final score range.
en: A very good score is between %1$d and %2$d.
it: Un punteggio è ottimo quando è compreso tra %1$d e %2$d.

en: Your Overall Site Score
it: Il punteggio complessivo del tuo sito

en: Security
it: Sicurezza

en: Advanced SEO
it: SEO avanzata

en: Basic SEO
it: SEO di base

en: No Follow Paginated
it: No Follow Paginato

en: No Index Paginated
it: No Index Paginato

en: No ODP
it: Nessun ODP

en: No Snippet
it: Nessun snippet

en: No Archive
it: Nessun archivio

en: Large
it: Grande

en: Max Image Preview
it: Dim. max anteprima immagine

en: Max Video Preview
it: Dim. max anteprima video

en: Max Snippet
it: Max caratteri snippet

en: Dismissed Notifications
it: Notifiche ignorate

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
it: Tutte le tassonomie sono impostate su noindex oppure il tuo sito non ha registrato alcuna tassonomia supportata da questa funzione.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
it: Tutti i tipi di post sono impostati su noindex oppure sul tuo sito non è stato registrato alcun tipo di post supportato da questa funzione.

en: No taxonomies available.
it: Non sono disponibili tassonomie.

en: No post types available.
it: Non ci sono post type disponibili.

en: Label:
it: Etichetta:

en: a few seconds ago
it: qualche secondo fa

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 years ago".
en: years ago
it: qualche anno fa

en: a year ago
it: un anno fa

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 months ago".
en: months ago
it: mesi fa

en: a month ago
it: un mese fa

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 days ago".
en: days ago
it: giorni fa

en: a day ago
it: un giorno fa

note: Translators: A number will be prepended to this string, e.g. "2 minutes ago".
en: minutes ago
it: minuti fa

en: a minute ago
it: un minuto fa

en: See Dismissed Notifications
it: Visualizza le notifiche respinte

en: You have no new notifications.
it: Non ci sono nuove notifiche.

en: Great Scott! Where'd they all go?
it: Grande Giove! Dove sono finiti tutti?

en: Show Less
it: Mostra di meno

en: Show More
it: Mostra di più

en: Custom separator:
it: Separatore personalizzato:

en: Analyzing...
it: Analisi in corso...

en: Price Indicator
it: Indicatore di prezzo

en: Tax ID:
it: Codice fiscale:

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Warnings
it: Avvisi

en: An error occurred while analyzing your site.
it: Si è verificato un errore durante l'analisi del tuo sito.

en: Your Username:
it: Il tuo nome utente:

en: Use the same username for multiple social networks
it: Usa lo stesso nome utente per più social network

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL MySpace non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Wikipedia non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL SoundCloud non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL Yelp non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL di Tumblr non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di LinkedIn non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di YouTube non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Pinterest non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Instagram non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your X (Twitter) URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL di X (Twitter) non è valido. Verifica il formato e riprova.

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Facebook non è valido. Controlla il formato e riprova.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
it: aggiornamento a %1$s

en: Free
it: Gratis

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
it: L'area geografica in cui viene fornito un servizio o un articolo offerto.

en: Custom Field Support
it: Supporto per i campi personalizzati

en: Open Video Sitemap
it: Apri la sitemap video

en: Exclude Pages/Posts
it: Escludi pagine/articoli

en: Set Publication Name
it: Imposta il nome della pubblicazione

en: Open News Sitemap
it: Apri la Sitemap News

en: HTML Sitemap
it: Sitemap HTML

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
it: %1$s include un'intuitiva procedura guidata che ti accompagna nel processo di configurazione.

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
it: Tracciamento universale per AMP e Instant Articles

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
it: Tracciamento ecommerce migliorato di Google Analytics

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
it: Bacheca di Google Analytics + Statistiche in tempo reale

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
it: Configurazione facile e veloce di Google Analytics

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
it: Il miglior plugin di Google Analytics per WordPress

note: Translators: 1 - A plugin name (e.g. "MonsterInsights", "Broken Link Checker", etc.).
en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
it: %1$s ti mostra esattamente quali sono i contenuti che ricevono più visite, in modo che tu possa analizzarli e ottimizzarli per ottenere conversioni più elevate.

note: Translators: 1 - The name of one of our partner plugins, 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s connects %2$s to Google Analytics, providing a powerful integration. %1$s is a partner of %2$s.
it: %1$s collega %2$s a Google Analytics, fornendo una potente integrazione. %1$s è un partner di %2$s.

en: Launch Setup Wizard
it: Avvia l'installazione guidata

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
it: %1$s %2$s ti permette di impostare il titolo e la descrizione SEO per le tassonomie personalizzate. Puoi anche controllare tutti i meta robot e altre opzioni, come le tassonomie predefinite di categorie e tag.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel tuo titolo.

en: Show in Search Results
it: Mostra nei risultati di ricerca

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
it: Permette di specificare il numero massimo di articoli per la sitemap RSS. Ti consigliamo di indicare un numero di 50 articoli.

en: Open RSS Sitemap
it: Apri la Sitemap RSS

en: Number of Posts
it: Numero di articoli

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
it: Questa opzione genera una Sitemap RSS separata che può essere inviata a Google, Bing e a tutti gli altri motori di ricerca che supportano questo tipo di sitemap. La Sitemap RSS contiene un feed RSS degli ultimi aggiornamenti dei contenuti del tuo sito. Non è una sitemap completa di tutti i tuoi contenuti.

en: Press enter to create a keyword
it: Premi invio per creare una parola chiave

en: Enable Schema Markup
it: Abilita il markup Schema

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
it: Google, Bing e altri motori di ricerca usano i dati specifici del tuo markup Schema per produrre dati nei loro Knowledge Panel. Questi dati sono noti come Knowledge Graph. Usa queste impostazioni per modificare l'aspetto di questi dati.

en: Home Page
it: Homepage

en: Separator Character
it: Simbolo separatore

en: Title Separator
it: Separatore per i titoli

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO")
en: Show %1$s Meta Box
it: Mostra %1$s Meta Box

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
it: Mostra l'anteprima di %1$s nella ricerca personalizzata di Google

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
it: Titolo %1$s

en: Show Date in Google Preview
it: Mostra la data nell'anteprima di Google

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Read Only
it: Solo lettura

en: Bulk Editing
it: Modifica in blocco

en: Robots Meta Settings
it: Impostazioni Robots Meta

en: This feature requires one of the following plans:
it: Questa funzione richiede uno dei seguenti piani:

en: Schema Markup
it: Markup Schema

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
it: Ti consigliamo di reindirizzare gli URL degli allegati agli allegati stessi perché le pagine predefinite degli allegati di WordPress hanno uno scarso valore SEO.

en: Attachment Parent
it: Allegato principale

en: Attachment
it: Allegato

en: Redirect Attachment URLs
it: Reindirizza gli URL degli allegati

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
it: %1$s %2$s include personalizzazioni avanzate per la funzionalità di analisi delle pagine e ti permette di aggiungere campi personalizzati da analizzare.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
it: Il plugin ExactMetrics Google Analytics for WordPress ti aiuta a configurare correttamente tutte le potenti funzioni di monitoraggio di Google Analytics senza dover mai scrivere codice o assumere qualcuno che lo sappia fare.

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Status:
it: Stato:

en: Manage
it: Gestisci

note: Translators: 1 - Company name ("Awesome Motive").
en: The %1$s Team
it: Il team di %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - Company name ("Awesome Motive").
en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
it: %1$s è un prodotto di %2$s, lo stesso team dietro al più grande sito di risorse per WordPress, WPBeginner, al più famoso software di lead-generation, OptinMonster, al miglior plugin di analisi per WordPress, MonsterInsights e a molti altri.

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
it: La nostra Sitemap di Google News ti permette di controllare quali contenuti inviare a Google News e contiene solo articoli pubblicati nelle ultime 48 ore. Per poter inviare una Sitemap di News a Google, devi aver aggiunto il tuo sito al Centro editori di Google e averlo approvato.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
it: La Sitemap Video funziona in modo molto simile al modulo Sitemap XML: genera una Sitemap XML specifica per i contenuti video del tuo sito. I motori di ricerca utilizzano queste informazioni per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
it: Controlla a livello globale l'attributo Title e il testo Alt delle immagini presenti nei tuoi contenuti. Questi attributi sono essenziali sia per l'accessibilità che per la SEO.

en: Purchase License
it: Acquista la licenza

en: Enter License Key
it: Inserisci la chiave di licenza

en: A valid license key is required in order to use our addons.
it: Per usare i nostri addon è necessaria una chiave di licenza valida.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
it: Passa a %1$s Pro e sblocca tutte le funzionalità!

en: Search for Features...
it: Cerca le caratteristiche...

en: Deactivate All Features
it: Disattiva tutte le funzionalità

en: Activate All Features
it: Attiva tutte le funzionalità

note: Translators: 1 - The amount of remaining notifications.
en: You have %1$s more notifications
it: Hai %1$s ulteriori notifiche

en: Relaunch Setup Wizard
it: Rilancia l'installazione guidata

en: Dismiss All
it: Ignora tutto

note: Translators: 1 - "Pro", 2 - A discount percentage (e.g. "50%").
en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
it: Passa a %1$s e risparmia il %2$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
it: Ottieni più funzionalità in %1$s %2$s:

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
it: Gestisci tutte le impostazioni delle tue sitemap, tra cui XML, Video, News e molto altro.

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
it: Perfeziona il tuo sito con i nostri potenti strumenti, tra cui l'editor Robots.txt, l'importazione/esportazione e molto altro.

en: Setup Open Graph for Facebook, X (Twitter), etc. to show the right content / thumbnail preview.
it: Configurazione di Open Graph per Facebook, X (Twitter), ecc. per mostrare i contenuti giusti/l'anteprima della miniatura.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
it: Migliora il posizionamento SEO locale con lo Schema per l'indirizzo dell'azienda, gli orari di apertura, i contatti e altro ancora.

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
it: Controlla il punteggio del tuo sito con il nostro strumento di analisi SEO e confrontalo con quello dei tuoi concorrenti.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
it: Configura l'aspetto dei contenuti del tuo sito web in Google, Bing e altri motori di ricerca.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
it: Puoi utilizzare questi collegamenti rapidi per accedere rapidamente alle nostre pagine di impostazioni per regolare le impostazioni SEO del tuo sito.

en: Quicklinks
it: Link rapidi

en: SEO Site Score
it: Punteggio SEO del sito

en: See all dismissed notifications.
it: Visualizza tutte le notifiche chiuse.

en: There are no new notifications at this moment.
it: Al momento non ci sono nuove notifiche.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
it: Sembra che il tuo server usi nginx, quindi la soluzione richiederà probabilmente l'aggiunta delle corrette regole di riscrittura alla configurazione di nginx. %1$sDai un'occhiata alla nostra documentazione per maggiori informazioni%2$s.

note: Translators: 1 - Server name, 2 - Opening link tag, 3 - Closing link tag.
en: It appears that your server is running on %1$s, so the fix should be as simple as checking the %2$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%3$s.
it: %2$sSembra che il tuo server sia in esecuzione su %1$s, quindi la correzione dovrebbe essere semplice come verificare la corretta implementazione di .htaccess su wordpress.org%3$s.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
it: Sembra che manchino le corrette regole di riscrittura per il file robots.txt.

note: Translators: 1 - The url to the main site.
en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
it: Questo sito è in esecuzione in una sottodirectory del tuo sito principale che si trova all'indirizzo %1$s. Il file robots.txt deve comparire solo nella directory principale del sito.

en: Import and Delete
it: Importa ed elimina

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
it: %1$s ha rilevato un file robots.txt fisico nella cartella principale della tua installazione di WordPress. Ti consigliamo di rimuovere questo file perché potrebbe causare conflitti con quello generato dinamicamente da WordPress. Puoi scegliere se far importare questo file a %2$s e poi eliminarlo, oppure procedere direttamente con l'eliminazione.

en: Open Robots.txt
it: Apri il file Robots.txt

en: Delete Rule
it: Elimina la regola

en: Enable Custom Robots.txt
it: Abilita il file Robots.txt personalizzato

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
it: Proprio come fa WordPress, %1$s genera un file dinamico, quindi non troverai un file statico sul tuo server. Il contenuto del file robots.txt viene memorizzato nel database di WordPress.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
it: L'editor di robots.txt di %1$s ti permette di creare un file robots.txt per il tuo sito che sostituisce il file robots.txt predefinito creato da WordPress. Creando un file robots.txt con %2$s avrai un maggiore controllo sulle istruzioni che fornirai ai crawler del tuo sito.

en: Enable this option to show additional X data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
it: Abilita questa opzione per mostrare ulteriori dati X sui tuoi articoli e sulle tue pagine (ad esempio, chi ha scritto il post e quanto tempo potrebbe essere necessario per leggere l'articolo).

en: Additional Data
it: Dati aggiuntivi

en: Card Type
it: Tipo di scheda

en: Home Page Image
it: Immagine della homepage

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensioni minime: 300px x 157px. Rapporto ideale 2:1, max 5MB. Formati accettati: JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensione minima: 144px x 144px. Rapporto ideale 1:1, max 5MB. Formati accettati: JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Summary with Large Image
it: Riepilogo con immagine grande

en: Default Card Type
it: Tipo di scheda predefinito

en: Enable this feature if you want X to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Abilita questa caratteristica se vuoi che X visualizzi una card di anteprima con immagini e un riassunto del testo quando viene condiviso un link al tuo sito.

en: X (Twitter) Card Settings
it: Impostazioni della card di X (Twitter)

en: Pinterest Verification Code
it: Codice di verifica Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
it: Se hai già verificato il tuo sito web con Pinterest, puoi saltare il passaggio che segue.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
it: Scopri come ottenere il tuo codice di verifica Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
it: Pinterest utilizza i metadati Open Graph proprio come Facebook, quindi assicurati di tenere abilitato Open Graph nella scheda Facebook se vuoi ottimizzare il tuo sito per Pinterest.

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag, 3 - "Pro", 4 - Opening bold tag, 5 - A discount percentage (e.g. "50%"), 6 - Closing bold tag.
en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
it: %1$sBonus:%2$s Puoi passare al piano %3$s oggi stesso e %4$srisparmiare il %5$s %6$s (lo sconto applicato automaticamente).

en: Features:
it: Caratteristiche:

en: Optimizing your Content Headings
it: Ottimizza i titoli dei contenuti

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO Pro"), 2 - "Pro" string.
en: Installing %1$s %2$s
it: Installazione di %1$s %2$s

en: How to Control Search Results
it: Come controllare i risultati della ricerca

en: Best Practices for Domains and URLs
it: Migliori pratiche per domini e URL

en: Basic Guide to Google Search Console
it: Guida di base a Google Search Console

en: Basic Guide to Google Analytics
it: Guida di base a Google Analytics

en: See our full documentation
it: Consulta la nostra documentazione completa

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Documentation
it: Documentazione %1$s

en: View all video tutorials
it: Guarda tutti i video tutorial

en: Video Tutorials
it: Video tutorial

en: Local SEO
it: SEO locale

en: Smart Schema
it: Schema smart

note: Translators: 1 - The location of the log file.
en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
it: Il log dei bot bloccati si trova qui: %1$s

en: Blocked Bots Log
it: Registro dei bot bloccati

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
it: Fai sapere ai motori di ricerca quali profili sono associati a questo utente, inseriscili qui sotto:

en: Copied!
it: Copiato!

en: Must-Use Plugins
it: Plugin Must-Use

en: Server Info
it: Info sul server

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Download System Info File
it: Scarica il file delle informazioni di sistema

en: System Status Info
it: Informazioni sullo stato del sistema

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: All %1$s Settings
it: Tutte le impostazioni di %1$s

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
it: Cancella i registri di Bad Bot Blocker

en: Cleared
it: Cancellato

en: Bad Bot Blocker Logs
it: Registri di Bad Bot Blocker

en: Logs
it: Registri

en: No, I need to make a backup
it: No, devo fare un backup

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
it: Sì, ho un backup e voglio ripristinare le impostazioni

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
it: Questa azione non può essere annullata. Prima di eseguire questa azione, ti consigliamo di effettuare un %1$sbackup completo del sito%2$s.

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
it: Confermi di voler ripristinare le impostazioni selezionate allo stato predefinito?

en: Your settings have been reset successfully!
it: Le tue impostazioni sono state ripristinate con successo!

en: Select settings that you would like to reset:
it: Seleziona le impostazioni che desideri ripristinare:

en: Select Settings
it: Seleziona le impostazioni

en: Reset / Restore Settings
it: Reimposta / Ripristina impostazioni

note: Translators: 1 - Opening bold tag, 2 - Closing bold tag.
en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
it: Questo ti permette di modificare il file .htaccess del tuo sito. Tutti i siti WordPress su un server Apache hanno un file .htaccess e noi ti abbiamo fornito un modo pratico per modificarlo. Bisogna sempre prestare attenzione quando si modificano file importanti dall'interno di WordPress, poiché una modifica errata potrebbe rendere WordPress inaccessibile. %1$sAssicurati di effettuare un backup prima di apportare modifiche e assicurati di avere accesso FTP al tuo server web e di sapere come accedere e modificare i file tramite FTP.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link and bold tag, 2 - Closing HTML link and bold tag.
en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
it: Leggi la %1$sdocumentazione sul monitoraggio dell'utilizzo%2$s.

en: Purchase and Install Now
it: Acquista e installa ora

en: I'll do it later
it: Lo farò più tardi

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
it: Avrai accesso a questa funzionalità solo dopo aver acquistato e installato le estensioni.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
it: Per sbloccare le seguenti funzioni è necessario un aggiornamento.

en: Would you like to purchase and install the following features now?
it: Vuoi acquistare e installare subito le seguenti funzioni?

en: Yes, count me in
it: Sì, contate su di me

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Help make %1$s better for everyone
it: Contribuisci a rendere %1$s migliore per tutti

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
it: La tua email è necessaria per poter ricevere i consigli sulla SEO. L'email verrà utilizzata anche per collegare il tuo sito alla nostra API SEO.

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo email

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
it: Ottieni suggerimenti utili da %1$s su come ottimizzare i contenuti del tuo sito web e ottenere così un migliore posizionamento nei risultati della ricerca.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
it: Imposta lo strumento di analisi del sito e le raccomandazioni smart

en: Redirect attachment pages?
it: Vuoi reindirizzare le pagine degli allegati?

en: Do you have multiple authors?
it: Hai più autori?

en: Live Site
it: Sito live

en: Under Construction
it: In costruzione

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
it: Il sito è in costruzione o già live (pronto per essere indicizzato)?

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nella tua meta descrizione.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel titolo del tuo sito.

en: Edit Title and Description
it: Modifica il titolo e la descrizione

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
it: Il modo in cui il tuo sito viene visualizzato nei risultati di ricerca è molto importante. Prenditi un po' di tempo per esaminare queste impostazioni e modificale se necessario.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, gli editor SEO hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
it: Per impostazione predefinita, chi ha il ruolo di Autore può accedere alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli per cui ha già i permessi di modifica.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, le persone con ruolo di Editor hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO nelle sezioni Impostazioni generali, Aspetto della ricerca, Social network e Reindirizzamenti, oltre a tutte le impostazioni per le singole pagine e gli articoli.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
it: Per impostazione predefinita, gli amministratori hanno accesso a %1$stutte le impostazioni SEO del sito%2$s

en: SEO Editor
it: Editor SEO

en: Editor
it: Editore

en: Administrator
it: Amministratore

en: Access Control Settings
it: Impostazioni di controllo degli accessi

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione dell'addon. Caricalo manualmente o contatta l'assistenza per maggiori informazioni.

en: Select your timezone
it: Seleziona il tuo fuso orario

en: Your license has expired.
it: La tua licenza è scaduta.

en: You have not yet added a valid license key.
it: Non hai ancora aggiunto una chiave di licenza valida.

en: Your license key is invalid.
it: La chiave di licenza non è valida.

en: Your license has been disabled.
it: La tua licenza è stata disattivata.

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
it: %1$s su %2$s caratteri massimi consigliati.

en: Active Notifications
it: Notifiche attive

en: New Notifications
it: Nuove notifiche

en: Travel Agency
it: Agenzia di viaggi

en: Tourist Information Center
it: Centro informazioni turistiche

en: Television Station
it: Stazione televisiva

en: Score
it: Punteggio

en: Sports Activity Location
it: Posizione attività sportive

en: Shopping Center
it: Centro commerciale

en: Self Storage
it: Auto-archiviazione

en: Recycling Center
it: Centro di smaltimento

en: Real Estate Agent
it: Agente immobiliare

en: Radio Station
it: Stazione radio

en: Medical Business
it: Settore medico

en: Lodging Business
it: Attività ricettiva

en: Library
it: Biblioteca

en: Legal Service
it: Servizi legali

en: Home & Construction Business
it: Impresa di edilizia

en: Health & Beauty Business
it: Attività di salute e bellezza

en: Government Office
it: Ufficio governativo

en: Food Establishment
it: Stabilimento alimentare

en: Financial Service
it: Servizio finanziario

en: Entertainment Business
it: Attività di intrattenimento

en: Employment Agency
it: Agenzia per il lavoro

en: Emergency Service
it: Servizio di emergenza

en: Dry Cleaning/Laundry
it: Lavanderia

en: Dentist
it: Dentista

en: Childcare
it: Assistenza all'infanzia

en: Automotive Business
it: Settore automobilistico

en: Archive Organization
it: Organizzazione archivio

en: Area Served
it: Area servita

en: Payment Info
it: Info sul pagamento

en: Multiple Locations
it: Sedi multiple

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Il markup Schema Business Locale ti consente di dare a Google informazioni sulla tua attività commerciale, tra cui il nome dell'azienda, l'indirizzo e il numero di telefono, gli orari di apertura e la fascia di prezzo. Queste informazioni possono essere visualizzate come una scheda del Knowledge Graph o un carosello business.

en: All Good!
it: Tutto ok!

en: Complete Site Audit Checklist
it: Checklist completa per l'audit del sito

en: Save and Continue
it: Salva e continua

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Skip this Step
it: Salta questo passaggio

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
it: Sorgente immagine predefinita (impostata in Social network)

en: Attached Image
it: Immagine allegata

en: Default Image (Set Below)
it: Immagine predefinita (impostata di seguito)

en: Choose Image
it: Scegli l'immagine

en: to see your Site Score.
it: per vedere il punteggio del tuo sito.

en: Excellent!
it: Ottimo!

en: Very Good!
it: Molto bene!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: Needs%1$sImprovement!
it: Necessita di%1$smiglioramento!

note: Translators: 1 - HTML Line break tag.
en: We've got some%1$swork to do!
it: Abbiamo del%1$slavoro da fare!

en: A valid license key is required
it: È necessaria una chiave di licenza valida

en: to analyze a competitor site.
it: per analizzare il sito di un concorrente.

en: Other:
it: Altro:

en: Corporation
it: Grande azienda

en: Small Offline Business
it: Piccola impresa offline

en: Online Store
it: Negozio online

en: News Channel
it: Canale News

en: Media Description
it: Descrizione dei media

en: Home Page Title
it: Titolo della homepage

en: Enter your answer
it: Inserisci la tua risposta

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
it: Seleziona una categoria per aiutarci a identificare le opzioni SEO più adatte a te e al tuo sito.

en: Which category best describes your website?
it: Quale categoria descrive meglio il tuo sito web?

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
it: Abbiamo già selezionato le funzioni consigliate in base alla categoria del tuo sito, ma puoi usare anche queste per perfezionare la selezione.

en: Which SEO features do you want to enable?
it: Quali funzioni SEO vuoi attivare?

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
it: Verranno installati i seguenti plugin e %1$s add-on: %2$s

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A list of plugin names.
en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
it: Verranno installati i seguenti %1$s add-on: %2$s

note: Translators: 1 - A list of plugin names.
en: The following plugins will be installed: %1$s
it: Verranno installati i seguenti plugin: %1$s

en: Animal Shelter
it: Rifugio per animali

en: Contact Page URL:
it: URL della pagina di contatto:

en: About Page URL:
it: URL della pagina About:

en: Website URL:
it: URL del sito web:

en: Your name or company name.
it: Il tuo nome o il nome della tua azienda.

en: name
it: nome

en: Business Info
it: Informazioni aziendali

en: Import Data and Continue
it: Importa i dati e continua

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
it: Abbiamo rilevato altri plugin SEO installati sul tuo sito web. Seleziona per quali plugin desideri importare i dati in %1$s.

en: Import data from your current plugins
it: Importa i dati dei tuoi plugin attuali

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
it: La tua sitemap statica è in fase di rigenerazione. Questa operazione potrebbe richiedere del tempo in base alle dimensioni del tuo sito. Inoltre, il contenuto della sitemap potrebbe risultare obsoleto.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
it: Ti consigliamo di indicare un massimo di 1000 URL per l'indice sitemap. Più link ci sono, più tempo ci vorrà per caricare la sitemap.

en: Taxonomy Priority Score
it: Punteggio di priorità della tassonomia

en: Post Type Priority Score
it: Punteggio di priorità del post type

en: Grouped
it: Raggruppati

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
it: Tutti i post assegnati a questi termini saranno esclusi anche dalla tua sitemap.

en: Include All Taxonomies
it: Includi tutte le tassonomie

en: Author Sitemap
it: Sitemap autori

en: Date Archive Sitemap
it: Sitemap archivio date

en: Automatically Ping Search Engines
it: Ping automatico dei motori di ricerca

en: Open Sitemap
it: Apri la Sitemap

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
it: Stai vedendo una sitemap vuota o un errore 404?

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
it: I contenuti non indicizzati non verranno visualizzati nella sitemap.

en: Links Per Sitemap
it: Link per sitemap

en: Enable Sitemap
it: Abilita la sitemap

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
it: Una sitemap XML è un elenco di tutti i tuoi contenuti che i motori di ricerca usano quando effettuano il crawling del tuo sito. Si tratta di una parte essenziale della SEO perché contiene alcune importanti informazioni di cui i motori di ricerca hanno bisogno quando scansionano il tuo sito. La sitemap XML creata da %1$s indica ai motori di ricerca dove trovare tutti i contenuti del tuo sito.

en: Granular controls per role
it: Controlli granulari per ruolo

en: Default settings that just work
it: Impostazioni predefinite che funzionano

en: SEO Editor Role
it: Ruolo di Editor SEO

en: SEO Manager Role
it: Ruolo di SEO Manager

en: WP Roles (Editor, Author)
it: Ruoli WP (Editore, Autore)

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Enter your %1$s License Key
it: Inserisci la tua chiave di licenza %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
it: Hai già realizzato l'acquisto? Inserisci la tua chiave di licenza qui sotto per collegarti a %1$s!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro".
en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
it: Per sbloccare le funzioni selezionate, %1$s e inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
it: Per sbloccare le funzioni selezionate, inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrade to %1$s
it: passa a %1$s

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Social Networks
it: Social network

en: Export All Post Types
it: Esporta tutti i post type

en: Export All Settings
it: Esporta tutte le impostazioni

note: Translators: 1 - The name of the plugin (e.g. "Yoast SEO"), 2 - The version of the plugin (e.g. "10.2.3").
en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
it: Non supportiamo l'importazione dalla versione attualmente installata di %1$s (%2$s). Aggiorna alla versione più recente e riprova.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'importazione di %1$s. Riprova.

note: Translators: 1 - The name of the plugin being imported (e.g "Yoast SEO").
en: %1$s was successfully imported!
it: %1$s è stato importato con successo!

en: Term Meta
it: Termine Meta

en: not installed
it: non installato

en: All Settings
it: Tutte le impostazioni

en: Select a plugin...
it: Seleziona un plugin...

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
it: Scegli un plugin per importare i dati SEO direttamente in %1$s.

en: Import Settings From Other Plugins
it: Importa le impostazioni da altri plugin

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
it: Il tag Description è necessario per visualizzare correttamente le meta-descrizioni sul tuo sito.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
it: Scegli se %1$s deve inserire il markup Schema richiesto da Google per generare un box di ricerca per i sitelink.

en: Enable Sitelinks Search Box
it: Abilita la casella di ricerca Sitelink

en: Dynamically Generate Meta Keywords
it: Genera dinamicamente le meta-parole chiave

en: Use Meta Keywords
it: Usa Meta Keywords

en: Remove Category Base Prefix
it: Rimuovi il prefisso di base della categoria

en: Global Robots Meta
it: Meta robot globale

en: There was an error importing your file. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
it: Si è verificato un errore nell'importazione delle impostazioni. Assicurati di aver caricato il file corretto o che sia nel formato adatto.

en: Success! Your settings have been imported.
it: Riuscito! Le tue impostazioni sono state importate.

en: Choose a File
it: Scegli un file

en: Import from a JSON, CSV or INI file...
it: Importa da un file JSON, CSV o INI...

en: Restore
it: Ripristina

en: Create Backup
it: Crea un backup

en: You have no saved backups.
it: Non hai backup salvati.

en: Backup Settings
it: Impostazioni di backup

note: Translators: 1 - Date, 2 - Timestamp.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: Success! The backup was restored.
it: Riuscito! Il backup è stato ripristinato.

en: Success! The backup was deleted.
it: Riuscito! Il backup è stato eliminato.

en: Delete
it: Elimina

en: Closed
it: Chiuso

en: Open 24h
it: Aperto 24 ore su 24

en: Sunday
it: Domenica

en: Saturday
it: Sabato

en: Friday
it: Venerdì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Monday
it: Lunedì

en: Select your timezone:
it: Seleziona il tuo fuso orario:

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Use 24h format
it: Usa il formato 24h

en: Open 24/7
it: Aperto 24 ore su 24, 7 giorni su 7

en: Labels
it: Etichette

en: Display Opening Hours
it: Visualizza orari di apertura

en: Show Opening Hours
it: Mostra gli orari di apertura

en: Opening Hours Settings
it: Impostazioni Orari di apertura

en: All Items
it: Tutti gli elementi

en: Refresh Results
it: Aggiorna i risultati

en: Complete SEO Checklist
it: Checklist SEO completa

en: Good Results
it: Ottimi risultati

en: Recommended Improvements
it: Miglioramenti consigliati

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
it: Il tuo sito non è connesso. Collegati a %1$s e riprova.

en: We were unable to parse the content for this site.
it: Non siamo riusciti ad analizzare il contenuto di questo sito.

en: The URL provided is invalid.
it: L'URL fornito non è valido.

en: Please enter a valid URL.
it: Inserisci un'URL valida.

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
it: Esegui un'analisi SEO approfondita del sito web dei tuoi concorrenti.

en: Enter Competitor URL
it: Inserisci l'URL del sito concorrente

en: Default Taxonomy Object Types
it: Tassonomia predefinita per tipologia di oggetto

en: Default Post Type Object Types
it: Post type predefinito per tipologia

en: Show Facebook Author
it: Mostra l'autore di Facebook

en: How to get your Facebook Author URL
it: Come ottenere l'URL autore su Facebook

en: How to get your Facebook App ID
it: Come ottenere il tuo ID App di Facebook

en: How to get your Facebook Admin ID
it: Come ottenere l'ID Facebook Admin

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
it: Verrà sovrascritto se l'URL dell'autore di Facebook è presente nel profilo dell'utente.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
it: L'ID dell'app di Facebook. Per usare Facebook Insights, devi aggiungere l'ID dell'app alla tua pagina. Insights ti permette di vedere le analisi del traffico sul tuo sito direttamente da Facebook. Trova l'ID dell'app nella bacheca della tua app.

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
it: Inserisci qui il tuo ID Facebook Admin. Puoi inserire più ID Facebook Admin separandoli con una virgola.

en: Facebook Author URL
it: URL autore Facebook

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nella tua descrizione.

en: Use the home page description
it: Utilizza la descrizione della home page

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel titolo della tua homepage.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel nome del tuo sito.

en: Use the home page title
it: Utilizza il titolo della home page

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
it: Ecco come apparirà la tua pagina configurata con %1$s quando verrà condivisa tramite Facebook. Il titolo e la descrizione del sito verranno aggiunti automaticamente.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
it: Il titolo della pagina o del sito che stai condividendo

en: Default Term Facebook Image
it: Termine predefinito per immagine Facebook

en: Default Post Facebook Image
it: Immagine predefinita del post di Facebook

en: Term Custom Field Name
it: Nome del campo personalizzato del termine

en: Post Custom Field Name
it: Nome del campo personalizzato dell'articolo

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Default Term Image Source
it: Termine predefinito per sorgente immagine

en: Default Post Image Source
it: Sorgente immagine predefinita del post

en: Enable Open Graph Markup
it: Abilita il markup di Open Graph

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Attiva questa funzione se vuoi che Facebook e altri social media visualizzino un'anteprima con immagini e un riassunto testuale quando viene condiviso un link al tuo sito.

en: General Facebook Settings
it: Impostazioni generali di Facebook

en: Manually Enter Person
it: Inserisci manualmente la persona

en: Your Social Profiles
it: I tuoi profili social

en: Default Social Share Image
it: Immagine predefinita per la condivisione social

en: Remove
it: Rimuovi

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
it: Dimensione minima: 112px x 112px. Formati accettati: JPG, PNG, GIF, SVG o WEBP.

en: Paste your image URL or select a new image
it: Incolla l'URL della tua immagine o seleziona una nuova immagine.

en: Upload or Select Image
it: Carica o seleziona un'immagine

en: Name
it: Nome

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
it: Indica se il sito rappresenta una persona o un'organizzazione.

en: Choose a Person
it: Scegli una persona

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s Today
it: Passa a %1$s oggi stesso

en: And many more...
it: E molti altri...

en: Advanced WooCommerce
it: WooCommerce avanzato

en: Image SEO Optimization
it: Ottimizzazione SEO delle immagini

en: Video and News Sitemaps
it: Sitemap Video e News

note: Translators: 1 - Plugin name ("All in One SEO"), 2 - The number of active users, 3 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
it: %1$s è il miglior plugin SEO per WordPress. Unisciti agli oltre %2$s di professionisti che stanno già usando %3$s per migliorare il posizionamento dei loro siti web sui motori di ricerca.

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
it: Passa a Pro per sbloccare le potenti funzioni SEO

en: Setup Webmaster Tools
it: Imposta gli strumenti per webmaster

en: See Advanced Settings
it: Visualizza le Impostazioni avanzate

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: Watch our Guided Tour of %1$s
it: Guarda il nostro tour guidato di %1$s

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
it: Leggi la nostra Guida passo passo per migliorare i tuoi posizionamenti SEO

en: Join on Facebook
it: Iscriviti su Facebook

en: Here's what to do next:
it: Ecco cosa fare dopo:

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
it: Termina la configurazione e vai alla bacheca

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
it: Congratulazioni, il tuo sito è ora ottimizzato per la SEO!

en: Go back to the Dashboard
it: Torna alla bacheca

en: Let's Get Started
it: Cominciamo

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
it: %1$s ti aiuta a configurare le impostazioni SEO del tuo sito senza dover assumere una persona esperta. Ci vogliono meno di 10 minuti!

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
it: Iniziamo la procedura guidata di %1$s!

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
it: Passo %1$s di %2$s

en: Close and Exit Wizard Without Saving
it: Chiudi ed esci dalla procedura guidata senza salvare

en: See all features
it: Visualizza tutte le caratteristiche

en: Learn more about all features
it: Scopri tutte le funzionalità

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
it: %1$s %2$s include molte nuove funzionalità che porteranno la SEO del tuo sito a un livello superiore!

en: Image Title
it: Titolo dell'immagine

en: Title:
it: Titolo:

en: Archives
it: Archivi

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Social Profiles
it: Profili social

en: Database Tools
it: Strumenti per il database

en: Import/Export
it: Importa/esporta

en: General Sitemap
it: Sitemap generale

en: Opening Hours
it: Orari di apertura

en: Locations
it: Sedi

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Analyze Competitor Site
it: Analizza il sito dei concorrenti

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
it: Confermi di voler uscire? Hai delle modifiche non salvate!

en: Success
it: Successo

en: Smart Recommendations
it: Raccomandazioni smart

en: Search Appearance
it: Aspetto nella ricerca

en: Choose Features
it: Scegli le caratteristiche

en: Additional Site Information
it: Informazioni aggiuntive sul sito

en: Welcome
it: Ti diamo il benvenuto

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
it: Collegati con %1$s

en: Getting Started
it: Per iniziare

en: Access Control
it: Controllo degli accessi

en: RSS Content
it: Contenuto RSS

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per webmaster

en: Contact Page
it: Pagina di contatto

en: Title & Description
it: Titolo e descrizione

en: Advanced
it: Avanzate

en: Google Tag Manager account
it: Account Google Tag Manager

en: Item Page
it: Pagina dell'elemento

en: Profile Page
it: Pagina del profilo

en: Collection Page
it: Pagina della collezione

en: Web Page
it: Pagina web

en: None
it: Nessuna

en: News Article
it: Articolo News

en: Blog Post
it: Articolo del blog

en: Article Type
it: Tipo di articolo

en: Schema Type
it: Tipo di Schema

en: Real Estate Listing
it: Annunci immobiliari

en: FAQ Page
it: Pagina delle FAQ

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Page Analysis
it: Analisi della pagina

en: Tools
it: Strumenti

en: SEO Analysis
it: Analisi SEO

en: Redirects
it: Reindirizzamenti

en: Internal Links
it: Link interni

en: Sitemap Settings
it: Impostazioni della Sitemap

en: Use Default Settings
it: Usa le impostazioni predefinite

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
it: Si è verificato un errore nella connessione all'API delle licenze. Riprova più tardi.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
it: Questa chiave di licenza ha raggiunto il numero massimo di attivazioni. Disattivala da un altro sito o acquista una nuova licenza per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
it: La chiave di licenza fornita è disattivata. Usa una chiave diversa per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
it: La chiave di licenza fornita non è valida. Usa una chiave diversa per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: An unknown error occurred, please try again later.
it: Si è verificato un errore sconosciuto, riprova più tardi.

en: Connect
it: Connetti

en: Paste your license key here
it: Inserisci qui la tua chiave di licenza

en: Your license key provides access to updates and addons.
it: La tua chiave di licenza ti fornisce l'accesso agli aggiornamenti e agli add-on.

en: default
it: predefinito

en: Dynamically Generate
it: Genera dinamicamente

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
it: Puoi utilizzare questa sezione per aggiungere alla tua sitemap tutti gli URL che non fanno parte della tua installazione di WordPress. Ad esempio, se hai un modulo di contatto che vuoi includere nella tua sitemap, puoi inserire le informazioni manualmente.

en: Clear
it: Cancella

en: Type to search...
it: Digita per cercare...

en: Priority Score
it: Punteggio di priorità

en: Exclude Posts / Pages
it: Escludi articoli/pagine

en: Include All Post Types
it: Includi tutti i tipi di contenuto

en: Publication Name
it: Nome della pubblicazione

note: Translators: 1 - The name of the image attribute ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nell'attributo %1$s .

en: Strip punctuation from image attributes
it: Elimina la punteggiatura dagli attributi dell'immagine

en: Title Attribute Format
it: Formato dell'attributo Titolo

en: Search Page
it: Pagina di ricerca

en: Date Archives
it: Archivi per data

en: Author Archives
it: Archivi autore

en: Paginated Content
it: Contenuti paginati

en: Categories
it: Categorie

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
it: I campi sottostanti contengono importanti informazioni SEO da parte di %1$s che potrebbero avere un impatto sul tuo sito.

en: Nofollowed content
it: Contenuti in nofollow

en: Noindexed content
it: Contenuti non indicizzati

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
it: Fantastico! Quando aggiorni all'ultima versione, hai accesso a tutte le ultime funzionalità, alle correzioni di bug e ai miglioramenti della sicurezza.

en: Go to Plugins
it: Vai ai plugin

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
it: È disponibile un aggiornamento per %1$s. Aggiorna alla versione più recente per ricevere tutte le ultime funzionalità, le correzioni di bug e i miglioramenti della sicurezza.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
it: Fantastico! Questi sono necessari per il markup Schema Persona di %1$s.

en: Your Person Name and Image are set
it: Il nome e l'immagine del campo Persona sono stati impostati

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
it: Il nome e/o l'immagine del campo Persona sono vuoti. Questi valori sono necessari per il markup Schema Persona di %1$s.

en: Your Person Name and/or Image are blank
it: Il tuo nome e/o la tua immagine sono vuoti

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
it: Fantastico! Questi sono necessari per il markup Schema Organizzazione di %1$s.

en: Your Organization Name and Logo are set
it: Il nome e il logo della tua organizzazione sono stati impostati

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
it: Il nome e/o il logo della tua organizzazione sono vuoti. Questi valori sono necessari per il markup Schema Organizzazione di %1$s.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
it: Il nome e/o il logo della tua organizzazione sono vuoti

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
it: Ottimo! Questi sono necessari per il markup Schema di %1$s e vengono spesso usati come valori di riserva per altre funzionalità.

en: Your Site Title and Tagline are set
it: Il titolo e il motto del tuo sito sono stati impostati

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
it: Il titolo e/o il motto del sito sono vuoti. Ti consigliamo di impostare entrambi i valori perché %1$s li richiede per diverse funzioni, tra cui il nostro markup Schema.

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
it: Il titolo e/o il motto del tuo sito sono vuoti

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
it: Il tuo sito è impostato come pubblico. I motori di ricerca indicizzeranno il tuo sito, che apparirà nei risultati della ricerca.

en: Your site appears in search results
it: Il tuo sito appare nei risultati della ricerca

en: Go to Settings > Reading
it: Vai su Impostazioni > Lettura

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
it: Il tuo sito è impostato come privato. Ciò significa che WordPress dice ai motori di ricerca di escludere il tuo sito dai risultati della ricerca.

en: Your site does not appear in search results
it: Il tuo sito non compare nei risultati di ricerca

en: The last name of the post author.
it: Il cognome dell'autore dell'articolo.

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
it: Se ci permetti di tracciare i dati di utilizzo, potremo aiutarti meglio perché sapremo quali configurazioni di WordPress, temi e plugin testare.

en: RSS Content Settings
it: Impostazioni contenuto RSS

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Local Business Schema
it: Schema Business Locale

en: LinkedIn Post Inspector
it: Ispettore dei post su LinkedIn

en: Go to Settings > General
it: Vai su Impostazioni > Generale

en: State
it: Stato

en: Local Business SEO
it: SEO per attività commerciali locali

en: Notifications
it: Notifiche

en: News Sitemap
it: Sitemap News

en: Publish Date
it: Data di pubblicazione

en: Access our Premium Support
it: Accesso al nostro supporto Premium

en: RSS Sitemap
it: Sitemap RSS

en: Not Really...
it: Non molto...

en: Yes I love it
it: Sì, mi piace

en: Keywords
it: Parole chiave

en: titles
it: titoli

en: Not Installed
it: Non installato

en: Priority Support
it: Supporto prioritario

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
it: Solo articoli, pagine, categorie e tag

en: Not Available
it: Non disponibile

en: WooCommerce Products only
it: Solo prodotti WooCommerce

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
it: Articoli, Pagine, post type personalizzati + Categorie, Tag e tassonomie personalizzate

en: Complete Support
it: Supporto completo

en: Posts, Pages and custom Post Types only
it: Solo articoli, pagine e post type personalizzati

en: Limited Support
it: Supporto limitato

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
it: Ottieni %1$s %2$s e sblocca tutte le potenti funzionalità.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
it: Sfrutta al massimo %1$s passando a Pro e sbloccando tutte le potenti caratteristiche.

en: Schema Rich Snippets
it: Schema Rich Snippet

en: WooCommerce Integration
it: Integrazione con WooCommerce

en: Search Engine Optimization (SEO)
it: Ottimizzazione dei motori di ricerca (SEO)

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
it: Sì, effettivamente sappiamo come costruire prodotti eccezionali che i nostri clienti amano.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
it: Il nostro obiettivo è eliminare la fatica di ottimizzare il tuo sito web per i motori di ricerca.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
it: Nel corso degli anni, abbiamo scoperto che la maggior parte degli altri plugin SEO per WordPress erano ingombranti, afflitti da bug, lenti e molto difficili da usare. Abbiamo quindi progettato il nostro plugin come uno strumento facile e potente.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
it: Ti diamo il benvenuto su %1$s, il primo plugin SEO di WordPress. Noi di %2$s creiamo software che ti aiutano a posizionare il tuo sito web nei risultati di ricerca e a ottenere traffico organico.

en: Plugin installed & activated.
it: Plugin installato e attivato.

en: Activate
it: Attiva

en: Activated
it: Attivato

en: Join our Community
it: Unisciti alla nostra community

en: Support & Docs
it: Supporto e documentazione

en: Link has been inserted.
it: Il link è stato inserito.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Update
it: Aggiorna

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
it: Social meta per categorie, tag e tassonomie personalizzate

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
it: Attenzione: %1$s ha rilevato che nel tuo sito sono attivi altri plugin per la SEO o per le sitemap. Ti consigliamo di disattivare i seguenti plugin per evitare conflitti:

en: Give us a 5-star rating!
it: Lasciaci una valutazione 5 stelle!

en: Mobile-Friendly Test
it: Test Mobile-Friendly

en: Google Page Speed Test
it: Test Google PageSpeed

en: CSS Validator
it: Validatore CSS

en: HTML Validator
it: Validatore HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
it: Validatore dei rich pin di Pinterest

en: Facebook Debugger
it: Debugger di Facebook

en: Check Google Cache
it: Controlla la cache di Google

en: Check links to this URL
it: Controlla i link a questo URL

en: Analyze this page
it: Analizza questa pagina

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
it: Ottieni %1$s %2$s e sblocca tutte le potenti funzionalità

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
it: Stai utilizzando %1$s. Per sbloccare altre funzioni, prendi in considerazione %2$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
it: Stai usando %1$s - non serve avere una licenza. Buon divertimento!

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
it: Suggerisci una funzionalità

en: never
it: mai

en: yearly
it: annuale

en: hourly
it: ogni ora

en: always
it: sempre

en: Your image's alt tag attribute.
it: L'attributo alt tag della tua immagine.

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
it: Sei uno dei nostri preziosi utenti e per questo ti applichiamo automaticamente un %1$s di sconto al momento del pagamento!

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
it: Passa a %1$s

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
it: Per sbloccare più funzioni, fai l'%1$s.

en: About Us
it: Chi siamo

en: I already did
it: L'ho già fatto

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Nope, maybe later
it: No, forse più tardi

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: That's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Fantastico! Potresti farci un GRANDE favore e dare una valutazione a 5 stelle su WordPress per farci conoscere e darci una po' di motivazione?

en: Give feedback
it: Lasciaci un feedback

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
it: Ci dispiace sapere che non stai apprezzando %1$s. Vorremmo fare di meglio: potresti dedicarci un minuto e farci sapere cosa possiamo migliorare?

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
it: Ti piace usare %1$s?

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
it: Team di All in One SEO

en: Person Name
it: Nome della persona

en: Ad free (no banner adverts)
it: Senza pubblicità (non ci sono banner pubblicitari)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
it: Organizza le voci della sitemap in file distinti nella tua sitemap. Ti consigliamo di attivare questa impostazione se la tua sitemap contiene più di 1.000 URL.

en: Reservations
it: Prenotazioni

en: Sales
it: Vendite

en: Billing Support
it: Supporto alla fatturazione

en: Technical Support
it: Supporto tecnico

en: Customer Support
it: Servizio clienti

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Organization Name
it: Nome dell'organizzazione

en: The page number.
it: Il numero della pagina.

en: Archive
it: Archivia

en: Category
it: Categoria

en: Month
it: Mese

en: Page
it: Pagina

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
it: Leggi la guida all'uso di %1$s

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
it: Ti diamo il benvenuto su %1$s

en: Temporarily unable to load feed.
it: Al momento non è possibile caricare il feed.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
it: Attenzione: %1$s ha rilevato che stai bloccando l'accesso ai motori di ricerca. Se non è una scelta voluta, puoi modificare questa impostazione in Impostazioni > Lettura.

en: Remind Me Later
it: Ricordamelo in seguito

en: No thanks
it: No grazie

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
it: Abbiamo rilevato che stai usando %1$s. Effettua l'aggiornamento a %2$s per sbloccare le nostre funzionalità SEO avanzate per l'ecommerce, tra cui la SEO per categorie di prodotti e molto altro.

en: Dismiss
it: Ignora

en: Exclude Terms
it: Escludi i termini

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
it: %1$s Informazioni di debug

en: Inactive Plugins
it: Plugin inattivi

en: Active Plugins
it: Plugin attivi

en: Author Pages
it: Pagine degli autori

en: Your site title.
it: Il titolo del tuo sito.

en: sitemaps
it: sitemap

en: This sitemap index contains
it: L'indice della sitemap contiene

en: URLs
it: URL

en: This sitemap contains
it: Questa sitemap contiene

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
it: si tratta di una sitemap XML, pensata per essere usata dai motori di ricerca come Google o Bing.

en: Generated by
it: Generato da

en: Disallow
it: Nega

en: Allow
it: Permetti

en: Exclude Images
it: Escludi le immagini

en: Exclude Images from your sitemap.
it: Escludi le immagini dalla tua sitemap.

en: Search Engine Visibility
it: Visibilità nei motori di ricerca

en: Site Language
it: Lingua del sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
it: SEO per Categorie, Tag e Tassonomie personalizzate

en: Advanced support for e-commerce
it: Supporto avanzato per ecommerce

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
it: Usa il contenuto per le descrizioni autogenerate

en: SEO News
it: Novità SEO

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
it: Crea dinamicamente la sitemap XML invece di usare un file statico.

en: Analyze
it: Analizza

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
it: SEO per WordPress. Funzionalità come Sitemap XML, SEO per custom post type, SEO per blog, siti aziendali, siti di ecommerce e molto altro ancora. Oltre 100 milioni di download dal 2007.

en: Image SEO
it: SEO per immagini

en: Use Custom Blocklists
it: Usa liste di blocco personalizzate

en: Block Referral Spam using HTTP
it: Blocca lo spam dai referral usando HTTP.

en: Block Bad Bots using HTTP
it: Blocca i bot malevoli usando HTTP

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
it: Documentazione

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: Facebook App ID
it: ID App di Facebook

en: Facebook Admin ID
it: ID Facebook Admin

en: dynamically
it: dinamicamente

en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: Additional Pages
it: Pagine aggiuntive

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Change Frequency
it: Modifica la frequenza

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Frequency
it: Frequenza

en: Priority
it: Priorità

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Post Types
it: Post Type

en: Enable Sitemap Indexes
it: Abilita indici della sitemap

en: monthly
it: mensile

en: weekly
it: settimanale

en: daily
it: giornaliero

en: Include Author Archives in your sitemap.
it: Includi gli archivi autori nella sitemap.

en: Include Date Archives in your sitemap.
it: Includi gli archivi dati nella sitemap.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
it: Seleziona quali tassonomie appaiono nella tua sitemap.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
it: Seleziona quali post type devono comparire nella tua sitemap.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
it: Ti consente di specificare il numero massimo di articoli in una sitemap (fino a 50.000).

en: XML Sitemap
it: Sitemap XML

en: Discard Changes
it: Annullamento delle modifiche

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: User Agent
it: User agent

en: Submit
it: Invia

en: Email Debug Information
it: Email per le informazioni di debug

en: Active Theme
it: Tema attivo

en: Multisite
it: Multisito

en: Home URL
it: URL home

en: Site URL
it: URL sito

en: PHP XML Support
it: Supporto XML PHP

en: PHP IPTC Support
it: Supporto IPTC PHP

en: PHP Exif Support
it: Supporto Exif PHP

en: PHP Max Script Execution Time
it: Tempo massimo di esecuzione PHP

en: PHP Max Post Size
it: Dimensione massima post PHP

en: PHP Max Upload Size
it: Dimensione upload massima PHP

en: PHP Memory Limit
it: Limite di memoria PHP

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: SQL Mode
it: Modalità SQL

en: Memory Usage
it: Utilizzo memoria

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Yes
it: Sì

en: N/A
it: N/D

en: Not set
it: Non impostato

en: System Status
it: Stato del sistema

en: Object Type
it: Tipo di Oggetto

en: Default
it: Predefinito

en: Organization
it: Azienda

en: Person
it: Persona

en: Person or Organization
it: Persona o azienda

en: Article Tags
it: Tag Articolo

en: Article Section
it: Sezione dell'articolo

en: Use Post Tags in Article Tags
it: Usa i tag dei post nei tag degli articoli

en: Use Categories in Article Tags
it: Usa le categorie nei tag degli articoli

en: Use Keywords in Article Tags
it: Usa le parole chiave nei tag degli articoli

en: Automatically Generate Article Tags
it: Genera automaticamente i tag articolo

en: Summary
it: Sommario

en: Custom Image
it: Immagine Personalizzata

en: Image
it: Immagine

en: First Available Image
it: Prima immagine disponibile

en: Post Author Image
it: Immagine dell'autore del post

en: Image from Custom Field
it: Immagine dal campo personalizzato

en: First Image in Content
it: Prima immagine nel contenuto

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: Site Name
it: Nome sito

en: Run Shortcodes in Description
it: Esegui gli shortcode nella descrizione

en: Run Shortcodes in Title
it: Esegui gli shortcode nel titolo

en: Website
it: Sito web

en: Article
it: Articolo

en: Episode
it: Episodio

en: TV Show
it: Spettacolo televisivo

en: Song
it: Canzone

en: Product
it: Prodotto

en: Movie
it: Film

en: Game
it: Gioco

en: Food
it: Cibo

en: Book
it: Libro

en: Album
it: Disco

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Landmark
it: Luogo d'interesse

en: Country
it: Nazione

en: City
it: Città

en: Public Figure
it: Personaggio pubblico

en: Profile
it: Profilo

en: Politician
it: Politica o politico

en: Musician
it: Musicista

en: Director
it: Regista

en: Author
it: Autore

en: Athlete
it: Atleta

en: Actor
it: Attrice o attore

en: University
it: Università

en: School
it: Scuola

en: Non-Profit
it: No-profit

en: Band
it: Gruppo musicale

en: Sports Team
it: Squadra sportiva

en: Sports League
it: Lega sportiva

en: Cause
it: Causa

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Hotel
it: Albergo

en: Cafe
it: Caffetteria

en: Company
it: Azienda

en: Bar
it: Barra

en: Activity
it: Attività

en: Update Options
it: Aggiorna opzioni

en: Export Settings
it: Impostazioni per l'esportazione

en: Import
it: Importa

en: Cancel
it: Cancella

en: Save
it: Salva

en: Post
it: Articolo

en: Edit
it: Modifica

en: Edit .htaccess
it: Modifica .htaccess

en: .htaccess Editor
it: Editor .htaccess

en: Robots.txt Editor
it: Editor robots.txt

en: Video Sitemap
it: Sitemap Video

en: Social Media
it: Social media

en: Feature Manager
it: Gestione delle funzionalità

en: Version
it: Versione

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
it: Supporto

en: Edit SEO
it: Modifica SEO

en: Getting started? Read the Beginners Guide
it: Stai iniziando ora? Leggi la guida per principianti

en: Watch video tutorials
it: Guarda i video tutorial

en: View the Changelog
it: Visualizza il Changelog

en: Reset Selected Settings to Default
it: Riporta le impostazioni selezionate ai valori predefiniti

en: Front Page
it: Home page

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Display Settings
it: Impostazioni di Visualizzazione

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: Home Page Settings
it: Impostazioni della Home Page

en: Manage Google Analytics
it: Gestisci Google Analytics

en: Description
it: Descrizione

en: Title
it: Titolo

en: Autogenerate Descriptions
it: Genera le descrizioni automaticamente

en: Use Tags for Meta Keywords
it: Usa i tag per Meta Keywords

en: Use Categories for Meta Keywords
it: Usa le categorie per le Meta Keywords

en: Paged Format
it: Formato della pagina

en: Description Format
it: Formato Descrizione

en: No Pagination for Canonical URLs
it: Nessuna paginazione per gli URL canonici

en: Canonical URL
it: URL canonico

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
it: Questa stringa viene aggiunta ai titoli e alle descrizioni delle pagine paginate (come le pagine dei termini o degli archivi).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
it: Seleziona questa opzione se vuoi che le parole chiave della pagina Articoli (che in WordPress si configura in Impostazioni, Lettura, La tua homepage mostra) e delle pagine Archivio siano generate dinamicamente dalle parole chiave degli articoli visualizzati in quella pagina. Se la casella è deselezionata, verranno utilizzate le parole chiave impostate nella schermata di modifica della pagina degli articoli.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
it: Seleziona questa opzione se vuoi che i tuoi tag per un dato post siano utilizzate come Meta Keywords per questo post (oltre qualsiasi parola chiave da te specificata sulla schermata Modifica Post).

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
it: Seleziona questa opzione se vuoi che le tue categorie per un dato post siano utilizzate come Meta Keywords per questo post (oltre qualsiasi parola chiave da te specificata sulla schermata Modifica Post).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
it: Questa opzione ti permette di attivare o disattivare l'uso delle Meta Keywords in tutto il sito.

en: General Settings
it: Impostazioni generali

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
it: Bloccato bot con IP %1$s -- corrispondenza con referer %2$s trovato nella blocklist.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
it: Bloccato bot con IP %1$s -- corrispondenza con user agent %2$s trovato nella blocklist.

en: Referer Blocklist
it: Blocklist Referer

en: Track Blocked Bots
it: Traccia Bot Bloccati

en: Bad Bot Blocker
it: Blocca Bot Malevoli
